Ремонтантна малина – особливості догляду на початку літа

Ремонтантні сорти малини, як відомо, здатні давати врожай двічі на рік. Перші, умовно назвемо «весняні» ягоди, дозрівають на торішніх пагонах, а пагони цього сезону плодоносять з кінця літа і до заморозків, назвемо ці ягоди «осінніми». Правда, багато садівників не використовують таку можливість. Вони отримують тільки «осінній» урожай і після закінчення плодоношення, пагони повністю видаляють «під корінь». Їхні аргументи вагомі: один урожай завжди буде ряснішим, а його ягоди – більшими, а зрізавши пагони, можна уникнути багатьох проблем з шкідниками та хворобами. Але в цій публікації ми поговоримо про догляд за ремонтантною малиною на початку літа з метою отримання двох пристойних врожаїв за сезон.

Ремонтантна малина може давати два пристойні врожаї на рік

Ремонтантна малина може давати два пристойні врожаї на рік

Метод вирощування ремонтантної малини, який базується на отриманні одного врожаю, підходить для бізнесу, коли урожай йде на продаж у великих обсягах. Для багатьох же садівників отримання дуже високих врожаїв не є метою. Їх завдання – розтягнути задоволення від цієї смачної і корисної ягоди на довший період і отримати два врожаї, яких цілком вистачить на сім’ю. Можна зробити заготовки на зиму, їсти малину свіжою і використовувати в десертах. Правда, треба розуміти, що отримання двох хороших врожаїв потребує певних зусиль і правильної агротехніки. Простіше кажучи, кущам малини слід допомогти, щоб їй вистачило сили на два врожаї.

Зміст:

Полив

У малини неглибока коренева система – всього 20 см. Засуха або навіть пересихання верхнього шару землі, якщо не погубить кущ, то врожай точно зіпсує. Тому весь вегетаційний період малині потрібні рясні і регулярні поливи, особливо в регіонах з сухим і спекотним літом. Середня норма поливу 2-3 відра води на 1 кущ 1 раз в тиждень.

Але якраз в момент, коли починається цвітіння і масово з’являються ягоди, поливи слід скоротити. Справа в тому, що з надлишком води ягоди починають загнивати прямо на кущах (стають повністю або частково сірого кольору) і, звичайно – непридатними для використання. Тому в суху погоду вистачить одного відра під кущ 1 раз в тиждень, а під час дощів і зовсім варто поливи припинити.

Мульчування

Одним з найважливіших факторів сильних кущів малини є укриття міжрядь.

  1. Мульча зберігає вологу в ґрунті, що важливо в умовах початку літа і спекотної погоди, яка встановлюється в цей період.
  2. Мульча перешкоджає росту бур’янів. Багато з них мають кореневу систему на тій же глибині, що і малина, і можуть активно конкурувати з нею за воду і поживні речовини. Можна їх, звичайно, видаляти механічним шляхом, але правильно організована мульча зробить це набагато ефективніше і збереже ваші сили, час і нерви.
  3. Мульча є своєрідним температурним буфером. У літній період рятує коріння від перегріву, а в зимовий – від різкого зниження температури грунту, зберігаючи тепло, що йде з глибини.
  4. Мульча з рослинних залишків, поступово переробляючись грунтовими мікроорганізмами і черв’яками, стає частиною самого грунту, роблячи її живильним і пухким.

Що можна використовувати в якості мульчі? Скошену траву, підсушені бур’яни, сіно, солому, перепрілу тирсу, торф, компост і т.п. Головне, щоб шар мульчі був досить товстим, не менше 8 см. Можна використовувати і інші матеріали – від картону до спеціального геотекстилю. Важливо, щоб матеріал пропускав воду і повітря, але не пропускав світло до бур’янів.

Детально про особливості використання мульчі, читайте тут.

Важливо біля основи куща залишити невеликий вільний простір, щоб мульча не торкаласяз гілок малини і не викликала їх підпрівання. Та й новим паросткам для зростання так буде краще. І ось тут ми підійшли до важливого питання – а скільки цих пагонів має бути на кущі?

Як формувати ремонтантну малину?

Якщо ви націлилися на отримання двох врожаїв малини, то вчіться її правильно формувати і нормувати. Це не складно, і роблять це на початку літа. Саме тоді малина дає від кореня значну кількість нових молодих пагонів. Але занадто велика їх кількість суттєво послаблює рослину. Варто залишити 3-5 найбільш сильних, а дрібні і всі зайві безжально видалити, зрізавши під корінь.

