Сподіватися на щедрий врожай смачних ягід чорної смородини без повноцінного догляду неможливо. І головні зусилля садівників щодо цієї рослини завжди спрямовані на регулярне омолодження та якісну профілактику. Боротьба з шкідниками і хворобами має бути невтомною і невпинною. Та часто найдієвішими виявляються настільки прості методи, що вони здаються майже магічними ритуалами. Один з рецептів ще наших бабусь, що дозволяє оздоровити кущі смородини, позбутися збудників хвороб, впоратися з нашестям попелиці та інших шкідників — ошпарювання смородини окропом. Виконавши цю процедуру ще до старту повноцінного садового сезону, можна звести ризики зараження рослин та втрати врожаю до мінімуму.
Зміст:
Ошпарювання ягідних кущів кип’ятком — один з найпростіших методів захисту рослин в арсеналі садівництва. З ним у дієвості та нешкідливості може потягатися хіба що побілка дерев та кущів. Це один з найдавніших методів захисту для ягідних кущів, який використовують всі садівники, що хочуть звести використання хімічних засобів захисту до мінімуму. Це профілактика і лікування — справжня обробка “2 в 1” для улюбленої чорної смородини. Та ще й без жодної хімії і при нульових витратах!
Здавалося б, ошпарювання кущів вже давно мало бути витіснено новітніми методами, та все ж воно залишається одним із найпопулярніших способів підготовки чорної смородини до нового сезону навіть сьогодні. І на це є дуже проста причина — висока ефективність.
Цей метод дозволяє оздоровити кущі, що хворіли попереднього року, і захистити здорові рослини від шкідників та збудників грибних хвороб. За допомогою ошпарювання попереджають ураження попелицею, кліщами (в першу чергу бруньковим), захищають рослини від мурах. Та головна його мета — стимулювати «внутрішній захист», підвищити імунітет та стійкість смородини до всіх негативних факторів.
Переваги:
Дехто стверджує, що саме завдяки обшпарюванню кущі раніше родили так рясно, що гілки не витримували ваги ягід. Але таких чудес очікувати не варто. Переваги раннього ошпарювання для здоров’я кущів чорної смородини безсумнівні, а підвищення стійкості та захист не може не позначитись і на врожайності. Та все ж доречніше сказати, що ошпарювання оздоровлює кущі. А здорова смородина, безсумнівно, приносить і кращі врожаї.
Недоліки обробки смородини окропом:
Якщо ви не боїтесь деяких логістичних складнощів та роботи з окропом, хочете спробувати на практиці досвід поколінь садівників і перевірити, чи справді цей метод такий універсальний і дієвий, сміливо ошпарюйте окропом свою смородину.
Терміни для обробки кущів смородини чорної окропом треба обирати ретельно. Така обробка часто рекламується як весняна, та, насправді, вона скоріше пізньо-зимова чи передсезонна, адже з давнини проводиться в останні дні зими, на початку сходження снігу.
Щоб окроплювання гарячою водою принесло рослині користь, а не шкоду, потрібно дуже уважно стежити за прогнозом погоди: чорна смородина ще не має прокинутися, а її бруньки — налитися соком. Спіймати момент, максимально близький до настання біологічної весни, та все ж встигнути до безпосереднього початку вегетації, складно. Якщо в сад вдається навідуватися часто, можна орієнтуватися на вигляд кущів. Та оскільки в процедурі ошпарювання смородини краще виконати обробку раніше, ніж пізніше, варто стежити саме за показниками температури, настанням стабільного денного тепла.
В минулому терміни обирали по снігу, і все було куди простіше. Але зміни клімату майже не залишають шансу милуватися білим покривалом навесні, тому чекати початку сходу снігу, відлиги, більше недоречно. Принаймні, у наших широтах.
Орієнтовний термін обробки — друга половина березня. Та останні роки вносять свої корективи в плани, і при потеплінні доводиться діяти раніше.
Читайте також нашу статтю 5 переваг жовтої малини і її найкращі сорти.
