Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних

Квітуча королева зимових підвіконь бегонія Елатіор не даремно стала загальною улюбленицею. Яскраві барви пишних суцвіть, темне блискуче листя й ошатні кущики здатні прикрасити будь-який інтер’єр. І все, що необхідно бегонії Елатіор для невтомного цвітіння — звичайний відповідальний догляд та якісне освітлення. Щоправда, для того, аби помилуватися на красу квітів ще раз, доведеться організувати правильний період підготовки до цвітіння в прохолоді. Та у досвідчених квітникарів жодних проблем це не викликає.

Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних

Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних

Бегонія Елатіор — найнадійніша з квітучих бегоній

Зимова бегонія, бегонія Елатіор чи бегонія групи «Елатіор» (Begonia Elatior Rieger, Elatior hybrids) — не окрема видова рослина, а група чи торгове ім’я особливих гібридів бегоній, складних за походженням великоквіткових і компактних, здатних цвісти цілий рік.

Бегонії Елатіор — вічнозелені трав’янисті бегонії з невисокими кущиками, що зазвичай не перевищують і 25 см. Ці бегонії можна культивувати і як однорічні рослини, просто викидаючи після відцвітання, і як багаторічники. Пагони прямі, у деяких сортів — пониклі, досить міцні та мясисті.

Великі, зубчасті по краю, округло-асиметричні листки довжиною до 8 см дивують не лише своєю святковою хвилястістю і особливою щільною текстурою, але й насиченим забарвленням зі смарагдово-темними відтінками. Інакше ніж розкішне листя бегонії Елатіор не охарактеризуєш.

Ці кімнатні бегонії хвалять за здатність квітнути майже весь рік. Звичайно, без ретельного й уважного догляду та оптимальних умов тривалого квітування не добитися.

Елатіори прославились массивними, яскравими суцвіттями з дуже великими квітками, що за формою чимось схожі до троянд. При діаметрі до 5 см вони здаються вишуканими й чарівними. Хоч самі елатіори розділяють на дрібнокіткові та великоквіткові, навіть у міні-сортів квітка більша, ніж у інших видів. Махрові, з закругленими пелюстками й ошатною трояндоподібною формою, квітки бегоній елатіор красуються шовково-восковою текстурою рівних чи хвилястих пелюсток.

Обирати бегонію елатіор собі до смаку варто не стільки за формою квіток, скільки за кольоровими нюансами. Всі відтінки між білим і жовтим та білим і темно-червоним дозволяють кожному знайти свою варіацію улюбленого кольору — рожевого, малинового, оранжевого… А багатобарвні сорти з красивим кольоровим обрамленням чи акварельним переходом кольору, зміною барв від бутонів до повністю розкритих квіток сподобаються навіть шанувальникам екзотики. Є лише одна визначальна риса всіх елатіорів: кольори в них яскраві і чисті.

Якщо ви є прихильником красивоквітучих сортових бегоній, варто придивитися до надзвичайно багатого розмаїття сортів та гібридів з інших груп сучасних ранньоквітучих красунь. Сортові бегонії бульбові (Begonia x tuberhybrida) чи роскішні, більш потужні бегонії группи Лоррен (Lorraine) — чудовий вибір для поціновувачів краси цих незвичайних рослин. Про те, які бувають види бегонії кімнатної, читайте в нашій статті за посиланням.

Зимова бегонія, бегонія Елатіор чи бегонія групи «Елатіор» (Begonia Elatior Rieger, Elatior hybrids) — не окрема видова рослина, а група чи торгове ім'я особливих гібридів бегоній

Зимова бегонія, бегонія Елатіор чи бегонія групи «Елатіор» (Begonia Elatior Rieger, Elatior hybrids) — не окрема видова рослина, а група чи торгове ім’я особливих гібридів бегоній

Ідеальні умови для бегонії елатіор

Бегонія Елатіор залежна від якості освітлення в тій же мірі, що й від стабільності температур. Підбираючи для неї місце в інтер’єрі, не варто ігнорувати дрібні вимоги, особливо щодо захищеності від протягів.

М’яке, але яскраве світло східних та західних підвіконь чи легкий затінок на відстані 1-2 м від південно орієнтованих вікон — ідеальний режим освітлення для бегонії елатіор в будь-яку пору року. Прямого сонця рослини не люблять, для захисту від палючих променів потрібно встановлювати розсіюючі екрани чи скористатися декоративними фіранками.

Освітлення повинно лишатися незмінно яскравим навіть взимку. Найдовше, ледь не безперервно цвісти елатіори зможуть, якщо зимою скорочення освітлення компенсувати вчасно. Можна перемістити кущики на більш яскраво освітлені вікна чи встановити фітолампи.

Але щоб бегонія зацвіла знову, на 2-2,5 місяці їй потрібно притінення на 15 годин. Правильний короткий світловий день у 9 годин можна організувати, накриваючи рослину коробом чи темним ковпаком або обираючи сезон з відповідними природними умовами (жовтень-листопад). Після такого притінення бегонії Елатіор формують бутони і рясно зацвітають.

Ці кімнатні бегонії чудово розвиваються в прохолодно-кімнатних умовах, при температурі від 16 до 22 градусів (для деяких нових сортів — від 18 до 24 градусов). Спеки вони не люблять — втрачають махровість і витягуються та й швидше відцвітають. Якщо в кімнаті температура підвищується до 23 градусів чи більше, потрібно вживати додаткових заходів — частіше провітрювати приміщення та підвищувати вологість повітря.

