Здавалось би, що може бути простіше, ніж виростити редиску? Але ж ні, мені вже котрий рік поспіль це не вдається: перші два роки – з’їли хрестоцвітні блішки, торік – весь урожай пішов у стрілки. І от цього року, коли я побачила, що знову листя моєї редиски забуяло (мабуть переудобрила азотним добривом грядку) – вирішила хоч якось врятувати врожай. Передусім, слід було добряче прорідити рослини. Врешті вийшла велика купа соковитої свіжої зелені! Шкода ось так просто її викинути.
Тож, трохи пошукавши в Інтернеті, зрозуміла, що насправді – це цінний продукт! Адже, виявляється, зелень редиски містить багато корисних мікроелементів (магній, калій, кальцій, фосфор, залізо та ін.) та вітамінів (А, С, К, РР, а також вітаміни групи В). Тож страви із нею навіть корисніші, ніж із коренеплоду, і до того ж, мають менше протипоказань. І як після цього можна викидати свіжу домашню зелень, коли таке дізналася? Треба використовувати цей дар природи наповну!
Увага! Не рекомендується надмірно вживати страви із бадилля редиски в сирому вигляді при:
Почнемо з найпростішого – маски для обличчя. Перемолоти у блендері 3-4 листочки з ложкою кефіру або сироватки, додати чайну ложку білої глини та нанести на обличчя на 10 хвилин. Матимете відбілюючий ефект. Можна зробити і вітамінну маску, додавши замість глини з кефіром чайну ложечку оливкової олії.
На Заході (та і у нас вже) віднедавна став дуже популярним «зелений коктейль». Оскільки вчені довели, що хлорофіл, який міститься у зелені, дуже корисний для людського організму. Такі «смузі» радять вживати при авітамінозах, для підтримки нормальної роботи кишківника, судин, мозку. Та і взагалі, важко переоцінити їх користь.
Рецептів «зелених коктейлів» ви знайдете безліч, але основні їх складники: різноманітна зелень (яка не протипоказана конкретній людині), щось для смаку і запаху (лимон, апельсин, банан, яблуко, огірок), трохи рідини (це може бути кефір або вода). Ось і всі основні інгрідієнти! Тож, готуючи такий напій (або страву), не забувайте і про зелень редиски. Пити треба лише свіжим – тоді в ньому найбільше користі.
Приготуйте також:
На зразок зеленого коктейлю зробіть соус до м’яса, який можна вживати і без м’яса — просто намазувати на цільнозерновий хлібчик.
Ось його приблизний рецепт. По-троху зелені кропу, петрушки, базиліку, часнику, редиски, шматочок огірка, сіль за смаком і грамів 100 кисломолочного сиру. Все змішати у блендері.
Інгредієнти:
В глибокій мисці збити виделкою яйця, додати сіль, спеції на ваш смак, сметану, сир кисломолочний і сир твердий тертий. Можна також додати насіння льону. Нарізати пучок зелені редиски (3-4 розетки), зелень кропу, петрушки, цибулі, базилік. Все з’єднати і розмішати. Вилити на змащене олією деко і поставити в духовку випікатися при температурі 180 градусів до готовності.
Правила вирощування смачної редиски читайте в нашій статті Як і коли сіяти редиску?
Цю саму суміш можна використати і для приготування пирога. Просто на дно дека викласти розкачаний пласт дріжджового тіста (приготувати його можна за цим рецептом), дати йому підійти, вилити на нього суміш і рівномірно розправити. Твердий сир при цьому можна покласти не всередину, а потрусити зверху.
Також бадилля редиски можна додавати в салати, овочеві супи, зелені борщі (замість капусти), тушкувати і робити кімчі.
Можна додавати перемелену зелень у яєчню, млинчики, галушки, локшину або ж у домашній хліб.
Для того, аби зберегти зелень редиски, найкраще підходить заморожування. Адже при такому способі зберігання найбільше лишається корисних речовин. Для цього свіжу і соковиту зелень потрібно помити, обсушити від зайвої вологи, покришити і скласти в герметичні пакетики.
Дехто все ж використовує й інші способи, як от висушування, квашення або соління. Можна, звісно, і так, якщо немає місця в морозилці.
Тож тепер сміливо використовуйте редиску цілком, без відходів, вигадуйте із неї свої страви і дегустуйте запропоновані.
Гарних вам врожаїв та міцного здоров’я!
Людмила Юрченко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.