Зимівля троянд в Україні — досвід професіоналів

Грудень вже намацує під подушками шоколадки, а ми — зимуємо наші троянди. Сьогодні пройдемося регіонами нашої великої (в усіх значеннях) країни. Позаглядаємо по розаріях і приватних колекціях, подивимось, як зимують троянди в садах та полях господарств, які вирощують троянди для нашої з вами краси на подвір’ях. А родзинкою цих гостин буде початок і відлікова точка – Київський Ботанічний сад ім. Гришка. Головний розарій країни з найбільшою колекцією троянд, що розмістилися на площі 3,5 га, представлення не потребує.

Зимівля троянд в Україні — досвід професіоналів

Зимівля троянд в Україні — досвід професіоналів

Як зимують троянди в Ботанічному саду ім. Гришка?

Одразу в трояндове серце нашої країни  — Київський Ботанічний сад ім. Гришка. Хто тут буває, отримує таке натхнення, таку насолоду, такий потужний заряд, що вистачає надовго. Сюди, без перебільшення, тягне! Сьогодні розмовляємо з провідним науковим співробітником саду Рубцовою Оленою Леонідівною.

В.К.: Пані Олено, розкажіть, як відбувається укриття троянд в головному розарії країни? Що за чим, хто допомагає? Бачила оголошення про запрошення волонтерів для укриття штамбових троянд. Як у вас відбувається цей процес з огляду на такі площі і кількість троянд?

О.Л.: Народу для догляду за трояндами, справді, не вистачає. Ми запрошуємо волонтерів, тож раді допомозі зі сторони. Що стосується морозостійкості і укриття троянд. Вважається, що комфортна зимова температура для троянд – до -10 °С, за такої температури вони не мерзуть. Більшу частину чайно-гібридних троянд, флорибунд, які обрізаються низько, ми вгортаємо сантиметрів на 30-40. Для чайно-гібридних троянд, які висаджені одним масивом, ми використовуємо повітряно-сухий спосіб укриття. В таких квітниках вони ростуть досить густо, вгортати їх незручно. На металеві каркаси натягується агроволокно, а зверху укривається плівкою, залишаючи отвори. За сталої температури -5…-7 °С ці «фіранки» закриваються і вже не відкриваються, навіть за настання відлиги.

Троянди вгорнуті, прикриті пампаською травою, гілками шпилькових дерев

Троянди вгорнуті, прикриті пампаською травою, гілками шпилькових дерев

Паркові троянди ми не вкриваємо, не пригинаємо, вони зимують стоячи і добре зберігаються по всій довжині пагонів. В саду багато троянд канадської, американської селекції, селекції Кордеса – вони є досить зимостійкими трояндами.

На багатьох таких трояндах зав’язуються декоративні плоди, які прикрашають сад в осінньо-зимовий період. Також плоди не зрізаються на трояндах, що квітують одноразово, вони додають пізній осіні в саду яскравих барв.

В.К.: У вас дуже багато витких троянд, в тому числі, які цвітуть одноразово. Як ви їх вкриваєте і коли?

О.Л.: Виткі троянди ми вкриваємо в останню чергу. Вкриваємо останніми, а відкриваємо першими. Для плетистих троянд важливо зберегти цьогорічні пагони. Бажано, щоб пагони не лежали на голому грунті, звідси — інфекційні опіки (ред. – потенційні). Підкладаємо гілки шпилькових, пампаську траву, те саме — зверху. Більше нічим не вкриваємо, дивлячись, скільки такого укривного матеріалу маємо. Плівкою зверху ці троянди також не вкриваємо – вони схильні до випрівання (ред. – див. фото внизу).

В.К.: Трояндова краса нашого розарію ботанічного саду ім. Гришка розкривається і на другому поверсі – просто величезна кількість штамбових троянд! Вони всі прекрасні! Штамбова троянда з кроною Аsh Wednesday вразила не одне серце, моє теж – незабутнє враження! Як ви готуєте до зими штамбові троянди?

О.Л.: Дорослі троянди, штамби яких вже пригнути неможливо, ми добре розкопуємо і тільки тоді вкладаємо. Крону пришпилюємо до землі, вкриваємо голками шпилькових дерев, і ще зверху — грунтом з травою — дерниною. (ред. – див. фото внизу).

В.К.: Для успішної зимівлі троянд, вдалого весняного старту і, як результат, пишного літнього квітування і їх здоров’я, взагалі, важливо дотримуватися всіх агротехнічних прийомів ще задовго до підготовки до зими. Які прийоми використовуєте ви в саду?

