6 причин вирощувати будлею черговолисту

Два роки тому на початку літа, прогулюючись по місцевому парку, побачив цікаву рослину. Мені пощастило, вона як раз цвіла, і я відразу зрозумів — мені таке треба в мій сад. І хоч в той момент я не знав, що це і як називається, але живцями запасся. Потім вже знайомі любителі рослин підказали: я став власником будлеї черговолистої, рідкісного в наших парках і садах чагарника. А шкода! Є у неї кілька переваг, заради яких варто її вирощувати.

buddleya-01-1024x705-3287476

6 причин вирощувати будлею черговолисту

1. Абсолютна невибагливість

Перевага перша — це абсолютно невибаглива рослина. А саме такі я і підбираю для свого саду (які не потребують великого догляду), адже я «ледачий» садівник…

Будлея черговолиста, яка переїхала до нас з північних регіонів Китаю, цілком добре тут освоїлася. Воліє рости на відкритих та добре освітлених місцях і при цьому добре самостійно справляється із літньою засухою.

Звичайно, в умовах саду свою порцію води вона отримує разом з іншими, зростаючими поруч, рослинами. Але я знаю, що якщо в розпал спеки мені доведеться виїхати на пару тижнів, то вже хто-хто не постраждає, так це будлея черговолиста — виключно посухостійкий чагарник.

Та й до ґрунтів вона особливих претензій не має, їй підійдуть і слабокислі, і нейтральні, і слаболужні. Уже два роки цілком собі добре росте і розвивається на моїх піщаних та бідних, причому не отримуючи абсолютно ніякого підживлення та добрив. А виростає вона великим і гарним кущем.

Читайте також наш матеріал Спіреї — які бувають і як вирощувати?

2. Висока декоративність

Перевага друга — зовнішні дані. Будлея черговолиста — це високий та розлогий кущ. Приблизно 3-4 метри у висоту і стільки ж в діаметрі. Причому, його характерною та приємною для мене особливістю є вміння самостійно формувати форму куща. Вона виходить природним шляхом — округла, куляста, з красивими пониклими або плакучими, якщо хочете, гілками.

Гілки несуть довгі (5-6 см) та вузькі світло-зелені листочки, розташовані, як зрозуміло з назви, по черзі. Світло-зелена, майже срібляста велика куля куща виглядає дуже привабливо. Але приблизно в кінці травня-початку червня вона покривається дрібними фіолетовими квітками. Вони, як гірлянди, вкривають гілки повністю. І ця велика куля стає фіолетовою (дивовижне видовище). Чекаю не дочекаюся, коли ж мої дворічні кущі стануть великими. А це вже скоро!

Фіолетова куля гілок будлеі черговолистої — дивовижне видовище

Фіолетова куля гілок будлеі черговолистої — дивовижне видовище

3. Швидкість зростання

Перевага третя — велика швидкість росту. Для прикладу, скажу про свої кущі. Вкорінений держак за два роки розрісся вгору і вшир приблизно на 1 метр. Виглядає, правда, зараз трохи смішно. Багато молодих пагонів вгорі, а цвітіння в нижній частині куща.

Так відбувається тому, що цвіте будлея черговолиста на торішніх пагонах, а вони на моєму екземплярі поки тільки внизу. Ну, нічого, все те, що відростає зараз, причому дуже активно, зацвіте в наступному році. І так, дивишся, ще рочки через два прикрашатимуть мою ділянку дві прекрасних великих кулі, повністю фіолетових на початку літа (цвіте довго — до чотирьох тижнів). А посадив я їх по обидва боки доріжки.

4. Висока морозостійкість

Перевага четверта — висока морозостійкість. Тут, звичайно, все відносно. Якщо говорити сухою мовою цифр, то витримує рослина до мінус 25 градусів, а в окремих зафіксованих (не мною, правда) випадках і короткочасні пониження температури до мінус 35 градусів.

Тут варто розуміти таку річ. При таких морозах чагарник в цілому виживе та навіть, частково підмерзнувши, протягом сезону відновиться, але ось квіткові бруньки… Якщо вимерзнуть вони, то цвітіння ви не побачите або воно буде слабким.

