Троянди «Розре де л’Ей» та «Парфум де л’Ей» — ароматна спадщина світу ругоз

«Пройдімо в сад, я покажу вас трояндам» —  відомий вираз і філософія трояндарства і, не впирайтесь,  садівництва. Сьогодні ми на гостині у всього двох сортів троянд.  Дві троянди і три світи, які вони зачіпають. Перший світ – світ  витривалих, здорових, надстійких ругоз, нам дуже цікавих (бо легкі у догляді). Другий – світ старовинних троянд і його палкого прихильника – француза Жуля Граверо (створив перший в світі розарій). Він же і проклав дорогу в третій світ – світ парфумованих троянд. А цей вже пахне всесвітом 🙂 Сьогодні ліричний, потрібний для закохування у ругози, екскурс. Дві троянди: «Розарій л’Ея» та «Парфум л’Ея». Вдихнули, відчули, повірили – ми в солодющому, п’янкому, безкінечному літі!

Троянди «Розре де л'Ей» та «Парфум де л'Ей» — ароматна спадщина світу ругоз

Троянди «Розре де л’Ей» та «Парфум де л’Ей» — ароматна спадщина світу ругоз

Про всесвіт старовинних троянд

Троянди «Розре де л’Ей» і «Парфум Л’Ея» — розкішна данина незрівнянному саду троянд, створеному в кінці 19, відкритого на початку 20 століття (в 1910 році) паном Жулем Граверо, чиє захоплення переросло в серйозну пристрасть і втілилось у створенні світового наукового центру, присвяченому троянді.

Французький розарій Валь-де-Марн (Roseraiedu Val-de-Marne) за життя Граверо називався «Розарій Л’Ея (Roseraie de l’Haÿ). Л’Ей (місто, в якому знаходиться розарій) було переіменоване в Л’Ей-ле-Роз (за іншими джерелами, Л’Ай-ле-Роз (L’Haÿ-les-Roses)), що приблизно означає «Л’Ей, де троянди». Валь-де-Марн – департамент, в якому знаходиться місто, і який на сьогоднішній день опікується садом, ім’я якого зараз носить розарій.

Перший в світі розарій – сад, присвячений одній рослині (троянді), зібрав другу повну колекцію всіх сортів троянд, які існували на той час, і налічувала вона 8000 сортів. Про сам сад, його створення, творця, колекцію і значення можна прочитати в нашій статті  Розарій Валь-де-Марн у Франції — найбільша колекція старовинних троянд у світі (вся інформація з офіційних джерел розарія).

«Естетична мудрість вишуканого трояндового саду Жуля Граверо полягала в елегантному облаштуванні саду, розробленого спеціально для того, щоб сповна оцінити троянду і зрозуміти», — з архівів Граверо.

«Сад задоволення та краси», як його називали і називають, розарій Валь-де-Марн став всесвітньо відомим громадським садом

«Сад задоволення та краси», як його називали і називають, розарій Валь-де-Марн став всесвітньо відомим громадським садом

Світ Жуля Граверо торкає невідступно ще один полюс великого світу старовинних троянд. Це ціла епоха Жозефіни Бонапарт, дружини відомого імператора Наполеона. Тут, в Мальмезоні (неподалік Парижу), була зібрана перша за всі часи колекція сортів троянд. В ті часи, а це було в кінці 18–на початку 19 століття, вона налічувала близько 250 сортів.

Імператириця Жозефіна (за сумісництвом – затята садівниця і невгамовна колекціонерка) створила у Франції центр садівничого життя Європи. Троянди звозились з усіх куточків Землі, у справу були задіяні державні структури різних рівнів. Не тільки трояндами цікавилась Жозефіна – тут вирувало все! Але саме в трояндах під її протекторатом відбувся прорив в селекції. Ручне запилення троянд  дало поштовх до створення нових сортів незрівнянно до цього великими темпами. З 250 сортів Жозефіни майже через століття вже нараховувалось 8000 сортів. Прогулянка садом Мальмезон у нашій статті.

«Сад задоволення та краси», як його називали і називають, розарій Валь-де-Марн став всесвітньо відомим громадським садом. Справжня ботанічна консерваторія містить найбільшу живу колекцію старовинних троянд – до половини всіх троянд розарія. Вся колекція з ботанічним підходом розбита на менші колекції і сади.

Одним з таких садів є «Сад Мальмезон», де відтворена майже вся колекція Жозефіни. Ось і точки перетинання світів-епох у великому світі старовинних троянд. А «Сад грубих (стійких, витривалих) троянд» — точка перетинання зі світом ругоз і їх гібридів, які стали місточком, що поєднує історичні і сучасні троянди ще і в розрізі «парфумованої лінії».

