Орхідеї на моєму підвіконні з’явилися відносно недавно. Чомусь завжди думала, що ці квіти не підходять не дуже уважним квітникарям, а саме такою себе вважаю. Взагалі-то, існує думка, що красиво квітучі кімнатні рослини набагато примхливіші, ніж декоративно-листяні. Але про орхідеї (маю на увазі фаленопсис — саму невибагливу орхідею) так сказати не можна. Квітуча орхідея, якщо підібрати для неї оптимальні умови і правильно поливати, не принесе вам багато клопоту. Власне – майже ніякого клопоту! При цьому і в період цвітіння, і спокою орхідея краще змириться з пересиханням, ніж переливом. Тобто поливати її треба не так часто, як інші кімнатні квітучі рослини з тропіків. Як правильно поливати орхідею, розкажу в статті.
Орхідея буде цвісти навіть на північних підвіконнях, але ідеальні для неї – східні і західні. У кімнатах, вікна яких виходять на південь, її можна розмістити на відстані приблизно метр від вікна. Орхідея боїться прямих сонячних променів і може отримати опік навіть на східних чи північних вікнах влітку. Це не тільки некрасиво, але й шкідливо для рослини. То ж за необхідності її треба притіняти, захищаючи від сонця.
Підбираючи місце для орхідеї, зауважте, що вона не любить протягів. А холодне весняне повітря з відкритого вікна під час ще включеного опалення в квартирі гарантовано приведе до того, що орхідея скине і бутони, і квіти.
Читайте також:
Найпоширеніша помилка квітникарів-початківців — поливати і підгодовувати кімнатні рослини якомога частіше. Думають, що чим більше уваги будуть приділяти своїм квіточкам, тим кращими вони будуть. Може, відкриваю вам секрет, але більшість кімнатних рослин вам скоріше пробачать деяку недбалість у догляді, ніж надмірну увагу. В тому числі і орхідеї-фаленопсиси.
До речі, про підживлення. Квітучі орхідеї зовсім не потрібно підживлювати! Ця процедура не завадить на етапі, коли рослина нарощує зелену масу, випускає пагони і формує бутони, але коли розквітла перша квітка — все, ніяких підживлень!
Визначити точну частоту поливу кімнатних рослин неможливо. Не вірте порадам, в яких йдеться, наприклад «поливати орхідею влітку треба два-три рази на день, а взимку – раз на два тижні». Частота поливу всіх бе виключення кімнатних рослин залежить, в першу чергу, від температури повітря в приміщенні. Чим вона вища, тим частіше треба поливати.
Літо буває різним. Я пишу цю статтю 7 травня. Опалення вже відключили, а за вікном +7 °С. Свої орхідеї я поливала тиждень назад і сьогодні ще не буду, бо, судячи по контейнеру, їм вологи ще вистачить днів на три точно. Зрозуміло? Як часто поливати орхідею, визначаємо по її корінню, яке добре видно у прозорому горщику.
Якщо на його стінках є крапельки конденсату, то поливати рано, стінки сухі – можна. Але спершу придивіться до коренів. Зелені? Ще не поливайте. Трохи посвітліли — пора.
Ще один параметр — вага горщика. Підняли вгору. Легкий? Поливайте. Важкий? Поставте назад — ще рано.
Поливати орхідею в період цвітіння треба однозначно частіше, ніж взимку.
Є кілька варіантів. Я, як правило, використовую гарячий душ або занурення на 40 хвилин в воду. Але можна поливати орхідею і прямо з лійки, як і більшість кімнатних рослин.
Такий спосіб поливу орхідей також підійде практично для всіх рослин. Бажано так поливати їх хоча б раз в місяць. Це не тільки насичує рослини вологою, а й, в прямому значенні слова, купає, змиваючи пилюку і бруд. Крім того, такий тропічний душ захищає кімнатні рослини від шкідників і хвороб.
Ставите у ванну орхідею. Включаєте воду з використанням душової насадки з температурою приблизно 38 градусів. Вашій руці має бути не гаряче, а комфортно, як у ванній.
Слідкуйте, щоб напір води був не надто сильним. Можна його «розбивати» своєю долонею. Полийте з душу орхідеї по листу і в горщику і залиште хвилин на 30 у ванній, шоб стікла вся зайва вода.
Коли дістанете рослини з ванни, нехай вони постоять пару годин без кашпо — трохи просохнуть. Якщо в квартирі тепло, вони висохнут самі по собі, якщо прохолодно — протріть листя сухою серветкою.
Тут все ще простіше. Виймаєте прозорий горщик з орхідеєю з кашпо, повільно занурюєте в миску з водою так, щоб рівень води доходив приблизно до середини горщика. Нехай орхідея сама нап’ється. Їй вистачить для цього процесу години, а то й сорок хвилин.
Дістали горщик з води, дали зайвій стікти і ставте назад в кашпо.
Важливо! Не поливайте так орхідею, якщо вона хвора чи заражена якимись болячками.
Поливаючи орхідею з лійки, слідкуйте, щоб вода не потрапляла на точки росту і пазухи листя. Воду лийте, поки вона не почне витікати з дренажних отворів внизу. Дайте пару хвилин, щоб вся вода витікла, повторіть процедуру і повертайте орхідею на місце.
Читайте також нашу статтю Чому сохнуть кінчики листя у кімнатних рослин?
Дорогі читачі! Якщо ви дочитали до кінця, то зрозуміли, що поливати орхідею треба регулярно, але без фанатизму. Це добре, що ви любите турбуватися про свої квіти, але більшість з них надмірної уваги не потребують.
Красивих і здорових вам кімнатних рослин!
Надя Сусідка,
ЗЕЛЕНА САДИБА.