Чому сохнуть кінчики листя у кімнатних рослин?

Найпоширеніша проблема з кімнатними рослинами, що рідко оминає навіть досвідчених квіткарів — непривабливе підсихання листя на кінчиках. Коричневі і неохайні, вони псують враження від ампельних рослин, акуратних розеток чи кущиків і кімнатних гігантів. Не застраховані від цієї проблеми навіть сукуленти. Найчастіше висохлі ділянки на кінцях листків вказують на некомфортно низьку вологість повітря. Та призвести до такого ураження зелені можуть і інші, куди менш очевидці фактори. Чому сохнуть кінчики листя у кімнатних рослин, спробуємо розібратися в цій статті.

Чому сохнуть кінчики листя у кімнатних рослин?

Чому сохнуть кінчики листя у кімнатних рослин?

Засихання кінчиків листків кімнатних рослин завжди спровоковане помилками господарів. До появи сухих кінчиків на листках можуть призвести:

  1. Помилки в підборі умов — освітлення, температури, розташування.
  2. Недоліки догляду — від поливу до зволоження, підживлення, пересаджування і т.п.

З першими впоратися легко — достатньо переставити рослинку в більш комфортне місце. А ось догляд коригувати далеко не завжди просто. Адже деякі помилки можуть вимагати тривалої реабілітації чи екстрених дій.

Розглянемо найросповсюдженіші причини засихання кінчиків листя кімнатних рослин та дії, до яких варто вдатися для збереження їх краси та здоров’я.

1. Занизька вологість повітря

Перша причина, яку варто запідозрити — зниження вологості за межі прийнятних значень, нижче 40% для звичайних та 60% для тропічних видів. Зазвичай, висихання кінчиків листків в низькій вологості вражає не одну рослину, а всі види в кімнаті і відчувається особисто (в пересушуванні шкіри та підвищеній потребі попити водички).

Усунути проблему доволі легко. Для цього варто вдатися до стандартних методів створення ідеального мікроклімату:

  • встановити зволожувач, фонтанчик чи ємності з водою навколо рослини;
  • поставити рослину на піддон з вологим мохом, камінням, керамзитом (денце не повинне торкатися води);
  • повісити вологу тканину на батарею та регулярно її зволожувати;
  • часто обприскувати зелень.

Та діяти відразу не варто. Спершу доречно перевірити стан грунту, адже якщо рослина страждає від недоліків поливу й перезволоження, збільшення вологості повітря критично ускладнить ситуацію.

2. Запущеність, відсутність елементарної гігієни

Не може привабливо виглядати рослина, яку занедбали. Якщо на листі лежить шар пилу, субстрат забруднений залишками листя, пліснявою та відкладеннями, а сама рослина затиснута в кутку так, що повітря вільно не циркулює, у сухих кінчиках немає нічого дивного.

Звичайна гігієна, регулярна очистка горщика, піддонів, грунту і листя, видалення сухих листків чи пагонів після відцвітання — найкраща гарантія мінімізації ризиків проблем, у тому числі з сухими кінчиками листя.

Не може привабливо виглядати рослина, яку занедбали

Не може привабливо виглядати рослина, яку занедбали

3. Затісний горщик

 Якщо корінню немає куди розвиватися, рослинку вчасно не пересадили або земля знаходиться в незадовільному стані, окрім зупинки росту, деформації, пришвидшеного старіння, обов’язково починають сохнути й кінчики листя.

Термінова пересадка зі збільшенням горщика чи розділенням, частіші підживлення, заміна верхнього шару землі — єдині варіанти порятунку.

4. Неправильні поливи завжди видно по листках

Недаремно для майже всіх кімнатних рослин, за винятком сукулентів, у рекомендаціях так наполегливо розписують, що вологість субстрату повинна залишатися стабільною. Лише так листя зберігає свою красу, а здоров’ю рослини нічого не загрожує. Переливи, закисання або повне пересихання землі в горщиках не сумісні з бажаним режимом поливів. І завжди призводять до появи сигналів про дискомфортний режим зволоження. До того, як рослина почне в’янути, чорніти, гинути, спершу вона спробує привернути увагу господарів кінчиками листя. При пересиханні субстрату вони просто сохнуть, при перезволоженні — чорніють.

Якщо інші причини виключені і є явні промахи в поливах, варто коригувати свій підхід якомога швидше. Перевірте вказівки по ідеальному догляду для конкретного виду і змініть частоту та інтенсивність поливів так, щоб наблизитись до рекомендацій. Найпростіше це зробити, перевіряючи, як просихає земля (індикатором чи пальцем).

5. Полив жорсткою водою

Кімнатні рослини дуже чутливі до якості води. І поливати їх просто водою з-під крану — серйозна помилка. Солі, що накопичуються у грунті, порушують кислотно-лужний баланс та створюють надлишок елементів, що призводить до порушень росту. Полив невідстояною водою, у тому числі, викликає і появу опіків на листі, дуже схожих на звичайне засихання кінчиків. Уважне вивчення стану грунту, наявність відкладень на поверхні землі та стінках, порушення росту рослини — вдалі підказки на саме цю причину.

