Осінні квіти – топ-5 «Зеленої Садиби» (част. I)

Не раз, мабуть, думали, що осінню природа завмирає, засинає, перетворюється на щось сіре і мокре? Воно то так. Але осінь – це цілих три місяці. І поки настане час повного спокою в вашому саду, ви маєте можливість довго насолоджуватися справжнім карнавалом кольорів і відтінків. І я веду мову не тільки про насичену палітру листя дерев і кущів. Осінні квіти в саду до самих морозів нагадуватимуть вам про літо, а на фоні сірого і мокрого неба принесуть особливу естетичну насолоду.

Осінні квіти – топ-5 «Зеленої Садиби» (част. I)

Осінні квіти – топ-5 «Зеленої Садиби» (част. I)

Квіти, які цвітуть восени, як на мене, мають багато переваг перед своїми літніми родичами. По-перше, їм не треба так багато сонця. По-друге, вони стійкі до стрибків температури. І, що найголовніше, багато з них радують нас своїм цвітом до першого снігу і морозу, виглядаючи особливо ніжно у вже сплячому саду. Все це стосується і декоративних кущів, які цвітуть восени, наприклад, вересу.

Клумба осінніх квітів різноманітна за видами і сортами. Зібрати до купи інформацію про їх всі в одній статті практично неможливо. То ж сьогодні я зупинилася тільки на тих, з якими знайома особисто  (забула, правда, про газанію), і які, на мою думку, найкрасивіші та найпростіші у догляді. Вийшла така собі п’ятірка. Отже, які квіти цвітуть восени, та як за ними доглядати?

  1. Хризантеми.
  2. Айстри.
  3. Петунії.
  4. Цинії (майори).
  5. Жоржини.

Для комфорту читачів я поділила інформацію на дві частини. Далі  – детальніше про хризантеми і айстри. В наступній частині статті – про інші рослини у списку.

1. Хризантема – «квітка-сонце»

Рід хризантема складається з приблизно 40 видів. Серед них є і лікарські види, але нас в цій статті цікавлять лише декоративні хризантеми. При цьому — яскраво квітучі восени. Ці квіти умовно поділяють на:

  • Дрібноквіткові — мають зріст від 20 до 120 см, розмір суцвіття – до 10 см.
  • Середньоквіткові — найбільш поширені на наших клумбах. У висоту досягають 30-80 см, квітки в діаметрі – до 18 см. Чудово почуваються не тільки на клумбі, а й у горщику. Годяться і на зріз.
  • Великоквіткові хризантеми вирощують переважно на зріз. Досягають 120 см у довжину, діаметр квіток – 10-25 см.
Великоквіткова хризантема в саду

Великоквіткова хризантема в саду

Коли цвітуть хризантеми?

Період цвітіння цієї квітки може коливатися з вересня місяця до початку морозів. Найбільш ранні сорти – «Зембла йелоу» (жовта великоквіткова хризантема кулястої форми), «Деліана» (біла голчаста хризантема), «Хендсом» (хризантема-ромашка бузкового кольору з білим обрамленням). Вони починають цвісти ще влітку.

За ними у вересні-жовтні розцвітають середньоквітучі сорти: «Апельсин» (яскраво-жовта куляста хризантема), «Анастасія ліл» (лілова хризантема голчатої форми), «Фроггі» (дрібна куляста хризантема з зеленими квітками).

Листопад – час пізніх сортів: «Авіньйон» (куляста світло-рожева хризантема), «Ріварді» (жовта куляста), «Лариса» (хризантема-ромашка білого кольору з жовтою серединою).

Коли і як садити хризантеми?

Хризантему можна садити насінням через розсаду. Але найлегше – поділом маточників і живцюванням. Це краще робити весною після останніх заморозків (кінець травня), або восени, десь за пару тижнів до настання морозів. Виберіть для посадки похмурий і дощовий день. Ґрунт має бути нейтральним або слабокислим. Якщо підживлюєте піщаний чи глинистий, не переборщіть з перегноєм. Бо тоді рослина набиратиме зелену масу і погано цвістиме.

Куляста хризантема мультифлора

Куляста хризантема мультифлора

Як доглядати за хризантемами?

Хризантема любить тепло, сонце (не менше 5 годин на день) і не терпить застою вологи. Але при цьому її треба регулярно рясно поливати під корінь, бо без достатньої кількості води вона не цвістиме.

Для формування красивих кущів саджанці хризантеми потрібно прищипнути, коли вони випустять восьмий листок. Це посилить їх гіллястість. Незабаром з’являться молоді бічні пагони – їх теж треба прищипнути. Тоді у вас виросте яскрава пухнаста куля, а не квітка. Така хризантема ідеальна для використання у рабатках.

