Як вести побут більш екологічно — поради для початківців

На цей матеріал мене спонукала нещодавна новина, заголовок якої звучав так: «Україна потрапила у топ-10 країн, які продукують найбільше сміття у світі». Це був рейтинг за кількістю сміття на душу населення і поруч були розвинуті країни, але факт залишається фактом — наша країна і ми особисто мало замислюємося і про сміття, і про наш вплив на екологію загалом. Водночас у світі активно розвивається тренд свідомого споживання, або іншими словами zero waste, та мінімалізму. Якщо ви також хочете зменшити свій екологічний слід та перейти на більш свідоме споживання, але не знаєте з чого почати, у цьому матеріалі ми пропонуємо поради, як виробляти менше сміття та вести домашній побут більш екологічно. Деякі речі я вже виконую, а інші і для мене стали новиною.

oselya-v-stile-eko-01-1024x768-3637792

Як вести побут більш екологічно — поради для початківців

Взагалі, «абетка» екологічного споживання — це правило п’яти R.

  • Refuseвідмова від непотрібного.
  • Reduceзменшення споживання.
  • Reuse+Repairповторне споживання та ремонт.
  • Recycleпереробка.
  • Rotкомпостування.

Коли починаєш цікавитися цією темою, одразу попадаються якісь приклади про родини, які майже не продукують сміття взагалі (їх сміття за день вміщується у невелику баночку). І тут є два варіанти розвитку думок — або це напівбоги, або якісь божевільні. Обидва варіанти звичайній людині здаються «не про неї» і такий шлях навіть починати не хочеться, дуже вже це все здається складним та нереальним.

Але у цій ситуації, мені здається, потрібно просто з чогось почати і головне — не силувати себе. Ніхто не вимагає від вас такого фанатизму. Хтось, можливо, і досягне такого «екологічного дзену» згодом, а хтось пройде частину шляху — і це вже буде великий прогрес для себе та суспільства.

Отже,

Предмети, від яких можна відмовитись, та їх екологічні альтернативи (з прикладами українських виробників)

1. Пакет

Найпопулярніший та найпростіший крок — перейти з пакетів з супермаркету на текстильні сумки або ж добре всім знайомі авоськи. Такі сумки зараз можна легко купити — їх велике різноманіття, а можна і зробити самостійно з матеріалу, який у вас вже є (стара постіль або непотрібна футболка).

Торбинку можна кинути у вашу повсякденну сумку та використовувати кожного разу, коли вам необхідно щось донести. Для походу за покупками на ринок також підійде плетена корзинка. Так у вашому домі зникне «пакет з пакетами» як явище.

oselya-v-stile-eko-02-1024x1024-2170387

Еко-торба On a tree

Instagram On a tree

2. Одноразове пакування для продуктів

Маленькі целофанові пакети також можна замінити — на текстильні мішечки та багаторазову тару (банки, судочки). Для цього від вас вже знадобиться планування: збираючись у магазин або на ринок, треба буде взяти їх спеціально з собою.

Але і без цього арсеналу також можна зробити покупку продуктів більш «гуманною»:

  • Якщо покупка спонтанна та одинична — її можна донести просто в руках. Я частенько йду з сусіднього магазину з кількома продуктами, які раптово знадобилися, «в обіймах». Це зовсім нескладно.
  • Не пакуйте те, що не потребує пакування. У магазині можна обійтись і без купи пакетиків — клейте цінник на сам продукт (на зв’язку бананів, лимон, яблуко, тощо). Навіть якщо ви купуєте кілограм помідорів, його можна зважити разом, а цінник наклеїти тільки на один з них.
  • Якщо ви купуєте побутову хімію або те, що може пошкодити незапаковану «органіку» — просто розділіть їх по двох еко-торбах.
oselya-v-stile-eko-03-819x1024-3589974

Торбинки для покупок GREEN ELVIS

Instagram GREEN ELVIS

3. Пластикова зубна щітка та паста у тубі

Замінити пластикову щітку можна на бамбукову. Якщо ви хвилюєтесь за якість чищення, то навряд чи різниця буде великою, адже більшість «наворотів» у зубних щітках — це звичайний маркетинг. А додання  «інноваційних» матеріалів до ворсу або його «особлива форма» часто пов’язані з бажанням виробника зекономити на виробництві та створити уявлення про покращення технології чищення для реклами, а не покращити дію самої щітки. Впевнена, є і виключення з цього правила, але з повсягденним чищенням здорових зубів звичайна щітка цілком впорається.

