Осіння обрізка винограду, малини, інших плодових кущів і дерев є важливою складовою догляду за ними. Ця процедура допомагає забезпечити здоровий ріст і високу врожайність в наступному сезоні та підготувати рослини до зими. В статті розглянемо ключові кроки та поради щодо осінньої обрізки плодового саду. А саме: коли потрібна обрізка винограду осінню, а коли без неї можна обійтися; як проводиться осіння обрізка малини, ожини, смородини та інших плодових кущів; коли обрізка дерев осінню необхідна, а в яких випадках її краще перенести на весну?
Зміст:
У нас на сайті є чудова стаття для початківців про обрізку дерев – як, коли і що саме різати. І там ми вже розповідали, що, крім екстреної обрізки, коли різати треба вже і зараз, щоб врятувати рослину, існують три базові види обрізки дерев: санітарна, формувальна і для омолодження. Всі вони можуть застосовуватися восени, але не на всіх рослинах.
Абсолютно всім рослинам і плодового, і декоративного саду потрібна осіння санітарна обрізка. Мало того, дуже добре, коли санітарна обрізка проводиться саме восени. Тоді дерево чи кущ буде зимувати без багажу занадто старих, сухих, хворих чи напівзламаних гілок. Саме в цей час садівник ще добре пам’ятає, які гілки не родили в цьому сезоні через те, що ростуть в сильному затінку, тому не вагатиметься і зріже їх як неперспективні.
Можна проводити восени і формувальну обрізку дерев і кущів, але вона вже рекомендована далеко не всім культурам. Завдання цього виду обрізування сформувати крону таким чином, щоб всі її гілки отримували достатньо сонячного світла і гарно провітрювалися. Формувальна обрізка контролює висоту і форму рослин, навантаження від плодів, стимулює ріст і розвиток бічних пагонів.
Обрізка плодових дерев і кущів для омолодження потрібна старим рослинам, щоб стимулювати розвиток нових пагонів замість зрізаних старих – непродуктивних. Ця процедура також рекомендована восени не всім плодовим деревам і кущам.
Оптимальний час для осінньої обрізки плодових дерев і кущів — це пізня осінь або рання зима, коли рослини вже відпочивають від активного росту, але ще не прийшли справжні морози. В Україні в останні роки це період з листопада по січень, але орієнтуватися треба на свої погодні умови і стан рослин.
В більшості випадків осіння обрізка плодового саду має проводитися в період спокою рослин. Для різних культур початок цього періоду може не збігатися. Головний показник того, що рослину вже можна обрізати на зиму — вона повністю скинула листя.
Найкраще провести обрізку осінню ще до того, коли погодні показники почнуть коливатися від плюса до мінуса, але загалом можна обрізати дерева і кущі осінню в сонячні й сухі дні з температурою до -5 градусів.
Осіння обрізка вимагає деякої підготовки. Вам знадобиться гострий секатор, пилка і гілкоріз. Непогано мати під рукою хоча б розчин марганцівки для дезінфекції, особливо якщо обрізати доводиться хворі рослини. Ще одна необхідна річ – драбина. А ось щодо садового вару чи фарби для замазування ран після обрізки, то останнім часом все більше садівників стверджують, що ця процедура непотрібна рослинам, бо навпаки заважає швидко загоїти місця зрізу.
Осіння обрізка винограду рекомендована в основному сортам, які вимагають утеплення на зиму. Обрізаний виноград набагато легше вкрити і простіше доглядати його весною. Сорти винограду, які зимують без укриття, частіше обрізають весною. Але не факт! Є прихильники як осінньої, так і весняної обрізки будь-яких сортів винограду.
Тобто проводити обрізку винограду осінню можна для всіх сортів. Ви самі вирішуєте, коли вам зручніше це робити, але точно — укривний виноград треба на зиму обрізати, а молоді рослини винограду формують весною. Для них осінню можна провести тільки санітарну обрізку.
Якщо необхідна, осіння обрізка винограду проводиться після перших невеликих заморозків за 2-3 тижні після того, як опало все листя з рослини.
