Розарій Валь-де-Марн у Франції — найбільша колекція старовинних троянд у світі

З доказами існування світу старовинних троянд не покінчено, слідство триває. Наступна «зупинка» за зо км від Мальмезону, про який я писала в минулій статті. Це розарій Валь-де-Марн Жуля Граверо, де зібрана найбільша колекція старовинних троянд в світі. Станом на 1910 рік (а це порівняно не так давно і було) всіх сортів і видів троянд в саду налічувалось 8000! Потім додалися ще кілька тисяч сортів, які були створені до 20-30-х років 20 ст., що теж вважаються умовно старовинними. Сьогодні в саду Валь-де-Марн налічується приблизно 11 000 кущів (2900 сортів і видів)  троянд. З математикою все, переходимо до історії.

val-de-marn-10-1024x768-3758285

Розарій Валь-де-Марн у Франції — найбільша колекція старовинних троянд у світі

Валь-де-Марн – історія створення першого в світі розарія

Одне з найчарівніших місць на землі, який називають «раєм троянд», що створений «королем троянд». Рай – Розарій Валь-де-Марн (Roseraie du Val-de-Marne), король – Жуль Леопольд Граверо (Jules Léopold Gravereaux), 1844–1916 рр. Місто L`Hay, в якому знаходиться сад, було переіменоване на честь самого саду L`Hay-les-Roses в 1914 році.

Сьогодні, після більш ніж століття від його заснування, незважаючи на руїни та зневагу двох світових війн, Розарій Валь-де-Марн вважається одним із найважливіших трояндових садів у світі. Цей Едем зачаровує, захоплює і втілює  вічне бачення, натхненне любов’ю одного щедрого чоловіка до троянд – Жуля Граверо.

Він був працівником відомого паризького універмагу, господарі якого – подружжя, не маючи своїх дітей, переповіли всі свої акції своїм працівникам пропорційно стажу. Жуль Граверо успадковує достатньо, щоб вийти на пенсію в 1892 році у віці 48 років. Цього ж року він купив велику власність у L’Hay, де «юний пенсіонер» поринає в темряву лабораторії, захопившись фотографією.

Його дружина Лаура Граверо пропонує створити сад, щоб можна було прикрашати будинок зрізаними трояндами. Так Жуль Граверо поринає в троянди, якими він і раніше захоплювався, перебуваючи у відрядженнях по роботі. З часом він вирішує зібрати всі відомі світові троянди в своєму саду.

Вже в 1894 р. Жуль Граверо започаткував свою колекцію, гібридизацію та дослідження королеви квітів. А в 1899 році, зібравши 1600 видів і сортів троянд, він закликав Едуарда Андре, відомого в світі ландшафтного архітектора, який створив близько ста публічних та приватних парків і громадських просторів, спланувати сад, який мав стати першим трояндовим садом у світі. І у 1910 р. Жуль Граверо здійснив свою мрію, зібравши всі відомі на той час форми роду Rose – 8000 сортів і видів!

Сьогодні, щоб відвідувачі саду та професіонали могли розпізнати троянду, у трояндовому саду кожна троянда ідентифікується гравірованою прямокутною табличкою

Сьогодні, щоб відвідувачі саду та професіонали могли розпізнати троянду, у трояндовому саду кожна рослина ідентифікується гравірованою прямокутною табличкою

Сьогодні Розарій Валь-де-Марн займає площу 1,5 га. Таким чином, 1910 рік – знаменний рік у мистецтві садів. Робота Едуарда Андре та Жуля Граверо, а згодом і його сина Анрі, є історично важливою, оскільки вони були творцями виняткового саду: першого саду, повністю присвяченого трояндам. Це був новий стиль саду – «Розарій», де один вид у своїй різноманітності може створити ландшафтний дизайн у відповідності до принципів французького саду. Унікальність його визнана на державному рівні і включена до історичних пам’яток Франції.

Граверо цікавиться всім, що пов’язано з трояндою. Його сад стає музеєм-бібліотекою троянди, що містить книги, журнали, гербарії та документальні файли, класифіковані за тематикою. Його колекція збагачена керамікою, картинами, килимами, різноманітними дрібничками всіх видів і також містить видання “Троянди”, написані П’єром-Джозефом Редуте — портрети троянд, замовлені Жозефіною Бонапарт.

