Нашу планету з усіх боків трясуть катаклізми, а вчені лякають невтішними прогнозами, якщо людство не внесе кардинальні зміни у своє ставлення до природи. І більшість людей зараз розуміють, що наш спосіб життя на цій планеті повинен змінитися. Останні десятиліття стрімко розвивається глобальний рух, що спрямований на гармонізацію людської праці з природою — пермакультура. Основою для її формування в кінці 20 століття став супротив сучасним методам землеробства, в першу чергу, використанню пестицидів та мінеральних добрив. Що таке пермакультура, та як стати її частиною, розкажу в цій статті.
Пермакультура мотивує нас 80% часу витрачати на планування та створення такої системи ведення господарства, яка дозволить лише 20% нашого часу та енергії витрачати на її утримання.
Тобто унікальність пермакультурного підходу полягає в тому, що після створення замкнутої екосистеми для її функціонування вже не потрібна ні інтенсивна фізична праця, ні додаткові добрива (якщо говорити конкретно про землеробство).
Ми раніше писали про «розумний» город. Це якраз яскравий приклад пермакультури в питанні вирощування овочів.
Основне завдання пермакультури — створення сталої саморегульованої екосистеми (город, поле, сад, ділянка, парк, тощо), яка повністю забезпечує власні потреби і переробляє всі свої відходи. У пермакультурній системі різні види рослин і живих організмів працюють в симбіозі, тобто взаємозв’язку, доповнюючи один одного. Так, як організм людини складається з органів, кожен з яких виконує свою функцію. Якщо один з них хворий, то страждають і інші.
Успіх такого проекту залежить від рівня знання про особливості та властивості кожної його складової (плодові дерева, водойми, будівлі, живоплоти) та вміння встановити зв’язки між ними таким чином, щоб підвищити ефективність їх обслуговування і, відповідно, зменшити зусилля на їх підтримку.
Пермакультура дає нам ряд практичних рішень, щоб зробити цей світ кращим. Її принципи найчастіше використовуються стосовно методів вирощування овочів і фруктів, але також можуть бути використані у всіх сферах нашого життя.
Щоб зрозуміти, як «стати пермакультурним», корисно переглянути список із дванадцяти принципів пермакультури, створений австралійцем Девідом Холмгейном (один із «батьків» пермакультурного руху).
Спостерігаючи за природою, ми вчимося більш екологічно та етично ставитися до навколишнього світу, і можемо ці знання застосовувати на практиці.
На нашій планеті багато енергії. Навчитися уловлювати та зберігати її, щоб використовувати згодом, коли вона буде потрібна, є ключовим для гармонійного способу життя. Вирощування власної їжі в домашніх умовах – це прекрасний спосіб отримувати та зберігати енергію від сонця.
Цей принцип полягає у тому, щоб контролювати, чи вартий прибуток праці, вкладеної у систему. Ми можемо отримати від природи усе, що нам необхідно. Це стосується, як отримання їжі, використовуючи органічні техніки садівництва, так і всілякі нематеріальні «врожаї», наприклад, здоров’я, відчуття щастя, задоволення та ін.
Для цього потрібно аналізувати, де ми досягли успіху, а де помилилися. Наприклад, аналізуючи та оцінюючи всі речі, які потрапляють до нас додому, ми можемо надалі приймати правильні рішення щодо їх придбання: менше купувати, використовувати повторно, переробляти, тощо.
Використовуючи силу сонця, вітру і води, ми можемо живити енергією свої будинки та вирощувати собі їжу. Замість того, щоб покладатися на ті види палива, які забруднюють навколишнє середовище та мають властивість вичерпуватися, ми повинні повною мірою використовувати відновлювані джерела енергії.
Перехід до безвідходного способу життя означає, що ми маємо проаналізувати усе, що потрапляє до сміття та зробити так, щоб нічого було викидати. Аби цього досягнути, варто зменшити кількість товарів, які ми купуємо, здійснювати закупи розумно, повторно використовувати або переробляти по мірі можливості (компостувати чи співпрацювати з компаніями, що займаються переробкою).
Читайте також наш матеріал Як вести побут більш екологічно — поради для початківців.
Незалежно від мети проектування (нового городу чи нового способу життя), ми повинні спочатку поглянути на загальну картину, лише потім переходити до дрібниць. Цілісно розмірковуючи про всі сфери нашого життя, ми зможемо рухатися вперед у правильному напрямку.
Рослини добре ростуть у різноманітних системах, так само й люди добре співпрацюють у взаємодії. Стійкість та життєздатність – це те, чого ми досягаємо разом (через співпрацю), а не те, чого можемо досягнути наодинці. Посадка змішаних культур, які добре взаємодіють між собою – це приклад того, як цей принцип працює на наших грядках.
Малими системами легше керувати, ніж великими, за ними легше дбати, використовуючи місцеві ресурси. Адже кожна подорож починається з одного маленького кроку. І хоча великі зміни можуть принести великий прибуток, вони також несуть і більший ризик. Внесення невеликих, поступових змін – найкращий спосіб просунутися до стійких змін.
Це можна побачити на такому прикладі: не висаджуйте одразу город, а спробуйте маленький сад на підвіконні. Не ламайте одразу всі звички і філософію закупів, а почніть з того, щоб при кожному поході в магазин робити лише екологічно виправдані покупки.
Як американці 3 тонни овочів на 4 сотках вирощують — яскравий приклад пермакультури в окремому господарстві.
Так само, як екосистеми найкраще працюють, коли наповнені великою різноманітністю рослин і тварин, так і людське суспільство найкраще функціонує, коли представлене різними людьми. Що стосується вашого саду, дому та вашого життя загалом, це гарна ідея сприяти його різноманітності та цінувати у всіх його формах.
Ми повинні ефективно використовувати всі ресурси, які маємо в розпорядженні. Так, на маленьких ділянках організація вертикального озеленення зовсім не вимагатиме дорогоцінних квадратних метрів, зате приноситиме величезну користь. Наприклад, виноградна лоза — і врожай, і тінь в літню спеку. А в найтемніших куточках саду, де через дефіцит сонця не можуть рости овочі, можна вирощувати гриби. Шампіньйони, як мінімум.
Як вирощувати шампіньйони, читайте в нашій статті Вирощування грибів шампіньйонів вдома – досвід.
Зміни – неодмінна частина нашого життя, саду та городу. Змінюються сезони, врожайність рослин, змінюється наш клімат. Те, що ще «вчора» приносило чудовий результат, уже «завтра» може бути не актуальним — не ефективним. Ми повинні вчасно і адекватно реагувати на будь-які зміни, розуміючи, що все — на краще.
Галина Константинович,
ЗЕЛЕНА САДИБА.