Про осінню обрізку винограду у нас на сайті є чудова стаття, де ви можете ознайомитися з деталями рукавно-віялового і кордонного способу формування винограду.
Осіння обрізка малини (не ремонтантної) може мати місце, як на початку осені, коли кущі ще вегетують, так і коли вони вже скинули листя і перейшли в стан спокою. Але найкраще малину обрізати взагалі одразу після плодоношення, тобто ще влітку, або хоча б на початку вересня.
Якщо це не було зроблено вчасно, обрізайте малину на зиму, коли маєте можливість – вирізайте всі пагони, що відродили, під корінь, а молоді вкорочуйте сантиметрів на десять, щоб стимулювати ріст пагонів другого порядку, що збільшить родючість малини наступного року.
Що стосується ремонтантних сортів, то їх обрізають восени одразу після плодоношення в залежності від вибраної стратегії вирощування: або всі пагони під корінь, щоб отримати один рясний врожай з кінця літа до середини осені, або тільки ті пагони, що відродили в поточному сезоні, щоб ремонтантна малина потроху родила пів літа і осінь.
Вважається, що яблуні краще обрізати весною, але весною, як правило, то часу катастрофічно не вистачає, то погода довго не дозволяє «влізти в сад», тому все частіше садівники обрізають яблуні осінню.
В морозу погоду (нижче -5 градусів) деревина яблунь стає дуже ламкою і втрачає особливість швидко загоюватися, тому обрізати яблуні треба після того, як дерева скинули все листя, але ще не встановилися мінусові температури.
Восени на кільце у яблунь зрізають:
Під ніж восени на яблуні також потрапляють всі сухі, хворі, зламані гілки та ті, що ростуть всередину крони.
Осіння обрізка груші зводиться не тільки до санітарної чистки. Восени обрізуванням досвідчені садівники радять і омолоджувати цю культуру. За необхідності можна на третину понизити висоту крони, прорідити скелетні гілки. На старому дереві в результаті такої обрізки має лишитися від 5 до 8 основних гілок, що розташовані у два яруси.
А ось для сливи, черешні, вишні, абрикоса, аличі, персика, айви восени рекомендують проводити тільки санітарну обрізку.
Інші деталі осіннього догляду за плодовими деревами читайте в нашій статті.
Аґрус весною прокидається дуже рано, коли працювати в саду ще незручно, бо мокро і холодно, тому його садівники рекомендують обов’язково обрізати восени і не тільки з санітарною метою, а й щоб сформувати та омолодити.
Видаляють пагони, що ростуть всередину крони, переплітаються між собою, лежать на землі. Зрізають також гілки старші 5 років. Важливо слідкувати, щоб кущ аґрусу мав гілки різного віку, бо найбільше родять пагони з трьох до шести років.
Для червоних і білих порічок через раннє цвітіння осінь – також рекомендований період для обрізування. Вирізають гілки старше 8-ми років і ті, які виросли за сезон менш ніж на 15 см.
На чорній смородині восени вирізають всі хворі пагони, а також ті, що лежать на землі і ростуть всередину куща. Для омолодження зрізають всі пагони старші 3-х років. За необхідності проріджують кущ, залишаючи після обрізки 9-12 гілок, частина з яких однорічні, а частина – приріст поточного сезону.
Восени, крім санітарної, на цій культурі проводиться і формувальна обрізка, бо ожина родить на дворічних пагонах. Восени, після того, як зняли весь врожай, пагони, що відродили, видаляються з кущів.
Молоді гілки за необхідності проріджують, залишаючи не більше 8-10 і вкорочуючи їх на четвертину, щоб стимулювати ріст репродуктивних гілочок.
Після завершення осінньої обрізки, не забудьте прибрати відрізане гілля з вашого саду. Але палити обрізані гілки не обов’язково! Хоч попіл з плодових дерев і кущів є цінним органічним добривом, сьогодні паління рослинних решток у власній садибі може привести до стягнення штрафу за адміністративне правопорушення.
Можна використати обрізані гілки як перший (нижній) шар для закладання високих грядок. А якщо ви щасливий власник садового подрібнювача, то матимете чудову органічну мульчу для своїх квітників.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.