Мої сторінки в соціальних мережах заполонили пости з питаннями, чи треба обрізати лаванду восени. І, якщо треба, то як? Коли я в якомусь коментарі написала, що обрізаю свою в листопаді після другого цвітіння, мене назвали фантазеркою. Я не образилася, головне, що моя лаванда дійсно цвіте двічі за сезон, хоч друге цвітіння і не таке рясне, як перше, звичайно. В статті поділюся своїм досвідом вирощування лаванди і розкажу, як і коли обрізати лаванду, щоб вона цвіла двічі.

Чи треба обрізати лаванду восени?

Чи треба обрізати лаванду восени?

Чому обрізка – обов’язкова процедура для лаванди

Без регулярної обрізки кущі лаванди швидко втрачають форму і розвалюються. Зрізання гілочок стимулює появу нових пагонів зі сплячих бруньок, на яких згодом також з’являться квітконоси, а значить – стрижка лаванди стимулює і більш пишне цвітіння. Якщо коротко, нема стрижки – нема і гарної лаванди.

Коли стригти лаванду влітку?

Я вважаю, що дві обрізки впродовж сезону для лаванди обов’язкові. Але я стрижу її тричі. Маю двадцять кущів англійської лаванди в бордюрах біля доріжки і чотири кущі лавандину. Лавандин – це теж лаванда, але трохи інша, прочитайте нашу статтю про їх відмінності.

Головна обрізка, яка дозволяє отримати друге цвітіння восени, літня. Не треба перетримувати відцвілі квітконоси на кущах! Я обрізаю свою англійську лаванду влітку у два етапи: більшу частину кущів — для букетів, коли квітконоси розкрилися не більше, ніж на половину, тоді вони довго тримають колір і аромат; кільком кущам даю можливість розкрити бутончики повністю – така лаванда в кулінарії найкраще себе покаже.

Читайте також нашу статтю Як сушити лаванду правильно і де її використати?

Якщо влітку після цвітіння ваші кущі довго простоять з відцвілими квітконосами, другого цвітіння восени не буде. Зіпсувати його може і погода, навіть невеликі вересневі приморозки можуть «приспати» лаванду, але минулого року на початку вересня у нас на Волині приморозки були, але моя лаванда цвіла всю осінь, поки я її не обрізала в середині листопада. Думаю тому, що на початку вересня вона вже викинула перші квітконоси, і процес пішов.

До речі, цього року лавандин у мене почав цвісти другий раз ще в серпні, а лаванда – в другій половині вересня тільки почала викидати квітконоси.

Чи треба обрізати лаванду восени?

Треба — в будь-якому випадку. Якщо ви не обрізали її влітку після цвітіння, то можете зробити це восени, щоб кущ пішов під зиму компактний і охайний. Але осіння стрижка лаванди – це не тільки про красу. Довгі пагони будуть чіпляти на себе листя дерев, що опадає, і будуть підгнивати разом з ними. Під снігом такі кущі можуть ламатися і до весни виглядати як «що-небудь». Тоді весною доведеться обрізати лаванду мало не під корінь, щоб повернути їй гарну форму.

Зараз читачі «закидають мене тапками», бо ж всі знають, що обрізати лаванду можна тільки до здерев’янілих пагонів, інакше — пропаде. Я, коли тільки починала вирощувати лаванду, того не знала і з десяток кущів обрізала з частиною здерев’янілих пагонів, і нічого – всі живі. Якщо ви за рік ні разу не обріжете лаванду, як трапилося зі мною, вона втратить форму і повернути її можна буде тільки жорстким обрізуванням.

До речі, старі кущі лаванди омолоджують якраз зрізуванням всіх здерев’янілих пагонів. Зверніть увагу, чи є у рослини бруньки (нові листочки) на здерев’янілих стеблах – якщо так, можете зрізати лаванду якомога нижче, до цих сплячих бруньок. Робити це краще ранньою весною, коли рослина ще спить.

Якщо ваша лаванда цвіте двічі, як у мене, то питання, чи треба обрізати лаванду восени – не стоїть. Звичайно, треба! Треба ж нарізати свіжих букетиків і подарувати і собі, і близьким ковток ароматного літа посеред осінньої мряки й сірості.

Весняна обрізка лаванди

У моєму випадку – весняна обрізка лаванди носить більше санітарний ніж формувальний характер, бо після пізньоосінньої обрізки вона не встигає до весни наростити нерівномірні пагони, які треба привести в форму. Але якщо ви обрізали лаванду після цвітіння влітку, або на початку осені, то до зими вона могла наростити багато чого, тоді весною треба буде кущам надати форму красивої кульки.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.