8 декоративних кущів, які не можна обрізати ранньою весною

Новий сезон для кожного садівника починається з прибирання саду. Прибираємо все сміття, що назбиралося на ділянці за зиму, стару мульчу й укривні матеріали, а ще – ми готові безжально обрізати все зайве, що виросло на наших декоративних рослинах минулого року. Але взявши до рук ножиці й секатор, зупиніться і «сім раз відміряйте». Є декоративні кущі, які не можна обрізати ранньою весною. Якщо ви це зробите, ви зріжете їхні квіткові бруньки, і цвітіння рослин може частково або взагалі скасуватися. В статті нагадаємо, які декоративні рослини саду не можна обрізати ранньою весною.

Квіти бузку

Декоративні рослини, які не можна обрізати ранньою весною

1. Коли обрізати бузок?

Обрізайте бузок відразу після закінчення цвітіння: всі зів’ялі суцвіття — до першої пари листя чи бокової гілочки. Квіткові бруньки, що будуть цвісти наступного року, утворюються відразу після того, як цьогорічні квіти зів’януть, тому не чекайте занадто довго.

Однак рано навесні добре провести санітарну обрізку бузку — видалити мертві, пошкоджені або хворі пагони, а також пагони, що заважають рости один одному.

Для старих не формованих рослин після цвітіння можна також провести омолоджуючу обрізку. Відріжте старі пагони товщиною понад п’ять сантиметрів, залишивши 10 або 12 основних пагонів, кожен товщиною від 2,5 до 5 см.

Без санітарної та формуючої обрізки бузок згодом виростає дуже високим і цвіте лише на кінчиках пагонів. Не обрізайте більше третини куща за один раз!

Форзиція

Форзиція

2. Коли обрізати форзицію?

Навесні на форзиціях з’являються яскраві жовті квіти, але не обрізайте ці кущі на початку сезону. Оскільки квіткові бруньки форзиції утворюються на торішніх пагонах, зачекайте, поки квіти розкриються і зів’януть, перш ніж починати зрізати.

Під час обрізки зберігайте природну форму форзиції. Форзиція не буде пишно цвісти, якщо її дуже сильно обрізати. Ці декоративні рослини люблять помірну обрізку.

Гортензія макрофіла

Гортензія великолиста

3. Коли обрізати садову гортензію?

Великолиста гортензія закладає бруньки на торішніх пагонах, тому не обрізайте її навесні. Якщо ви не хочете контролювати її розмір, вам не потрібно великолисту гортензію взагалі обрізати. Якщо ви все ж обрізаєте цей кущ, зачекайте, поки цвітіння закінчиться.

Санітарну обрізку – видалення пошкоджених пагонів і таких, що ростуть всередину куща – варто робити всім гортензіям рано весною, бажано — до прокидання бруньок.

Читайте також нашу статтю про популярні види гортензії.

Дейція

Дейція

4. Як обрізати дейцію?

Не обрізайте дейцію дуже ранньою весною. Зачекайте, поки квіти відцвітуть, а це, зазвичай, відбувається всередині або вкінці літа. Санітарну обрізку дейції можна проводити будь-коли, ці декоративні рослини легко її переносять.

Вейгела

Вейгела

5. Коли обрізати вейгелу?

Кущі вейгели формують квіткові бруньки на торішніх пагонах, тому обрізайте їх відразу після закінчення цвітіння — наприкінці весни або на початку літа. Не зволікайте, бо якщо обрізати вейгелу занадто пізно, ви видалите і нову поросль, яка дала б квіти наступного року.

Якщо ваша вейгела в дуже поганому стані, омолодіть її, обрізавши після цвітіння кущ до висоти приблизно 10-15 см над землею.

Читайте також нашу статтю про декоративні кущі, які треба обрізати весною.

Жимолость Капріфоль, фото

Жимолость Капріфоль

6. Коли обрізати жимолость?

Жимолості — декоративні рослини саду, швидкорослі ліани або кущі з медово-солодким ароматом. Щоб зберегти їх здоровими та сильними, у будь-який час видаляйте мертві, хворі або пошкоджені пагони.

В іншому випадку не обрізайте жимолость дуже ранньою весною. Зачекайте, поки квіти опадуть, а це, зазвичай, наприкінці весни або влітку.

Клематис

Клематис “Вадас Примроуз”

7. Коли обрізати клематис, що цвіте весною?

Згадайте, коли ваш клематис цвіте, щоб зрозуміти, коли його обрізати. Якщо ви не знаєте цього, бо сорт невідомий, не чіпайте клематис впродовж першого сезону і спостерігайте.

Якщо рослина цвіте ранньою весною, обріжте її, щоб надати форму, відразу після того, як квіти зів’януть. Видаліть до однієї третини рослини, але не вирізайте старі здерев’янілі стебла; на них – квітучі бруньки.

Клематиси з великими квітами, які розпускаються в середині весни, також можна обрізати після того, як їх квіти зів’януть.

Спірея Вангутта

Спірея Вангутта цвіте пізно восени, обрізається після цвітіння

8. Коли обрізати спіреї?

Спіреї – декоративні чагарники, які умовно розподіляють на весняно-квітучі і літньо-квітучі види. Кущі, які цвітуть весною, треба обрізати після цвітіння, але не сильно – по кінчиках.  А ось літньо-квітучі види спіреї обрізають досить сильно саме ранньою весною.

Детальну статтю про популярні види спіреї читайте за посиланням.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.