5 переваг жовтої малини і її найкращі сорти

Якось років з десять назад я купила на базарі літрову баночку жовтої малини. Продавчиня так нахвалювала свій товар і так припрошувала скуштувати, що я не стрималася. Тим більше, що була вже осінь, а малину я дуже люблю. На смак жовта величезна ягода, дійсно, виявилася солодкою, як мед. Щоб не почавити, я купила малину разом з банкою, але все одно донесла додому не ягоду, а солоденьке малинове пюре. Як садівник, я надовго втратила цікавість до жовтої малини — її ж можна їсти тільки одразу з куща! З дачі до квартири не довезеш…  Аж поки недавно мені не трапилася на очі стаття, що нові її сорти, на відміну від старих, мають дуже гарну транспортабельність. А, крім цього, ще цілу низку переваг над ягодами традиційної для нас червоної малини. Чому варто посадити жовту малину в садку та яким сортам надати перевагу, розкажу в статті.

5-prichin-viroshhuvati-zhovtu-01-1024x759-3569119

5 переваг жовтої малини і її найкращі сорти

1. Жовта малина — солодка, як мед!

Доведено, що ягоди жовтої малини містять значно менше кислот, ніж ягоди червоної. Тобто вам не здалося, що жовта малина солодша за червону. Так воно, в більшості випадків, і є.

2. Жовта малина не викликає алергію

Антоціани — це речовини в рослинах, які надають їм забарвлення. В сортах жовтої малини їх значно менше, ніж, наприклад, в суниці, червоній малині, чи смородині. Бачите, які ягоди бліденькі? Зате їх без ризику виникнення алергії можна вживати людям, що схильні до алергічних реакцій, вагітним жінкам і маленьким дітям.

3. Корисні властивості

Ну, тут все зрозуміло. Мабуть, всі ягоди плодового саду корисні, скажете ви, і матимете рацію. Але все ж таки я відмічу, що сорти жовтої малини надзвичайно багаті на фолієву кислоту, а значить — зміцнюють імунітет. І, як і червона малина, жовта — відмінний потогінний і жарознижувальний засіб. Чаї з висушених ягід і листків жовтої малини надзвичайно корисні при розладах шлунку, для виведення токсинів з організму.

А як щодо варення? Варення з жовтої малини таке ж смачне, як і з червоної. Але лікуватися при простуді краще все ж таки не варенням, а трав’яними чаями на основі висушених малинових ягід і листя. Хоча їсти варення при хворобі вам також ніхто не забороняє.

Читайте також наші статті:

4. Кулінарне використання

Звичайно, їсти будь-які фрукти і ягоди краще в свіжому вигляді. І ще не так давно жовту малину тримали, як «родзинку» — вийшов в сад, трохи «подзьобав», а як назбирав з відерце, то одразу й наївся «від пуза». Як я вже казала, старі сорти жовтої малини дуже швидко псуються і ніякі для транспортування. Але селекціонери попрацювали з жовтою малиною на славу. І ягоди сучасніших сортів ні в чому не поступаються червоній малині, хіба — кольором. З жовтої малини так само можна варити варення і компоти, робити пастилу, мармелад і навіть заморожувати ягоди.

Читайте також нашу статтю Запасаємось вітамінами на зиму — як правильно заморозити ягоди і фрукти.

5. Велика врожайність і стійкість до хвороб і шкідників

На сьогодні більшість сортів жовтої малини — ремонтантні. При цьому багато сортів мають високу врожайність — до 9 кг з куща. А вага окремої ягоди може сягати і 12 г! Хоча, в середньому, коливається від 4 до 10 грамів. При цьому багато садівників відзначають велику стійкість жовтої малини до хвороб і шкідників, в порівнянні з багатьма сортами червоної малини.

Жовта малина «Помаранчеве чудо»

Жовта малина «Помаранчеве чудо»

Найкращі сорти жовтої малини

Нижче я приведу опис сортів жовтої малини, які мене зацікавили за наступними характеристиками:

  • висока стійкість до хвороб і шкідників;
  • солодкий смак;
  • хороша транспортабельність;
  • висока врожайність;
  • і як бонус у деяких сортів – відсутність шипів.

Малина «Жовтий гігант» — ремонтантний середньоранній сорт. Надзвичайно солодкі ягоди до 9 г вагою кольору бурштину. Дуже ароматні! Врожайність — 4-8 кг з куща. Сам кущ високий (до 2,5 метрів), потребує підв’язки до шпалери, гарно утворює бокові пагони. До речі, пагони цього сорті малини не мають шипів! Висока стійкість до хвороб і шкідників та низьких температур.

Малина «Ярославна» (друга назва «Росяниця») — середньостиглий ремонтантний сорт. Яскраво жовті круглі ягоди вагою 10-12 г. Врожайність — приблизно 4 кг з куща. Штамбовий кущ висотою до 1,7 метрів. Не потребує підв’язки, шипів мало.

Малина «Золота осінь» (Fall gold) — ремонтантний сорт, що має відмінну стійкість до шкідників і хвороб. Золотисто-жовті ягоди вагою 4-7 г ароматні і дуже солодкі. Врожайність — до 7 кг з куща (висота якого до 2,5 метрів).

Читайте також нашу статтю про вирощування ожини.

5-prichin-viroshhuvati-zhovtu-03-1024x768-5507031

Малина «Золота осінь» (Fall gold)

Жовта малина «Помаранчеве чудо» — ремонтантний сорт, але найбільшу врожайність показує при одноразовому плодоношенні. Один з самих невибагливих сортів, при цьому з високою стійкістю до хвороб і шкідників. Ягоди, як видно з назви, яскраво помаранчві, подовжені, вагою до 6 г. Мають гарну транспортабельність і не осипаються з куща. Кущ порівняно невисокий (до 1,5 м), але потребує підв’язки, бо трохи розвалюється.

Читайте також нашу статтю Ремонтантна малина – особливості догляду на початку літа.

Дорогі читачі! Якщо ви вирощуєте в саду жовту малину, поділіться в коментарях — який сорт? Чи задоволені ви ним? В чому його сильні сторони, а де — слабкі? Гарних вам врожаїв!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.