Натхненні ранніми весняними променями сонця продовжимо знайомство зі світом троянд, а саме — з плетистою його частиною. Ми вже розглядали високорослі плетисті троянди, які називають рамблерами. Черга дійшла розповісти про плетисті троянди клаймбери. Особливість їхня полягає в тому, що вони, зазвичай, є крупноквітковими, мають порівняно невисокі пагони і, як правило, квітують протягом всього сезону. Підходи до успішного вирощування клаймберів в садах принципово не відрізняються від догляду за рамблерами. Але є певні особливості, які стосуються саме цієї групи троянд. Рекомендації з вирощування клаймберів і їх найкращі сорти — в статті.
Зміст:
Щоб така плетиста троянда гарантовано цвіла і радувала весь сезон, її варто на зиму пригинати і вкривати (наприклад, агроволокном). Особливо це актуально для молодих троянд. Ніхто не знає наперед, яка буде зима, а Україна від півночі до півдня дуже різна за кліматичними умовами і в різні сезони. Тому кожен для себе повинен сам визначити — вкривати чи не вкривати троянду на зиму. Розуміння приходить з досвідом і з не одною втраченою трояндою.
Важливо пам’ятати, що навіть якщо троянда обмерзне при певних критичних температурах, вона скоріше за все зможе відновитися, але вся її енергія піде на це відновлення. І навіть якщо зимівля була більш вдалою, ніж «погана», але не настільки вдалою, що «гарна або відмінна», клаймбер може порадувати цвітінням лише раз, або ж воно буде не таке пишне чи із запізненням.
Троянда – це жива істота, не варто від неї чекати чуда надміру, хоча вона вже і є чудо. 🙂 Доведено практикуючими садоводами: в центральних і південних регіонах виткі троянди прекрасно зимують на опорах, цвітуть і буяють, це факт. Але не всі. Не всі так ризикують і не з усіма трояндами. Тому вирішувати кожному з нас – наша ж відповідальність і результат.
Вкладати жорсткі гілки клаймберів важко: колючі, здається, що зігнути їх не реально… Але все реально. Можливо, не за один раз, а поступово гнути, прив’язавши вантаж, є такі варіанти: цеглина, повна пляшка. Я не така терпляча: гну – вони гнуться, за день таки вкладаю. Важливим моментом є посадка троянди з нахилом в сторону опори і майбутнього вкладання.
Обрізування клаймберів має бути направлене на досягнення того, щоб троянда цвіла по всій висоті куща. Для цього застосовують комбіноване обрізування на різній висоті: міцні гілки зберігаються максимально, тільки злегка вкорочуються, тонші обрізаються більше, ще тонші – ще більше. Або ж, якщо троянда вперто тягнеться вгору і цвіте тільки там, можна підсадити до неї під бочок нижчу троянду з групи флорибунд, шрабів, грунтопокривних, спреїв, чайно-гібридні троянди, будь-які багаторічники. Або залишити, як є, якщо вам і так все подобається.
Вирізається все слабке, сухе і те, що заважає в першу чергу — це аксіома. Також раз на декілька років рекомендують вирізати старі пагони, а наскільки саме – підказує сама троянда: по ній стає видно, коли гілочка «втомилась».
Формування і розташування пагонів максимально горизонтально на опорі. Якщо троянда обпирається на шпалеру, паркан чи стіну, гілки розкладаємо віялом в різні сторони, дещо їх вигинаючи дугою, наче роблячи мереживо. Так ми стимулюємо пробудження бруньок, які дадуть гілочки другого порядку по максимальній довжині пагона, отже матимемо більш щедре цвітіння протягом сезону.
Якщо клаймбер росте соло (він вміє, деякі сорти прекрасно обходяться без опори) його можна формувати гіркою. Для цього міцні пагони залишаємо довшими і драбинкою вниз стрижемо до крайніх гілочок. Або пробуємо сформувати свій кущ у вигляді опуклої (якщо дивитися зверху) напівкулі (чи навіть пласкої, вже, як буде виходити), щось схоже на парасольку. Для цього крайні зовнішні гілки куща фіксують до будь-якого тримача.