Кип’ятком у прямому сенсі смородину, та й будь яку іншу рослину, обробити навряд чи вдастся при всьому бажанні. Та й рослині це завдасть шкоди. Поки окріп донесуть до смородини холодним садом, він сам встигне охолонути до оптимальної температури, та й у процесі обробки вона ще більше падає. Але краще не покладатися на ймовірність та контролювати температуру термометром.
Обробляти кущі чорної смородини варто водою температури від 70 до 80 градусів. Хоча з фізичної точки зору це не ошпарювання в прямому сенсі слова, а полив дуже гарячою водою, для рослини така вода — вже екстремальний фактор.
Швидкість обприскування, якість попереднього планування визначає, наскільки ефективною чи ні буде процедура. Якщо вдастся зменшити час від закипання до обробки куща до мінімального, утримуючи показники температури на бажаному рівні, ошпарювання виконає свої функції. Але якщо вода в момент контакту з кущем охолоне до температури нижче 60 градусів, ніякого ефекту така обробка не спричинить.
Вода для обробки чорної смородини має бути чистою і м’якою.
Читайте також нашу детальну статтю про вирощування чорної смородини.
Використовувати зручні пластикові розприскувачі з окропом не вийде. Для роботи по обробці чорної смородини кип’ятком потрібна стара добра помічниця — металева лійка, бажано з такою ж металевою дисперсною насадкою. Навіть розрекламовані як надстійкі лійки та розприскувачі під дією окропу і контрасту води та повітря все одно будуть деформуватися та пошкоджуватися. Поливати кущі окропом з відер чи інших ємностей недоречно, як і поливати лійкою без розпилювача, адже в цьому випадку ні про яку рівномірність та ефективність обробки на всьому кущі не може йти і мови.
Окрім лійки, знадобиться ще й якісний термометр, що дозволить контролювати температуру води.
Робота з великими об’ємами окропу — справа небезпечна. Не варто залучати до неї дітей чи стареньких, адже необрежений рух може обернутися опіками та травмами. Та навіть сповненим сил, впевненим і досвідченим садівникам не треба ігнорувати елементарні вимоги техніки безпеки.
По-перше, варто продумати, з яким об’ємом води надвисокої температури ви можете працювати безпечно і без незручностей.
По-друге, ємності для підігріву варто підібрати так, щоб не обтяжувати себе зайвими зусиллями, відповідно до місткості лійки. І підготувати достатню кількість прихваток та підставок для захисту рук та поверхонь, не забувши й ганчірки для витирання крапель окропу.
По-третє, особливо ретельно варто подбати про відповідний захист рук та шкіри, щоб нівелювати шанс отримання опіків. Важливий і респіраторний захист, адже гаряча пара на морозному повітрі може призвести до неприємних наслідків.
Окрім підготовки тари, інструментів, ємностей для підігріву й засобів власного захисту, до початку обробки варто підготувати й план робіт. Ретельно продумайте, які кущі чорної смородини ви плануєте обробляти й в якому порядку, розрахуйте, як саме ви будете пересуватися з найменшою витратою часу для збереження оптимальної температури води. Економія часу на роботи допоможе досягти кращого результату.
Подумати варто не лише про план руху по ділянці, а й про інші нюанси:
А ось прикривати прикореневе коло не варто: по холодній землі вода так швидко охолоне, що ні про яку потенційну шкоду для коріння не може йти й мова.
Сам процес ошпарювання кущів дуже простий. Як тільки вода закипить, її варто якнайшвидше, та все ж обережно, перелити в лійку та донести до рослин. Кущі обробляють ретельно, швидко і рівномірно, зверху вниз, утримуючи лійку в 5-10 см над гіллям, поливаючи всю крону протягом 5-10 секунд і намагаючись не затримуватись на одній ділянці довше 3 секунд. Для дезінфекції можна поливати і грунт навколо кущів. Зазвичай, 1 відро окропу використовують на 2-3 дорослі куща.
Якщо вам поталанило бути власником компактного парогенератора, то обробку можна провести і паром, що значно зручніше та безпечніше.