Експрес-методи по догляду за руками — поради садівника

Років сім назад, коли мене раптово накрило з головою захоплення садівництвом, єдине, що трохи збивало градус моєї ейфорії — руки. Ручки, які до цього нічого важче комп’ютерної мишки не тримали і завжди могли похвалитися свіженьким французьким манікюром, сказали категоричне «фу» новому хобі своєї власниці. Загрубівша шкіра, мозолі, подряпини, зламані нігті, земля, яка в’їлася в шкіру і, здається, стала її ще одним шаром – мене теж категорично не влаштовували. І я почала боротися з такими побічними ефектами свого садівництва звичними мені методами – купувала дорогу і… дуже дорогу косметику по догляду. А дарма!

Експрес-методи по догляду за руками — поради садівника

Експрес-методи по догляду за руками — поради садівника

Сьогодні, кайфуючи від сьомого посадкового сезону в моєму житті, про красу рук я точно знаю наступні речі:

  • Якщо шкіра рук гладенька, хоч, може, і не дуже ніжна, а нігті рівні і чисті – у мене ідеальний «манікюр» садівника.
  • Косметика по догляду за руками ефект має лише тоді, коли цей догляд проводиться комплексно (ванночки, пілінги, скраби, креми поживні і зволожуючі і т.д.), а на процес виділено достатньо часу кожен день. Тільки крем для рук на ніч (навіть самий дієвий і дорогий) – рукам садівника, як мертвому припарки.
  • Доглядати за руками (і ногами, до речі, теж) садівнику треба тими методами, які завжди під рукою (ногою). Максимально і, що важливо – по ходу, використовуйте можливості, які для цього дає вам сад і його жителі. Це колосальний ресурс для краси і здоров’я, який, запакувавши в баночки і тюбики, промислова косметологія продає нам деколи за бешені гроші. При цьому, ви знаєте, що ефект від усього законсервованого завжди менший в рази від натурального і свіжого.
  • Особисто для мене вибір «власний сад чи краса рук» вже не стоїть. Пробачте мені мої ручки, але це так, ніби, народивши первістка, ви роздумуєте, чи варта ваша дитина розтяжок на животі…

Ой, щось я впала в філософію. Не буду вас грузити. Садівники мене і так зрозуміють, а не садівники нехай будуть щасливими зі своїми переконаннями і ідеальним французьким манікюром. Далі – тільки практичні поради, як доглядати за руками ефективними підручними засобами, які є в арсеналі кожного дачника чи сільського жителя.

Кава

Люди, далекі від садівництва, можуть подумати, що в Україні вже і каву вирощують. Ні, не думайте так. Каву у нас можна виростити хіба що на підвіконні. Можете погратися, до речі. У нас про вирощування кавового дерева в домашніх умовах є стаття.

Мова йде про натуральну заварну каву, яку більшість з нас п’є щоранку. Принаймні, у мене дві чашки арабіки – обов’язковий ранковий ритуал. І я довго вважала це своєю шкідливою звичкою, поки не почала використовувати кавову гущу як скраб для рук і ніг. Тільки не треба збирати недопиту каву в баночки, ставити в холодильник, бо вона там не раз зацвіте, повірте бувалому кавоману.

Весь догляд для рук у садівника повинен бути «по ходу». Ви ж миєте чашку кожного разу, коли випили каву з неї? Чудово! То перед цим прямо над умивальником викладіть кавову гущу собі на на руки і секунд 20 промасажуйте пальці, біля нігтів і долоні з обох сторін. Ефект миттєвий — шкіра рук пом’якшується на очах! А головне – ви ж не забуваєте помити чашку після ранкової кави? Значить, не забудете і поскрабувати свої кохані ручки, які обов’язково вам за це подякують – будуть виглядати пристойно. Ну, майже… Бо одного скрабу буде малувато для рук садівника, який годин десять на добу, буває, гребеться в землі, компості, бур’янах, орудує лопатою, сапою і т.д.

До речі, кавовий скраб можна використовувати і для обличчя, і для ніг. В першому випадку до нього треба додати будь-яку рослинну олію, яка підходить вам за типом шкіри, або трохи вершків чи сметани. Але скраб для обличчя влітку, коли сонце активне вже з самого ранку, не рекомендується використовувати перед виходом на вулицю. Треба робити це ввечері.

А ось кава для ніжок зранку – це прекрасно! Виходите ранесенько-рано попити каву до лави в саду. Насолодилися смаком і оточуючою атмосферою (сонечко ніжне, пташечки співають, трояндочки пахнуть…) і – кавовою гущею промасажували свої стопи. І не поспішаємо бігти її змивати. Зробіть ревізію саду, обов’язково, босими ногами по росі… Це такий ефект, який вам не у кожному салоні забезпечать!