Це можуть бути встромлені довкола куща на певній (не малій, все залежить від реального розміру троянди в кожний конкретний сезон) відстані від центру звичайні міцні палки-держаки, або металеві гачки, або які-небудь кола по типу таких, що тримають півонії, тільки більшого діаметру і вищі. Потім гілки з середини куща фіксуються, вигинаючи дугою або до тримачів, або до вже прив’язаних гілок (як вивертатиметься гілка) – і так, доки не розбереться весь кущ.
Якщо гілки гнуться неохоче або їх не так багато поки що, пробуємо їх загинати по периферії зовнішнього кола куща, прив`язуючи зігнуті пагони до тримачів і одна до одної. На виході матимемо ошатний пишноквітучий по всьому об’єму кущ, а не тільки квіточки десь зверху. Цей метод носить назву «метод замку Сісінг-Херст», в якому він був започаткований і звідки розповсюдився Європою.
Сонячні місця, добре удобрена земля, щедрий полив в спеку і притінення в обідні спекотні години (особливо для сортів темних пурпурових кольорів) — такі умови, звичайно, подобаються всім трояндам. Але для цих красунь варто пошукати найвигідніші локації. Сонячні ванни, регулярне збалансоване підживлення та профілактичні обробки — і троянди матимуть здоровий квітучий вигляд.
А застосування деяких нехитрих прийомів при формуванні і, звичайно ж, вибір вдалого сорту, а краще сортів – і ваші виткі троянди вас ніколи не розчарують. Одна вдало викохана витка троянда зможе показати навіть упередженому обивателю, чому ж стільки галасу біля цих троянд взагалі.
Вибір сортів клаймберів надзвичайно широкий і з року в рік він поповнюється новими зірками від виробників. Від світлих відтінків до темних в будь-якій кольоровій гаммі – палітра надбагата.
Серед білих це одна з найпопулярніших білих троянд — Schneewithen або Iceberg (плетистий сорт флорибунди, Climbing), Sabrina, Mon Jardin et Ma Maison. Є білі з рожевими мальовничими серединками і, навпаки, рожеві — з білими. Дуже цікавий серед них Cesar, а також сорти Schwanensee, Antike, Handel і кращий з кращих Pierre de Ronsard .
Серед рожевих різної інтенсивності тонів: від ніжного пастельного Giardina, Nina von Stauffenberg, Pippin, Katharina von Bora до насиченого Bienvenue, Rosarium Uetersen, Lawinia, Parade, Laguna, Camelot, Shogun.
Серед пурпурово-фіолетивих є також багатий вибір сортів: від більш бордових Night Owl, Rosengarten Zweinrucken до насичених фіолетових Purple Splash, Purple Skyliner і сріблясто-фіолетових Indigoletta, Esh Wednesday.
Серед сонячних кольорів маємо шикарний вибір серед іменитих класиків наших садів: від ніжно-абрикосових тонів Polka, Rose de Tolbiak, Amaretto, Barock через більш насичені The Impressionist, Aloha, Mishka і до жовтих Syrano de Bergerac, Golden Gate, Skylight.
Навіть можна знайти сорти з зеленуватими відтінками – видатний та ніжний Elfe та Brownie з нотками гарячого шоколаду.
Любителям палких кольорів прийдуться до душі неперевершена Flammentanz – частий, але бажаний гість наших садів, Florentina, Santana, Amadeus, Belcanto, Highrove, Rubin.
Серед англійських троянд (троянди Девіда Остіна), які хоч і відносяться до шрабів, також знайдуться сорти, що можуть проявити себе як виткі троянди. Це такі відомі сорти як Crown Princess Margareta, Graham Tomas, Golden Celebration, James Galway, The Pilgrim, Teasing Georgia. В сприятливих умовах України багато сортів англійських троянд переростають заявлені розміри, тому при відповідному обрізуванні і застосуванні опори багато інших сортів англійських троянд можна використовувати як невеликі виткі троянди.