Коли залишені сильні пагони досягнуть висоти 1,2-1,5 м, слід прищипнути їм верхівки. Це зупинить їх зростання у висоту, але почнуть з’являтися бічні пагони. Ці пагони при нормальних умовах до кінця літа встигають відрости на 30-40 см, на них і буде сформований «осінній» урожай.

На початку літа у міру дозрівання збираємо врожай з торішніх пагонів. Коли вони повністю відплодоносять, з вдячністю за два врожаї, видаляємо їх, зрізавши під корінь.

Дуже важливо збирати урожай малини регулярно, кожні 2-3 дні, адже дозрілі ягоди легко обсипаються, і ви втрачаєте частину врожаю.

Обрізаючи і формуючи малину, звертайте увагу на здоров’я самої рослини. Є такий небезпечний шкідник – малинова стеблева муха. Личинки цієї мухи проникають в пагін і пошкоджують його. Боротися з нею непросто і краще запобігти її поширенню. Якщо побачили, що верхівки деяких пагонів, як кажуть «опустили вуха», поникли і прив’янули, це вона. Такі пагони вже не врятуєш, їх просто вирізують і спалюють. Не залишайте їх в малиннику і не закладайте в компост. Личинка вибереться зі стебла і дасть життя новим шкідникам.

Гарний врожай малини забезпечать регулярні полив і підживлення

Гарний врожай малини забезпечать регулярні полив і підживлення

Підживлення ремонтантної малини

Звичайно, для отримання двох хороших врожаїв ремонтантной малини, без підживлення не обійтися. На початку літа, в період цвітіння і плодоношення, найкраще підійде коров’ячий, кролячий чи козячий гній, розведений водою у пропорції 1 до 10. Якщо ж ви використовуєте курячий послід, то його варто розводити сильніше – 1 до 20.

Але не у всіх є можливість придбати таке цінне добриво, зате, напевно, у всіх є бур’яни, які теж згодяться для підживлення малини влітку. Для цього у велику ємність (бочка або ванна) укладають бур’яни (приблизно 2/3 обсягу) і заливають водою. Залиште трохи простору вгорі, адже цей трав’яний настій буде бродити і збільшуватися в об’ємі, до речі, він так і називається «трав’яна бродилка». Перебродивши протягом приблизно 2-х тижнів, з бур’янів вийде цілком поживний концентрат.

Для використання під малину його розводять в співвідношенні 1 до 4, тобто 2-2,5 л «діючої речовини» доливають водою до 10 л.

Ну а що робити тому у кого і бур’янів немає? Цілком підійдуть мінеральні добрива, що містять азот, скажімо, сечовина. Але краще використовувати для підгодівлі калійну селітру, яка містить і азот, і калій. Завдяки наявності азоту (його там всього 13%) зростання малини піде жвавіше, але не викличе перекіс в сторону зростання зелені, а не врожаю. А калій (його близько 44%) полегшує роботу коренів, дозволяючи їм краще забирати елементи живлення з грунту, робить ягоди смачними і позитивно впливає на майбутній «осінній» урожай. Підживлення роблять, розводячи 20 г калійної селітри в 10 літрах води.

Слід пам’ятати, що малина не любить кислих грунтів і якщо у вас саме такий ґрунт, то не забувайте вчасно його розкислювати.

Як розкислити грунт, читайте тут.

І в цьому випадку, мабуть, найкращий варіант підживлення для початку літа – це деревна зола. Нагадаю, зола – це фосфорно-калійне добриво, яке при цьому має слаболужну реакцію і нейтралізує надлишкову кислотність грунту. Вносять приблизно 1-2 склянки золи на дорослий кущ, розсипаючи по вологому грунті. Таке підживлення золою слід чергувати з підживленням азотними добривами.

Можна піти зовсім простим шляхом і використовувати комплексні мінеральні добрива, які містять всі необхідні малині макро- і, що важливо в момент цвітіння і плодоношення, мікроелементи. Тим більше, що є спеціалізовані мінеральні добрива для ягідних культур.

Застосовувати органічне підживлення чи мінеральне, вирішувати вам. Головне пам’ятайте: хоч би яке добриво ви не використали, перед підживленням малину завжди слід полити водою, так корисні речовини рівномірно розподіляться в грунті і не викличуть опік кореневої системи.

Ці важливі агротехнічні заходи на плантації ремонтантной малини, дозволять отримати хороший «весняний» урожай і закласти основу майбутнього «осіннього». Але про тонкощі «осіннього» врожаю поговоримо свого часу.

Догляд за ремонтантною малиною – відео

Детальніше про особливості догляду за ремонтантною малиною на початку літа дивіться у моєму відео.

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.

Tagged . Bookmark the permalink.