Фаворитки декількох поколінь квіткарів, домашні віоли-сенполії — особливі крихітні прикраси для інтер’єру. Сенполія — романтична, ніжна та, головне, — надійна. Її легко вирощувати навіть без особливого досвіду. А надпросте розмноження дозволяє швидко зібрати цілу колекцію кімнатних фіалок. Чарівні маленькі букетики в симпатичних горщиках сьогодні можуть похизуватися надзвичайно багатою палеткою сортів. Та всі сенполії були й залишаються скромними й дуже милими довгоквітучими рослинами, до краси яких важко залишатися байдужим.
Зміст:
У цієї чарівної рослини — безліч прізвищ і милих імен. Та одне не підлягає сумніву: домашня фіалка чи сенполія ніколи не вийде з моди. Фіалками «хворіють», з них створюють колекції, від них тимчасово відмовляються, щоб знову повернутися до колекціонування під чарами розкішних сортів, побачених на виставках. Байдужими вони не лишають нікого.
Сучасні кімнатні сенполії — гібридні сорти виду сенполія фіалкоцвітна (Saintpaulia ionantha), раніше відомої як африканська, узамбарська чи домашня фіалка. Сенполії розвиваються у вигляді охайних, симетричних розеток. Їх висота — від 5 до 20 см, є мініатюрні різновиди й справжні рясноквітучі гіганти. Нижні, найстаріші, листки щороку відмирають, нові листки ростуть тими ж темпами, внаслідок чого з часом прихований під землею короткий стовбур припіднімається, а розетка втрачає стійкість. Сенполії швидко старіють — коли «шийка» витягується вище 3 см, починає вкриватися коричневою кірочкою, вони потребують омолодження чи заміни. В середньому, сенполії старіють через 2-5 років.
Закруглено-овальне, з асиметрично-серцевидною основою, темно-зелене листя віол на коротких мясистих черешках з охайним зубчастим краєм легко впізнається. Ледь пурпурові черешки, вигнуті зверху та випуклі знизу жилки, як і м’ясистість, ламкість та приємна м’яка, оксамитова, довговолосиста опушка характерні для всіх фіалок. А форма і розміри листків можуть змінюватися у сортів. Серед сенполій не рідкість сорти з екстравагантним листям та незвичними барвами. Є й чудернацькі фіалки, які доречніше віднести до класу декоративно-листяних.
Нещільні парасольки суцвіть сенполій не даремно вважаються зразком тендітності. Ламкі, ніжні, та все ж типово м’ясисті квітконіжки розгалуджуються, дивуючи ніжною округлістю бутонів та сяючою, перламутровою красою квітів. П’ять пелюсток відгину — дві на верхній половині й три на нижній — утворюють чарівну асиметрію. Прості чи махрові, великі чи маленькі, квітки сенполій забарвленні у всі відтінки від білого до темно-фіолетового через блакитні, бузкові, пурпурові, рожеві барви. І це вже не кажучи про двокольорові, багатобарвні, напівмахрові та махрові різновиди з прямими, пониклими, щільними чи розгалуженими суцвіттями. Обирати сорт варто собі до смаку, адже навіть у категорії класичних блакитних фіалок є сотні варіантів з деталями, що здивують.
Сенполії здатні цвісти майже весь рік. Якщо вони і роблять паузу, то тоді, коли світловий день закороткий. Вважається, що фіалки без квітів — рідкість, що вказує на недбалий догляд. Та окремі сорти цвітуть в менші проміжки, керуючись своїми власними циклами. І до сенполій в цьому плані варто поставитися індивідуально.
Плоди сенполій — закруглені, пухнасті коробочки — утворюються рідко, адже декоративність рослини залежить від своєчасного видалення зів’ялих квітів.
Для того, щоб з сенполіями не виникло складнощів, варто знайти для них затишне, «спокійне» місце з м’якими умовами й захистити рослинки від протягів, різких змін та переохолодження.