Він працює і над створенням нових троянд шляхом гібридизації диких видів. Всього Жуль Граверо вивів біля 20 сортів. Серед них одна троянда названа на честь дружини «Мадам Жюль Граверо». Його дослідження і сьогодні дозволяють вдосконалювати методи культивування.

Сад задоволення та краси Розарій Валь-де-Марн став всесвітньо відомим громадським садом. Це справжня ботанічна консерваторія, яка містить найбільшу живу колекцію старовинних троянд у світі. Вона складається з 50% сортів, створених до 1916 року, і 85% сортів, створених до 1940 року. Справжня ботанічна консерваторія, яка містить найбільшу живу колекцію старовинних троянд.

Всі троянди саду Валь-де-Марн зібрані у 13 унікальних колекцій, розроблених Граверо відповідно до їх походження, історії та сортів — від найстародавніших до сучасних.

Розглянемо кожну з них.

13 колекцій розташовані довкола центрального регулярного розарію «a la francaise», що створений у формі овала

13 колекцій розташовані довкола центрального регулярного розарію «a la francaise», що створений у формі овала

1. Декоративний французький розарій

В центральній частині Французького розарію, створеного за канонами суворого формального саду, розміщена римська водойма. Природне дзеркало відображає центральну альтанку і фігурні шпалери, обплетені трояндами сорту Alexandre Girault – всього 800 екземплярів.

val-de-marn-12-1024x768-2351534

Центральна вісь саду à la française: альтанка-водойма-Нормандський павільон

Під час цвітіння троянди Alexandre Girault

Ось вона ближче – красуня-троянда Alexandre Girault, Barbier Frères & Compagnie, 1907

Ось вона ближче – красуня-троянда Alexandre Girault, Barbier Frères & Compagnie, 1907

Обеліски (пілони), задекоровані трояндами Paul`s Scarlet Climber, Mistress F.W. Flight, які після цвітіння перетворюються на акуратні зелені конуси

Обеліски (пілони), задекоровані трояндами Paul`s Scarlet Climber, Mistress F.W. Flight, які після цвітіння перетворюються на акуратні зелені конуси

2. Алея історії троянди

Алея історії троянди дає можливість простежити всю історію троянди з прадавніх часів до сучасних. Права клумба алеї простежує історію троянди від диких видів (Rose Canina) до сучасних гібридів. Тут представлені сорти, відомі у Франції до середни 19 століття (до завезення в Європу китайської троянди): альба, гальські, дамаські, центифольні, мохові. Далі — ті, які були привезені з Китаю та Сходу ботанічними дослідниками: китайські, чайні; і сорти троянд, які були створені з використанням китайської троянди, яка була здатна цвісти повторно: бурбонські, нуазетові, ремонтантні гібриди і сучасні чайно-гібридні троянди.

Квітник по ліву сторону алеї розповідає про біологічну еволюцію троянди від дрібноквіткових троянд з Японії та їхніх нащадків, до троянди Бенкс (Banks), через троянди Ругози (rosiers rugueux) до крупноквіткових сучасних троянд.  

Троянда Reine Des Iles Bourbon Mauqet, Франція, 1834 

Троянда Reine Des Iles Bourbon Mauqet, Франція, 1834

Китайська витка троянда Pompon de Paris невідомої інтродукції, до 1839

Китайська витка троянда Pompon de Paris невідомої інтродукції, до 1839

3. Ботанічні троянди

Ботанічні троянди – пращури всіх відомих на сьогодні родин троянд. Вони дають огляд диких форм (шипшини), оскільки вони розмножуються природним шляхом. Квітують один раз, восени дарують щедрий яскравий врожай плодів.

«Ah, la Mortola!» — можна вигукнути, побачивши це справжнісіньке дерево

«Ah, la Mortola!» — можна вигукнути, побачивши це справжнісіньке дерево

4. «Грубі» троянди

«Грубі» троянди – нащадки троянди Ругози (Rosa rugosa), вони особливо стійкі. Ароматні якості цих троянд надихнули багатьох виробників парфумів. Сам Жюль Граверо захопився цими трояндами для створення «парфумованих» троянд – державне завдання для розвитку галузі Франції. Після польового дослідження з вивчення болгарських методів вирощування, Граверо присвятить чотири роки виробництву шляхом гібридизації нових ароматних троянд та вдосконаленню процесів дистиляції. Це дослідження породить троянду Rose à parfum de L’Haÿ в 1901 році.

