Продовжуємо тему плетистих троянд клаймберів. В минулій статті «Плетисті троянди клаймбери — виразні акценти саду» ми знайомились з особливостями та створенням сприятливих умов для їхнього успішного вирощування. Сьогодні звузимо знайомство з цими сортами до найвишуканішої частини. Будемо говорити про виткі троянди, які відносять до так званої романтичної серії. Ці сорти вирізняє особливий шарм старовинних троянд, зазвичай, розкішний аромат та особлива форма махрових квітів. Для них характерним є рясне, довготривале, 2-3-разове або і безперервне цвітіння, багата кольорова палітра, невибагливість і стійкість до хвороб. Характерною особливістю самої квітки багатьох сортів є квадратований центр (серединка квітки чітко ділиться на чотири сектори). Також квітка може бути куле-, чашо-, піоновидна, у вигляді помпонів, часто з гофрованими або різаними по краю пелюстками.
Зміст:
Не можна не почати цей розділ з троянди, яку багато хто назве найгарнішою виткою трояндою в світі. Ця троянда неодноразово здобувала визнання і нагороди на різноманітних виставках, в 2006 році була визнана сортом року, занесена до «Залу слави», куди мають честь потрапити тількі найкращі, найдостойніші сорти троянд. Це троянда селекції Meilland (Франція), виведена в 1985 році, відома під назвами Pierre de Ronsard, Eden Rose 85, вона ж Eden, Eden Climber).
Названа на честь поета, який творив у далекому 12 столітті. Велика, чашоподібна, важка квітка від кремово-білого до кольору слонової кістки з кармінно-рожевим обідком по краю пелюсток, який розтушовується зсередини. Пуп’янки та зовнішні пелюстки відтінені зеленуватим кольором. Квіти зібрані в щедрі грона, розпускаються дуже повільно і тримаються дуже довго. Одночасно на кущі присутні квіти всіх стадій розпуску.
Аромат помірний або мало відчутний. Листя гарне, сяюче. Загальний вигляд куща, облитого мінливими квітами з голови до ніг, приголомшливий. Кущ акуратний, гармонійний, не колючий, може виростати до 3-х і більше метрів у вишину, до 2-х – в ширину. Пагони жорсткі, гнуться не охоче, що варто врахувати при формуванні троянди, щоб мати цвітіння по всій довжині куща.
Ключовий момент успішного вирощування — багато сонця. До хвороб не вразливий, але профілактичні заходи зайвими не будуть. Молодий кущ довго набирає силу – років 2-3 терпіння знадобиться. Найпишніше (що там применшувати) — феєричне — перше цвітіння, далі спостерігаються поодинокі квіти і суттєво скромніша, якщо не скупа, друга хвиля цвітіння. Але на хвилиночку, що було?! Королівська розкіш!
Треба відзначити, що у 1950 році Мейланд створив чайно-гібридну троянду Eden Rose, яка утворила плетистий спорт (climbing), названий Eden Rose, CL. Він був представлений в Європі в 1962 році. Обидві троянди відрізняються від Pierre de Ronasrd, хоча часто П’єра іменують саме Eden Rose.
Одразу слідом за першим сортом – другий і водночас рівний. Це спорт (природна мутація) Pierre de Ronasrd, відкритий Аланом Меіландом у 1999 році, справжній шедевр, який створила природа – Palais Royal ( інші імена: Blanc Pierre de Ronasrd, White Eden). Потужна, міцна, здорова, розкішна троянда.
Окрема квітка чарує: біло-зелені пуп’янки розпускаються у великі кремово-білі порцелянові з рожевою поволокою і перетворюються на сніжно-білі величезні квіти, зібрані по 5-10 у суцвітті. Кущ, щедро всипаний величезними перлинами!
Листя здорове, блискуче. Аромат відсутній. Троянда може виростати до 4-х метрів заввишки і до 2-х в ширину. Сама троянда здорова, до хвороб стійка, інколи (восени) можуть з’являтися ознаки чорної плямистості, але не критично. Шкідники, в основному, її оминають. Незважаючи на свої габарити і товсті пагони, троянда досить легко гнеться, що дозволяє влаштувати в холодніших регіонах України надійну зимівлю.
Невибаглива, вельми стійка до морозів троянда. Квітне у дві хвилі, причому друга хвиля цвітіння може бути не менш щедрою. Багато сонця— і у вас буде красень, дивлячись на якого розумієш: ось вона – королева саду, мого саду!
