Алоказія — зручна в догляді і дуже різна на вигляд

Алоказія — ідеальна кімнатна рослина для створення затишного інтер’єру. Її можна вирощувати як на підвіконнях, так і всередині кімнати, бо вона досить тіньовитривала. Розкішне листя з різними візерунками та відтінками і простий догляд зробили алоказію популярною як в домівках, так і в офісах і громадських місцях. Зручно мати у своїй колекції декілька видів чи сортів алоказії: догляд за ними однаковий, а от виглядають вони по-різному.

Види алоказії, фото

Алоказія — види, посадка, догляд

Опис рослини

Алоказія (Alocasia) — рослина з роду Ароїдних. Кімнатні алоказії — декоративно-листяні рослини, здебільшого до 1 м висотою. В домашніх умовах алоказія цвіте дуже рідко, як правило, тільки в оранжерейних умовах. Ще рідше можна побачити на ній червоні ягоди. Серед «народних» назв алоказії можна почути «трилисник», «слонове вухо», «погодник», «плакальниця».

Різні види алоказії мають різне забарвлення: від світлого до майже чорного, як однотонне, так і з яскравими прожилками. Велике вічнозелене листя довжиною 20-80 см щільно-шкірясте, лопатеве, має гідатоди (водяні продихи, що забезпечують виділення з рослини краплиннорідкої води та солей). З їх допомогою рослина виділяє зайву вологу як в природі, так і в домашніх умовах при переливі. Саме звідси назва «плакальниця».

Стебло алоказії — вертикальне, товсте та укорочене; кореневище — бульбоподібне або столоноподібне. На одній рослині зазвичай росте 6-8 листків, вона випускає приблизно один новий листок раз на місяць.

Зверніть увагу, ця кімнатна рослина належить до отруйних. Пам’ятайте про це, якщо у вас вдома живуть діти або тварини. Під час догляду за рослиною, особливо при роботі з кореневищем, потрібно захистити руки гумовими рукавичками, а після — ретельно вимити їх з милом.

Види алоказії для кімнатного вирощування

  • Темна із прожилками алоказія Сандера (Alocasia sanderiana);
  • Компактна із металевим ефектом Алоказія мідно-червона (Alocasia cuprea); 
  • Чимала із дуже великим листям Алоказія пахуча (Alocasia odora); 
  • Зі смугастим листям Алоказія зебріна (Alocasia zebrina);
  • Велика із мідно-зеленим листям Алоказія Венті (Alocasia wentii); 
  • З загостреними хвилястими листками Алоказія Лаутербаха (Alocasia lauterbachiana); 
  • Зі стрілоподіним листям зі зрізанними краями та прожилками Амазонська алоказія (Alocasia x amazonica);
  • Дрібнолистий гібрид Алоказія «Поллі» (Alocasia ‘Polly’);
  • Компактний гібрид Алоказія «Чорний Оксамит» (Alocasia ‘Black Velvet’);
  • Мідний гібрид Алоказія «Червоний секрет» (Alocasia ‘Red Secret’);
  • Зморшкуватий гібрид Алоказія «Калідора» (Alocasia ‘Calidora’).

Умови для алоказії

Ідеальними умовами для алоказії є оранжерейні. У звичайних кімнатних умовах потрібно слідкувати за теплом та достатнім освітленням. Особливо слід звертати увагу на рослину з осені до весни.

Їй потрібне постійне м’яке освітлення. Зимою слід поставити алоказію на найсвітлішому підвіконні, а влітку найкраще розмістити на північному у м’якій півтіні. Також підійде місце в інтер’єрі — недалеко від південних яскравих вікон.

Строкаті алоказії більше полюбляють сонце, а зеленолисті види можуть рости у більшому затіненні. Проте прямі сонячні промені здатні нашкодити будь-якому з видів алоказії. Місце для рослини має бути захищеним від протягів та перепадів температур. Оптимальна температура повітря для вирощування алоказії +20…+25 градусів. Взимку потрібно слідкувати, щоб в кімнаті було не нижче +18 градусів.

