10 популярних садових кущів, які цвітуть весною

Садові кущі, які цвітуть весною, найбажаніші для садівників. Після тривалої похмурої зими їх різноколірні квіти та святкова зелень – просто бальзам для душі й насолода для очей. Тому таких чагарників хочеться мати у своєму саду багато і різноманітних. В цій статті ми коротко опишемо і покажемо фото популярних садових кущів, які цвітуть весною, щоб ви могли обрати для себе ті, що найбільше підходять для умов вирощування саме у вашому саду. Детальний опис і поради по догляду за чагарниками, згаданими в цій статті, є на нашому сайті в окремих матеріалах. Переходьте за посиланнями біля фото і знайомтеся з популярними садовими кущами ближче.

Садовий кущ вейгела, фото

10 популярних садових кущів, які цвітуть весною

1. Форзиція

Я не могла не згадати форзицію, описуючи популярні декоративні садові кущі, першою. Бо саме її жовті квіточки одними з перших з’являються на ще голих гілках ранньою весною. Власне, багато садівників вважають, що справжня весна наступає разом з цвітінням форзиції, а не тоді, коли показує календар. Теплою весною садовий кущ форзиція може зацвісти вже в другій половині березня, але, звичайно, терміни і тривалість цвітіння багато в чому залежать від виду і сорту рослини.

Детально про те, якою буває форзиція і як за нею доглядати, читайте в нашій статті Форзиція – перша красуня весни. А зараз тільки зазначу, що форзиція – один з найпростіших у вирощуванні садових кущів і залюбки поселиться практично у кожному саду. Ви ж помітили, що цей чагарник дуже популярний у міському озелененні? А для нього обирають, як правило, дуже стійкі рослини.

Форзиція цвіте, фото

Форзиція (Forsythia)

2. Бузок

Бузок – класика українського саду. Ці садові кущі були популярними ще в часи наших бабусь-прабабусь. Сучасні садівники часто відмовляються від бузку в центральних композиціях, пояснюючи це нетривалим терміном його весняного цвітіння, помітною агресивністю і низькою декоративністю в той час, коли цей садовий кущ не цвіте (а це більша частина року).

З цим можна і погодитись, і не погодитись. Бо, по-перше, сучасна селекція не стоїть на місці, і на сьогодні в продажу є сорти бузку, які відрізняються компактністю, значно тривалішим цвітінням і таким різноманіттям кольорів квітів, яким просто неможливо знехтувати! Не вірите? Прочитайте нашу статтю про вирощування бузку і переконайтеся в цьому.

По-друге, бузок, як я вже казала, — класика українського саду. Тому виділити йому хоч маленький куточок на ділянці просто необхідно. Тим більше це дуже прості у вирощуванні декоративні садові кущі, які не принесуть садівникам особливого клопоту, а прикрасити ландшафтний дизайн весною зможуть, як ніякі інші.

Садовий кущ бузок, фото

Бузок (Syringa)

3. Дафна

З дафною, переконана, знайомі далеко не всі українські садівники, хоча про вовчі ягоди чули ми всі з дитинства. Так ось садовий кущ дафна – це і є «вовчі ягоди», правда, інші, виведені селекціонерами види і сорти, – надзвичайно красиві, але так само отруйні.

Хоча зустрічаються і садові форми вовчого лика звичайного (Daphne mezereum), найчастіше в садах вирощують гібридні сорти дафни Бурквуда, як найбільш зимостійкі. Різні види і сорти дафни можуть бути маленькими садовими кущами, які найкраще виглядатимуть на альпійських гірках, або і великими кущами висотою до 2-х метрів. Але всі вони надзвичайно привабливі весною, коли починають настільки пишно цвісти, що, здається, гілочки просто залиті чарівними квіточками в рожево-лілових і білих (в окремих сортів) тонах. При цьому – як же дафна пахне! Я особисто познайомилася з нею на скалці Віктора Ганущина з Ужгорода. І не знаю, що мене більше захопило – аромат чи квіти.

