Прості правила весняного догляду за полуницею

Весна практично для всіх садівників починається однаково – з прибирання в саду. Догляд за полуницею весною не випадає з цього правила. Як тільки сильні морози залишилися позаду, і ви побачили, що полуниця почала потроху оживати, пора братися до роботи. Як правило, цю рослину мало хто в Україні вкриває на зиму, але багато хто мульчує. То ж перше, що потрібно зробити з полуницею весною – прибрати або укриття, або стару мульчу і всі рослинні залишки, які перезимували на грядках. А далі починаємо діяти за списком правил догляду за полуницею весною, викладеними в цій статті.

Полуниця на грядці весною, фото

Прості правила весняного догляду за полуницею

1. Обрізуємо кущики полуниці

Обрізування ранньою весною – норма для більшості рослин, і плодових, і декоративних. Але полуниця вимагає окремої уваги до кожного кущика. Перш ніж обрізати полуницю весною, огляньте кожну рослину і оцініть її стан і характер зростання. Здорові кущики полуниці обрізують обережно гострим інструментом, не прикладаючи зусиль. Бо якщо «дорватися», то можна пошкодити ніжне «сердечко» полуниці і молоді паростки.

В першу чергу видаляємо все старе і засохле листя по периметру кожного куща, а потім – вуса і молоді розетки, які відросли за осінь. Обрізування вусів полуниці краще відкласти на той момент, коли матимете час і натхнення їх висадити на місце тих рослинок, які не пережили зиму. Ця пора може прийти на пару тижнів пізніше, то ж при санітарному обрізуванні полуниці весною не поспішайте вирізати і викинути всі вуса і молоді розетки. Вони вам ще згодяться!

2. Турбота про ґрунт

Полуниця любить родючу пухку землю, тому важливо після зими приділити достатньо уваги ґрунту на грядках. Як тільки земля просохне настільки, що можна буде її сапати, саме цим час і зайнятися. Але без фанатизму! Працювати сапкою чи плоскорізом на грядках з полуницею весною треба обережно, бо коріння рослини розташоване близько до поверхні і пошкодити його дуже легко одним необережним рухом.

Сапати навколо самих кущиків треба акуратно і неглибоко, а ось міжряддя бажано розпушити приблизно на 10 см. Працюючи ручним інструментом, важливо не розкидати землю навкруги і не засипати нею центр кущиків.

Після сапання коректують глибину зростання кущиків полуниці – одні з них припіднялися за зиму (оголили коріння), інші опустилися відносно рівня ґрунту. Перші треба акуратно огорнути землею, другі (ті, що заглибилися) – обережно припідняти, звільнивши від землі точку зростання полуниці – «сердечко».

3. Профілактичні обробки

Догляд за полуницею весною буде неповноцінним без профілактичних обробок рослин від шкідників і хвороб. В ясний день зранку чи ввечері, коли середня температура повітря встановиться приблизно на рівні +5 градусів (зазвичай середина березня) полуницю треба обробити системним фунгіцидом. Як правило, достатньо бордоської рідини, розведеної за інструкцією (концентрація 1-2%).

Для обприскування полуниці весною можна використати і мідний купорос, колоїдну сірку, біофунгіциди чи інші препарати, яким ви довіряєте (наприклад, «Фітоцид», «Фітоспорин», «Фундазол» і інші).

Якщо минулого сезону ваша полуниця була дуже вражена хворобами, то обробити її цією весною треба більш сильними препаратами, ніж того року.

Полуниця і пульверизатор, фото

В догляд за полуницею весною мають входити профілактичні обприскування

4. Підживлення — як догляд за полуницею весною

Для нормального врожаю полуниця повинна отримувати регулярне підживлення, особливо це стосується посадок на бідних піщаних ґрунтах. Починати підживлення полуниці весною потрібно, коли:

  • рослинки почнуть вегетацію (розвертатимуться листочки),
  • грядки з полуницею вже прибрані,
  • ґрунт розпушений.

