Шипшинами називають не тільки дикорослі види троянд (шипшини різних видів: собача, ругоза, мульфлора та дуже багато інших), а і ягодоподібні плоди цих троянд і всіх, які пішли від них. Тема шипшинок припасалася, як щось дорогоцінне — не в кожному саду зустрінеться така розкіш осінньо-зимова. Прийнято зрізати відцвілі квіти, стимулювати троянду на наступне цвітіння, щоб вона не зав’язувала плоди і не витрачалася на них. Але колись таки стається той самий момент, коли ти забув (пропустив, не встиг) зрізати суцвіття, що відцвіло. І на осінь отримуєш випадкову дивину і інший погляд на троянди. В цій статті піде мова про сорти троянд, які подарують не тільки розкішні квіти, а й прекрасні плоди-шипшинки.
Зміст:
Зазвичай, така «недбалість» (незрізані відцвілі суцвіття) трапляється з трояндами, які квітують один раз, і ти просто переключився на інші. З віком первісток розростається, мужніє. Ти навчився з ним ладнати, вже без жалю і сумнівів залишаєш зів’ялі квіти і чекаєш ще одного «цвітіння» – тільки зовсім іншого. А тоді ти хочеш таких «повторів» від інших представників цього сімейства в себе на подвір’ї. А якщо ще пощастить побачить трояндові плоди в паморозі, інеї або снігу – віра в чужі казки закінчується, ти вже сам казкар!
Ти вже шукаєш підтримки, однодумців, однозакоханців в це чудо і чудеса. Знаходиш відгуки в продумано-незачесаних, відпущених на волю «англійських садах», «американських преріях», «кантрі» різних національностей або і в «модерні», зовсім вже схибленому, що посадив троянду в бетонний блок…
Думки плутаються в травах, великих і маленьких, спробуй розберися, в кого яке кореневище і хто куди поповзе чи засяде; витривалих багаторічниках, відданих на призволяще, які прекрасно самі собі там пораються; погляд голубить отакенні гостренні колючки на трояндових кущах, що серед тьмяних фарб пишаються червоними шипшинами… І так листопад, грудень і січень, якщо не замете і птахи не склюють…
Всі думки про шипшинки і трави намагнічуються в цьому неприборканому саду Оксани Карпенко (фото нижче). Таке хочеться відтворити. Супроводити свої троянди, висаджені з прицілом на осінні шипшини і зимові види. Тут мають бути гарантовано морозостійкі сорти, щоб ні вкладати, ні сумніватись чи вкладати, ні колотись – тільки краса, і на зламі осінь-зима теж.
Чим доросліша троянда, тим більше в неї сили, тим більший врожай з шипшинок вона зможе дати. Навіщо? Для краси пізнього осіннього, ранішнього зимового саду. Для залучення птахів на подвір’я. А ці пернаті друзі не тільки підживляться ягідками, порадують дітлахів і нас дорослих щебетом і грою, а ще подзьобають жучків-павучків, що поховалися в деревах. І знатимуть дорогу, куди прилітати весною-літом (і на допомогу теж). Для флористичних втіх і фантазій. Дуже красиво в букетах виглядають гілочки з зеленими, помаранчевими, червоними шипшинками. А ще — для чаю, напоїв і навіть джему.
З осінніми фарбами все зрозуміло: маленькі бісеринки і великі червоні коралі – розкіш! Розсипана по чагарниках розкіш. Але шипшинки здатні задовільнити і далі в зиму, коли ти ходиш по саду, вишукуєш і радієш навіть півтонам півтонів, всьому, що трішки кольоровіше сірого. Дуже романтичне заняття! Мабуть, так ми визріваємо на весну, навіть якщо ти до неї ще не готовий, якби отак вона раптово…
Перші роки життя плоди краще все ж зрізати, допомагати троянді перерозподіляти сили, а далі колись можна ситуацію і відпустити.
Зазвичай, найкраще плодоносять троянди, у яких широко розкритий центр, і бджоли можуть легко до них дістатися. Форма шипшин варіюється від кругленьких, схожих на помідорчики, бісеринки-намістинки, ягідок до вузеньких продовгувастих і навіть схожих на пляшечки різного калібру – приміряємо цей показник на предмет нашої теми. Є більше декоративні і менше, по-різному – масові чи поодинокі, але точно дуже цікаві.
Читайте тнашу статтю Канадські троянди — ідеальні для практичного, легкого у догляді саду.
Підстежуючи цьогоріч свій сад і троянди в тому числі на предмет народження шипшинок, виявила, що далеко не всі шипшинки є настільки декоративними, щоб їх залишати для милування, віддаючи в жертву можливе повторне квітування. Як не придивлялась я до плодів «Польки», все чогось не вистачало мені в них…Та і «Польку» я не дуже люблю, мабуть, тому і шипшини не такі — якісь кострубаті… У «Нью Даун» після першого цвітіння так і не встигла зрізати суцвіття і на квітуванні повторному ця троянда значно втратила, як і «Полька», до речі – були зайняті іншим.