О.Л.: Звичайно, комплексний підхід у догляді за трояндами дуже важливий. Починаючи від правильного весняного обрізування, застосування комлексного підживлення троянд декілька разів за сезон, виключення азотних добрив приблизно з середини літа, з вересня перестаємо зрізати відцвілі квіти.

В.К.: Побажаємо вдалої зимівлі трояндам і всім мешканцям ботанічного саду, і до зустрічі в новому сезоні! Ми приїдемо допомагати, налаштування серйозні – ми вже збираємось). А після цих слів – безповоротні)). Дякуємо вам за красу, хай все тішить і вас, і всіх нас!

Ботанічний сад ім. Гришка – найбільша колекція троянд в Україні і головний її розарій

Ботанічний сад ім. Гришка – найбільша колекція троянд в Україні і головний її розарій

Зимівля троянд в українських розплідниках

Як і догляд в цілому, зимівля троянд,  тих, що в полі, звичайно, відрізняється від троянд, що вирощуються в садах, навіть у власників самих розплідників. По-перше, це відсутність необхідності укриття, оскільки в полі зимує сортова брунька, щеплена на шипшину. Брунька надійно спить, вгорнута землею, і, якщо вже зовсім пощастить – і снігом. Під таким укриттям холоди майбутній троянді зовсім не страшні, а пагони шипшини зберігати і не потрібно.

Ранньою весною, як тільки зійде сніг, але вже не буде ризику повернення заморозків, пагони шипшини зрізаються над брунькою і починає рости майбутня культурна троянда. Це стосується троянд, щеплених літом напередодні зими. Ті троянди, що «побули» трояндами вже 2 літа, вважаються двохрічками і їх викопують восени з поля та прикопують окремо.

Для цього викопуються траншеї, троянди зв’язані в оберемки по сортах (по 10 штук) розміщуються з нахилом, добре проливаються, засипаються землею, щоб не було повітряних «дір», і все вкривається агроволокном. Це ті троянди, що навесні завітають в наші квітники новими королевами. Сортові маточні кущі, які слугують донорами бруньок, зимують у власників розплідників по-різному.

Розплідник «RoseGrad», Київщина

Ольга Журба, власниця розплідника RoseGrad: «Наші троянди, які представлені в магазині, ростуть на межі Кіровоградської та Миколаївської області, на полях не вкриваються. Стосовно саме моїх: маю квітники в двох місцях. Два в Києві, коло будинку та на дачі у батьків (майже в Києві також). Тут, окрім нагортання грунту (окучування), не вкриваю нічим. Але почитавши дуже корисні та обгрунтовані поради Олени Тур (ред. – про неї буде) все ж таки думаю, що спробую і собі вкривати))). І другий квітник у свекрухи в Прикарпатті, біля Яремче. Там троянди на зиму прикриваємо. Не можу сказати, що це повне укриття — смерековими гілками.

І є ще один, мій експеримент-виклик, який з’явився цього року. Це рядочок троянд, який висадили з чоловіком також в Карпатах, але на високогір’ї, на висоті 1170 метрів. Тут починається найцікавіше. Як раз за мету маю довести песимістам, що в горах наші красуні також ростимуть. Місце — на схилі, з одного боку — спуск, з другого — дещо захищені пагорбом. Але дощі, вітри та сніги там —будь здоров! Зараз на зиму ми їм лише зробили окучку. Ось тепер навесні будемо бачити, що з цього вийде 🙂 »

Гора Ліснів, 1257 м, Івано-Франківська область

Гора Ліснів, 1257 м, Івано-Гора Ліснів, 1257 м, Івано-Франківська областьФранківська область

Розплідник троянд MazurіRoze, Одещина

Ірина Мазур, власниця розплідника MazurіRoze: «Троянди не вкриваються – ні в полі, ні в саду. Зимують чудово, квітують теж. За 20 років, що я за ними спостерігаю, починаючи з троянд своїх батьків і тепер за своїми власними, троянди жодного разу без укриття не обмерзли. Навіть  в якийсь рік, коли у нас спостерігався сильний, незвичний для нашого клімату мороз, троянди зреагували нормально. Виноград, який у нас ніхто не вкриває, мав проблеми, з трояндами все було добре. У нас інша особливість – вітри і суховії. Але цвітемо!».