Замість звичайної зубної пасти еко-активісти пропонують купувати, як колись, зубні порошки (бажано у жерстяних та скляних банках) або зубну пасту у таблетках (така продається у магазинах Lush, наприклад).

4. Губки та мочалки

Замість яскравих губок, які потрібно досить часто міняти, можна використовувати люфу, яка є природним матеріалом і яку можна навіть компостувати. До речі люфа підійде і для кухні, і замість мочалки для душу.

5. Харчова плівка та фольга для зберігання продуктів

Воскові серветки — предмет, про який особисто я раніше не чула. Це альтернатива харчовій плівці та фользі — бавовняно-паперовий шматок тканини, покритий бджолиним воском. В них можна зберігати будь-які продукти, крім сирого м’яса та риби, а також використовувати як тимчасові кришки — вони приймають різну форму. За бажання їх також можна зробити самостійно, але це вже трохи складніше, ніж з торбинками.

Воскові серветки я знайшла у Kolo nature.

oselya-v-stile-eko-05-1024x1024-2831359

Воскові серветки Kolo nature

Instagram Kolo nature

6. Миючі засоби та побутова хімія

Бажано купувати миючі засоби у великій тарі або зовсім без неї. Наприклад, можна замінити рідке мило на звичайне без пакування або у картоні. Якщо без рідкого мила ви не можете — купуйте його у великій тарі та переливайте у скляну тару поменше для зручності у користуванні.

Рекомендують обирати засоби без фосфатів та порхнево-активних речивин, адже вони забруднюють водойми та мають шкідливий вплив на живі організми.

Не використовуйте агресивні засоби, коли в цьому нема потреби. Для прання спробуйте мильні горіхи. Зі свіжим нежирним брудом після обіду зможе справитись навіть звичайна вода. Сучасні еко-господині згадали і бабусині засоби: господарське мило, лимон, оцет, харчова сода, гірчичний порошок. Крім екологічності вони ще й безпечні для здоров’я людини, чого не можна сказати про деякі сучасні миючі засоби.

Дуже естетичні милка є у Zelena.

oselya-v-stile-eko-06-819x1024-6931260

Мило Zelena

Instagram Zelena

Спробуйте зробити мило самі за допомогою нашого майстер-класу «Натуральне мило своїми руками».

7. Одноразові соломинки

Якщо ви звикли пити лимонад з яскравих одноразових трубочок, то можна замінити їх на багаторазові (металеві або скляні), якщо одноразові — то паперові, а краще просто відмовитись від них, адже це предмет далеко не першої необхідності.

В Україні ми знайшли бренд трубочок з жита та очерету — Yes straws.

Еко-трубочки Yes straws

Еко-трубочки Yes straws

Instagram Yes straws

8. Пластикова тара

Майже все пластикове (стакани, посуд, контейнери) має аналоги зі скла. Якщо ви використовуєте ланчбокс для обідів з собою — купіть із нержавіючої сталі, його вам вистачить дуже надовго.

Не використовуйте одноразовий посуд вдома, в цьому у більшості випадків немає ніякої необхідності. Для кави «з собою» купіть свою чашку, адже картонні стаканчики не є повністю картонними, тому не переробляються. У багатьох кав`ярнях за свою чашку ви зможете отримати ще й знижку.

Не купляйте воду у пластикових пляшках. Носіть з собою свою скляну або сталеву пляшку з водою. Замість бутильованої води вдома краще встановити фільтр або використовувати звичайний фільтр-глечик.

4178943393_6a3394180a_o-1024x680-1511318

Для кави «з собою» купіть свою чашку

Навіщо нам пластиковий посуд, коли наші майстри роблять такі шедеври? Шукайте у матеріалі «Гарний посуд – 20 українських майстрів, на яких слід звернути увагу».