При перших підозрах відразу змініть підхід до поливу. Давайте воді постояти хоча б 3 дні або використовуйте розталу, дощову, відфільтровану, в крайньому випадку — кип’ячену воду. І обов’язково перевіряйте її температуру. Вона повинна рівнятися середовищу в кімнаті.

Читайте також нашу статтю Кислиця трикутна — фіолетові «метелики» на підвіконні.

Полив невідстояною водою, у тому числі, викликає і появу опіків на листі, дуже схожих на звичайне засихання кінчиків

Полив невідстояною водою, у тому числі, викликає і появу опіків на листі, дуже схожих на звичайне засихання кінчиків

6. Помилки в підживленні

Кімнатні рослини однаково не люблять і надлишку добрив, і їх нестачі. Якщо не притримуватися індивідуальних рекомендацій по дозуванню, складу добрив, періоду їх внесення чи забувати про підживлення взагалі, проблем не уникнути. Інколи на перекормку чи екстрену потребу в підживленні вказують на лише проблеми росту, але й висихання кінчиків.

Якщо в ході аналізу були виявлені відхилення від норми в підживленні, варто відразу внести корективи.

7. Ураження шкідниками

Якщо на вашій рослині оселилися попелиця, павутинні кліщі, трипси, борошнисті червеці та навіть щитовки, це не може не позначитися на її загальному стані та зовнішньому вигляді.

Впоратися з висиханням кінчиків на заражених рослинах, не вирішивши головної проблеми, не вдасться. Рослинку потрібно ізолювати, почати обробку від шкідників (обмивання мильним розчином, обприскування відварами трав чи біопрепаратами, застосування інсектицидів та спеціальних спреїв). Коли загроза здоров’ю буде усунута, зелень потихеньку відновиться. Та уражені листки, швидше за все, все одно доведеться вирізати.

8. Надлишкове світло

Виняткові кімнатні рослини здатні витримати пряме сонце. На південному вікні у більшості рослин з’являються опіки на листі, а якщо рослина стійка, занадто яскраве освітлення проявиться у сухих кінчиках. Найчастіше сохнуть кінчики листя у видів, що воліють рости в затінку, м’якому освітленні, а натомість змушені страждати від «пересвіту». І ще одна ознака надлишку світла — втрата забарвлення.

Якщо є надлишок світла, варто подбати про встановлення розсіючих екранів чи переміщення рослини.

9. Спека також «підсушує» листя

Навіть тропічні рослини екстремальної спеки не витримають, більшість же кімнатних рослин воліє рости в стриманих середніх чи прохолодних температурах. Якщо показники в кімнаті перевищують верхній поріг норми для конкретного виду, листя буде реагувати так само, як на дуже сухе повітря. В період активного росту спеку рослинки переносять легше, а от взимку, в період спокою, занадто жаркі умови дуже небезпечні.

Рекомендацій краще дотримуватися ретельно, та все ж, якщо перенести рослинки в прохолодніше місце немає можливості, частково зупинити засихання кінчиків листя можна провітрюваннями, підвищенням вологості й рівня освітлення.

Спека також підсушує кінчики листя у кімнатних рослин, ідеально - підібрати їм більш прохолодне місце

Спека також підсушує кінчики листя у кімнатних рослин, ідеально – підібрати їм більш прохолодне місце

10. Сезонні розлади

Проблема сухих кінчиків листя проявляється у рослин не однаково. Та закономірність не лише в тому, що це явище частіше спостерігається у рослин з тендітними, тонкими та ніжними листочками і всіх великолистних видів. Кінчики листків у кімнатних рослин сохнуть частіше взимку, а не влітку. В особливо несприятливий опалювальний сезон, коли повітря пересихає надмірно навіть для нашої шкіри, рослини не можуть не відчувати наслідків. І найвитриваліші види можуть не витримати роботи батарей та конвекторів.

Щоб кожної зими не спостерігати за стражданнями зелених улюбленців, зі стартом опалювального періоду варто відразу вживати заходів, що пом’якшують умови й компенсують зміни у рівні вологості. Навіть елементарне обприскування, завішування обігрівачів вологою тканиною, встановлення ємностей з водою дозволить вчасно попередити це типове зимове явище. А системні заходи, що підтримують ідеальні показники для кожного виду, врятують від інших можливих ризиків.

Читайте також наші статті:

Дорогі читачі! Який би з факторів не став причиною втрати краси листя у вашого улюбленця, варто пам’ятати, що краще проаналізувати «зайві» чинники, ретельно обстежити рослину, ніж помилково пропустити важливі проблеми, ігнорування яких може стати критичним. Адже часто причини, що викликають засихання кінчиків листя, вимагають кардинально протилежних дій. Боротьба з однією гіпотетичною причиною замість справжньої проблеми може лише посилити ураження й спровокувати погіршення стану рослинки.

Та найнебезпечніше — взагалі ігнорувати сухі кінчики зелені. Таке висихання є початковою реакцією рослини, що з прогресуванням проблеми буде посилюватися і доповнюватися іншими порушеннями росту. Якщо не вчиняти жодних дій, рослина може взагалі втратити всю зелень або загинути. Тому коригувати умови чи догляд варто якнайшвидше.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.