До речі, для любителів садових ножиць та обрізок. Можна, звичайно, самостійно коригувати форму чагарника, але варто пам’ятати, що, як я сказав, цвіте будлея черговолиста на торішніх пагонах і, отже, обрізати її потрібно (якщо потрібно) відразу після закінчення цвітіння. Тоді вона дасть багато нових пагонів та збільшить кількість квітів в наступному сезоні. Не варто обрізати восени або ранньою весною, тому що обріжете майбутні квіти.

buddleya-02-1024x860-6710022

Моя будлея виглядає зараз трохи смішно — багато молодих пагонів вгорі, а цвітіння в нижній частині куща

5. Стійкість до хвороб та шкідників

Перевага п’ята — рослину не турбують шкідники та хвороби. Я у себе за два роки жодного разу нікого на ній не бачив, крім метеликів. Метелики полюблять будлеї, і черговолиста будлея — не виняток. Тож ніяких додаткових зусиль та витрат на хімікати вона з вас тягти не буде.

Для мене показник — якщо дерево або чагарник росте в наших парках, то, швидше за все, рослина не отримує нічого з догляду. А якщо при цьому примудряється добре рости та цвісти, значить – вона невибаглива, і це те, що мені потрібно.

6. Простота розмноження

Перевага шоста — простота розмноження. Якщо ви вирішили обзавестися будлеєю черговолистою, то, звичайно, найпростіший варіант пошукати в розплідниках або садових центрах, але там це рідкість. А ось в інтернеті від садівників-любителів такі пропозиції є.

Але можна вчинити і простіше. Якщо є знайомий кущ будлеї черговолистої (ви ж уже, напевно, пішли і обстежили місцевий парк 🙂 ) в кінці травня-початку літа в момент цвітіння зріжте зелений пагін цього року, наріжте його на черешки з двома-трьома бруньками. Нижній лист повністю видаліть, а верхній укоротіть наполовину. Вставте в пухкий ґрунт, а зверху поставте банку.

Загалом, все за стандартною схемою вкорінення живців листяних чагарників. Якщо будете підтримувати ґрунт у постійно вологому стані, то до осені буде у вас щастя — повноцінні саджанці будлеї черговолистої, готові до висадки у відкритий ґрунт. Можливо, у вашому регіоні щойно висаджені саджанці на зиму варто злегка укрити, скажімо, ялиновим гіллям і гарненько замульчувати, але я обійшовся без цього.

buddleya-03-1024x768-3236765

Один з недоліків будлеї черговолистої — вже відцвілі квітки краще видаляти

А чи є недоліки у будлеі черговолистої?

Переваги це, звичайно, добре, але не обійшлося і без недоліків. На мій погляд, їх два, але вони несуттєві.

По-перше, вже відцвілі квітки варто видаляти, так ви простимулюєте рослину на більш пишне цвітіння в майбутньому сезоні. Але, головне, бурі квіти, які в’януть — це не дуже гарно. Оскільки квітів багато, то процес цей виснажливий. Але в парку ж їх ніхто не видаляє, то ж можна просто перетерпіти.

Друге, саджаючи будлею черговолисту на своїй ділянці, слід мати план. Річ у тому, що вона відразу утворює потужне та глибоке коріння, яке, власне, і забезпечує її невибагливість. Коріння це тендітне і пересадку переносить погано. Швидше за все, при акуратній пересадці рослина виживе, але буде довго приходити в себе. То ж підійдіть до питання посадки уважніше.

Особливості посадки

Сам процес посадки описувати немає сенсу. Викопали ямку ширше та глибше, ніж розмір контейнера з саджанцем, підсипали компосту з землею або просто гарної землі, посадили і рясно полили. Усе! Далі він росте сам, тільки не заважайте.

Де садити? На мій погляд, є багато варіантів. Як одиночна рослина на газоні, «дика» природна жива огорожа, задній план квітників та міксбордерів … У мене, як я сказав, два куща по обидва боки доріжки, які будуть служити ніби рамою, для зростаючого трохи глибше гінкго білоба, фокусуючи погляд саме на ньому.

Загалом, місце для цього чагарника пошукати варто. Хоча, пам’ятаючи про його розміри, робити це потрібно ретельно, можливо, на маленьких ділянках будлея черговолиста буде недоречною.

Читайте також про інший невибагливий декоративний чагарник — пухироплiдник калинолистий.

Ігор Білевич,

Ботанічка.