Деревій звичайний — що лікує і як використовувати?

Деревій звичайний (Achillea millefolium) росте на випасах та вздовж трас, у лісах та на луках, у маленьких селах та великих містах… Майже скрізь! І майже кожна частина його корисна! Трава деревію — одна з найбільш універсальних і рекомендованих лікарських рослин в усьому світі. Традиційно у нас вживають чай з деревію, щоб зменшити запалення шлунково-кишкового тракту, позбутися спазмів та заспокоїтися. Але це далеко не всі лікувальні властивості цієї рослини! Що лікує деревій і як його вживати, поговоримо в статті.

Деревій звичайний (Achillea millefolium), фото

Деревій звичайний — що лікує і як використовувати? © Takashi Hoshide

Слід зауважити, що менш відомі фіолетові, жовті, рожеві, кремові та майже червоні родичи деревію звичайного (у якого суцвіття білого кольору) мають такі самі лікувальні здібності. А їх яскраві кольори зробили невибагливий деревій популярним багаторічником в ландшафтному дизайні. Декоративні якості деревію дозволяють його використовувати на зріз для свіжих букетів та як сухоцвіт у зимових композиціях.

Деревій звичайний — хімічний склад

Деревій містить різноманітні флавоноїди, рутин і дубильні речовини, а також кумарини, сапонін, цинеол, лактони, евгенол, терпінеол та інші антиоксиданти.

Крім того, вживання листя деревію може дати організму «порцію» заліза, фосфору та сірки. З рослини виділені: лютеолін, апігенін, кастицин, центауреїдин, артеметин, сесквітерпеноїди, паулітин, ізопаулітин, дезацетилматрикарін та псилостахіїн.

Дослідження, що обублікував Food Chemistry у 2013, довело, що культивований деревій має вищій вміст жиру та насичених жирних кислот, білків, цукрів і флавоноїдів та вищу енергетичну цінність, тоді як дикий деревій містить більше вуглеводів, органічних кислот, ненасичених жирних кислот, токоферолів і фенольних кислот.

Що лікує деревій?

Для загоєння шкіри

Почнемо з того, що згідно з легендою, деревій використовував Ахілл для лікування поранень у своїх воїнів. Пройшли віки, а рослина досі ефективна при порізах, опіках (включно з опіками від напалму) та пораненнях.

Цьому сприяють антисептична, протизапальна, кровоспинна (зумовлена наявністю вітаміну К та дубильних речовин), антиоксидантна та регенераційна дія соку, порошку, доданого до мазі або використаного як присипка, відварів та примочок з листя рослини.

Екстракт листя деревію може збільшити кількість фібробластів, які є клітинами, відповідальними за регенерацію сполучної тканини, та допомогти  організму у відновленні після травм. І не забуваємо про заспокійливу дію рослини, яка може допомогти вгамувати гострий біль.

Такі якості роблять деревій бажаним компонентом у складі лікувально-доглядової косметики та препаратів для лікування поширених шкірних захворювань, в тому числі, геморой, висипання та пошкоджень шкіри, що повільно загоюються.

Деревій для жіночого здоров’я

Допомога жіночому здоров’ю теж чимала. Деревій використовують при порушеннях менструальних циклів у жінок та маститах. Чай з деревію допомагає врегулювати гормональний баланс та водночас пригнічує патогенну мікрофлору, що його пошкоджує.

Не зважаючи на кровоспинні властивості трави деревію, народна медицина його використовує при аменореї для стимулювання кровообігу в області тазу.

На жаль, наукових досліджень щодо цього немає, хоча таке використаня можна пояснити тим, що окрім танінів та вітаміну К, які мають кровоспинні властивості, в рослині також присутні кумарини (антикоагулянти), а вони мають здатність накопичуватися при тривалому вживанні.

Місцеве та/або внутрішнє вживання деревію здатне усунути симптоми маститу (біль та запалення молочних залоз). Зокрема, припарки з листя забезпечують майже миттєве полегшення болю та допомагають лікувати хворі та потріскані соски, попередити розвиток патогенних бактерій.

Деревій як заспокійливе

Гадаю, багатьом з нас сьогодні стане в пригоді здатність деревію полегшувати симптоми депресії та стресу. Флавоноїди та алкалоїди деревію можуть знизити рівень гормону стресу, чим заспокоїти тіло та розум. Рослинні алкалоїди зменшують секрецію кортикостерону, гормону, який підвищується під час хронічного стресу.

Зважаючи на це, можна стверджувати, що деревій на додаток може підтримати також нормальний стан імунної системи, яка пошкоджується під впливом кортизолу.

