Бузок звичайний в народній медицині — від болю і купи хвороб

От є у світі рослини майже ідеальні, бузок звичайний, наприклад. Невередливий та стійкий до хвороб, красивезно цвіте, декоративний навіть взимку (дякуючи ніби скрученому у мотузку стовбуру), має дуже гарну деревину, яку використовують у виготовленні прикрас, ароматний та й цілющий водночас. Тож можна пробачити йому його отруйність, яка використовується  в народній медицині та не тільки. Але про декоративність бузку ми вже писали, в цій статті мова піде про лікувальні властивості бузку звичайного (Syringa vulgaris).

Настоянка з квітів бузку від болю

Бузок звичайний в народній медицині

Як я зрозуміла, що бузок знімає біль

Історія мого знайомства з лікувальними властивостями бузку не дуже, як би то мовити, ввічлива. Так, подарований букет був поставлений у вазу без води й забутий за хатніми справами висох. Пощастило — ледь розкриті квіти не змінили колір, тож листя було обірване, а гілки з сухими, але незмінно бузковими квітами так і залишилися стояти у вазі, типу прикрашати оселю.

Вже не пригадаю хто з гостей, побачивши мій «букет», порадив зробити настоянку квітів на спиртовій основі, та для яких цілей (може й жалілася на якийсь біль, хто згадає). Що й було зроблено. Й знову ж таки забула про настоянку з бузку у холодильнику надовго, добре, що хоч підписала. Аж поки не сталося лиха — раптово на ніч розболілося плече після старої травми. Та ще й так, хоч на стіну лізь! Ані знеболювальних, ані протизапальних засобів вдома не було знайдено, знайомі один поперед одного радили натерти самогоном та укутати, але спиртове «хоч щось» було лише у настоянках, самою «не потрібною» з яких (за незнанням) виявилася настоянка з бузку. Так швидко ще жодна мазь мене не відпускала від болю! Тож прийшов час поцікавитися, що воно таке той бузок та «від чого» у сенсі лікарському.

Читайте також про лікувальні можливості троянди у матеріалі за посиланням.

Бузок звичайний – хімічний склад

Виявилося, що всі частини рослини використовуються у народній медицині, але найціннішими вважаються квіти та листя бузку. Однією з діючих речовин є сирінгін (походить від латинської назви бузку Syringa), яким також у своєму складі може похвалитися омела біла (всі в курсі про отруйність омели, сподіваюсь) та ще декілька рослин.

Кора, листя та гілки бузку містять сирінгін, що є природною хімічною сполукою, яка вперше була виділена Майе з кори саме бузку у 1841-му році. Подальші дослідження виявили її також у складі багатьох інших рослин. Має гіркий смак.  На часі перебуває у стані вивчення офіційною медициною. «В пробірці» сирінгін показав свою здатність вбивати плазмодіїв малярії. Також підтвердив свої потогінні та сечогінні властивості та дію, подібну до дії серцевих гликозидів. Також має таку заспокійливу властивість, що може порівнятися з дією хімічних транквілізаторів.

Ще до складу кори та гілок бузку входять сирингопікрозид, сирінгопікрин, алкалоїди, ефірні олії. Листя та квіти цієї рослини мають у своєму складі смоли, вітамін С, флавоноїди, гіркоти, фітонциди. До хімічного складу бузкових квітів входять в суттєвій кількості фенілпропаноїди.

Висушені квіти бузку звичайного

Лікувальні властивості мають всі частини бузку звичайного, але найбільше цінуються в народній медицині – бузкові квіти

Препарати з бузку в народній медицині

Настоянку квітів використовують при кашлюку та хворобах нирок, у суміші з квітами липи як потогінний та протималярійний засіб. Листя бузку звичайного є однією зі складових сумішей трав, що використовуються у народній медицині для лікування туберкульозу легень, кажуть довідники. Свіже розтерте листя використовують як ранозагоювальний, знеболювальний та антимікробний засіб (замість листа подорожнику), квіти та листя використовують як внутрішньо, так і зовні при хворобах суглобів.