Кавовий скраб для рук - моментально покращить стан шкіри

Кавовий скраб для рук – моментально покращить стан шкіри

Ранкова роса – садівника краса

Розкажу вам ще одну історію зі своєї молодості, дуже далекої від садівництва. Приїхала я якось в кінці травня в село на Київщині гуляти весілля подружки. Офіційно молодята брали шлюб в суботу, а на неділю було заплановане вінчання і, власне, весілля. Справжнє таке сільське весілля у шалаші.

В суботу після церемонії укладання шлюбу в сільському клубі молодіжна частина товариства гуляла цю подію на природі, поки батьки нареченої разом з родичами і сусідами готували шатер, а точніше його стіл, для головного святкування цієї події у неділю.

Я тоді належала до молодіжного крила цієї «тусовки», тому до світання безбожно пила шампанське з коньяком і коньяк з шампанським на березі якоїсь невеличкої річечки, їла шашлик, співала пісень… Гарно було. Душевно.

Але зараз – про росу. Коли на світанку, прийшовши до бабці, до якої мене з кількома іншими гостями з Києва розподілили ночувати, я побачила в якому стані стопи моїх ніг – плакала. Чи то випите відро шампанського плакало, чи, справді я, сьогодні вже неважливо, але з ногами була справді печалька. «Те ж мені біда!» — відреагувала бабця на мої сльози. – «Пройдися до траси по росі туди і назад, і буде тобі щастя!»

На особливе щастя я не розраховувала, але дуже хотілося курити (був у мене і такий гріх), до дороги метрів сто і можна сподіватися, що о шостій ранку під тими кущами мене з цигаркою ніхто не помітить. Пішла. «Човгай!» — крикнула баба вслід. Це була порада, а не лайка.

Процедура прогулянки по ранішній росі принесла надзвичайні результати! Разючі, я б сказала. Відтоді я назавжди запам’ятала, що, перебуваючи на природі, треба встати раненько (у мене з цим нема проблем, я жайворонок) і пройтися по росі, човгаючи від душі. Роса почистить п’ятки і нігті, не гірше, ніж салонний пілінг. А якщо робити це кожного ранку ще й після кавового скрабу, стан ніжок садівника в дачний сезон буде точно не гіршим, ніж взимку.

Прогулянки по ранішній росі приносять надзвичайні результати для ніжності шкіри стоп

Прогулянки по ранішній росі приносять надзвичайні результати для ніжності шкіри стоп

Вівсяна каша для сніданку і для… рук

Все — більше точно ніяких історій! Тільки про догляд за руками підручними засобами. Вівсянку на сніданок любите? Вечірня ванночка для рук з вівсяного настою, який ви по ходу зробите зранку, готуючи вівсянку, теж робить з втомленими руками садівника чудеса.

Приготувати вівсяний настій просто. Взяли глибоку миску, поклали туди дві-три ложки вівсяних пластівців, залили окропом і забули до вечора. Після роботи в саду потримайте в такій вівсяній ванночці ручки хоч п’ять хвилин. Будете здивовані результатом.

Ви скажете, що це вже не «по ходу», бо ввечері можна про ту вівсянку забути, як і про кавову гущу в холодильнику. Можна. Але якщо миска буде стояти на очах, ввечері, прибираючи кухню, ви захочете її помити. І по ходу потурбуєтеся про свої ручки.

Настій з вівсяних пластівців потурбується про ваші ручки ввечері

Настій з вівсяних пластівців потурбується про ваші ручки ввечері

Рештки овочів для рук

Тут якась парадоксальна ситуацію, я б сказала. Здається, що шкіра рук страждає, коли чистиш, наприклад, картоплю. Ви зі мною згодні? А тепер візьміть картопляні очистки і промасажуйте хоч півхвилини ними долоні. Шкіра стала на очах ніжнішою!

Насправді, нічого дивного. Всі овочі багаті та ті чи інші речовини, які нашому організму тільки на користь, в тому числі, і для шкіри рук. Робити масаж рук по ходу приготування їжі можна буквально будь-якими овочами. Картопля, морква, цибуля, кабачки, огірки….

Буряк? Запросто! Сама пробувала не раз. Так, шкіра рук після буряка фарбується в бордовий колір. Але якщо ви після масажу рук очистками буряка не будете мити руки, одягнете рукавички і підете на пару годин працювати в сад, то ваші руки вам за це будуть вдячні. Перевірте самі!

Массажуйте руки очистками кожного разу, як чистите картоплю

Массажуйте руки очистками кожного разу, як чистите картоплю

Про рукавички і захист рук

Так, без рукавичок боротися за красу рук садівнику важкувато. Але, за моїми власними спостереженнями, деякі рукавички шкодять шкірі рук більше, ніж лопата і земля. Це я веду мову про гумові рукавички багаторазового використання, які зараз дуже популярні у садівників, бо недорогі, порівняно довговічні і повністю захищають руки від бруду.

