Що можна і не треба класти в компост?

Листя дуба та горіха, молочні продукти, кістки, хворі рослини, тирса, яєчна шкаралупа, попіл, цитрусові, кора, пирій не повинні потрапляти в компост, стверджують поради в Інтернеті. Чи справді це так і чому? Кожен зі згаданих інгредієнтів може спричинити певні труднощі під час компостування, але це не означає, що їх не можна кидати в компостер. Навпаки! Додавати в компост можна будь-яку органіку, тільки потрібно правильно підійти до цього. Мало того, якщо прислухатися до всіх заборон (а список набагато довший, до нього входять також картопля та її надземна частина, кущі помідорів, трава, солома, гриби та багато іншого), для компостування нічого б не залишилось.

Компост в ящику

Що можна і не треба класти в компост? © Olha Dyvysenko

Спочатку пояснімо кілька понять. Купа, куди ми кидаємо все, що можна, — не компостер, а компостник (на городі таке місце теж потрібне). Справжній компостер має бути різноманітним як за хімічним, так і за структурним складом, а також добре аерованим. Що це означає? Додайте трохи азоту (такі інгредієнти називають зеленими), трохи вуглецю (коричневих) різного розміру та міцності, і все буде добре.

1. Чи дубове листя перешкоджає компостуванню?

Дубове листя насправді містить дубильні речовини, які гальмують процеси компостування. Найбільше їх у зеленому листі і значно менше в сухому. Чи можна їх компостувати? Звісно, ​​але кидати в компостер кілька тачок — не найкраща ідея. Дубове листя (і листя волоського горіха зі схожих причин, адже юглон, що міститься в них, перешкоджає компостуванню) краще складати в окрему купу і поступово додавати в компостер у невеликих кількостях.

2. Чи «забирає» деревна тирса азот, необхідний для компостування?

Загалом, так. Але вам просто потрібно змішати його з багатими азотом, тобто зеленими інгредієнтами. Те саме стосується кори дерев, гілок тощо. Ще одним аргументом проти компостування кори, дерев’яних обрізків і тирси є те, що приготування з них компосту займає багато часу. Це правда, але можна просто подрібнити їх, щоб прискорити процес. Крім того, свіжу деревину компостувати легше та швидше, ніж висушену (вона також з часом розкладається).

Кажуть також, що  кора, обрізки дерева, тирса і хвоя підкисляють компост. Це так, але тут знову ж потрібно пам’ятати про правильні пропорції та додавати азотні компоненти. Крім того, іноді бажано використовувати кислий компост, якщо у когось дуже лужний ґрунт.

3. Чи можна компостувати траву?

Противники стверджують, що трава злежується і пліснявіє. Дійсно, якщо кинути тільки траву і притиснути її наступними складовими, то це і станеться. Проте цвіль у компостері — непогане явище, адже це означає, що там відбуваються аеробні процеси. Гнильні (анаеробні) процеси — погана ознака. Трава багата на азот, який необхідний для створення компосту. Її слід змішати з іншими, твердішими інгредієнтами, що зроблять купу більш повітряною.

Корисним для компосту буде пересипання його шарів деревним попелом. Він «поділиться» з компостом корисними макро- і мікроелементами. Які рослини люблять попіл, читайте в нашій статті за посиланням.

4. Чи може листя хворих фруктових дерев «заразити» компост?

Це один з найбільш часто повторюваних міфів. Тачка хворого листя не «заразить» ні компост, ні навіть наступні культури. Як і всі інші інгредієнти, його просто потрібно змішати з іншими. Сухе листя належить до групи вуглецевих (коричневих) інгредієнтів, тому додайте до них трохи зелені та кухонних відходів, і все буде добре.

Читайте також нашу статтю Падалиця і компост — можна чи ні?

5. Чи проросте пирій у компостері та пошириться по саду?

Пирій багатий поживними речовинами. Але насправді він досить агресивний. Чи означає це, що ви не повинні додавати його у свій компост? Якщо компост регулярно перевертати, пирій, що міститься в ньому, з часом загине. Якщо купу залишити недоторканою (це не повинно бути так, але таке зустрічається), пирій може вижити і повернутись назад на ділянку.

Яке рішення? Розкладіть пирій тонким шаром на брезенті та дайте йому висохнути протягом декількох днів, перш ніж додати його в компостер.

Садівник прибирає сидерати

Якщо знати правила, компостувати можна будь-яку органіку

6. Чи можна додавати в компост кістки, м’ясо та хрящі?

Це органічні інгредієнти, ніщо не заважає вам компостувати їх. Але якщо їх буде занадто багато, можуть початися гнильні процеси, а ми цього не хочемо. Крім того, м’ясо приваблює щурів та інших гризунів, тому потрібно бути з цим обережним. З іншого боку, кістки містять багато кальцію, тому, якщо у вас є машина для подрібнення гілок і ви можете в ній подрібнити кістки, сміливо додавайте їх у компост.

7. Пакування від яєць, папір, чайні пакетики — підходять для компостера чи ні?

Простої відповіді тут немає. Чому? Йдеться про целюлозу, яка є найбільш бажаною в компостері (вона потрібна дощовим черв’якам, які є нашими союзниками в цьому процесі). Отже, якщо ми впевнені, що картонні коробки для яєць, папір і чайні пакетики зроблені з чистої целюлози, вони абсолютно придатні для компостування. Не можна, щоб вони були вкриті друкарською чи іншою фарбою, клеєм тощо.

8. Чи підкислюють цитрусові компост?

Так. Але для цього їх туди треба було б закинути цілу тачку. Поодинокі плоди (вірніше їх шкірка) компосту не зашкодять. Попередньо їх варто помити, оскільки під час транспортування цитрусові обприскують і захищають воском (він нешкідливий, але його краще видалити, оскільки він може гальмувати процес компостування). Те ж саме стосується бананів і їх шкірок — вони багаті калієм і фосфором, після миття ми їх можемо кидати в компостер і ні про що не хвилюватися.

9. Яєчна шкаралупа робить компост занадто лужним?

Дійсно, яєчна шкаралупа лужна, тому компост з нею також може бути лужним. Йдеться про збереження балансу. Кидаєте багато яєчної шкаралупи? Потім додайте деякі підкислювачі — вуглецеві/коричневі інгредієнти, наприклад, кору, сухе листя, солому.

10. Молочні продукти призведуть до гниття компосту?

Якщо додати багато сиру і перекрити йому кисень, він може почати гнити. Але залишки сніданку точно не завадять. Однак варто відразу змішати його з іншими інгредієнтами та заховати від птахів. Що робити, коли в компості починається процес гниття? Переверніть, провітріть, додайте вуглисті (коричневі) інгредієнти, наприклад, солому, сухе листя. Через декілька днів у компості повинні відновитися аеробні процеси.

Читайте також нашу статтю Прибирання опалого листя — за і проти.

11. Чи стерилізує компост деревний попіл?

Ні, але доданий в розумних кількостях, він містить багато кальцію, калію, трохи фосфору та магнію і мікроелементів, тому є цінним інгредієнтом, який врівноважує інші.

На основі матеріалу з сайту wprost.dom

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.