Кінець весни і початок літа мають одну важливу для садівників особливість — рослини в цей період інтенсивно ростуть і нарощують зав’язь, майбутній врожай, при цьому вони споживають величезну кількість води і поживних речовин. Тому — що? Правильно, їм потрібно допомогти! Особливо в регіонах з бідними та піщаними ґрунтами, в яких мало поживності, та й вода проходить, як пісок крізь пальці. Рослинам у цей період необхідний регулярний полив та підживлення, інакше гарного врожаю не виростиш. Про зелене добриво для рослин, яке буквально «валяється» під ногами (бери – не хочу), ми поговоримо у цій статті.

zelene-dobrivo-03-1024x683-1089589

Готуємо зелене добриво, або Як полюбити бур’яни

Зміст:

Про те, як правильно поливати рослини, читайте в нашій статті Як допомогти рослинам пережити спеку?

Чим можна підгодувати рослини на початку літа?

Для розуміння загальної картини — є основні внесення добрив, зазвичай, восени або ранньою весною, які дозволяють рослинам добре стартувати у новому сезоні. А є підживлення (легкі «перекуси»), що дозволяють рівномірно, до середини літа, забезпечувати зростаючий рослинний організм усім необхідним.

Чому до середини літа, запитаєте ви? Тому що будь-яке підживлення, так чи інакше, містить велику кількість азоту, необхідного для росту. Але тривале зростання загрожує поганою підготовкою до зими та вимерзанням рослини. Тому підживлюють рослини тільки до середини літа і не пізніше.

Звичайно, ви повинні розуміти, що це правило працює для багаторічних культур, яким зимувати у відкритому ґрунті, а однорічним (квіти та овочі), яким жити тільки до холодів, можна допомагати весь сезон.

Самий швидкодіючий варіант — робити рідке підживлення, тоді всі корисні речовини легко потрапляють до коріння та швидко ним всмоктуються. Ефект помітний вже через кілька днів.

Можна піти в садовий магазин купити «Нітроамофоску», а краще більш сучасне добриво з мікроелементами, розвести його у воді і поливати грядки та пристовбурові кола. Хімія? Так, але зараз не про це.

Можна використовувати водний настій курячого посліду або гною, якщо ви поборник «правильного» землеробства. У вас є ферма з живністю? Тоді цей шлях ваш. Для більшості ж садівників та дачників ці варіанти є неприйнятними — витрати на покупку, транспортування і ручна праця з «облагороджування» купи гною.

Але є один матеріал, якого багато на будь-якій ділянці і який цілком добре підходить для виготовлення ефективного органічного добрива — трав’яна бродилка. Не знаю, як вам, а мені подобається ця назва, якась вона оптимістична 🙂

Основою трав’яної бродилки служать бур’яни, з якими багато хто воює на своїх ділянках, причому, як правило, марно. Почавши робити та використовувати трав’яну бродилку, ви виявите, що бур’янів вам катастрофічно не вистачає і треба звертатися за «допомогою» до сусідів.

Правда, не всі бур’яни згодяться. Треба брати щось м’ясисте, соковите. Кращим варіантом заслужено вважається кропива. Я не буду намагатися порівнювати корисність листя тієї чи іншої трави, це справа фахівців. Моя думка така: зелень бур’янів — це акумульовані корисні речовини, взяті з землі, і в будь-якій бур’янистій траві їх багато. Наше завдання: ці речовини повернути у землю — до коріння культурних рослин.

zelene-dobrivo-02-1024x768-1370172

Зелень бур’янів — це акумульовані корисні речовини, взяті з землі, і в будь-який бур’янистій траві їх багато

Читайте також наші матеріали «Позакореневе підживлення рослин» та Догляд за полуницею весною.

Як зробити зелене добриво з кропиви чи інших бур’янів

Але перейдемо до самого рецепту. Отже, нарвали гору бур’янів (або накосили). Бажано їх трохи подрібнити, так процес пройде швидше, але якщо ви не метушливий садівник, то можете і не подрібнювати. Всю цю масу складаєте у велику простору ємність. Найпопулярніший у дачників варіант — емальована ванна, що відслужила своє, хоча з нею змагаються бочки від ПММ.