На великоквіткову хризантему це правило не поширюється. Тут бічні пагони краще, взагалі, видалити (їх легко вкорінити), залишивши кілька самих сильних.

2. Айстра – «маленька зірка»

Розповідаючи про осінні квіти, було б гріхом не згадати айстри. Осінньоквітучі багаторічні айстри на наших клумбах представлені дуже різноманітно. Насамперед, це сорти новоанглійської, новобельгійської та чагарникової айстри. Вони дуже різноманітні: карликові (до 25 см) і високорослі (до 180 см), червоні, рожеві, синьо-фіолетові, нижньо-блакитні, бузково-сині…

Навряд чи можливо перелічити всі кольори та відтінки осінніх айстр. Особливо, якщо згадати ще і про однорічну айстру, яка теж цвіте восени. За деякими підрахунками їх близько 4 тисяч сортів! Деякі з цих айстр дуже схожі на півонії, жоржини та хризантеми. То ж я не братимусь їх лічити та описувати. Додам лише, що будь-який сорт айстри – одна з найбільш «довгограючих» квіток на зріз.

Айстра новобельгійська

Айстра новобельгійська

Коли цвітуть осінні айстри?

Взагалі-то, айстри за часом цвітіння поділяють аж на чотири групи:

  • весняного;
  • літнього;
  • літньо-осіннього;
  • осіннього цвітіння.

Осінній сад, звичайно, цікавлять тільки останні дві категорії, період цвітіння яких розтягнутий з середини серпня аж до перших морозів, в залежності від особливостей сорту. Так, деякі сорти айстри новобельгійської зацвітають ще в серпні, а деякі — в жовтні і цвітуть до самих морозів. Деякі сорти популярної  в наших садах айстри вересової зацвітають ще пізніше — аж в кінці жовтня.

Коли і як садити айстри?

Цю квітку висівають або на розсаду, або одразу у відкритий ґрунт. Перший спосіб, звичайно, айстрі більше подобається – всхожість майже 100%. Але посіяна прямо в землю вона теж дуже гарно проростає. Це, взагалі, невибаглива рослина. Тільки зауважте, що посіяні на розсаду ці осінні квіти зацвітають приблизно на тиждень раніше, ніж ті, що висіяли у відкритий ґрунт.

Сіють айстри навесні, влітку і навіть пізньої осені – в борозенки по замерзлій землі. Цей спосіб забезпечує стовідсоткову профілактику рослин від фузаріозу. Зауважте, що насіння айстр зберігається мало – після другого року його всхожість зменшується наполовину.

При висіванні насіння на розсаду, замочіть його на 10-12 годин у слабкому розчині марганцівки, загорнувши в тканину. Потім, відтиснувши зайву вологу, покладіть насіння в поліетиленовий пакет на пророщування. Десь за 5 днів з’являться перші росточки – насіння можна «переселяти» в горщики. Коли воно проросте, посуд краще поставити у прохолодне приміщення. Пікірування слід проводити, коли у саджанців з’явиться третій-четвертий листочок. Квітень-травень – найкращий час для висадки розсади.

Прекрасно розмножуються осінньоквітучі айстри живцюванням. Це можна робити протягом всього літа, вкорінюючи живці довжиною 5-7 см в затіненому парничку.

Але найпростіший спосіб розмножити багаторічні осінні айстри – поділ куща. З невеликої поділки, яку висадили навесні, до осені розвивається великий квітучий кущ.

Айстра любить сонце, гарний дренаж і нейтральний родючий ґрунт. Як зберегти або повернути природну родючість землі, читайте тут.

Як доглядати за айстрами?

Повторюся, айстри – дуже невибагливі рослини. Полив їм потрібен помірний, більш чутливі вони до періодичного розпушування ґрунту і ліквідації бур’янів. Щоб прискорити ріст коренів, бажано провести підгортання стебла десь на 6-8 см через місяць-два після посадки.

Якщо будете свої айстри підживлювати, вони ростимуть швидше, і виглядатимуть яскравіше і пишніше. Ідеальна підкормка – це 20 г аміачної селітри + 10 г сульфату калію + 50 г суперфосфату на квадратний метр. Підживлювати слід за пару тижнів після посадки, в період бутонізації і на початку цвітіння.

На сьогодні – все. В II частині статті «Осінні квіти – топ-5 «ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ читайте про петунії, майори та жоржини. Королевою ж осінньої клумби я вважаю не квітку, а овоч! Це декоративна капуста. Гарну компанію складе їй кохія.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить