Зелень для салату — топ-10 листових овочів

Зелень для салатів — це те, що робить наші салати найбільш корисними, бо зелене листя і пагони — це не тільки клітковина, а й хлорофіл, користь якого перебільшити важко. Як тільки блисне весняне сонечко і з землі починають вилазити перші рослинки, я починаю заглядати, чи вже прокинулася моя багаторічна рукола, любисток, цибулі батун і шніт, черемша. А як тільки земля прогріється настільки, що вже можна щось сіяти, висіваю однорічну зелень для салату. Бо якою б я не була лінивою, визнаю, що для салатів однорічна зелень смачніша і різноманітніша. В цій статті розкажу про 10 видів зелених овочів, більшість з яких я завжди сію навесні.

Зелень для салатів в мисці

Зелень для салатів — топ-10 листових овочів

1. Салат листовий, або латук посівний

На моїх грядках вже довгий час найпопулярніша зелень в салат — салат листовий, або латук посівний. Ціную його за ніжний смак і м’яке листя. Сію два-три рази за сезон, найчастіше сорти із світло-зеленим листям, мій улюбленець «Одеський кучерявець». Але є сорти латуку посівного з бордовим листям, які надзвичайно багаті на йод. Правда, чомусь у мене вони ростуть менш охоче, ніж зеленолисті сорти.

Салати з листям, що нагадують листя дуба, називають «дубовими». Вони мають злегка горіховий смак і різне забарвлення — від світло-зеленого до бордового.

До групи листових салатів відносять також італійські салати Лолло, характерною рисою яких є красиво скручене щільне листя. Цей вид салату відмінно підходить для декорування страв.

Латук посівний важко зберігати, адже ніжне листя легко в’яне. Для тривалішого зберігання його треба виривати з коренем і тримати в холодильнику в герметично закритому контейнері чи пакеті.

Висівати таку зеленів для салатів треба дуже поверхнево, майже не присипаючи ґрунтом зверху. Деякий час мій латук завжди погано сходив, поки я не зрозуміла, що сіяти його треба поверх ґрунту, лише трохи втрамбувавши.

Салат листовий на грядці

Салат листовий

2. Салатна гірчиця

Про гірчицю салатну я вже розповідала в одній із публікацій «Зеленої садиби». В моїх умовах вона сходить раніше за латук і, я вважаю, потребує менше догляду. Так, без регулярних поливів салат посівний якщо і ростиме, то дуже неохоче, а гірчиця більш посухостійка. Крім того, гірчиця зберігається в холодильнику до двох тижнів, не втрачаючи структуру листя і пікантність смаку.

Серед недоліків — така зелень для салатів часто може пошкоджуватися тими ж шкідниками, що і капуста. Але якщо висівати гірчицю на грядках, де попередниками були культури з інших родин, а поблизу не ростиме капуста, шкідників можна уникнути.

Салатна гірчиця кущ

Салатна гірчиця

3. Рукола

Вже кілька років я не сію руколу однорічну, яка насправді називається ерука посівна, чи індау посівний (Eruca vesicaria), бо вирощую багаторічну, а саме дворядник тонколистий (Diplotaxis tenuifolia). Як на мене, смак цих рослин, як і форма листя, відрізняються дуже мало, тому мій вибір — не сіяти щовесни однорічну руколу, а зрізати на салат зелень багаторічної вже з квітня і до морозів.

Свій дворядник я вирощую в куточку клумби, яку виділила під пряно-ароматичні рослини, вчасно зрізаю квітконоси, тому він не насівається, і щоб розповзався за межі виділеного місця не помічала. Але деякі садівники в соціальних мережах скаржаться, що багаторічна рукола з часом стає справжнім агресором і розростається так, що її дуже важко контролювати. Мабуть, таке відбувається на поживних ґрунтах, на моєму «пісочку» вона поводиться дуже стримано.

Однорічну руколу також можна сіяти кілька разів за сезон, але найкраще вона росте ранньою весною і ближче до осені, бо не любить спеку.

Рукола в саду

Рукола

4. Шпинат

Особисто я використовую листя шпинату в салатах після легкої термічної обробки, але насправді його можна додавати в салати і свіжим, так, звичайно, набагато корисніше. Шпинат краще сіяти ранньою весною і ближче до осені, бо він не буде з задоволенням нарощувати гарне листя в літню спеку.

Шпинат любить поживну землю, регулярний полив і підживлення на бідних ґрунтах. На відміну від більшості інших видів зелені для салатів, шпинат можна використовувати ще й для приготування різноманітних страв: як начинку для пирогів, запіканок, млинців зі шпинату, для тушкування м’яса і овочів.

Шпинат — корисна зелень для салатів

Шпинат

5. Базилік

Базилік не всі розглядають як зелень для салатів, вважається, що ця рослина — один з видів пряних трав. Але я вважаю, що базилік — це навіть дуже-дуже смачний і корисний інгредієнт для салатів. При цьому листя базиліка додаю до салатів щедро, в салаті зі свіжими томатами його приблизно третина від помідорів. На мій смак, це ідеальне поєднання томати+базилік.

Недоліком вирощування базиліку можна вважати його тривалий, порівняно з іншою зеленню, вегетаційний період. І той факт, що посіяний на розсаду він сходить швидше і росте активніше. А кому хочеться возитися з розсадою? Я придумала свій спосіб вирощування базиліку. Про це читайте в статті  про базилік на підвіконні.

Кущ зеленого базиліку

Базилік

6. Капуста мізуна

Цю листову капусту я почала вирощувати в суміші «гірчиці салатної», насіння якої висіваю останні роки кілька разів за сезон. Крім гірчиці, яку я згадувала вище, до суміші входить насіння мізуни і капусти пак-чой, мова про яку піде нижче.

Зовні капуста мізуна схожа на руколу, але на смак це щось середнє між листовим салатом і гірчицею. Мізуна ніжніша за гірчицю, але зберігається після зрізу так само довго в холодильнику.

Капуста мізуна на грядці

Капуста мізуна

7. Капуста пак-чой

Капуста пак-чой — це для мене найсмачніша зелень для салатів з вищезгаданої суміші гірчиці салатної. Минулого року я сіяла її окремо від гірчиці й залишилася дуже задоволеною, бо обрала сорт із значно більшим листям, ніж те, що входить в суміш.

Листя цієї листової капусти пружне, хрумке і дуже соковите. Його часом хочеться пожувати прямо на грядці, навіть не пожувати — похрумтіти. Короткий період вегетації та вирощування в напівтіні робить цю капусту для мене ще більш привабливою.

Капуста пак-чой на грядці

Капуста пак-чой

8. Мангольд

Про мангольд у нас є окрема стаття. Дуже красива і корисна зелень з легкою кислинкою. Як і шпинат, її можна трохи піддавати термічній обробці перед додаванням в салати, хоча, як на мене, вона дуже смачна і у свіжому вигляді.

Мангольд з червоними черешками і прожилками на листках може стати не тільки овочевою культурою на ваших грядках, а й цілком декоративною — на клумбах. Більше про вирощування і використання мангольда читайте в нашій статті.

Мангольд на грядці

Мангольд

9. Салат «Айсберг»

Салат «Айсберг» — справжній гігант серед качанних салатів. Підрослі головки можуть важити до 1,5 кг. Листя салату «Айсберг» дуже хрумке, навіть крихке, з м’яким солодким смаком. Поверхня листя має характерну пухирчасту форму і зубчасті краї.

Подібно до листкового салату, деякі сорти можна вирощувати з весни до осені. Інші тільки навесні, тому що вони, як правило, випускають квітконоси в літню спеку. Одна з головних переваг качанного салату перед листовим — перший може довго, близько місця, зберігатися у вакуумному пакеті в холодильнику.

Салат «Айсберг» на грядці

Салат «Айсберг»

10. Зелена цибуля

Коли ми говоримо про зелень для салатів, не можливо не згадати про зелену цибулю. Що таке зелена цибуля? Це пагони різних видів роду Цибуля. Є багато видів багаторічних цибуль, батун і шніт, які ростуть в мене — лише одні з них. Про багаторічні аліуми колись варто написати окрему статтю.

А можна цибулю на зелень вирощувати й через посадку цибулі-тиканки весною чи під зиму. На ранню зелень якраз краще посадити цибулю під зиму. Я цієї осені послухалася поради своєї тітки Тані і посадила на зелень дорослу і гарно розвинену цибулю-ріпку, яку ми вживаємо в їжу. За її словами, це найкращий спосіб отримати ранньою весною багато соковитої і корисної зеленої цибулі. Вона починає відростати навіть раніше, ніж батун.

Зелена цибуля на грядці

Цибуля

Дорогі читачі! Зелень для салатів, зазвичай, найпростіша в догляді городина. Ми можемо сіяти її з ранньої весни й кілька разів за сезон. Кожен з видів, описаних в цій статті, має свою поживну і мінеральну цінність, але всі вони по своєму корисні та навіть необхідні нам після довгої зими. То ж не лінуйтеся посіяти їх десь в куточку ваших квітників, навіть якщо ваш сад виключно декоративний, а не плодовий.

Натхнення!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.