На період спокою знижувати температуру не варто, хоч при показниках в 18-20 градусів елатіори зацвітуть рясніше. Є чудовий засіб для більш тривалого цвітіння: на стадії формування бутонів температуру варто підвищити на 4 градуси і відразу знизити до 18-22 градусів з розпусканням перших квітів.

Кущики елатіорів не варто чіпати з моменту, коли намітяться бутони й до відцвітання. В цей період бегонія надчутлива навіть до обертання, а не те що до переміщення на нове місце. Не любить бегонія Елатіор і протягів, і будь-яких змін температури, особливо різких. Чим однаковіші показники температури, тим триваліше квітнуть елатіори.

Всі сорти бегонії елатіор можна використовувати не лише як кімнатну рослину, а й для прикрашання саду чи балкону, висаджуючи в контейнер чи грунт серед інших однорічників. Для збереження рослин довше, ніж на один сезон, доведеться організовувати зимівлю у теплих приміщеннях. Кімнатні рослини люблять часті провітрювання.

Бегонії групи Елатіор висаджують у невеликі горщики діаметром 10-14 см. Збільшують ємності не більш ніж на 2 см, адже рясно цвісти елатіори можуть лише в доволі тісних ємностях.

Бегоніям Елатіор сподобається лише легка, з рН від 6,0 до 6,5, пухка земля на основі торфу з невеличкими домішками. Ідеально підходить спеціальна землесуміш для бегоній. В інші грунти потрібно вводити перліт, пісок, сфагнум чи інші розпушувачі.

Бегонії групи Елатіор висаджують у невеликі горщики діаметром 10-14 см

Бегонії групи Елатіор висаджують у невеликі горщики діаметром 10-14 см

Як доглядати за бегонією елатіор?

Унікальна зимова бегонія здатна чудово цвісти навіть при скромному догляді, та не прощає великих помилок. Чутлива до перезволоження та довгих посух, ця кімнатна рослина вимагає постійної уваги й не зовсім підходить для тих, кого часто не буває вдома.

Сорти бегонії з групи Елатіор не люблять ні повного висихання субстрату, ні застою води в будь-який сезон і стадію розвитку. Активних, рясних поливів елатіори потребують лише під час вегетації. Та навіть влітку потрібно контролювати, як висихає земля, і проводити наступний полив лише після того, як субстрат просохне до третини. Під час періоду спокою землю просушують майже повністю, до легкої вологи, поливаючи бегонії рідко та обережно.

З початком бутонізації поливи повертають до звичної вологості. Вода в піддонах залишатися довше ніж на 5 хвилин не повинна. Поливати елатіори можна лише м’якою водою, трошки теплішою ніж температура в кімнаті. Варто слідкувати за тим, щоб потоки та краплі води не потрапляли на саму рослинку.

Вологість повітря для тривалого цвітіння бегонії елатіор має залишатися високою чи хоча б середньою (60%). Обережне обприскування, що не зачіпає бутонів та квітів, піддони з вологим керамзитом, фонтанчики, зволожувачі — підійде будь-який варіант, який стабілізує умови.

Підживлення для елатіорів можна вносити лише в період активного росту, наполовину зменшеними дозами добрив з частотою 1 раз в 15-20 днів. Варто знайти спеціальні добрива для бегоній чи хоча б спеціальні препарати для красивоквітучих рослин (звичайні чи тривалої дії). Органіку бегонії Елатіор не люблять.

Для формування рослин, підтримання компактності та більш густого розгалуження пагонів достатньо прищипувати верхівку по мірі росту. Зів’ялі квіти теж просто вищипують. Велику обрізку проводять після відцвітання, до коротеньких стовпчиків.

Пересаджувати рослинки варто відразу після відцвітання, обережно перевалюючи, не заглиблюючи нижче попереднього рівня посадки та не утрамбовуючи землю. На дно горщиків варто закласти високий дренаж.

Читайте також нашу статтю Сенполія, або узамбарська фіалка — довгоквітуча і невибаглива.

Підживлення для елатіорів можна вносити лише в період активного росту

Підживлення для елатіорів можна вносити лише в період активного росту

Чим хворіють бегонії елатіор?

Бегонії Елатіор не даремно вважаються найнадійнішими з квітучих. Вони надстійкі, не схильні до грибних хвороб, на відміну від своїх конкурентів хворіють лише з вини господарів — при надмірному поливі й неправильному доборі умов. І при забрудненні, якщо пилюку не знімають з листя регулярно.

Звісно, при зараженні шкідниками від сусідньої рослини — щитовками, попелицями, трипсами та ін. — і бегонії Елатіор не витримують. Та всього декілька обробок будь-яким системним інсектицидом дозволить швидко впоратися зі шкідниками.

Читайте також наші статті:

Як розмножити бегонію елатіор?

При вирощуванні з насіння бегонія Елатіор не зберігає сортових характеристик, тому доречніше використовувати вегетативні методи розмноження. Ці кімнатні бегонії легко розділити при пересадці, та ще легше — виростити з живців.

Пагони, що не цвітуть, нарізають весною та влітку, вкорінюючи верхівки чи частини стебла з декількома міжвузлями. Живці бегонії Елатіор можна тримати в піску чи землі. При температурі близько 20 градусів і легкій вологості грунту вкорінення займає приблизно 1 місяць.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.