Догляд за малиною після плодоношення

Мабуть, багато садівників грішать тим, що після збору врожаю на деякий час забувають про рослину, що відала плоди. Ну нема часу дякувати! В другій половині літа в саду і на городі багато рослин, врожай яких ще треба «заробити», а потім і переробити. Тому догляд за малиною після плодоношення часто переноситься на вересень, а то і на жовтень. І це помилка! Бо успішне вирощування малини і якість врожаю майбутнього сезону дуже залежить від того, коли ви почнете обрізати малину після плодоношення в цьому році, і чи отримає вона до зими достатньо вологи. Це якщо говорити про догляд за літньою малиною. А як щодо ремонтантної? Про всі нюанси догляду за літньою і ремонтантною малиною після плодоношення поговоримо в цій статті.

Зелені пагони малини після плодоношення, фото

Догляд за малиною після плодоношення

Догляд за літньою малиною – обрізка і полив

Обрізка

Коли обрізати літню малину? Якомога раніше після плодоношення. Ідеально – в перші дні після того, як зібрали останні ягоди. Так ви не дозволите малині витрачати сили на непотрібні пагони.

Базова обрізка літньої малини і ремонтантної однакова. Видаляємо всі пошкоджені, хворі, слабкі і сухі пагони. І, звичайно, – всі пагони, що віддали врожай. Вони на літній малині — разового плодоношення, більше користі від них ніякої.

Молоді і сильні пагони, які мають гарно перезимувати, треба обмежити розумною кількістю. Вісім-десять гілочок для одного куща достатньо. Якщо ви вирощуєте малину на шпалері, то кількість пагонів регулюйте так, щоб забезпечити всім рівномірне надходження сонячних променів і провітрювання.

Після того, як основа куща сформована, догляд за літньою малиною включатиме ще й обрізку нової порослі.

Отже, коли обрізати малину – зрозуміло. Літню – якомога раніше після плодоношення. Наступне питання – як? Обрізку будь-якої малини проводять чистим і гострим інструментом якомога нижче до землі. Всі обрізані пагони краще спалити. Вони колючі, то ж використання їх в компості чи як наповнювач для теплих грядок – під питанням. А ось попіл з малини – цінне осіннє добриво.

Полив

Після плодоношення і до останніх тижнів перед першими заморозками літню малину, якщо нема дощів, треба поливати. Дефіцит вологи обов’язково позначиться на якості врожаю наступного року.

Скільки і як часто поливати малину, залежить від особливостей ґрунту, наявності мульчі і опадів. Все дуже індивідуально. Слідкуйте за своїми умовами і стежте, щоб земля під літньою малиною влітку і восени була в міру волога. Надлишок води – шлях до грибних захворювань.

Догляд за малиною, фото

Обрізувати потрібно всі старі і сухі пагони малини

Ремонтантна малина – догляд

Обрізка

Останні ягоди в ремонтантної малини збирають пізно, тому обрізка цієї малини після плодоношення – це фактично обрізка під зиму і один з пунктів догляду за малиною восени.

Чотири-шість пагонів у ремонтантних сортів залишають на зиму лише тоді, коли вирощування малини базується на отриманні двох більш слабких хвиль плодоношення. Для потужного разового врожаю ремонтантну малину приблизно в листопаді обрізають під зиму повністю, видаляють всю надземну частину, навіть пеньків не залишають.

Принципи обрізки такі самі як і для літніх сортів малини.

Полив

Догляд за малиною ремонтантною в питанні поливів дещо відрізняється від літньої малини. Чим слабшим стає плодоношення, тим рідше її і треба поливати. Приблизно в середині вересня такій малині можна провести вологозарядний полив (5-6 відер на квадратний метр малинника) і забути про поливи до наступної весни.

Читайте також нашу статтю Ремонтантна малина – особливості догляду на початку літа.

Мульчування – однакове для різної малини

Правильний догляд за малиною і весною, і восени неможливо уявити без мульчування. Після обрізки будь-якої малини варто прибрати з прикореневої зони кущів все сміття і верхній брудний шар мульчі.

Якщо мульчі нема і не було, то восени дуже не завадить розпушити землю під кущами. А у випадку з малиною це проблематично, глибше ніж на 5-7 см заглиблюватися в ґрунт інструментом небезпечно, можна пошкодити корені. То ж краще мульчуйте – і  самі кущі, і міжряддя.

Поновлюємо шар мульчі для літньої малини ще влітку – одразу після обрізки. Це допоможе скоротити кількість поливів. Ремонтантну малину можна замульчувати восени, після обрізки і проведення вологозарядного поливу.

Чим мульчувати? Торфом, стружкою, компостом, соломою, сіном тощо. Шар мульчі – не менше 10 см.

Прикоренева зона малини

Після обрізки варто почистити прикореневу зону малини і поновити мульчу

Підживлення літньої і ремонтантної малини

В другій половині літа і пізніше догляд за малиною має містити підживлення, але безазотними добривами, як і для всіх інших дерев і кущів, що зимують в Україні.

Підживлюють малину після всіх гігієнічних процедур – обрізки, санітарної чистки землі і мульчі. Після плодоношення – восени або в кінці серпня – і ремонтантну, і літню малину підживлюють лише раз. Ремонтантну – як можна раніше після збору останнього врожаю, літню – до кінця серпня, в гіршому випадку – в першій декаді вересня.

Догляд за малиною може містити як мінеральні, так і органічні підживлення. В першому випадку це калійно-фосфорні добрива, наприклад, 40 г сульфату калію і 50 г суперфосфату. Зараз в продажу можна зустріти спеціальні комплексні осінні добрива для плодових кущів, в тому числі і для малини.

Мінеральні добрива можна замінити органікою – восени достатньо розсипати 100 г попелу в прикореневу зону кожного куща.

На бідному ґрунті бажано восени внести в малинник запас органічних добрив – компосту чи перегною у вигляді мульчі. Приблизно 3-4 кг на метр квадратний.

Профілактичні обробки малини

Малина вражається шкідниками і хворобами. Щоб звести зустріч з ними в наступному сезоні до мінімуму, догляд за малиною восени має містити ще й профілактичні обробки.

В першу чергу уваги потребують посадки, які були вражені поточного року. Після збору останнього врожаю, якщо він був, варто почати боротьбу за врожай наступного року і провести профілактичне обприскування відповідним препаратом з частотою, що рекомендує виробник. Краще використовувати вузькоспеціалізовані препарати, розроблені для конкретного «ворога».

На здоровій малині після обрізування кущів і поновлення мульчі можна провести загальне профілактичне обприскування від хвороб. Для цього достатньо використати бордоську рідину, мідний купорос, універсальні біофунгіциди за інструкцією виробника. Для профілактики вистачить двох обробок з інтервалом в два тижні.

Використовуючи біопрепарати зважайте на температуру повітря. На пакуванні, як правило, зазначено, при яких температурах препарат ефективний.

Натхнення,

ЗЕЛЕНА САДИБА.