Розплідник троянд MazurіRoze, Одещина

Розплідник троянд MazurіRoze, Одещина

Домашнє трояндове господарство Олени Тур, Полтавщина

Повне переконання пані Олени в тому, що тоянди потрібно укривати, оскільки це сприяє кращому цвітінню і зростанню куща, в цілому підтверджують світлини її власного квітника. Таких пишних чайно-гібридних та англійських красунь, як і плетистих та інших груп, ще пошукати в розплідниках самих творців цих троянд.

Наприклад, тоянда Agnes Shilindger, Astrid Graffin Von Handenberg, на які багато хто жаліється, що і скупі на квіти, і на гілки, доводить протилежне. І пов’язує пані Олена успіх вирощування троянд з дотриманням комплексного підходу у вирощуванні, починаючи з вдалої зимівлі. Мало хто з сусідів пані Олени на теплій Полтавщині укривав троянди, але надивившись на красу і маючи красномовний приклад, поступово почали «кутатись».

Алея з остінок у пані Олени в дворі вражає, як і їх розміри. Троянди укладаються за принципом «доміно». Нічого не обрізається – ні листя, ні гілки, все обрізування – навесні.

«У нас шини багатофункціональні. Кладу шину на тоянду, а сама навалююсь на шину. Тим часом син прив’язує вершок до іншої троянди, що вже лежить, або навпаки))… Пару годинок полежанок то на одному бочку, то на іншому, — сміється Олена.

Зимівля троянд в садах найхолодніших і найтепліших регіонах України

Тепло в закарпатському саду у Світлани Швець (Ужгород), в гостях у якої ми з вами були. Сад Світлани вражає витонченим смаком, ретельним підходом до вирощування троянд і просто казковими видами. До зими тут готуються дуже відповідально, не дивлячись на те, що зими на Закарпатті теплі, м’які. Листя заздалегідь видаляється, проводиться обрізування пагонів (навесні — тільки санітарне обрізування), здійснюється ряд заходів по викоріненню шкідників і хвороб з розарію.

Сад родини Швець в Закарпатті

Сад родини Швець в Закарпатті

В південному мальовничому терасному саду Галини Микитинець (Мелітополь), де зібрана величезна колекція  плетистих троянд, шрабів, старовинних сортів (чого тільки нема!),  теж порівняно тепло зимою, сухо і вітряно вже весною, а літом — південь! На зиму дорослі троянди з опор не знімаються, не вкриваються. «Насправді, якщо вкривати, то і наші краще будуть зимувати, особливо чайно-гибридні. А маленькі, які не дуже наросли за рік, старовинні, особливо чайні, китайські та нуазетові, ті, взагалі, треба… Плануються цьогоріч до укриття японки та зрізочні остінки. Чайно-гібрідні, мабуть, теж, минулого року дуже довго відновлювались без укриття, рамблери — тільки молоді, потім вони такі потужні, що не мерзнуть, а от нуазетові завжди погано зимують», — ділиться досвідом Галина. В її саду, до речі, ми теж гостювали.

Каскадний південний сад родини Микитинець взимку

Каскадний південний сад родини Микитинець взимку

Холодно і зимою, і літом в карпатському саду Олександра Матисякевича. Дивлячись на літні фото, цього навіть і не скажеш, але спілкуючись з цим досвідченим трояндарем, розумієш, скільки праці, розчарувань та відновлень лежить за тим усім. Троянди тут пригинаються, вкриваються і чекають весни, як люди. «Листя з троянд не обриваємо, всіх пригинаємо максимально низько. Дуги не ставимо – просто так звикли. Навіть якщо і сильні сніги, поломки гілок майже не буває. Малі кущі пригинаємо якомога нижче гаками з дроту. На великі кущі ставимо зверху дошки, а на дошки — каміння або цеглу. Нікого не окучуємо. Окучка при застосуванні агроволокна зовсім непотрібна, в будь-якому кліматі. Зверху вкриваємо агроволокном щільності 50-60, в один шар. Ніколи не перевіряємо сторони агроволокна (котра сторона більше пропускає вологу, а котра менше), по краях агроволокно притискаємо до землі камінням», — ділиться досвідом Олександр.

Про морозостійкість троянд ми говорили в статті тут, про укриття — в статті Як укривати троянди на зиму — поетапна інструкція. Наші троянди – тільки для нас!

«Мамо, ти вже цілий місяць їх вкриваєш», — лунає з півночі Сумщини (це я про себе). А там скоро і розкривати )))

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.