Спірея — найнадійніший чагарник з усіх, які ви можете знайти для свого саду серед видів з привабливим цвітінням. Незрівнянні, ароматні, мереживні, абсолютно універсальні й доречні всюди спіреї — чудова окраса саду і завжди вдалий вибір. І зовсім не нудний, адже спіреї можна обирати під роль та під стиль, настільки вони різноманітні. Найголовніша перевага спірей — їх невибагливість та витривалість. Та все ж споглядаючи яскраві кущики й елегантні гілки, в першу чергу, не можна не закохатися у піново-мереживне рясне цвітіння.
Зміст:
Коли спірею записують в ряди найнадійніших чагарників для саду будь-якого розміру, ні про яке перебільшення не йдеться. Адже вирощують її в Україні ще з часів Київської Русі. Тільки чомусь все частіше забувають, що це ще й один з найяскравіших красиво квітучих кущів. Спіреї дивовижно однакові і чарівно різні водночас.
Висота садових спірей рідко коли досягає 2 м. Це компактні, красиві чагарники з природно акуратною формою крони. Плакучі, каскадні, напівкулясті, пірамідальні, прямі, карликові, сланкі —вони завжди виглядають вишукано. Листя просте, овальне чи ланцетно-овальне, з зубчастим краєм, гілочки червонуваті. Всі без винятку спіреї восени перед листопадом яскраво перефарбовуються в жовтий, пурпуровий чи оранжевий кольори. І дуже рано прокидаються весною, виглядаючи весело й яскраво-акрилово на фоні ще поки несміливих колег.
Дрібні квіти з численними тичинками, що ще більше підкреслюють чарівність спірей і надають ефекту пухнастості, зібрані в щитки, китиці, пірамідки, колоси різної щільності й розмірів. Спіреї ціняться за тривале, ефектне, рясне цвітіння, яке починається вже з третього року (у деяких весняних видів — з другого).
Та й розмножити спірею легко. Кущі розділяються за рахунок порослі, живці під ковпаком вкорінюються в тепличці дуже швидко й легко, та й у багатьох видів легко закріпити в грунті пагони й отримати відводок.
Все, що потрібно запам’ятати про різновиди спірей — вони діляться на дві великі і яскраво відмінні групи:
І всередині кожної категорії види дуже різні. Одні випускають суцвіття по всій довжині гілочок, у других формуються суцвіття на верхівках чи на верхній третині гілочок. Їх щільність, розташування та тип визначають, як виглядають квітучі спіреї — як елегантні дуги з аркоподібними лініями, як пишне кучеряве мереживо чи напівпрозорі китиці-пірамідки над подушкою зелені.
Це види, що цвітуть рясно, з густими темними кущами з десятками пагонів. Весняні спіреї стабільно декоративні та класичні, з виключно білою палітрою цвітіння на минулорічних пагонах:
Читайте також наші статті:
♥ Всі фотографії відкриваються у великому розмірі — клікніть на фото!
Ці види квітнуть дуже довго, та не так рясно, на молодих гілках. І дивують своїми трансформаціями: весною вони виглядають як найяскравіші анісово-салатові подушки зелені, влітку розквітчуються рожевим мереживом на темному тлі, щоб восени знов спалахнути яскравими кольорами.
Кращі рожеві види спіреї:
Білі винятки серед літніх спірей— спірея карликова (Spiraea х pumilionum) і спірея біла (Spiraea alba).
На світлій ділянці з будь-якою «середньою» землею без крайнощів спірея буде лише радувати. Ці кущі не надто добре ростуть у затінку й сирості, зате не бояться загазованості. Найкращий варіант — сонячне місце і родючі, пухкі, водопроникні грунти.
Посадити спірею можна і восени, і навесні, щоправда, при останньому варіанті кущикам знадобиться більше догляду і, як мінімум, регулярний полив. Краще всього пересаджувати спірею в вересні, не затягуючи, щоб кущам було як вкорінитися до значного падіння температури.
При посадці спіреї треба підготувати:
При посадці спірей треба також подбати про збереження вдалої дистанції — 50-70 см — для кожного виду, щоб кущу було куди розростатися. Для огорож відстань можна зменшити до 40 см, для низьких бордюрів — до 30 см.
Коренева шийка спіреї має залишатися на одному рівні з землею (враховуючи усадку з часом).
Поливи спіреї знадобляться лише при екстремальній погоді, в затяжну засуху під час цвітіння. Підживлення універсальними добривами чи якісною зрілою органікою проводять в стандартній пропорції на початку весни.
Щоб спіреям було комфортно, мульчуйте землю, чи, натомість, регулярно виполюйте бур’яни й розпушуйте грунт.
Все, що потрібно запам’ятати про обрізку спірей — всі види, що цвітуть весною, треба обов’язково обрізати після цвітіння зовсім трошки, по кінчиках, а ось ті, що квітнуть влітку — ранньою весною, щоб стимулювати ріст молодих гілочок, досить сильно, формуючи потужний приріст з четвертого року (на висоту 30-50 см). Видалення найстаріших гілочок для омолодження, як і пошкоджених пагонів стандартне.
Хворіють спіреї вкрай рідко, якщо на них і перекидаються з сусідів попелиця чи інші шкідники, їх можна швидко позбавитися при вчасному застосуванні спочатку настоїв цибулі, кульбаби, перцю, біоінсектицидів, а вже при їх неефективності — хімічних інсектицидів вузької дії.
В Україні на зиму захист зазвичай спіреям не потрібен, хіба що в перший рік — імпортним нерайонованним сортам (щодо яких є якісь сумніви) доречний захист окучкою, мульчею і пригинанням.
Читайте також нашу статтю Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду.
Цей чагарник і правда можна використовувати як завгодно. Для кожного місця і ролі, сусідів і композиції є свій варіант і свій різновид.
Спіреї гарно виглядають і в складних композиціях — квітниках, рокаріях, міксбордерах, альпійських гірках, групах — і поодинці на галявинах, і в живих огорожах чи бордюрах, причому як сформованих, так і пейзажних… Спіреї можуть розставити акценти або створити фон. Доречні вони біля павільйону чи сходів, доріжки, дому. Вони добре поєднуються з декоративними деревами і чагарниками, багаторічниками й грунтопокривниками, газоном та однорічниками.
Розмаїття спірей дозволяє безкінечно відкривати їх красу і створювати такі естафети цвітіння, які ви лише захочете. І при цьому спіреї — найнадійніші рослини, що не втрачають свою декоративність десятиріччями. Це чудові медоноси. Їх суцвіття відмінно стоять в букетах. І всі спіреї належать до фітонцидів, що значно покращать повітря та атмосферу у вашому садку!