9. Ватні палички

Виявляється, чистити вуха (а саме вушні проходи) паличками, як ми звикли, лікарі не рекомендують. Очистити вухо можна за допомогою простого миття з милом доки дістає вказівний палець, без паличок в ушній раковині. Проте річ безперечно у господарстві корисна, тому замінити їх можна паперовими аналогами (зараз такі багато де продаються).

10. Звичайні лампочки та батарейки

Всі лампочки у квартирі краще замінити на енергозберігаючі.

Приладів, які працюють на батарейках, краще уникати взагалі, адже в Україні з переробкою батарейок проблема.

11. Ручки

У побуті краще, де це можливо, користуватися олівцями.

Не викидайте кожного разу ручки, коли вони закінчуються. Краще запасіться змінними стрижнями.

12. Паперові серветки та рушники

Мінімізуйте використання одноразових паперових рушників та серветок, замініть їх багаторазовими текстильними.

13. Аерозольні освіжувачі повітря

Краще замінити на спеціальні ароматизатори на основі олій або звичайні ароматичні олійки.

Особисто мені подобаються аромати для дома від SISTER’S AROMA.

57263003_133702704460409_4853479551343869027_n-820x1024-8439495

Аромат для дому SISTER’S AROMA

Instagram SISTER’S AROMA

14. Чай у пакетиках

Краще надавати перевагу заварному чаю та заварювати у чайнику або спеціальних заварниках на одну чашку (тільки не пластикових). Такий чай і на смак кращий.

Пусті банки використовуйте для зберігання спецій, чаю, ґудзиків, тощо

Пусті банки використовуйте для зберігання спецій, чаю, ґудзиків, тощо

Загальні екологічні поради

  • Обирайте продукти у картонній упаковці або у великих обсягах.
  • Купуйте менше. Переведіть кількість у якість. Обирайте базовий якісний одяг, який слугуватиме вам довго та не вийде з хвилинних трендів. Це дозволить легше формувати гардероб та підтримувати у ньому порядок.
  • Позбавляйтеся від непотрібного — але не викидайте, а продавайте, віддавайте. Менше речей, якими ви не користуєтесь — менше пилу вдома. Для продажу одягу є сайт Шафа, для всього іншого всім знайомий olx.
  • Обирайте універсальні засоби. Насправді нам не потрібні окремі засоби для кожного куточка у домівці, для більшості з них підійдуть універсальні миючі засоби. Не потрібні і різні креми для кожної точки на нашому тілі — чи така вже велика різниця між кремом для тіла та кремом для ніг, окрім аромату? Часто таке розділення — лише маркетинговий хід.
  • Купуйте концентровані засоби — це зменшить кількість пакування та частоту походів до магазину.
  • Знаходьте нове використання речам — з елементарного: пусті банки використовуйте для зберігання спецій, чаю, ґудзиків, тощо.

Нещодавно на нашій сторінці у Pinterest ми зробили фотобідбірку «Переробка та використання банок в інтер`єрі». Підписуйтесь, щоб отримувати нові підбірки!