Читайте також про інші цікаві кімнатні рослини:

Алоказія, фото

Алоказії потрібне постійне м’яке освітлення

Догляд за алоказією

Догляд при вирощуванні алоказії в домашніх умовах, в першу чергу, зводиться до підтримування високої вологості повітря та постійної легкої вологості субстрату.

Поливають рослину трошки теплою м’якою водою. Листя завжди має бути чистим, тому його потрібно протирати від пилу хоча б раз в тиждень. Щоб досягнути бажаної вологості повітря, алоказію систематично оприскують (хоча б раз на день). Щоб відмовитись від частих обприскувань, можна встановити для рослини зволожувач, вітрину, флораріум, ковпак. Як мінімум — піддон з галькою.

Проводити полив потрібно після підсихання верхнього шару ґрунту. Протягом вегетації це рясний регулярний полив, з настанням осені його поступово скорочують, а взимку поливають рослину менше і рідше. Перезволоження, навіть невелике, загрожує алоказії загниванням коренів, тому вода в піддонах не повинна застоюватись, її потрібно зливати одразу. А от при пересиханні рослина буде втрачати листя. Обрізку листя проводять тільки після повного пожовтіння і до основи.

Алоказії потрібно пересаджувати кожні два роки, а не щорічно, в міру розростання коренів. Найкраще це робити у лютому-березні, на початку росту. Це стосується і молодих рослин.

Обирайте для алоказій глибокі, досить тісні горщики. В них мають бути гарні дренажні отвори. Розмір горщика між пересадками збільшують приблизно на 2-3 см. При посадці на дно потрібно додати високий, близько 5 см, дренаж. Пересадка відбувається перевалюванням зі збереженням земляної грудки. Верхівки бульб мають залишитись над ґрунтом.

Для алоказії обирають слабокислий, грубий, волокнистий ґрунт. Ідеальним рішенням буде спеціальний субстрат для Ароїдних або епіфітних рослин. Якщо додати сфагнум та універсальний субстрат, можна використовувати ґрунт для орхідей.

Для підживлення обирають спеціальні добрива для Ароїдних. Замінити їх можна добривами для сукулентів або декоративно-листяних рослин (в останніх потрібно зменшити дозування у два рази). Можна підживлювати кожні два тижні, у період весна-літо, або обирати добрива тривалої дії. З вересня по лютий включно підживлювати рослину не потрібно.

Захворіти алоказія може тільки в тому випадку, якщо за нею неправильно доглядають або тримають у нестабільних умовах.

Серед шкідників на алоказії можна частіше за все виявити павутинного кліща. Також зустрічаються білокрилки, трипси та тля (особливо на ослаблених рослинах). Для боротьби з ними використовують біоінсектициди. Якщо ситуація серйозна, потрібні обробки відповідними хімічними засобами.

Посадка алоказії, фото

Для алоказії обирають слабокислий, грубий, волокнистий ґрунт

Розмноження алоказій

Найпростіше розмножити алоказію діленням. Краще за все дочекатися паростків рослини, коли у дочірніх бульб почне рости листя. Тоді можна відокремити такі  паростки з коренями і відсадити.

Також можна дрібні дочірні бульби, поки на них ще не почали рости листочки, відсадити без коренів окремо. Їх можна знайти в ґрунті спеціально або зняти при пересадці з коренів. Для вкорінення потрібно висадити їх в тепличку, закритий контейнер або під ковпак. Висаджувати краще в легкий ґрунт, сфагнум або перліт. Для вкорінення бажано забезпечити рослину підвищеною вологістю повітря, нижнім підігрівом та акуратним поливом. Після появи коренів алоказію висаджують в маленькі горщики, які трохи більше за бульби. В основний горщик пересаджують перевалюванням.

З дорослих рослин можна взяти стеблеві живці. Після того як підсушили та обробили зрізи, живці потрібно вкоренити в субстраті під ковпаком. Умови для таких живців такі ж, як і для бульб, але вкорінюються вони неохоче.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.