Здавалося б, це добре. Але якщо ви в таких рукавичках будете працювати цілий день, то ваші руки постраждають більше, ніж коли ви працюватимете, взагалі, без них. Вони настільки сушать шкіру, що я особисто пару днів потім не можу повернути рукам нормальний стан – шкіра, як наждак.

Краща альтернатива – пошкребти нігтями шматок мила, щоб під нігтями не залишилося місця для землі, і одягти рукавички, які резинові тільки з тильного боку долоні, а зверху зроблені з тканини, що пропускає повітря і вологу. В таких рукавичках не треба лізти у воду і вологу землю, а у всіх інших питаннях вони для мене ідеальні. Такі рукавички багаторазові, але їх бажано кожного вечора промивати водою з внутрішньої сторони, бо туди набивається земля, яка наступного дня буде «набиватися» вам у шкіру.

Гумові рукавички я використовую в одному випадку, коли розводжу настій бур’янів для підживлення рослин. Якщо не одягти рукавички, руки смердітимуть, мінімум, добу так, ніби ви щойно корівник чистили.

Ліворуч - 100% гумові погані рукавички, праворуч - хороші рукавички для роботи в саду

Ліворуч – 100% гумові, погані рукавички для садівника, праворуч – хороші рукавички для роботи в саду

Про нігті і бруд під ними

Перед роботою в саду я завжди стараюся пошкребти дитяче мило нігтями рук. Це частково знімає питання бруду під нігтями, хоча вони все одно після роботи в саду будуть брудні, але їх значно легше почистити.

Найпростіший варіант привести в порядок нігті рук після роботи в саду – випрати ввечері руками шкарпетки (з господарським милом у гарячій воді), які одягали на ноги для роботи в саду.

Я вважаю, що бабовняні шкарпетки – це найкращий захист для ніжок садівника. Без них доведеться щодня боротися з грубою шкірою стоп. А прання цих шкарпеток швидко видалить бруд, що в’ївся навколо нігтів рук і під ними. Звичайно, прати руками, щоб очистити від бруду нігті, можна будь-що.

Бруд, який в’ївся навколо нігтів і під них, дуже легко видалити, за допомогою лимонної кислоти, яка знайдеться у шафці кожного. Розводити приблизно пів чайної ложки лимонної кислоти в склянці води і цей розчин щедро наносити на місця, в які набилася земля. Шкіра очищується на очах! Цей метод ідеальний, якщо треба максимально швидко привести руки в нормальний вигляд і «вийти в світ».

До речі, хороший експрес-метод привести ніжки в порядок, якщо працювали в саду без шкарпеток – гліцирин з яблучним оцтом (1:1) нанести на стопи, замотати харчовою плівкою, одягти шкарпетки і походити хвилин 20. Можна й полежати))) Зняти плівку – потерти стопи пемзою і помити. Крем для ніг після цієї процедури піде теж на користь.

Ну і про ранкове човгання по росі не забувайте! Це не тільки корисно для краси ніг, але і для здоров’я! До речі, росою можна (і треба!) вмиватися. Роса – це не просто вода, це слабкий розчин всіх бактерицидних і фунгіцидних речовин, якими багаті рослини. Особливо зверніть увагу на росу пряно-ароматичних рослин, бо саме вони активно виділяють леткі органічні речовини з такими властивостями.

Слиз садового равлика має регенеруючий ефект

Слиз садового равлика має регенеруючий ефект

Равлики садові і шкіра рук

Про користь слизу равликів для шкіри рук мені розповіла одна садівниця, з якої я беру приклад багато у чому, повністю довіряю її методам, тому і вам можу їх рекомендувати. Справа в тому, що я дізналася про цей «фокус» цієї зими, то ж ще ні разу не випробувала на собі, бо жодного равлика чи слимака поки в саду не бачила. То ж можемо спробувати з вами разом.

Зранку, коли робите босими ніжками по росі ревізію по саду, зловіть якогось равлика. Капніть на нього краплю-дві води і він почне виділяти слиз, яким треба змастити тильну сторону рук. Каже, ефект неймовірний, особливо після кавового скрабу – загоюються на очах будь-які ранки і подряпини, шкіра пом’якшується, а мозолі зникають (при регулярному полюванні на равликів).

Не знаю, як ви, а я точно спробую! І не тільки на равликах, але і на слимаках! Треба ж від них хоч якусь користь мати!

Доглянутої і ніжної вам шкіри, дорогі садівники!

Ну, і, звичайно, гарних врожаїв і насолоди від процесу!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.