Весняне підживлення полуниці проводять в два етапи — під час пробудження кущиків і в період бутонізації. Перше підживлення – завжди азотне. Чим підживити полуницю ранньою весною? З мінеральних добрив підійде аміачна селітра чи карбамід – 1 ст.ложка на 10 л води на 10-20 кущиків (чим бідніший ґрунт, тим більше добрив), або 1 ст.ложка на кожен квадратний метр, якщо добриво не розводять водою, а заробляють в землю.

З органічних добрив можна використати курячий послід чи коров’як. Пропорції: приблизно 1 кг речовини на 10 л води, настоювати 4 доби і розводити при поливі під корінь 1 до 5.

Ідеально підійдуть для підживлення ранньою весною полуниці зелені добрива, наприклад, настій кропиви. Як готувати зелене добриво, читайте в нашій статті Готуємо зелене добриво, або Як полюбити бур’яни.

Догляд за полуницею весною повинен включати і друге підживлення в період бутонізації – це вже ближче до літа. В цей період треба використовувати калійні добрива. Коцентрація – 1 ч.ложка на 10 л води на 10-20 кущиків.

Дуже гарне калійне органічне добриво – деревний попіл. Зазвичай жменю попелу висипають прямо під кожен кущик, але особливо полуниці подобаються позакореневе підживлення попелом. Більше того, на піщаному ґрунті попіл з-під кущів полуниці вимивається водою (при поливі чи з дощем) ще до того, як віддасть свій калій.

Щоб приготувати настій попелу для обприскування по листу полуниці, треба настояти добу-дві 1 кг попелу в 10 л води, процідити та щедро обприскати кожен кущик. Таке підживлення, до речі, є ще й хорошою профілактикою проти шкідників на полуниці.

Догляд за полуницею весною – це мінімальне підживлення. Запам’ятайте, краще недогодувати, ніж перегодувати полуницю. Рослини, які отримали надлишок добрив, подарують вам несмачні і, звичайно, некорисні ягоди.

5. Чи треба поливати полуницю весною?

Не поливати полуницю весною можна собі дозволити тільки тоді, коли весна дуже волога і сира. В іншому випадку перший полив полуниці треба провести, коли земля просохне на глибині приблизно 25 см. Копнули на заступ лопати, згребли в долоню землю з ямки, якщо розсипається – полуницю треба вже поливати.

Якщо дощів мало або нема, полуницю треба поливати весною приблизно раз на тиждень (на піщаній землі — частіше) до початку цвітіння.

Як правильно поливати полуницю? Запам’ятовуємо:

  • Краще рідше, але глибше (на глибину приблизно до 40 см);
  • Зранку або ввечері;
  • За можливості, використовувати відстояну воду;
  • До цвітіння полуницю краще поливати не під корінь, а методом дощування.
Догляд за полуницею весною - мульчування, фото

Мульчувати полуницю можна різними матеріалами

6. Мульчування полуниці весною

Догляд за полуницею весною не можна вважати ефективним без мульчування грядок. Про це у нас на сайті є окрема стаття 9 кращих матеріалів для мульчування полуниці. Якщо коротко, то мульча на грядках з полуницею дозволяє обійтися без регулярного сапання, зменшує кількість поливів, захищає рослини від перегріву в спеку.

Багато садівників вирощують сьогодні полуницю під агрополотном і з крапельним поливом. Це дуже хороший варіант, який фактично весь догляд за полуницею весною зводить до обрізки кущів, профілактичної обробки та підживлення.

7. Посадка нових кущів на місце втрачених за зиму

Якщо частина кущів була за зиму втрачена, зволікати з посадкою нових рослин не варто. Треба встигнути на початок вегетації, коли у полуниці ще не почали масово відростати листочки. В Україні це, як правило, кінець березня-початок квітня.

Досаджуючи кущики полуниці весною з тих розеток, які виросли з вусів і вкорінилися за осінь, важливо:

  • Висаджувати одразу після викопування;
  • По можливості земляну грудку зберігати цілою;
  • Слідкувати за рівнем заглиблення і враховувати, що з часом «сердечко» дасть усадку при поливах.

Дорогі читачі! Це і є весь нехитрий догляд за полуницею весною, який дозволить вирощувати здорові рослини та отримати якісний і щедрий врожай.