Шпинат городній (Spinacia oleracea) — однорічна рослина родини Щирицеві. Листя шпинату можна їсти у свіжому вигляді, додаючи в салати, а можна використовувати після тушкування в різноманітних начинках для пирогів, в рецептах перших страв. Особливо смачні і корисні крем-супи зі шпинатом, а млинці зі шпинатом з лососевою начинкою — відома страва у всьому світі. Це улюблена зелень багатьох садівників, бо шпинат скоростиглий та холодостійкий — навесні його можна сіяти одним з перших. Але характер у цієї культури не такий вже й простий, як для зелені. В цій статті розкажемо не тільки про користь шпинату, а й про особливості його вирощування: коли і як сіяти, як доглядати та коли зрізати листя, щоб насолоджуватися дійсно хорошим врожаєм.
Зміст:
У свіжому вигляді цей салатний овоч дуже багатий на вітаміни й мінеральні речовини. Шпинат має трохи кислуватий смак і вживається в їжу весь літній сезон, а в замороженому вигляді і взимку. Рослина містить кальцій, залізо, магній, вітаміни A, B, C, антиоксиданти та фолієву кислоту. Вважається, що при тепловій обробці вітаміни A і C у шпинаті практично не руйнуються, як і більшість інших корисних речовин. Але суперечки щодо великого вмісту заліза у шпинаті поки тривають.
Та скільки б його не було в цій зелені, шпинат і без заліза має дуже велику користь і навіть лікарське призначення. Він корисний при розумових навантаженнях, недокрів’ї, туберкульозі та онкологічних захворюваннях. Міститься у шпинаті й так званий гормон щастя — серотонін. Білку в цій рослині не менше, ніж в бобових, а клітковина шпинату — особливо корисна. Ну як його не любити?
Шпинат городній — важливий елемент здорового харчування для дітей і дорослих в будь-якому віці. Єдині протипоказання вживання цієї зелені у свіжому вигляді — захворювання нирок, що можуть загострюватися через вміст щавлевої кислоти в рослині, та порушення згортання крові, які можуть посилюватися через вітамін K.
Шпинат виносить напівтінь, але це не та зелень, яка буде нарощувати соковите велике листя при дефіциті сонця. Ідеально для шпинату обрати місця на городі, які перебувають в тіні з раннього вечора, або до обіду. Влітку, коли день триває понад 12 годин, зелень шпинату швидко стрілкується, і період зрізу листя на врожай скорочується в рази, порівняно з весняним і осіннім шпинатом.
Ця рослина любить багаті гумусом нейтральні супіщані та суглинисті ґрунти і погано росте на кислих. Якщо земля на вашій ділянці має навіть слабокислу реакцію, грядки під шпинат треба обов’язково розкислювати, проводячи вапнування ґрунту, або додаючи приблизно 2-3 склянки деревного попелу на квадратний метр.
Через порівняно невисокий зріст (навіть найкрупніші сорти ледь досягають 30 см у висоту) шпинат є ідеальною культурою для ущільнення посадок. Він добре росте поряд з редисом, ріпою, морквою та усіма видами цибулі. Загалом, це універсальна культура, яка в сівозміні та в змішаних посадках особливо ні з ким не ворогує. Мало того, коріння шпинату виділяють сапоніни, що позитивно впливають на культури, які ростуть поряд.
Найчастіше шпинат висівають рано навесні перед теплолюбними пізніми овочами, а також влітку, після збирання ранньостиглих сортів, наприклад, огірків, томатів, капусти. Саме ці овочі є найкращими попередниками для шпинату.
Як відмічають досвідчені садівники, ця зелень краще вдається у літньо-осінніх посадках (кінець серпня-вересня), коли садять пізні сорти. Тоді шпинат дає багату розетку великого листя темно-зеленого кольору (літнє листя світліше). Перевага осіннього шпинату перед весняним, який в Україні проводять у відкритий ґрунт з другої половини квітня (в парник і в теплиці можна сіяти навіть в березні), осінній менше ушкоджується шкідниками та хворобами.
Літній шпинат виростити найважче. Крім того, що він швидко стрілкується, шпинат погано переносить спеку, бо найкраще нарощує зелень при температурі +12…+15 °C. Але в напівтіні і з частими поливами виростити смачний шпинат можна і влітку, просто він потребуватиме більше догляду.
Насіння у шпинату велике, і його відразу сіють у ґрунт на глибину 1,5-2 см рядками, відстань між якими 15-25 см, в залежності від сорту. Сіяти шпинат краще негусто, щоб менше рослин довелося видаляти при проріджуванні. Орієнтовна відстань при посіві 10 см.
Насіння притискають до ґрунту долонею чи дощечкою і рясно поливають. Якщо накрити грядки поліетиленовою плівкою чи агроволокном, сходи з’являться швидше. Під плівкою посіви треба пару разів на день провітрювати.
Так само прискорює появу сходів попереднє замочування насіння у воді кімнатної температури і просушування його перед посівом. В середньому сходить шпинат за 8-10 днів. Приблизно на 20-тий день після сходів ранні сорти утворюють розетку листя, яку вже можна використовувати в їжу.
Сходи шпинату спочатку проріджують у фазі першого справжнього листа, залишаючи між рослинами відстань 8-10 см. Коли листя зімкнуться, рослини знову проріджують, залишаючи відстань між кущиками приблизно 15 см.
Шпинат вимогливий до вологи, її дефіцит (рідкісні поливи та спека) призводить до старіння рослини, швидкого стрілкування та погіршення смаку листя. Під час вегетації він потребує, крім поливу, розпушування ґрунту в міжряддях та підживлень на бідних ґрунтах.
Для підживлення краще використовувати настої бур’янів при поливі, обприскування настоєм попелу чи посипання ґрунту попелом. Мінеральні добрива для шпинату використовувати не бажано, бо ця рослина сильно накопичує у листі нітрати та пестициди.
Можна обійтися без підживлень шпинату на родючих ґрунтах, або після вирощування овочів, під які вносили велику кількість органіки. Загалом під цю культуру покращують землю, вносячи 2-4 кг перегною чи компосту на метр квадратний грядки.
Шпинат при підвищеній вологості у парнику чи в теплиці може уражатися несправжньою борошнистою росою та кореневою гниллю. Парники провітрюють, висушують, міжряддя посипають попелом. Сильно пошкоджені рослини видаляють. Для профілактики слід дотримуватися сівозміни, а перед посівом шпинату проливати землю в парнику слабким розчином марганцівки.
В холодну дощову погоду несправжня борошниста роса може вразити і рослини у відкритому ґрунті. Щоб запобігти цьому, потрібно ставити над грядкою дуги та накидати плівку, оберігаючи рослини від надлишку вологи.
Якщо ви хочете отримати власне насіння шпинату, слід пам’ятати, що ця рослина дводомна, і на насіння потрібно залишати до 10 рослин, щоб мати і чоловічі, і жіночі рослини.
Зрізати шпинат краще рано-вранці. Збір проводять вибірково при формуванні 6-10 листків, зрізаючи розетку під першим справжнім листом.
Шпинат краще одразу вживати в їжу так можна отримати від рослини максимальну користь. Для тривалого зберігання листя шпинату миють, обсушують, розкладають по целофанових пакетах і заморожують. Можна заготовляти шпинат на зиму у вигляді пюре. Для цього його потрібно перебити блендером і покласти в герметичні пакети чи контейнери.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.