Такий вплив чаю та настоянок на основі деревію, звісно, потребує дослідів за участі людей. Але дослідження заспокійливої дії рослини на тваринах дало обнадійливі результати. Вчені навіть порівняли ефект від деревію з таким від «Валіуму» («Діазепаму»), яким лікують тривожні розлади та безсоння. А ці хімічні препарати не є бажаними для людського організму, бо, зокрема, викликають залежність.

Деревій звичайний (Achillea millefolium), фото

Деревій звичайний (Achillea millefolium). © julia_HalleFotoFan

Читайте також про лікарський та декоративний Родовик лікарський у матеріалі за посиланням.

Для вирішення проблем ШКТ

Найпоширенішим у нас є використання деревію для вирішення проблем з ШКТ, таких як виразка, подразнення кишківника, біль у шлунку, діарея, здуття та закреп.

Тут можна сміливо стверджувати, що деревій є стимулюючим засобом для шлунка та жовчного, що в свою чергу, прискорює «обробку» ферментами та процес травлення.

Антисептична, протизапальна та ранозагоювальна/регенераційна дії позитивно впливають при лікуванні виразок. Знеболювальна та спазмолітична дія деревію, силу якої можна порівняти з дротаверином («Но-шпою»), дозволяє полегшити стан хворого, зняти спазми гладких м’язів.

Вчені вивчають також протипухлинні властивості екстракту деревію, який, впливаючи на ліпідний обмін, може попередити розвиток раку підшлункової, ба більше — допомогти у лікуванні. Тож очікуємо на результати досліджень, щоб стверджувати подібне.

Для зниження артеріального тиску

Регулярне вживання трави деревію допомагає корегувати підвищений артеріальний тиск, що знижує ризик атеросклерозу, інфарктів, інсультів та ішемій.

Деревій при різних запальних процесах

Спазмолітична, бронхолітична та судинорозширювальна дії рослини можуть використовуватись при розладах дихальних шляхів.

Окремо слід відмітити протизапальну дію рослини та її вплив на нервову систему. Так, запалення є природною реакцією організму, але хронічні запальні процеси призводять до невиправних пошкоджень клітин, тканин та органів.

Традиційна фітотерапія в Китаї, Європі та Індії використовувала цю траву для заспокоєння запалення при різноманітних проблемах зі здоров’ям, особливо при запаленнях ШКТ та гінекологічних запальних процесах у жінок.

Деревій також завжди використовувався в народній медицині для лікування лихоманки, застуди та грипу. Це більш менш відомі впливи. Але, готуючи цю статтю про деревій, я була здивована що така широко вживана трава є ефективною навіть при запаленнях головного та спинного мозку, таких як розсіяний склероз, хвороба Альцгеймера, Паркінсона та енцефаломієліт!

«У базі даних є велика кількість доказів позитивного впливу ахіллеї та її основних флавоноїдів на розлади нервової системи… Крім того, майже всі ці звіти in vivo та in vitro продемонстрували корисні профілактичні або терапевтичні властивості ахіллеї та/або її флавоноїдів щодо епілепсії, хвороби Альцгеймера, розсіяного склерозу, хвороби Паркінсона та інсульту. Враховуючи невеликі побічні ефекти деревію та його похідних флавоноїдів  на основні функції мозку, а також їх доступність для додаткового використання, можна запропонувати використовувати їх при нейродегенеративних розладах», — джерело.

Як застосовують деревій?

Чай з деревію

Можна використовувати деревій у якості трав’яного чаю. Для цього напою 1-2 чайних ложки сухого подрібненого листя та квітів заливають окропом та дають настоятися протягом 10-15 хвилин. Мед та цукор додають за смаком.

Деревій в кулінарії

Чи знаєте ви, що деревій був дуже популярним продуктом для кулінарії в 17 столітті? Його листя, що має пряно-перцевий аромат, у ті часи готували та споживали як шпинат.

Свіже листя можна вживати замість естрагону та шпинату, дрібнити до салатів, додавати до супів як оригінальну спецію до улюблених страв та збагачувати ароматом деревію оцет та олію. Намагайтеся не перевищувати 4-5 г трави деревію на день!

Настій трави деревію

15 г трави (це приблизно 2 столових ложки подрібненої сировини) заливають 200 мл окропу та настоюють близько години, відціджують. Таку настоянку п’ють теплою по 1/3-1/2 склянці тричі на день перед вживанням їжі при гастритах, виразковій хворобі та як кровоспинне.