Але не намагайтеся набити ємність по вінця, залиште до краю простір, приблизно 1/3. Тепер залийте водою, щоб вона повністю покрила «зелень». Перемішайте та накрийте. Герметично закривати не потрібно, маса поступово почне бродити і виділяти газ, а йому потрібно мати вихід. То ж шматок п/е плівки, притиснутий по краях дощечками, цілком згодиться.

Скільки чекати? Залежить від температури повітря, але приблизно 2 тижні. На що варто звернути увагу? При бродінні піднімається піна, і якщо ви не залишили проміжок від верхнього краю, цінна рідина може «втікати».

Ємність з трав’яною бродилкою краще розмістити в тіні, щоб спекотне літнє сонце її не перегріло, там теж, як і у будь-якій бразі, є своя оптимальна температура і, головне, її рівномірність. Можна додати для прискорення процесу Ем-препарати, лопату гною, хтось додає пекарські дріжджі, а хтось пиво.

Це, на мій погляд, перебір, адже нам потрібне безкоштовне добриво? Трохи землі з ґрунтовими мікроорганізмами, а це все є на корінцях безжально вирваних бур’янів, цілком собі добре працюють. Можна бродилку іноді помішувати лопатою.

Коли після закінчення приблизно двох тижнів піна осяде, ваше безкоштовне і, головне, органічне добриво готове. Але не використовуйте цей концентрат напряму, його розводять водою, приблизно 1: 2 – 1: 4. Напіврозкладену масу з ємності можна скинути в компостну купу або використовувати в якості мульчі. Але, не виймайте всю. Залиште на дні трохи, це буде відмінною закваскою для наступних партій трав’яної бродилки (як при виготовленні домашнього йогурту). Вам же сподобалося? Будете робити ще?

Є думка, що з фосфором в бродилки дефіцит і радять додатково додавати в неї золу або суперфосфат. Навколо хімічних реакцій при такому змішуванні ведуться затяжні суперечки.

На мій погляд, оптимально правильне поєднання органічних та мінеральних добрив допоможе уникнути перекосів в живленні. Адже немає ж у нас власних лабораторій на ділянці, де ми могли б точно визначити наявність тієї чи іншої речовини у підживлюваній суміші? То ж, повторюся, я комбіную. Піджививши бродилкою, через тиждень розсипав золу. Думаю, так не помилишся.

zelene-dobrivo-01-1024x649-2726537

Можна трав’яну бродилку іноді помішувати лопатою

Норми внесення зеленого добрива для різних культур

Як користуватися, і які норми внесення трав’яної бродилки?

  • Для молодих саджанців дерев та дорослих кущів ягідних культур приблизно: 5-10 л робочого розчину на одну рослину;
  • Для овочевих культур та суниці садової (люблять настій бур’янів огірки, помідори, кабачки, гарбузи, люфа і зелень, наприклад, шпинат) : 10 л на 1 кв. м грядки;
  • На доросле плодоносне дерево: від 50 до 100 л розведеного рідкого зеленого добрива.

Тут, як бачите, жорстких норм внесення немає, добриво — м’якої дії. Але при регулярному використанні — дає відмінний результат. А що таке регулярне використання? Розчин перебродив і готовий, я використав, відразу завантажив нову порцію, чекаю 2 тижні і знову удобрюю. То ж, раз в два тижні виходить. Як і при внесенні будь-якого підживлення рослини варто напередодні рясно полити.

Читайте також нашу статтю Експрес-методи по догляду за руками — поради садівника.

Можна трав’яну бродилку використовувати і для позакореневого підживлення по листу. Але, оскільки це добриво саморобне, то і пропорцію точно не порадиш. Можу сказати що, як і все позакореневе підживлення, трав’яну бродилку слід сильно розводити водою і перед використанням пробувати на невеликій ділянці крони. Таким чином і підбирати потрібну концентрацію розчину, щоб і ефект був, і щоб листя не обпекти, особливо навесні, коли вони ще ніжні.

Ось так можна самому зробити добриво з «нічого». Воно, звичайно, повністю не замінить родючий ґрунт на грядці, але допоможе вашим рослинам нарощувати масу плодів і обсяг крони.

Гарного вам літа і… побільше бур’янів!

Читайте також як покращити якість ґрунту – 5 екологічних методів.

Ігор Білевич,

Ботанічка.