Спостерігаючи за цими трояндами у пік їхнього цвітіння, можна плакати від щастя. Розумію! Не розумію тільки, як в гонитві за дрібноквітковими вибуховими рамблерами, у яких свій особливий флер і магічна дія (на мене особисто стовідсоткова), я прогледіла метрів трояндової краси…??? Ситуація терміново виправляється. Згадані два сорти троянд сидять як цвяшки, маленькі поки що цвяшки. А я в пошуках невловимого Cyclamen Pierre de Ronsard та норовливої Red Eden Rose, бо ж в лунках вже майорить виклик: справа честі подати королівських персон, як годиться їхньому стану. Через три роки має бути щось грандіозне!
Наступний – молодший брат П’єрів, спорт Pierre de Ronsard – Cyclamen Pierre de Ronsard (винайдений Регом Томерліном, в США сорт взятий на розмноження Star Roses & Plants в 2015 році, названий Pretty in Pink Eden; у Франції – Meilland в 2017; також носить ім’я Margaret Mae). Обіцяє вирости більш, ніж у двох-трьохметрового красеня в квадраті.
Густо-рожево-малинові з сріблястим реверсом махрові, здоровенні квіти, зібрані у невеликі суцвіття, граційно опускаються під своєю вагою. Листя зелене, блискуче. Сама троянда характеризується як стійка до хвороб. Має цвісти до самих заморозків. Аромат присутній. Чудово поєднується з представниками троянд сімейства Pierre de Ronsard. Просто погляньте, яка грація, колір… яка розкіш!
І вже згадана Red Eden Rose, або Eric Tabarly (Rouge Pierre de Ronsard, Red Pierre de Ronsard CL., Red Pierre), Meilland, Франція, 2002. Хоча вона є клаймбером, за характером більше схожа на шраб (кущову троянду). На опорі вона здатна досягти висоти два метри. І вона Eden!!!))).
Малиново-пурпурові (аж темні), дуже повні, густомахрові, важкі квіти чашовидної форми, зібрані в грона – ностальгічна чарівність! Сама квітка не тільки гарна, вона ще має стійкий приємний фруктово-ванільний аромат. Кущ добре наростає вже в перший сезон, повністю проявляється на 3-4 рік.
Пагони міцні, але гнучкі, шипів мало, в ширину не надто розростається. Рекомендована для жаркого клімату. Про цю троянду багато хто відзивається не дуже схвально: і цвісти могла б щедріше, і в дощ квіти не розкриваються, і є кращі сорти… Навряд, зупинять негативні відгуки, коли хочеться більше, ніж болить – не чу-ю!!! Хто хоча б один раз побачить вживу ті здоровенні пурпурові «яблука», що випадають з долонь… І цей колір… І цей коловоріт пелюсток…
Ідеальне поєднання витонченності, краси та розкоші старовинних троянд, стійкості і невибагливості сучасних, а також надзвичайного аромату у багатьох сортів – такі вони романтичні троянди. Взагалі, сорти з такими властивостями відносяться, звичайно, не тільки до плетистих троянд, а і до інших садових груп — великий вибір серед кущових, чайно-гібридних, грунтопокривних троянд. Дуже гарно поєднуються між собою.
Популярні ще з кінця минулого століття вони і сьогодні цікавлять любителів троянд, залишаючись на піку популярності. Продовжують створюватися селекціонерами, у кожного з яких вони мають свої особливі любовні назви, такі як: «Англійські троянди» Девіда Остіна, «Казкові троянди» – Кордеса (Німеччина), «Духмяні троянди Прованса» – Дельбара (Франція), «Ностальгічні троянди» та серія «Романтика» у Мейяна (Франція), з маленькою частинкою якої ми сьогодні познайомились.
Нехай всі сади перетворюються на казкові трояндові великі і маленькі долини і куточки! Запрошую на прогулянку, помилуватися, як чарівні сорти Eden RoseS прикрашають подвір’я наших садиб в різних куточках України і навіть в одному німецькому, де вросли українські корені.
“Рецепт” догляду за трояндами від пані Ірини Лезвинської: «Нічого особливого. З початком вегетації три рази підживлюю під корінь розчином добрива NPK 20/20/20. Після появи листя і до самої осені — тільки по листю. В період бутонізаціі обприскую добривом Plantafol 10/54/10, можу раз, другий 3/11/38. З кінця липня тільки добриво 3/11/38. Valagro Master. Декілька разів за сезон оприскую гуматом. Десь на початку травня мульчую компостом. Гарний результат у мене дає і український «Новоферт для троянд». Використовую для позакореневого живлення. Кінець серпня – поливаю під корінь калімагнезією».
Сьогодні ми тільки почали знайомство з сортами, ім’я яким Романтика, в розрізі клаймберів. І почали з сортів, в назві яких є слово Eden. Таких сортів, насправді, значно більше, але всі вони вже з перших звуків, тим більше погляду, налаштовують на ностальгію і неземну красу. Eden – Едем – рай… Троянда і є божественне створіння краси. І людина долучилась. Долучайтеся! Авжеж!
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.