Також справжні перлини можна знайти серед старовинних сортів. Це прекрасний винний, п’янкий густого бордово-пурпурового кольору Souvenir du Docteur Jamain (1865). В цих же тонах Baron Girod de I`ain (1897) та Guinee (1938). Біліший білого Frau Karl Druschki (1901), чарівна Comtesse Cecile de Chabrillant (1858) кольору якогось сивого пурпуру (неймовірна!), ніжний перламутровий Coupe d`Hebe (1840) та рожева Madame Boll (1858).
Щодо безперервного цвітіння клаймберів протягом сезону. Зазвичай, найпишніше цвітіння троянди – це перше цвітіння, в яке троянда вкладається ще з минулого року. Далі можемо спостерігати поодинокі квіти протягом сезону або більш-менш виразну другу хвилю цвітіння. Як, наприклад, у Rosarium Uetersrn — чітко, стабільно дві хвилі квітування прекрасними запашними квітами, які ще і тримаються довго і відцвітають вишукано і граційно.
Якщо витка троянда, яка обіцяла цвісти протягом всього сезону, порадувала всього один раз або і зовсім не порадувала, значить, їй чогось не вистачило. Переглянути варто, в першу чергу, свої дії: чи достатньо сонця, чи правильна посадка, чи вгадали з раціоном, чи добре вона перезимувала? А, можливо, вона ще молоденька і їй треба просто дати час ввійти в свою силу? Пам`ятаємо, що троянда – це не квітка, це – чагарник, який набирає красу і міць з віком.
Плетисті троянди в саду – це акценти, розтавляти які варто продумано, наперед бронюючи їм достатньо простору для розвитку і уявляючи майбутню картину, яка буде дописана через роки. Дуже гарно виглядають виткі троянди-клаймбери на шпалерах, біля парканів, на фасадах будинків, просто на газоні або на межах ділянки у вигляді живої огорожі. Неперевершені для створення особливої атмосфери в затишних куточках саду – біля тераси, усамітненого кавового столика, невеличкої альтанки або просто лави під деревцем чи в оточенні сезонних багаторічників.
Якщо вам, як і мені, подобається, коли не дуже високі виткі троянди з двох сторін обіймають арку в свої пухкі, не надто тісні обійми, і арка зверху проглядається, тоді можна садити і біля арок, і біля пергол, враховуючи розміри всіх задіяних осіб в композиції. Обеліски і екрани, і просто соло на газоні чи в квітнику – вони прекрасні… Бо вони – троянди! Максимум взяти, щоб собі догодити – ось, над чим працювати, а природа і селекція зробила вже свої півсправи!
Троянди з групи клаймберів оцінили і запеклі трояндарі, і садоводи «широкого профілю», і просто поціновувачі краси на своїх подвір’ях. І не дивно, бо всього одна троянда здатна зробити обличчя вашого саду, стати його прикрасою або навіть родзинкою. Якщо у вас таких троянд не одна, а декілька і більше (до безкінечності) — це вже серйозна заявка на справжній романтичний сад, гідний стати видатним місцем і прикрасою вашого регіону. А якщо вас взагалі з головою затягло у це царство, то, рахуйте, ви творите теперішнє і майбутнє своєї країни – знатні англійські, французькі, німецькі і т.д. приватні сади і парки творилися і творяться руками не тільки професіоналів, а і любителів. Наша черга! З Богом! 🙂
В статті використані фото з прекрасних садів: Галини Микитинець (Мелітополь), Ірини Лезвінської (Біла Церква), Любові Клюби (Гайворон), Олександра Матисякевича (Львів).
Вікторія Кононенко,
ЗЕЛЕНА САДИБА.