Зазвичай, садівники зрізають відцвілі квіти у троянди, бережучи її сили, щоб вона зайвий раз не витрачалась на непотрібні садівнику процеси. З іншого боку цей процес настільки природній, що троянда сама розуміє і розраховує свої сили. Може — зав’язує, виношує, народжує; ні — скидає і далі дорослішає. В цей процес втручається людина з секатором і знає краще, що потрібно, а що ні троянді. І це нормально – це ми її посадили, для себе, що хочемо бачити, те і робимо. А якщо розвернути звичну картину і подивитися на троянди, троянди в саду під іншим кутом? Природнім?
Читайте також нашу статтю Зимова казка в саду та Які рослини прикрасять сад своїми плодами взимку?
Троянди, що квітують один раз на сезон, зазвичай, можуть похвалитися щедрим врожаєм плодів. Суцвіття можна не зрізати, зав’язування плодів ніскільки не обтяжить таку троянду. У всякому випадку можна спробувати, що буде, і чи підходить це саме вам і вашому саду. Стіна, всипана червоними намистинками, байдужим ще нікого не залишила. Або арочка з зеленими, потім помаранчевими ягідками після балу хризантем буде такою тихою для очей і милою для об’єктивів та спогадів.
У «Фламентанц», яка квітує довго і один раз я взагалі ніколи не обрізаю суцвіття. Я вже бачила ягоди на екземплярах у сусідів, які сильно не поринають у трояндове захоплення, але красу таку мають. Я думала, так і треба. ЇЇ шипшини в готових букетах прекрасні — поле для осінніх композиції!
Головний рушій шипшинкового захоплення в моєму саду – «Паульс Лемон Пілар» (Paul`s Lemon Pillar). Квітами квітує один раз, розкішно, довго і так само неперевершено виглядає на перголі під час плодоношення. Великі круглі шипшини, немов яблучка, вітають тебе з гори і просяться що-небудь з ними зробити.
І я роблю — віночки!
Після першої хвилі цвітіння квіти зрізаються – це стимулює троянди на нове коло цвітіння. Деякі сорти можуть і квітувати, і паралельно зав’язувати плоди – їм нічого не заважає. До таких сміливо можна віднести мускусні гібриди, які і вирізняються тим, що друге квітування відбувається на бічних гілочках. Тобто відцвілі гілочки залишаються формувати шипшинки, бічні видають нові суцвіття. І пишність цвітіння не втрачається гарантовано – перевірено власними цілеспрямованими експериментами.
До таких троянд також відносяться і гібриди троянди ругози, що і цвітуть, і зав’язують плоди, і все це відбувається одночасно. Дорослі екземляри цих груп є досить морозостійкими, а деякі взагалі виводились спеціально для холодного клімату. А відтак милуватися подарунком від троянд – шипшинами — можна на кущах, що стоять в розаріях буквально, не дивлячись ні на холод, ні на нас — перестрахувальників.
Читайте також нашу статтю Плетисті троянди клаймбери — виразні акценти саду.
Вразили деякі флорибунди, остінки своїми шипшинками і здатністю їх плодити. Серед них просто врожайною видалась «Боніка» (Bonica), могла видатись «Аспірин» (Aspirin), «Ханс Гоневейн Роуз» (Hans Gonewein Rose). Деякі остінки охоче зав’язують плоди і навіть дуже декоративні, «Клер Остін» (Claire Austin), наприклад, щедрий на них «Джеймс Гелвей» (James Galway). У цих троянд можна квіти після другої чи третьої хвилі, якщо вона припадає на кінець літа- початок осені, не зрізати і забезпечити на глибоку осінь шипшинкову красу.
На кінець — рідкісні знахідки (клікніть, щоб фото відкрилос у повному розмірі):
А це, взагалі, знахідка, що тягне на пунктик в чарівному зошиті, який пам’ятає все, що ми колись імпульсивно нахотіли — вітамінна троянда PiR-3, також відома під назвою троянда «Розамунда» (Rosamunda). Вона утворює чудовий орнамент з початку літа до осені. Ця кущова троянда до 2-х метрів у висоту щорічно радує садівника спочатку гарними квітами, які розкриваються в останні дні травня. Яскраві рожеві пелюстки тягнуться до променів сонця, виразні жовті тичинки вітають з центру невеличких квіточок.
Чарівне цвітіння триває до червня. Раз. Коли квітучий феєрверк підходить до кінця, Pi-Ro 3 розкривається в новому образі. З’являються яскраво-червоні плоди, кажуть, у величезній приголомшливій кількості на міцному щільному живоплоті. І радість не тільки у цьому двічі чарівному вигляді. Отже, два. Шипшини цієї троянди характеризуються своїм неймовірно високим вмістом вітаміну С навіть у порівнянні з іншими шипшинами, які, як відомо, багатші цим вітаміном за лимон у 50 разів! До того ж ці шипшини м’ясисті, не містять багато насінин, що робить їх ідеальними для кулінарних цілей. Шипшину збирають з серпня до середини вересня. В Україні знайти її вже можна!
І як на цій темі не заглянути в розарій всіх розаріїв (суб’єктивно, звичайно) — в сад ДО Роузес? Заходьте і любуйтеся!
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.