Малинове дерево чи просто малина у розмірі XXL?

З’явившись на українському ринку як ексклюзивна новинка, малинове дерево швидко стало популярним завдяки обіцянкам рекордних врожаїв та зручності догляду. Але треба розуміти, що за екзотичною назвою ховається добре знайома нам малина сформована на штамбі. Правда, сорти так званого малинового дерева — справжні гіганти з товстими стійкими пагонами та величезною масою зелені й великих ягід. Переваги малинових дерев, які яскраво описує реклама, на практиці найчастіше виявляються… правдою. Малинові дерева не лише інтенсивно ростуть, але й дивовижно стійкі і до шкідників, і до хвороб, і до морозів. Але називати їх деревами не зовсім правильно, бо це такі ж чагарники, як і садова малина.

Малинове дерево, фото

Малинове дерево — посадка. догляд, сорти

Малинове дерево — завжди найпотужніші сорти садової малини

За корисними властивостями ягід та листя, за можливостями їх використання малинове дерево нічим від звичної садової малини не відрізняється. Та все ж це особлива малина і за зовнішністю, і за розмірами, і за доглядом.

Малинове дерево, або штамбова малина — особлива група інтенсивно зростаючих неколючих сортів малини, що вирізняються потужними, міцними, здерев’янілими гілками, ближче розташованими бруньками, більшим кореневищем і посиленим плодоношенням на бічних відгалуженнях. Це все ще чагарник, але пагони майже деревоподібні — пряморослі, практично позбавлені порослі, діаметром у 2-3 см і висотою до 1,8-2 м.

Всі сорти з категорії малинових дерев мають величезні солодкі щільні ягоди. Багато ягід! Завдяки особливому формуванню розкриваються всі характеристики сорту, утворюється густа «крона», кожне відгалуження якої чудово витримує чималу вагу ягід.

Високі кущі рівномірно освітлюються, їм легше забезпечити вільну циркуляцію повітря навколо крони. А це, своєю чергою, знижує ризики розвитку хвороб. Та й виглядають малинові дерева як справжня окраса ділянки: усіяні ягодами кущі-гіганти наче зійшли зі сторінок модних садових каталогів.

Читайте також наші статті:

Переваги вирощування штамбової малини

В результаті тривалої складної селекції в інтенсивнорослої малини з’явилося багато приємних «бонусів»:

 • більш міцні та стійкі гілки;
 • відсутність потреби в опорі (якщо з малинових дерев роблять живоплоти чи стіни, достатньо зафіксувати одну нижню гілку — і решта будуть утримуватися самі);
 • подовжений період плодоношення (не потрібно вірити обіцянкам реклами, родити з червня до заморозків така малина не буде; зате за, як мінімум, місяць кожної хвилі принесе рекордний врожай);
 • в декілька разів рясніший врожай (пропорційно до збільшеної кількості відгалужень, які дають повноцінний врожай);
 • легкість збору врожаю;
 • більший розмір ягід (до 15 г) з солодким смаком завдяки більшому доступу до сонця;
 • легке відділення від плодоніжки;
 • відсутність ризику осипання ягід з куща навіть через 3-4 дні після повного визрівання;
 • гарну транспортабельність врожаю (у штамбової малини практично виключений ризик водянистості ягід).

Звичайно, навіть у такого дива є свої недоліки. Та все ж недостатнє різноманіття сортів або завищені ціни важко назвати повноцінним «мінусом». Малинові дерева довговічні, хоч їх і бажано пересаджувати кожні 10 років. І справді витривалі.

Штамбова малина

Малинові дерева довговічні

Умови для вирощування малинового дерева

Якщо у вас є на ділянці малинник, то ви точно знаєте, що сподобається і малиновому дереву. Адже йому потрібні абсолютно типові для цього ягідного чагарнику умови:

 • виключіть ризик перезволоження або забезпечте дренаж;
 • обирайте відкриті, сонячні ділянки;
 • подбайте про те, щоб малинове дерево росло у родючому, багатому на гумус, повітропроникному, нейтральному або слабокислому ґрунті;
 • заздалегідь внесіть у землю компост чи перегній.

Малинове дерево не любить протягів. І його не варто розташовувати поруч або у малиннику, а також висаджувати на тому ж місці, де росла будь-яка малина чи її родичі (не раніше, ніж за 5 років). Не любить малинове дерево і пасльонових, і капусти.

Малинове дерево — посадка

Штамбову малину доречніше висаджувати навесні, до прокидання бруньок. Осінні насадження часто втрачаються, адже малинове дерево потребує більшого часу на вкорінення і може не підготуватися до зими навіть при вересневій посадці.

Таку «екзотику», як малинове дерево, краще купувати в контейнерах. Рослини цієї категорії — одні з найдорожчих, і втрачати саджанці через випадкове пересихання коріння буде дуже прикро. За пів доби до посадки саджанці потрібно полити.

Хоч штамбова малина і вважається новинкою, нічого незвичного у її висаджуванні немає. Подбайте про достатню дистанцію до сусідніх рослин — близько 0,8-1 м при окремій посадці. В рядках малинові дерева можна висаджувати через 50-60 см, але при цьому міжряддя мають бути великі, близько 2 м шириною. Потужним рослинам потрібні просторі посадкові лунки глибиною близько пів метра.