Троянда Рarfum de L’Hay виробництва самого Жуля Граверо

Троянда Рarfum de L’Hay виробництва самого Жуля Граверо

5. Тоянди розкішні

Ніжне дрібне листя на великих кущах. Білі, кремові, рожеві, блідо-жовті і навіть лимонно-жовті дрібні квіти з’являються ще з квітня, щоб оголосити про весну. Цвітіння цих троянд швидкоплинне. Родом вони з Шотландії.

Читайте також:

6. Гальські троянди

Сад об’єднує сорти, відомі в Європі до 19 століття, які вирощувалися здебільшого в монастирях та абатствах. Ці старі троянди зацвітають лише один раз, але їх запах набагато перевершує аромат сучасних троянд.

Ці старі троянди зацвітають лише один раз, але їх запах набагато перевершує аромат сучасних троянд

Ці старі троянди зацвітають лише один раз, але їх запах набагато перевершує аромат сучасних троянд

Крім гальських, тут представлені сорти троянд альба, центифольні, дамаські, мохові, чайні троянди та портландські троянди. Гальський сад (the Gallic garden) оформлений в сільському англійському стилі (rustic style).

val-de-marn-24-1024x768-3208531

В грубій дерев’яній конструкції ростуть також китайські, бурбонські троянди, нуазетові, ремонтантні гібриди, чайні та поліантові троянди

Нуазетова троянда Triomphe des Noisettes

Нуазетова троянда Triomphe des Noisettes

7. Троянди Мальмезона

Жюль Граверо брав участь у відновленні колекції троянд саду Мальмезон – резиденції Наполеона та Жозефіни Бонапарт, який прийшов у запустіння після смерті своєї господарки. Мальмезон представляв собою передовий осередок рослинництва в кінці 18–на початку 19 століття. В саду була зібрана перша повна колекція троянд, які існували на той час. Як відомо, всього в саду було зібрано 250 сортів, вдалося віднайти 198. Про Мальмезон детально читайте тут.

Алея Троянд Мальмезону в саду Жуля Граверо дає уявлення про колекцію Жозефіни. Там сьогодні здебільшого представлені гальські троянди, багато з них носять історичні імена (про події чи особистості Франції), наприклад, Cuisse de Nymphe émue, Chapeau de Napoléon… Біля входу на Алею Мальмезон розміщено бюст Жосефіни.

Алея Троянд Мальмезону в саду Жуля Граверо

Алея Троянд Мальмезону в саду Жуля Граверо

val-de-marn-32-1024x768-3061329

Гальська троянда Вelle sultane невідомої інтродукції, Нідерланди, 1795

8. Троянди Далекого Сходу

Оточений кам’яними бордюрами, трояндовий сад Далекого Сходу, який охороняють два керамічні дракони, об’єднує троянди, виявлені ботанічними дослідниками Китаю, Японії, Індії, Персії. Завдяки якостям цих троянд — цвісти повторно — в історії троянд відкрилась нова глава: почали створюватися ремонтантні сорти.

Троянда Soleil d'Or, Joseph Pernet-Ducher , Франція, до 1898

Троянда Soleil d’Or, Joseph Pernet-Ducher , Франція, до 1898

9. Старовинні садові троянди

Сад старовинних садових троянд є найважливішою колекцією розарію: у ньому представлено кілька сотень сортів, створених між 1850 та 1940 роками, які є результатом схрещування європейських груп троянд, що існували до початку 19 століття, з Китайською трояндою.