  • Не обов’язково купувати все нове — дещо можна купити б/в, особливо якщо ви не впевнені, що будете цим багато користуватись.
  • Не викидайте речі, яким знайшли екологічну альтернативу. Наприклад, якщо у вас є зубна паста, а ви хочете перейти на зубний порошок — пасту все одно слід використати до кінця (або комусь віддати), навіть якщо вона не відповідає вашим новим екологічним вимогам.
  • Уникайте у побуті по можливості всього одноразового.
  • Не купуйте більше їжі, ніж з’їдаєте. Якщо ви регулярно викидаєте їжу — це привід замислитися. Це і зайве сміття, і викинуті гроші, і просто неетично. Зробіть ревізію запасів, проаналізуйте, що йде у смітник, і не купуйте цього або купуйте у менших обсягах. Продумуйте меню наперед, ходіть у магазин зі списком та не на голодний шлунок. Купуючи менше, ви можете обирати якісніші та дорожчі продукти, або ж аналогічні, тоді ще й зекономите.
  • Покупка товарів на вагу. Де можливо — купуйте товари та продукти на вагу у свою тару.
  • Беріть речі в оренду. Наприклад, можна згадати про бібліотеки. В деяких містах є їх сучасні аналоги, де читати — одне задоволення. Можна скористатися буккросінгом (іншими словами — кругообігом книг) або купувати одну книгу на кількох людей (такий собі буккросінг між друзями та колегами). Також не складуйте усі книги вдома, краще віддавайте їх або продавайте. Вдома залишайте тільки улюблені екземпляри.
  • Рослинне харчування. Продукти тваринництва вимагають великих витрат ресурсів і є одним з суттєвих факторів, які негативно впливають на клімат нашої планети. Ми не закликаємо вас відмовлятися від м’яса взагалі, проте зробити один або кілька «розвантажувальних» днів на тиждень буде корисним і для нас, і для планети.
  • Залучайте сусідів. Існує вже дуже багато прикладів, де ОСББ змогли залучити мешканців до сортування сміття та здавати його на переробку. А виручені кошти такі дієві сусіди витрачають на покращення спільної території. Якщо у вас є адекватні сусіди та бажання покращити умови навколо — спробуйте, ОСББ для цього мати не обов’язково.
  • Економте ресурси.
  1. Вимикайте зайві електроприбори, коли йдете з дому та на ніч (ноутбуки, мобільні зарядки, чайники з автопідігрівом та подібні).
  2. Виключайте воду, коли чистите зуби. Надавайте перевагу душу, а не щоденній повній ванні.
  3. Спробуйте насадку на кран — аератор для змішувачів. Він додає повітря у струю води, тим самим робить її щільнішою та приємнішою на дотик. Це дозволяє використовувати менше води.
  4. Закривайте щільно кран. Якщо протікає — обов’язково ремонтуйте.
  5. Не використовуйте горячу воду при пранні, коли речі не сильно забруднені. У більшості випадків достатньо 30 градусів.
  6. Користуйтеся пральною машинкою тільки при повній загрузці.
  7. Купуйте побутову техніку з високим класом енергоефективності.
  • Купуйте по можливості те, що зроблене зі вторсировини. Наприклад, такий посуд з пляшок.
43014925_2203794109860979_7834885804703742047_n-819x1024-1842964

Посуд з винних пляшок Resize

Instagram Resize

Що можна зробити з мотузки дізнайтеся з нашого матеріалу «30 фото-ідей декору інтер’єру зі звичайної мотузки».

Приклади для натхнення

Якщо вам все ж таки досі не вистачає мотивації — ось приклади українців, які працюють у цьому напрямку і надихають своїм прикладом:

  • Мобільний застосунок ‘EcoHike‘ — створений для допомоги туристами з прибиранням сміття та відстежуванням пожеж у Карпатах.
  • Дитячий проект «Компола» — проект компостування відходів у шкільній їдальні.
  • Україна без сміття — неприбуткова організація, яка відкриває станції переробки сміття та інформує про проблему сміття в країні.
  • Бренд Ochis — українці, які зробили окуляри у оправі з кави.
  • Стартап Nuka — українські студенти, які придумали «вічний» блокнот зі сторінками, створеними з матеріалу, схожого на папір, який можна очищати і який складно пошкодити.

Якщо вам сподобається ця тема і ви втягнетеся, то далі на вас чекає сортування сміття, домашній компостер (навіть у квартирі), моніторинг позначень на всій тарі, мінімізація відходів та інші атрибути справжнього еко-життя.

Де дізнатися більше:

  • Мобільний застосунок «Сортуй» — помічник із сортування сміття.
  • Книга «Дім — нуль відходів» Беа Джонсон.
  • Книга «Викинь мотлох із життя! Мистецтво прибирання, яке змінить вас назавжди» Марі Кондо.

Магазини з еко-товарами:

Звісно, треба враховувати, що еко-тема зараз дуже популярна та використовується деякими виробниками як маркетинговий хід для заробітку — приставка «еко» майже на всіх продуктах тому підтвердження. Тому, як завжди, слід включати критичне мислення та фільтрувати те, що ми купуємо.

Сподіваємось, хоча б деякі з порад стануть вам у нагоді. До того ж, більшість з них знайома нам вже багато років і позитивно впливає на наш гаманець. Вже навіть бабусі на ринку знають, що «кульочок не потрібен».

Розповідайте у коментарях про ваші еко-звички та діліться корисними посиланнями, будемо раді доповненням!

Ольга Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.