Усі ми колись вирізали сніжинки з паперу. Це і є витинанки. Так називають в Україні одне з традиційних декоративних мистецтв. Вперше воно з’явилось не у нас, а в Китаї. Саме там люди почали вирізати візерунки із паперу. А от до нас ця ідея дійшла вже в середині ХІХ століття. Вони є дуже різноманітними, в тому числі нескладні у виконанні, які можна зробити самостійно або з дітьми. Останнім процес їх виготовлення приносить особливу користь, адже допомагає розвивати дрібну моторику, естетичний смак та образно-просторове мислення. Сьогодні ми зібрали 20 ідей з фото витинанок для вашого натхнення.
«Витинати» означає дослівно «вирізати», тому назва говорить сама за себе. Витинанка — це орнаментальна прикраса житла, яка витята (вирізана) за допомогою ножа або ножиць з паперу (як білого, так і кольорового). Такі вироби в Україні здавна використовували для декорування різних куточків оселі, а саме стін, полиць, печі тощо. А витинанки на вікна — це взагалі класика жанру.
За технікою виконання можна виділити:
Також бувають візерунки з паперу, які не ріжуть, а рвуть, що ще більше підходить для дитини — вириванки.
У сучасному виконанні такі візерунки можна використовувати різноманітно: як декор стін, як картину, як декор вікон, для листівок, як декоративні фігурки (новорічні прикраси) та все, на що вистачить фантазії. Дуже популярними сьогодні в Україні є витинанки на вікна та новорічні витинанки.
І хоч промислові тканини та інші декоративні прикраси витіснили цей декоративний елемент з побуту українців, проте як мистецтво воно й досі живе та розвивається. Перевагою його є те, що почати дуже просто — потрібні лише папір та ножиці, а ось меж у вдосконаленні своєї майстерності майже немає.
Для початку можна скористатись цим простим майстер-класом виготовлення витинанки із дуже популярним традиційним сюжетом — дерево життя.
Дивіться також ідеї нашої статті 30 фото-ідей декору інтер’єру зі звичайної мотузки.
Читайте також нашу статтю Чим прикрасити стіну в інтер’єрі, або Килими знову в моді?
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.