Потрібно уникати сильного притінку та яскравого сонця, що легко обпалює ніжне листя. Пересвіт, надмірно яскраве світло викликає ту ж деформацію, що й затінок. Все, що посередині, фіалкам підійде. Сенполії чудово ростуть в напівтіні та на м’якому розсіяному світлі, аналогічному східним та північним підвіконням. Можуть рости на повністю штучному освітленні, підсвічування продовжує цвітіння. Оптимальна довжина світлового дня — 12-15 годин.
Температура повітря не повинна опускатися нижче 18 градусів. Чим стабільніше й стриманіше вона буде, тим краще. Ідеальне середовище — 18-23 градусів тепла. Спека вимагає підвищеної вологості повітря.
Для сенполій потрібен спеціальний субстрат — готова землесуміш для фіалок з рН від 5,5 до 6,5, легка, пухка, повітропроникна, з вмістом торфу та піску. Горщики використовують найменші, при надлишку простору розетки не цвітуть. Стандарт — 8-12 см з великими отворами для відводу води.
Ця тендітна рослина вважається ідеальною прикрасою північних підвіконь, та все ж світлі місця всередині інтер’єру личать фіалкам більше. Не надто віддаляючись від вікон, схожі на живі букетики сенполії можна розмістити на столі, столику, комоді — як маленький чарівний акцент. Це жіночна й романтична рослина, що ідеально вписується у вітальні, інтер’єри в ностальгічному та класичному стилі, доречна в спальні. При розміщенні краще керуватися потребами сенполії в рівномірному освітленні, стриманих температурах, а не лише естетикою.
Сенполії потребують рівномірно зволоженого субстрату без сирості. Поливати їх варто настільки обережно, щоб навіть краплі не потрапляли на листки, бутони, а тим більше черешки та основу розетки. Через листя, що часто виходить за межі горщиків, поливати по краю важко. Саме тому більшість квіткарів воліє обрати безпечний варіант з нижнім поливом або використанням гноту, який поміщають в субстрат як провідник для вологи.
Зазвичай сенполії поливають двічі на тиждень. На зиму поливи скорочують. Вода застоюватися в піддонах не має. Сенполії підливають злегка теплою водою з м’якими характеристиками — добре відстояною, фільтрованою, талою, кип’яченою.
Підживлюють сенполії спеціальними добривами з особливим балансом мікроелементів. Своє добриво для фіалок є у кожного виробника. Вносити добрива варто в рекомендованій кількості, та не частіше 1 разу на 3-4 тижні навесні та влітку, а якщо цвітіння продовжується і взимку — 1 раз на 2 місяці. Якщо сенполії пересаджують кожні півроку, в підживленні немає потреби.
Травмоване, пожовкле, зів’яле листя та квітконоси потрібно обережно вищипувати чи відламувати, а не зрізати.
Пересаджувати сенполії можна коли завгодно, хоч зимою, та краще обирати весну та літо. Рослину пересаджують кожні півроку чи хоча б 1 раз на рік, обережно встановлюючи розетку до нижнього листя, та не занурюючи черешки. Дренаж обов’язковий.
Сенполії не можна обприскувати. Та якщо рослина знаходиться в занадто жарких умовах чи показники падають нижче 50%, вологість повітря треба підвищити піддоном з вологою галькою чи зволожувачами.
Найбільший ворог сенполій — гнилі, що легко розповсюджуються при переливі та намоканні. Та не варто недооцінювати й небезпеку від щитовок, павутинних кліщів, трипсів, червеців, які також можуть погубити рослину. Завмирання росту, деформація молодих листків та квітконосів, пожовтіння та відмирання листя — головні сигнали про негаразди.
оротися з будь якими проблемами потрібно комбінуючи корекцію умов та догляду з обробкою інсектицидами. При загниванні сенполії важко врятувати — можна лише переукорінити чи розмножити з листків.
Читайте також нашу статтю Бегонія Елатіор — найкрасивіша серед кімнатних.
Старі кущики сенполій розмножують і омолоджують перевкоріненням — зрізанням розетки зі стовбуром довжиною близько 2 см. Укорінити рослину можна у воді чи посадивши в легкую землесуміш для сенполій, заглиблюючи до черешків нижнього листя.
Та все ж частіше сенполії розмножують:
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.