Бегонія королівська — про сорти і особливості їх вирощування

Бегонія королівська — одна з тих популярних кімнатних рослин, яка не втрачає актуальності на наших підвіконнях вже кілька десятиліть підряд. Від «бабусиної» видової бегонії рекс до сучасних надзвичайно яскравих гібридів, ця бегонія пропонує величезний вибір кольорової гами і візерунків листя. За його красу, правда, вимагає конкретного догляду і ретельно підібраних умов. Але, як правило, якщо ви поселили в себе хоч один сорт бегонії королівської, вам обов’язково захочеться розширити свою колекцію. Бо вона таки цього варта!

Бегонія королівська, фото

Бегонія королівська

Опис бегонії королівської

Бегонія королівська, або Бегонія рекс (Begonia rex) — група ефектних кімнатних бегоній, яка складається із багатьох сортів (здебільшого гібридів), що взяли свій початок від однойменного індійського виду. Ця декоративна рослина користується великою популярністю у кімнатній культурі завдяки своїм великим листовим пластинам, що мають незвичайне забарвлення та форму. Вважається, що бегонія рекс здатна очищувати повітря в оселі.

У кімнатній культурі здебільшого популярні компактні сорти висотою до 20-30 см, хоча в асортименті є й сорти висотою до 50 см. Бегонія королівська має ефектні асиметричні листки. Вони можуть бути розфарбовані у різні відтінки та їх поєднання, це залежить від сорту. Саме листя так приваблює любителів кімнатних рослин, бо цвітіння у бегонії рекс зовсім непоказне. Тому краще вищипувати квітконоси, щоб цвітіння не привело до втрати компактності та швидшого старіння рослини.

Сортів та гібридів королівської бегонії безліч, тому ви точно зможете знайти свій улюблений. Нижче список популярних сортів:

  • «Файерворкс» (Fireworks);
  • «Ескарго» (Escargot);
  • «Дарк Мамбо» (Dark Mambo);
  • «Інка Найт» (Inca Night);
  • «Індіан саммер» (Indian summer);
  • «Мері Крістмас» (Merry Christmas);
  • «Ред Робін» (Red Robin);
  • «Сільвер Клауд» (Silver Cloud);
  • «Рокхарт» (Rocheart);
  • «Абел Чарієр» (Abel Carrier);
  • «Чері Чоколате» (Cherries And Chocolate).

Про інші види бегонії кімнатної читайте в нашій статті за посиланням.

Оптимальні умови вирощування

Бегонія королівська не така витривала, як інші представники роду. Ця бегонія потребує особливих умов. Важливо врахувати те, що вона світлолюбна, але вимагає розсіяного, м’якого природного світла. Найкраще розвивається на східних або західних підвіконнях. Від південних вікон її краще незначно віддаляти, а от на північному підвіконні їй буде некомфортно (темно) навіть влітку. При вирощуванні групами для бегоній рекс можна використовувати додаткову підсвітку.

Щодо температури, то королівські бегонії не переносять пониження нижче 16 градусів, а ідеально для них є підтримка температури влітку на рівні 21-23 градуси. Взимку оптимальна температура для королівської бегонії приблизно 18 градусів. Негативно впливають на рослину різкі температурні перепади та спека, особливо в поєднанні із сухим повітрям.

Королівські бегонії слід оберігати від протягів. На вулицю, з огляду на необхідні умови, їх ніколи не виносять.

Прищипування пагонів королівської бегонії, фото

Бегонія королівська — догляд

Бегонія королівська — догляд

Рослина добре реагує на регулярний полив. Поливають її м’якою водою помірно та обережно, але без надмірного висихання ґрунту. Субстрату слід давати можливість висихати до третини. Можна поливати частіше, але тоді зменшити кількість води. Взимку полив зменшують у два рази.

Слідкуйте, щоб листя бегонії при поливі не намокало та виключить пряме обприскування. Натомість вологу можна обережно розпорошити навколо. Під час поливу не залишайте воду у піддонах, її слід злити одразу.

Для зменшення негативного впливу опалювальних приладів на рослину, слід трохи підвищити вологість повітря. Це можна зробити за допомогою мульчування ґрунту вологим сфагнумом, поставити поруч посудину із водою або встановити піддони. Бегонія рекс полюбляє збалансовані умови: і не високу вологість, і не сухість.

Для цього виду найкраще підходить спеціальний субстрат для бегоній. Також підійде ґрунт на основі торфу, якщо туди додати розпушувач (перліт, кокосовий субстрат). В будь-який ґрунт для королівської бегонії краще додати перліт.

Для королівської бегонії важливо контролювати реакцію ґрунтосуміші, не дозволяючи відхилень від оптимальних слабокислих значень PH (5,0-6,0).

Бегонії потрібна щорічна пересадка. Її можна відтермінувати на рік, якщо рослина не заповнила простір горщика, але тоді краще замінити верхній шар ґрунту. Пересадку можна проводити у весняний період (у першій половині періоду активної вегетації). Для вирощування королівської бегонії слід обирати неглибокі, але широкі горщики. Збільшувати діаметр слід на 2-3 см та слідкувати, щоб не було зайвого простору.

Підживлюють королівські бегонії тільки навесні та влітку, в період активної вегетації. Використовують рідку форму добрив, кожних два тижні. Оптимальний варіант — спеціальні добрива для бегоній.

У королівської бегонії протягом всього періоду активної вегетації також прищипують пагони. Це роблять для того, щоб рослина росла пишною, випускала більше листя та щоб зменшити швидкість деформації. Якщо на кущиках з’явилось сухе або пошкоджене листя та суцвіття, їх потрібно якнайшвидше зняти.

Найкращі методи омолодження бегонії рекс — переукорінення живців або розділення із відокремленням молодих пагонів. Про старіння рослина сигналізує ростом нових пагонів та облисінням старих.

Розмноження королівської бегонії, фото

Розмноження бегонії Рекс

Розмноження королівської бегонії

Живцювання — це найпростіший і найпоширеніший спосіб розмноження бегонії Рекс. Пагони бегонії добре вкорінюються у воді та перліті, кокосовому субстраті або піску. Можна використовувати стеблові живці, окреме листя із пагоном або сегменти із прожилкою і шматочком пагона.

Для останнього варіанту лист нарізають на трикутники між прожилками від загальної точки біля основи. Для вкорінення головне акуратно поливати ґрунт та не сильно заглиблювати основу листа. При необхідності слід зробити підпорку для підтримки та тепличку для вкорінення в ґрунті.

Читайте також нашу статтю Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних.

Проблеми у вирощуванні бегонії рекс

Серед шкідників та захворювань на королівських бегоніях найчастіше можна побачити борошнистого черевця, білокрилок та гнилі. В таких випадках рослину слід ізолювати і зробити обробку хімічними інсектицидами або фунгіцидами. Здорові рослини із колекції слід також ізолювати та обробити біопрепаратами.

Нестача світла завжди приводить до втрати кольору та деформації, а через пряме сонце можуть виникнути опіки.

Надмірна вологість призведе до застою води та закисання ґрунту. Через сухість на бегонії можуть з’явитись плями та частково відмерти листя.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.