Сік свіжої рослини

Сік свіжої рослини вживають по 1 чайній ложці з медом 3 рази на день для збудження апетиту, при гінекологічних хворобах та хворобах печінки, а також для покращення обміну речовин.

Водно-спиртова настоянка

30 г трави деревію заливають 100 мл горілки та настоюють тиждень. Вживають по 20 крапель перед їжею при аменореї/дисменреї, стенокардії та як спазмолітик.

Нагадаю, що квіти деревію мають слабшу кровоспинну дію, аніж листя, хоч і готуються однаково.

Читайте також про корисні властивості пастернака посівного у матеріалі за посиланням.

Як збирати та зберігати траву деревію

З цією рослино людству реально пощастило, оскільки зрізання квітів спонукає її до ще більшого цвітіння. Тож збирати деревій можна як з власної клумби (за умови відсутності хімічних обробок) без остраху, що вона втратить декоративний вигляд, так і в природі, не переймаючись тим, що він не зможе поширитися насінням. Умова є — візьміть з собою ножиці, так буде лагідніше відносно рослини та зручніше вам.

Збір деревію проводять від початку до середини сезону цвітіння (це припадає на середину літа і аж до осені).

Для збору листя зрізають верхівки рослини приблизно 15 см завдовжки, з більш грубої нижньої частини стебла просто обривають саме листя. Квіти збирають окремо, саму тільки шапинку, слідкуючи за тим, щоб довжина квітоносу не перевищувала 4 см.

Зібрану сировину розкладають шаром до 5 см та сушать у сухому провітрюваному приміщенні, перемішуючи час від часу. Якщо дозволяють погодні умови, сушку можна проводити на відкритому повітрі. Зберігають у вощеному папері або скляній тарі у сухому прохолодному приміщенні. Строк придатності до вживання близько 5 років.

«Темний» бік деревію, або коли НЕ можна?

При появі будь-яких подразнень при використанні деревію припиніть його приймати. А ще краще — заздалегідь протестуйте себе на наявність алергії на деревій: потріть соком листя свіжої рослини внутрішню сторону зап’ястка та трохи зачекайте (10-20 хвилин) на реакцію. Якщо шкіра не набрякла та відсутнє почервоніння/свербіж та інші ознаки алергічної реакції, він для вас безпечний в цьому сенсі.

Прийом деревію може викликати сонливість, майте це на увазі. Також внтутрішнє та зовнішнє застосування деревію може зробити шкіру більш чутливою до прямого сонячного проміння.

Наявність у рослині кумарину робить небезпечним його поєднання з ліками, що розріджують кров (варфарин та подібні). Він також може взаємодіяти з такими ліками: препарати, що знижують кислотність шлунка (наприклад, омепразол), від високого тиску, препарати, що викликають сонливість (наприклад, протисудомні та снодійні). Тож порада лікаря перед вживанням деревію зайвою точно не буде.

Деревій звичайний (Achillea millefolium), фото

Кольоровий деревій в саду. © limonat

Читайте також про лікарську та декоративну красолю-настурцію у матеріалі за посиланням.

Вирощування деревію в саду

Різноманітні кольорові культурні та сніжно-білий дикорослий деревії можуть стати прикрасою сонячного куточку вашого саду надовго. Не виносить ця багаторічна невибаглива до грунтів та посухостійка рослина лише суцільний затінок та постійну вологість. В таких умовах деревій дуже часто витягує стебла настільки, що вони падають на землю.

Посів деревію проводять за 2-2,5 місяці до останнього передбачуваного заморозку (березень). Суміш для посіву беруть подібну до тієї, в яку він буде пересаджений у відкритий грунт.

Насіння ріденько розсипають по поверхні не заглиблюючи, але добре втрамбувавши, зволожують та залишають на сонячному місці при температурі 20-21 градус. Сходять насінини в середньому 14 днів. За тиждень перед висадкою отриману розсаду загартовують, виставляючи на відкрите повітря.

Другий та більш надійний варіант розмноження деревію – шляхом розділення кореневої системи дорослих рослин. Це дозволяє отримати бажану рослину потрібного кольору саме там, де ви її хочете бачити та виключає будь-які несподіванки щодо кольору квітів. Поділ проводиться навесні на самому початку росту.

Догляд за деревієм включає боротьбу з бурьянами та невеликою кількістю шкідників (багатьом він не смакує та навіть здтен відлякувати), полив у сильну посуху та своєчасну обрізку квітів, що подовжує період цвітіння до пізньої осені.

Зимує деревій у нас без укриття. Перед тим, як настануть морози, краще обрізати стебла, обов’язково заливши прикореневе листя.

Всім — краси та здоров’я!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.