При довгостроковому (але не довше 3 тижнів!) вживанні бузок вважається ефективним засобом проти епілепсії. Окрім того, бруньки бузку рекомендують вживати для лікування діабету та сечокамʼяної хвороби. При невралгіях використовують змелене листя та квіти у вигляді мазі.

Читайте також нашу статтю про вирощування бузку і його найцікавіші сорти.

Коли та як заготовляють бузок з лікувальною метою

Зазвичай заготовляють листя, бруньки та квіти бузку, бо саме вони мають сильні лікарські властивості. Все це відбувається у різний час. Першими збирають бруньки (що є логічним) ще до того, як вони почнуть набухати. Їх підсушують та зберігають у сухому вентильованому місці. Квіти збирають на самому початку цвітіння у сонячну погоду. Їх відокремлюють від суцвіття, розкладають в один шар та недовго підсушують на сонці, потім досушують вже у тіні. Показником правильної сушки стане колір — він не повинен бути коричневим або жовтим, а має лишатися бузковим (може бути трохи темнішим в порівнянні зі свіжим).

Листки можна збирати паралельно з квітами або до середини літа з молодих не одерев’янілих (зелених) гілок. Листя сушать в добре вентильованому приміщенні без прямого попадання сонячних променів.

Настоянка з бузку, фото

Спиртова настоянка з квітів бузку має дуже широке використання в народній медицині

Як зварити варення з бузку читайте в нашій статті про рецепти штучного меду.

Як приготувати препарати з бузку

Мазь (при ревматизмі, м’язових та суглобових болях): 2 столові ложки подрібнених до стану порошку листків та квітів змішують з такою ж кількістю основи (смалець без солі, вазелін, масло вершкове, тверда рослинна олія тощо). Використовують для втирання.

Відвар квітів споживають в якості жарознижувального, знеболювального при лихоманках. Відвар листя п’ють гарячим при порушенні менструального циклу у жінок по 50 мл 3-4 рази на добу. Готується за одним рецептом: столова ложка сировини заливається 0,5 л окропу та настоюється в теплі близько 20 хвилин, відціджується.

Спиртова настоянка з квітів (квітів та листя). Спектр використання значно ширший за мазь, бо так само може застосовуватися при суглобових, м’язових, неврологічних болях, а також може вживатися внутрішньо. Але рецепти приготування будуть різні.

При травмах, болях у суглобах та м’язах, невралгії, лишаях різних типів, шпорах спиртову настоянку з бузку використовують зовнішньо. Для цього беруть місткість, наповнюють догори квітами (сухими або свіжими) та заливають: у разі використання свіжих квітів 60-70% спиртом так, щоб покрив вміст, у разі використання сухих підійде спирт міцністю 45-50%. Ставимо в темне місце на 14 днів, далі фільтруємо крізь декілька шарів марлі й зберігаємо у прохолодному темному місці. Підходить для розтирань, компресів, протирань. До речі нею можна скористатися при головному болі — просто протерти чоло та скроні.

Для внутрішнього використання: 100 г свіжих квітів (можна квітів та листків навпіл) кладуть у літрову банку, заливають літром горілки (або спиртом 60-75%)  та настоюють в темному місці протягом 14-21 діб. Різні джерела рекомендують різні схеми лікування. Якщо узагальнено, настоянка з бузку приймається від 15 до 30 крапель перед вживанням їжі не більше 3 разів на добу. Курс не має перевищувати 3 місяці.

Протипоказання при вживанні препаратів з бузку: менструація, ниркова недостатність, виразка шлунку.

Дорогі читачі! Ще раз наголошую: бузок є отруйною рослиною, тож дуже важливо не перевищувати рекомендованих доз та не використовувати засоби на його основі довше ніж 3 місяці. Також рекомендую за можливості радитися зі своїм лікарем стосовно будь-якого лікування народними методами (особливо стосується внутрішнього вживання).

Від щирого серця бажаю, щоб у вас не було нагоди використовувати лікувальні властивості бузку, та коли вже є, то нехай ця інформація вам допоможе одужати якомога швидше.

Будьте здорові!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.