Сливовий соус на зиму — і до м’яса, і до гарніру

Сливовий соус цього року я робила вперше. Зате в кілька підходів. Бо він мені так сподобався, що я навіть перестала ображатися на сливу, яка раптом рясно вродила, хоч ніхто від неї того не чекав. Жила собі в садку стара слива, кожен рік цвіла, але не родила. Ми вже хотіли її спиляти, аж цього року вона таки порадувала врожаєм. Та так, що не знали, куди ті сливи дівати! Сливовий соус на зиму дозволив частково розв’язати цю проблему. Готується швидко, дозволяє досхочу експериментувати з інгредієнтами і, звичайно, всім домашнім до смаку. Ідеально цей соус зі слив підходить до м’яса, але можна ним замінити і традиційний кетчуп до макаронів. Незвично, але, без перебільшення, дуже смачно.

Сливовий соус, фото

Сливовий соус на зиму — ароматний і густий

Інгредієнти для сливового соусу

  • 2 кг слив (у мене — «венгерка», але сорт сливи, думаю, може бути будь-яким);
  • 200 г цукру (якщо слива солодка — то менше; пробуйте);
  • 1 столова ложка солі;
  • половинка середньої перчини чилі (можете покласти цілу перчинку, якщо полюбляєте гостре);
  • 3-4 зубчики часнику;
  • невеликий пучок м’яти (першого разу робила сливовий соус з кондитерською м’ятою, іншого — з лимонною, різниця не принципова);
  • пучок базиліку (зелений чи фіолетовий — байдуже);
  • волоські горіхи – 200 г.

Сливовий соус — рецепт приготування

Спочатку ставимо на стерилізацію баночки. У нас же ж сливовий соус на зиму. Беремо невеликі баночки – 200-350 мл. Можна і менше. Загалом з вказаних інгредієнтів виходить приблизно 700-850 мл соусу. Я стерилізую банки завжди в духовці при +100 ºC впродовж, мінімум, години. Більше — можна. Менше — не знаю, не пробувала. Кришки вже безпосередньо перед закатуванням соусу на зиму проварюю пару хвилин в окропі.

Тепер підготуємо сливи. Миємо, викладаємо у каструлю і заливаємо водою, щоб покрилися «з головою». Ставимо на вогонь, доводимо до кипіння і варимо на малому вогні 5 хвилин.

Сливив в каструлі варяться

Відварюємо сливи 5 хвилин

Волоські горіхи для цього соусу треба трохи підсушити — на сковорідці чи в духовці. Я робила це на сухій сковорідці хвилин 10, час від часу помішуючи. Якраз поки закипіла і відварилася слива. Її треба зняти з вогню і одразу відцідити від води. Залишаємо сливу охолоджуватися, а самі наріжемо зелень.

Смажені волоські горіхи для соусу

Підсушуємо горіхи на сковорідці

Зелень в сливовий соус за цим рецептом можна дрібно порізати, а можна покласти цілий пучок під час проварювання пюре зі слив, а потім вийняти. Мені подобається дрібно подрібнити. Отже, від м’яти і базиліку відриваємо листочки, згодяться і нетовсті стебла, дрібно нарізаємо. Підсушені горіхи так само треба трохи подрібнити. Я роблю це в ступці, мені так зручніше, ніж ножем. Можна подрібнити горіхи і до підсушування — не принципово.

Зелень для соусу зі слив

Зелень, часник і перець дрібно нарізаємо

Коли сливи вихололи, беремо друшляк, ставимо його на якусь місткість (каструлю чи миску) і ложкою перетираємо сливи (в кілька заходів) в друшляку. В місткість потрапить тільки м’якуш слив, а шкірка і кісточки залишаться в друшляку. Вони нам вже не потрібні.

Пюре слив викладаємо в каструлю, туди ж — 200 г цукру, нарізану зелень, подрібнений часник, сіль, горіхи і чилі (теж попередньо подрібнити). На маленькому вогні проварюємо сливовий соус хвилин п’ятнадцять на малому вогні.

Гарячим розливаємо по стерилізованим баночкам і закриваємо стерильними кришками. Зберігаємо сливовий соус в прохолодному місці.

Приготуйте також Індійський соус чатні з вишневого соку. Його можна робити і зі свіжих, і з заморожених ягід.

Сливовий соус розлитий по банках

Розливаємо соус по стерилізованим банкам

Цей соус зі слив виходить густим, негострим, кисло-солодким, ароматним, з відчутним смаком слив. Якщо ви хочете зробити його більш пікантним та насиченим, додайте спеції: хмелі-сунелі, карі, гвоздику та інші.

Перший раз я робила свій сливовий соус на зиму за рецептом соусу з аличі від Людмили Воропаєвої. Він вийшов пікантним і ароматним, ідеальним до м’яса. Іншим разом мені захотілося зробити його ніжнішим, не таким східним на смак, тому я відмовилася від спецій взагалі, а використала тільки зелень і чилі. І це, дійсно, мій варіант, бо такий соус зі слив можна їсти практично з будь-чим.

Смачного!

Наталка Гурман,

ЗЕЛЕНА САДИБА.