Період цвітіння дафни може тривати до місяця, якщо весна прохолодна, восени на кущах з’являються ті самі отруйні «вовчі ягоди». Є види рослини, які полюбляють напівтінь, а є ті, що найбільш яскраво цвітуть весною на повному сонці. Обрати можна для кожного саду!

Садовий кущ дафна, фото

Дафна (Daphne)

4. Магнолія

Магнолією на наших присадибних ділянках вже нікого не здивувати. Хоч ці садові кущі і є теплолюбними, деякі види і сорти можна з успіхом вирощувати навіть на півночі Україні, ну а на Півдні чи Закарпатті магнолія – це вже теж класика.

Найкраще зимують у нас магнолія Суланжа, магнолія кобус, загострена, Лебнера, трипелюсткова. З обережністю варто купувати саджанці магнолії зірчастої (Magnolia stellata), посадковий матеріал якої часто пропонують західні розплідники. У нас вона зимує не так гарно, як в Польщі — страждає в морозні зими й від того повільніше зростає.

Садові кущі магнолії, принаймні більшість з них, починають цвісти в квітні ще до розпускання листочків. Квіти, в залежності від сорту, бувають білими, кремовими, рожевими… Деякі пахнуть, інші – ні, але в будь-якому випадку магнолії мають дуже екзотичний вигляд.

Що ще дуже важливо – магнолія практично не хворіє, любить слабокислий ґрунт, але нормально зростатиме і без додаткового підкислення, головне, щоб земля не була лужною. Сонце і захищене від вітру місце – ось і все, що потрібно цим садовим кущам. Які, в принципі, можна вважати і деревами, бо різноманітні види в різних умовах можуть мати і різний характер зростання.

Садовий кущ магнолія, фото

Магнолія (Magnolia)

Читайте також нашу статтю про керію японську — декоративний весняно-квітучий чагарник.

5. Мигдаль

Дуже часто мигдалем українські садівники називають не тільки садові кущі мигдалю, а й декоративні сорти вишні і сливи. Але насправді переконатися, що у вас росте мигдаль, дуже просто. Найважливіша ознака – мигдаль має чагарникову форму зростання з пагонами, які ростуть догори, що дуже відрізняється від сакур. Крім того, мигдаль, хоч і не плодоносить нормально в нашому кліматі, все ж якісь плоди родить. Які також на вишні чи сливи зовсім не схожі.

Мигдаль – рослина теплолюбна, у нас з декоративною метою можна вирощувати лише деякі види. Мигдаль степний, чи низький (Prunus tenella), мигдаль трилопатевий (Prunus triloba), який частіше називають квітучою сливою, чагарниковою вишнею, або квітучим мигдалем. Можуть зростати і квітнути весною в Україні й інші садові кущі мигдалю:

  • Мигдаль грузинський (Amygdalus georgica);
  • Мигдаль Ледебура (Prunus ledebouriana);
  • Мигдаль Петуннікова (Prunus petunnikowii).

Рожеві запашні квіти, що вкривають кущі повністю, наче покривало, з’являються на мигдалях всередині-кінці квітня. Це цілком невибагливі садові кущі, які відверто не люблять хіба що низинні місцини з високим стоянням ґрунтових вод.

Мигдаль цвіте весною, фото

Мигдаль (Amygdalus)

6. Рододендрони

Про садові кущі рододендрони у нас є окрема стаття, тут зупинимося на них коротко. Один з самих ранньоквітучих листопадних видів рододендронів – рододендрон даурський – нагадує рожевий туман. Його квіточки дрібніші і не настільки екзотичні, ніж у сортових рослин, але його ніжна краса весною не залишить байдужим жодного садівника.

Перевага цього виду в його морозостійкості, але сьогодні й серед сортових рослин можна підібрати ті, що будуть нормально зимувати в наших умовах, хіба що – перші роки під укриттям.

