Догляд за кімнатними рослинами взимку

Зима — час, коли кімнатні рослини треба менше поливати й підживлювати, але при цьому саме в холодну пору року вони потребують від нас особливої уваги. Короткий світловий день та сухість повітря в наших приміщеннях можуть привести до їх ослаблення. Як результат, саме взимку ми втрачаємо більшість наших зелених улюбленців на підвіконнях. Щоб не втратити кімнатні рослини взимку, треба розуміти, чого вони чекають від нас у цей період.

догляд за кімнатними рослинами

Догляд за кімнатними рослинами взимку. © feey on Unsplash

Чому кімнатні рослини взимку більше хворіють?

Кімнатні рослини впродовж зими не відпочивають, як їхні садові родичі. Принаймні, дуже малий відсоток з них переходить в повний стан спокою — на вікнах життєві процеси більшості кімнатних квітів лише сповільнюються. Протягом цього періоду потрібно бути особливо уважними з ними, бо взимку в приміщенні їм буде занадто тепло, сухо і темно.

Саме через зміну умов утримання гинуть кімнатні рослини взимку. Ми можемо при цьому спостерігати на них всілякі хвороби чи шкідників, але з’явилися вони в більшості через те, що рослина ослаблена, бо опинилася в несприятливих умовах. В багатьох випадках квітникар ніяк не може вплинути на покращення цих умов:

  • організація досвічування рослин взимку — недешеве і копітке задоволення;
  • знизити температуру у квартирі заради рослин, якщо і можна, то самому що — мерзнути?
  • купити зволожувач повітря — можна (і для людей корисно), але ж не для всіх ці витрати є прийнятними.

Тому часто єдиний варіант компенсувати неоптимальні умови утримання кімнатних рослин взимку — зробити догляд за ними більш ретельним.

Якщо впродовж весняно-літнього сезону для багатьох невибагливих рослин ще якось можна дозволити недбалий догляд, то з жовтня по березень навіть дрібна недбалість може стати причиною великої проблеми — пожовтіння, опадання чи в’янення листя і, в результаті, загибелі рослини.

Зимовий догляд за кімнатними рослинами — найскладніший. Саме тому кімнатні рослини для новачків — це зазвичай ті, що можуть миритися з несприятливими умовами зимового утримання значно довше, ніж «звичайні» рослини. Але і досить скромні у своїх вимогах види — не залізні, то ж правила догляду за кімнатними рослинами взимку, що ви прочитаєте далі, їм також навіть дуже сподобаються.

Читайте також нашу статтю Кімнатні рослини – 5 універсальних правил догляду.

Особливості догляду за кімнатними рослинами взимку

Створити ідеальні умови для рослин взимку буде складно, але ми повинні принаймні спробувати задовольнити їхні базові потреби. Дотримуючись наступних порад, ви допоможете  перезимувати багатьом видам рослин.

Розміщення

Всі кімнатні рослини на зиму слід відсунути від увімкнених радіаторів, бо там найбільш сухе і гаряче повітря. При цьому розміщуйте їх якомога далі від вікон, що відкриваються для провітрювання, щоб рослини не відчували холодних протягів.

Поставити вазон в глибину кімнати — теж не вихід, адже взимку кожна порція сонячного світла на вагу золота. Кімнатні рослини всередині інтер’єра далеко від сонячних підвіконь будуть витягуватися в сторону світла, а їх листя, скоріше за все, буде жовкнути та опадати.

Полив

На зиму догляд практично за всіма кімнатними рослинами передбачає зменшення поливів. Поливайте свої рослини тільки тоді, коли ґрунт вже трохи підсох, він не повинен бути постійно вологим.

Кактуси взимку взагалі не потрібно поливати, тому що вони впадають у стан спокою і мають зимувати в сухому ґрунті та прохолоді. Але якщо кактуси зимують в кімнатних температурах, полити їх за зиму кілька разів все ж буде доречним. Але дуже обережно — мінімальними порціями і тільки по краю горщика.

Кімнатні сукуленти взимку потребують рідких помірних поливів — приблизно раз на два тижні. Але будьте обережні! Сукуленти взимку найчастіше гинуть саме від надмірного зволоження. Після поливу зливайте воду з піддонів обов’язково! І наступний полив проводьте тільки, коли субстрат повністю просох.

Вологість повітря

Найпростіше розв’язати проблему з сухістю повітря в приміщенні взимку — придбати зволожувач повітря. Цей пристрій піде на користь не тільки рослинам, а й господарям оселі. Але якщо покупка зволожувача не входить в плани, будьте готові регулярно обприскувати папороть.

Для деяких декоративно-листяних видів обприскування взимку може принести більше шкоди, ніж користі, то ж піддон з вологою галькою — краще рішення для підвищення вологості повітря.

Абсолютно всім рослинам сподобається, якщо ви витиратимете пил з їхнього листя. Навіть сукулентам.

Підживлення

Більшість рослин взимку не підживлюють, за винятком квітучих видів: азалії, цикламени, африканські фіалки, пуансетії, каланхое та інші.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.