«Сад Мальмезон» в розарії Валь-де-Марн, де відтворена майже вся колекція Жозефіни

«Сад Мальмезон» в розарії Валь-де-Марн, де відтворена майже вся колекція Жозефіни, з 250 сортів реставровано 198

Ругози в саду Граверо і їх значимість для парфумної промисловості

У 1901 р. французьким міністром сільського господарства Жуль Граверо був направлений до Болгарії для вивчення методів перегонки ефірної олії. Метою французької місії було дослідження процедур та стратегій для розвитку власної галузі і створення троянд, які могли б забезпечити трояндовою олією виробництво та розвиток парфумерній промисловості.

В той час французькі парфумери трояндову олію закупляли в Болгарії, Туреччині та інших країнах східного регіону, які вирощували дамаські троянди, що йшли на переробку. Після польового дослідження Граверо присвятить чотири роки селекції нових ароматних троянд та вдосконаленню процесів видобування трояндової олії. Метою було виведення троянди, яка квітувала б довше за дамаські і витримувала спекотний клімат півдня Франції та Алжиру (тоді французької колонії).

В своїх дослідженнях для створення особливо ароматних троянд Жюль Граверо використовував саме троянди з ругоз.

Разом зі своїм другом і селекціонером  Коше-Коше Жуль Граверо створює ряд гібридів троянди ругоза. В його каталозі за 1902 рік їх налічувалось майже 50. Зимостійкі, ароматні з тривалим квітуванням.

Аромат троянд може сильно змінюватися протягом дня. Це залежить також від температури та вологості. Вранці аромат однієї і тієї ж троянди може дати 4 зірочки, а вдень лише 1. Запах троянди може сильно відрізнятися. Ми знаємо троянди з дійсно незрівнянним запахом. А ці обіцяють затьмарити приголомшливих.

Троянда «Розре де л’Ей»

Троянда «Розре де л’Ей» (Roseraie de L’Haÿ) була виведена і представлена в 1901 році Шарлем П’єром Марі Коше-Коше, нащадком справжньої трояндової династії Коше (Cochet) з плантацією троянд у Гризі-Сюйнес (село на південний схід від Парижа та Л’Ей-ле-Роуз). У створенні цього сорту брав участь і Жуль Граверо, який, як підказують різні джерела, радо ділився своїми надбаннями, зокрема результатами своєї поїздки в Болгарію.

Красивий кущ. Енергійне зростання. Широкий, пластичний, висотою від півтора до хороших двох метрів, як і в ширину. Рясно цвіте з кінця травня і до осені. Квітки дуже великі, діаметром від 10 до 12 см. З продовгуватого пуп’янка розкриваються махрові рюші густого, насиченого малиново-червоного кольору і змінюються на рожево-пурпурові. Має насичений, неповторний аромат, який нагадує гвоздику. Пишне цвітіння супроводжує велика кількість листя темно-зеленого кольору.

Восени за вишуканим тривалим сезоном цвітіння настають нові декорації – крупні шипшини і жовте листя.  Плоди, як у всіх ругоз, помітні, округлі, смачні і дуже красиві. Морозостіка троянда — зона USDA 4 (від -34°C до -29 °C за Цельсієм).

Обіцяють (свято вірю), що в живій загорожі, на межі, біля доріжки чи соло ця троянда викличе фурор.

Троянда «Парфум де л’Ей»

Троянда «Парфум де л’Ей» (Rose à parfum de L’Haÿ) була виведена Жулем Граверо  і представлена в 1901 році після повернення Жуля з місії до Болгарії.

З французської назва троянди перекладається, як «парфуми трояндового саду», де намішано стільки ароматів — від тонких, ледь вловимих, до свіжих, терпких і важких… Пахне, інтригою пахне: як пахнуть парфуми парфумів?   Вважається однією з найкрасивіших рожевих гібридів Ругоза.

«Парфум де л’Ей» зростає до 1,5 метра у висоту. Великі, до 8 см квітки забарвлення стиглої черешні розкриваються карміно-червоним, або фіолетово-рожевим, або пурпуровим кольором і набувають синього відтінку в міру дозрівання. Квіти виношуються поодиноко або до чотирьох в гроні. Має гладке, блискуче листя, на відміну від інших сортів ругоз, у яких листя зазвичай зморшкувате.

Читайте також нашу статтю Про троянду зморшкувату, або троянду ругозу і її гібриди

Розкішний аромат троянди ««Парфум де л’Ей»» відчувається в повітрі і викликає захват. Дуже морозостіка троянда — зона USDA 2

Троянда ««Парфум де л’Ей»» так і не стала, як сподівався Граверо, джерелом видобування трояндової олії, але залишається перлиною колекцій і садів по всьому світу, як і популярна красуня «Розарій Л’Ея». Обидві троянди вшановують Розарій де л’Ей — трояндовий сад незрівнянної краси та вишуканості. Пахнуть!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.