Бурбонська троянда Coupe d'Hebe, Laffay, Франція, 1840

Бурбонська троянда Coupe d’Hebe, Laffay, Франція, 1840

Китайський гібрид Duchesse de Montebello, Laffay, Франція, 1824 

Китайський гібрид Duchesse de Montebello, Laffay, Франція, 1824

Плетистий ремонтантний гібрид MADAME SOLVAY, Andre Eve, Франція, 1982

Плетистий ремонтантний гібрид MADAME SOLVAY, Andre Eve, Франція, 1982

10. Сучасні іноземні троянди

Цей розарій ілюструє трояндову творчість світу, представляючи видатні сорти зарубіжних селекціонерів: Super Star (Tantau, Німеччина), Président Herbert Hoover (Coddington, США), Duquesa del Penaranda (Paul Dot, Іспанія), William Shakespeare (Austin, Великобританія)… В основному, тут представлені троянди, які вигравали нагороди в конкурсах троянд. Щороку нові сорти збагачують колекцію.

Троянда Super Star (Tantau, Німеччина)

Троянда Super Star (Tantau, Німеччина)

11. Сучасні французькі троянди

Сучасний французський трояндовий сад знаходиться в найдавнішій частині Розарію — трикутнику, спроектованого за допомогою Едуарда Андре, в центрі якого знаходиться Храм кохання (Temple de l`Amour).

У цій колекції представлені новітні творіння садових троянд видатних французьких селекціонерів

У цій колекції представлені новітні творіння садових троянд видатних французьких селекціонерів

12.Чайні троянди

Чайні троянди дарують витончені і ароматні квіти, які надихають Європу і зараз. Виробники троянд використовують їх і створюють сорти, що поєднують в собі європейську енергію і східну грацію. Особливо чутливі до морозів, ці високі троянди (1,5 м) розташовані в Розарії Валь-де-Марн вздовж сонячної стіни.

Чайно-гібридна троянда Chartreuse de Parme, Delbard, Франція, 1996

Чайно-гібридна троянда Chartreuse de Parme, Delbard, Франція, 1996

13. Розарій мадам Граверо

Проект саду виходив з бажання дружини Жуля Граверо: створити сад, щоб прикрашати квітами з нього будинок для свят і зустрічі гостей, як водилось на той час. Розарій мадам Граверо розташований на самому початку саду Валь-де-Марн і розміщує найкращі сорти троянд, виведених на зріз.  

ПІСЛЯМОВА. Розарій Вальде-Марн балансує між величчю та урочистістю і легкістю, привнесеною за допомогою декоративних елементів кожного саду. Сад задоволення і краси, науковий сад, демонстрація різноманітності роду Rosa та дослідження… Цей сад, присвячений троянді, дає можливість подорожувати часом і простором, представляє еволюцію троянди у віках, вона задовольняє всі органи чуття – серце та розум.

Que des roses ,que des roses , que des roses… (Тільки троянди, тільки троянди, тільки троянди…) Ще більше фото, для задоволення цікавості і насолоди.

Рамблер Thalia, Schmitt, Франція, 1895

Рамблер Thalia, Schmitt, Франція, 1895

Клаймбер Suzon, Франція,  Eve, 1994

Клаймбер Suzon, Франція,  Eve, 1994

Рамблер Seagull, Pritchard, Великобританія, 1907

Рамблер Seagull, Pritchard, Великобританія, 1907

val-de-marn-45-1024x768-1291740

Одна з пергол Розарію отримує макіяж

Ось так нехитро вербовою лозою підв’язуються всі троянди в саду

Ось так нехитро вербовою лозою підв’язуються всі троянди в саду

Троянда Ругоза Roseraie de L`Hay, Jules Gravereaux, Франція, 1901. Названа на честь Розарія в Л’Ай-ле-Роз

Троянда Ругоза Roseraie de L`Hay, Jules Gravereaux, Франція, 1901. Названа на честь Розарія в Л’Ай-ле-Роз

Дорогі читачі! В 19 ст. французи були світовими лідерами в вирощуванні троянд. «Троянда – перше, що бачиш у французькому саду, і перше, що саджають французи в своїх садах. Це – основа основ. Французи надають перевагу крупним запашним квітам. Всі нові сорти одразу беруться на озброєння. Але вони так само прив’язані до стародавніх сортів,» — це від Монті Дона.

І знаєте що? (Це вже від мене.) Дивлюсь на французів – вони посміхаються! Чую їхню мову – вони нею пишаються! Щаслива нація. Легка… Українці, будьте щасливі: садіть троянди, збирайте колекції, радійте і діліться радістю з близькими, близькі – з близькими, і так хвилями заквітчаємо наш край!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.