Практично всі рододендрони люблять напівтінь, вологу землю з кислою реакцією. Якщо ви зможете забезпечити такі умови рододендронам в саду, вони даруватимуть вам шикарні квіти щовесни десятки років. Це одні з садових кущів-довгожителів.

Садовий кущ рододендрон, фото

Рододендрон (Rhododendron)

7. Вейгела

Вейгела – це декоративний чагарник висотою від 50 см до 3-х метрів. Самі ранні сорти зацвітають на початку травня, але більшість – ближче до кінця весни. Під час цвітіння вейгела вкривається яскравими рожевими квіточками, окремі види і сорти розпускають жовті чи білі квіти.

Про вейгелу ми теж писали в статті Вейгела — один з найкращих квітучих кущів весни. Варто зазначити, що деякі сорти можуть цвісти вдруге за рік ближче до вересня. В догляді це невибагливі декоративні садові кущі, що гарно ростуть і в напівтіні, і на сонці практично на будь-яких ґрунтах. Посуху вони виносять нормально, а ось надлишок вологи для вейгел може бути катастрофічним. Кущі можуть обмерзати в сурові зими, але після санітарної обрізки швидко відновлюються.

Садовий кущ вейгела, фото

Вейгела (Weigela)

8. Чубушник

Садовий жасмин, або чубушник зацвітає, як правило, не раніше кінця травня. Цей декоративний чагарник відомий перш за все через свій аромат. Але тут треба бути обережним, бо не всі сорти чубушника пахнуть. Особливо це стосується нових сортів з махровим цвітінням – вони мають квіти дуже красивої форми і кольорів, але зовсім без запаху.

Також вибираючи сорти садового жасмину варто звертати увагу на їх зимостійкість, деякі доведеться вкривати на зиму. Найбільш ароматні і зимостійкі ті самі «бабусині» сорти, виведені ще в радянські часи. На жаль, їх сьогодні практично не купиш в розплідниках, зате можна часто зустріти на базарах, де жінки продають саджанці з власних ділянок. І коштують такі садові кущі недорого, бо садовий жасмин легко розмножується.

Садовий кущ чубушник, фото

Чубушник (Philadelphus)

9. Дейція

Ще одна фаворитка весни серед садових кущів – дейція. Це один з самих простих у вирощуванні чагарників, росте практично на будь-яких ґрунтах, віддає перевагу сонячним ділянкам, але може розвиватися і в напівтіні. Цвіте пишними білими чи рожевими квітами на пагонах поточного року. І саме ця якість значно полегшує догляд за нею. Бо дейція може підмерзати при зимових температурах нижче -25 градусів, але в той же рік нарощує нові пагони та цвіте на них.

Садовий кущ дейція, фото

Дейція (Deutzia)

10. Спіреї, що цвітуть весною

Спіреї, як відомо, цвітуть і весною, і восени. Точніше – є види спірей, які цвітуть весною, а є і такі, що цвітуть восени. У нас про спіреї також є окрема стаття. То ж повторюватися не будемо.

Декоративний кущ спірея, фото

Спірея (Spiraea)

Зазначу лише, що весняно квітучі спіреї цвітуть виключно білими квітами на пагонах минулого року. Але спіреї у нас не мерзнуть, тому якщо садівник сам не обріже весною минулорічні пагони, цвітіння спірей йому забезпечене. Бо це невибагливі, стійкі до шкідників і хвороб садові кущі. А їх різноманітність може задовольнити вимоги будь-якого ландшафтного дизайнера. Є спіреї різного типу зростання, високі і низькі, з крупнішими чи дрібнішими квітами.

Дорогі читачі! Можливо, в цьому списку популярних садових кущів з  фото ви не зустріли якусь рослину, яку сподівалися тут побачити. Напишіть про неї в коментарях. Будемо вам вдячні!