Підготуйте землесуміш на основі вийнятої з посадкової ямки землі. Зазвичай, до неї додають перегній або компост та торф в рівній пропорції.

Встановлюючи саджанець, потрібно простежити всього за декількома моментами:

 • утримувати стовбур строго вертикально, без нахилів;
 • заглибити кореневу шийку на 2-3 см порівняно з ростом в контейнері.

Ретельно ущільнивши землю, малинове дерево потрібно рясно полити. І встановити тимчасову опору, яку можна буде прибрати відразу після початку інтенсивного росту.

Після висаджування краще залишити лише один пагін на кущі. Набуваючи досвід, можна спробувати залишати 2-3 і більше стовбурів, порівнюючи врожайність і обираючи оптимальний варіант.

Посадка малинового дерева

Посадка малинового дерева нічим не відрізняється від посадки звичайної малини

Догляд за малиновим деревом

Пристовбурове коло потрібно тримати чистим від бур’янів і розпушеним, ґрунту не можна давати ущільнюватися чи розтріскуватися. Оскільки малина любить вологу, то не прирікати себе на безперервний догляд можна лише одним способом — мульчуванням і пристовбурних кіл, і міжрядь шаром від 6 см.

Як поливати малинове дерево?

Поливають малинове дерево за тими ж правилами, що і будь-яку іншу малину — під корінь, вранці або ввечері, інтенсивно, але не часто. Додаткове зволоження потрібне лише в посуху. Орієнтир — 1 відро води 1 раз на тиждень в період вегетації та 2 полива під час плодоношення.

Підживлення штамбової малини

Як підживлення для малинового дерева якнайкраще підходить органіка. Навесні ферментований пташиний послід, компост чи перегній просто розсипають по ґрунту як мульчу, або під неї. Можна використати і мінеральні добрива — комплексні препарати для ягідних культур за інструкцією. Максимальній врожайності сприятиме і додаткове калійно-фосфорне підживлення на стадії бутонізації та плодоношення, та, зазвичай, малиновому дереву достатньо мінімуму добрив, і така малина більше любить органіку.

Обрізка малинового дерева

Особливе формування штамбової малини — своєрідний міф. У неї все відбувається так само як у звичайної малини — родять дворічні пагони, на заміну яким потрібно формувати пагін заміщення. Тільки пагонів і порослі менше, а метод обрізки — не звичайний, а подвійний. Сама «схема» дуже проста:

 • для стимулювання розгалуження однорічним пагонам дають піднятися до бажаної висоти «штамбу» – від 80 до 130 см — і вкорочують верхівку на 10-15 см (орієнтуватися можна на червень, хоча краще — все ж на висоту);
 • навесні гілочки другого порядку «прищипують», обрізають на 5-10 см, стимулюючи ще більше галуження.

Сорти інтенсивного росту зазвичай завдяки такій подвійній обрізці випускають по 15-25 відгалужень на кожному стовбурі, що дозволяє збирати дійсно гарні врожаї.

Пагони, що відродили, зрізають восени. Навесні штамбову малину обов’язково чистять від сухих і пошкоджених гілок. За бажання можна додатково влітку контролювати кількість молодих пагонів, не даючи кущам надто згущуватися і видаляти зайву поросль, залишаючи лише потрібну кількість пагонів заміщення.

Малинове дерево - обрізка

Обрізка малинового дерева проводиться у два етапи

Профілактика і боротьба з шкідниками

Малинове дерево часто рекомендують обприскувати «про всяк випадок» щовесни, системними фунгіцидами. Та зазвичай такі заходи зайві: сорти інтенсивного росту надзвичайно стійкі. Не кажучи вже про те, що як профілактика чудово діє і просте обприскування біопрепаратами. За сусідства з зараженими рослинами малинове дерево може постраждати від типових шкідників малини (малиновий жук, малинова міль, довгоносики), та з ними легко впоратися ретельною обробкою інсектицидами після плодоношення або до цвітіння.

Як зимує штамбова малина?

Малинові дерева крім потужного росту і стійкості пагонів вирізняються ще одним приємним бонусом — витривалістю до перепадів температур. Вони морозостійкі, але деякі сорти — лише в межах максимальних -15…-20°C. Тому при покупці варто ретельно перевірити інформацію про морозостійкість. В північних областях чи при невідомих характеристиках кущі краще пригинати (зробити це непросто і не завжди можливо через товщину пагонів) та вкривати — агроволокном, листям, лапником.

Надійні сорти малинового дерева

Красиві назви «Велет», «Атлант» чи «Богатир» так і манять око. Та насправді серед малинових дерев найбільш надійними — настільки, що їх вирощують промислово — вважаються трохи інші сорти.

Вже успішно вирощуються в Україні наступні сорти малинового дерева:

 • «Корпіко» (Korpiko),
 • «Марсела» (Marcela),
 • «Еріка» (Erika),
 • кращий ремонтантний штамб «Хімбо Топ» (Himbo Top),
 • «Глен Емпл» (Glen Ample) та інші сорти «Гленів»,
 • «Королівська влада»,
 • «Таруса».

Та купуючи саджанці, орієнтуйтесь на місцевий «асортимент» районованих сортів і розпитайте про всю агротехніку, щоб знайти свій ідеал і уникнути обману.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.