Орлики, чи аквілегія — невибагливий багаторічник для затінку

Орлики, чи водозбір — часто у нас називають аквілегію. Це особлива рослина, яку важко не впізнати та не полюбити, один з найпоширеніших квітучих багаторічників для затінених місць. Пишна подушка мереживного листя виглядає радісно і яскраво. А цвітіння аквілегії пов’язано з багатьма міфами та легендами. Наче казкові створіння, що літають у повітрі, орлики зачарували не одне покоління художників і поетів. Особлива, потаємна краса аквілегій потребує уважності до деталей. Здатність до самосіву, невибагливість до умов та догляду, розмаїття — ще не всі переваги цієї квітки.

Орлики, чи аквілегія — невибагливий багаторічник для затінку

Орлики, чи аквілегія — невибагливий багаторічник для затінку

Опис рослини

Орлики звичайні, чи аквілегія звичайна (Aquilegia vulgaris), як і домінуючі сьогодні в наших садках гібридні аквілегії, об’єднані під назвою Aquilegia x hybrida — трав’янисті багаторічники з дуже потужним, глибоким, потовщеним зверху стрижневим коренем та прямими розгалуженими пагонами висотою до 1 м. Пишна розетка прикореневого ажурного, трійчастого, смарагдового, інколи рябого листя виглядає ошатно.

Довгошпорцеві, до 10 см в діаметрі, прості або махрові квітки забарвлені в різноманітні відтінки — білі, кремові, рожеві, блакитні, бузкові, сині, пурпурові. І зібрані в негусті верхівкові суцвіття на тонких і високих квітконосах. Будова квітки з п’ятьма краплевидними пелюстками, що складаються у своєрідний ковпачок-вінчик, та загостреним капелюшком чашолистиків над ними, особлива і цікава. Плоди дозрівають у серпні, легко просипають насіння.

Власне насіння орликів можна збирати, залишаючи плоди визрівати на квітконосах після відцвітання та заздалегідь обв’язуючи марлею чи прозорою тканиною. За бажання зберегти сортові характеристики, рослини, з яких хочуть збирати насіння, потрібно висаджувати на відстані від інших сортів для попередження перезапилення. Найнадійніший варіант — штучне запилення м’яким пензлем з ретельною його очисткою після кожної рослини.

Перед тим як купувати низькі чи високі, великоквіткові чи звичайні, прості, махрові, ароматні і не дуже, шпорцеві та безшпорцеві, різнобарвні аквілегії, варто пам’ятати, що чим ефектніше цвітіння рослини, тим більш вона вимоглива до ґрунту, догляду і світла. Щоб прикрасити затінені ділянки та не доглядати за рослиною зовсім, варто обирати більш прості чи видові аквілегії.

Аквілегія звичайна (Aquilegia vulgaris)

Аквілегія звичайна (Aquilegia vulgaris)

Розмноження аквілегії

Цей багаторічник дає самосів, вносить імпровізацію в природний стиль саду. Стихійні сходи можна використовувати як розсаду або залишити як потенційну заміну для старіючого куща на майбутнє. Якщо поява в небажаних місцях недоречна, розповсюдження квітки можна обмежити, вчасно зрізаючи квітконоси.

Вирощування з насіння орликів — найпростіший варіант. Його краще висівати свіжим, відразу після збору або не пізніше, ніж за рік. Посів аквілегії можна проводити:

  • в садку, навесні, після стратифікації, та восени, під зиму, неглибоко;
  • на розсаду — в березні, в легкий, зволожений, злегка ущільнений субстрат, трішки присипаючи землею та до проростання утримуючи під склом та плівкою при температурі від +16 до +18 °С. Розсада схильна до чорної ніжки, боїться перезволоження. Її пікірують лише на стадії 2-3 справжніх листків, у садок пересаджують на дорощування на окремій грядці в червні, а на постійне місце — у вересні або навесні наступного року.

В середньому аквілегії сходять через 20-30 днів та зацвітають на 2-3 рік.

Через дуже чутливі стрижневі корені орлики погано переносять і пересадку, і розділення. Зазвичай перед останнім мають на увазі розсаджування груп, що утворились в результаті самосіву, та особливо цінні сорти ділять і в прямому сенсі. Процедуру доречніше проводити напровесні, на самому початку відростання або в останню декаду серпня-першу декаду вересня. Кущик обережно викопують, частково обрізають листя й обережно розрізають головний стрижневий корінь вздовж на 2 або 3 частини з не менше ніж 2-3 бруньками та численними корінцями, ретельно обробляючи всі рани попелом. Поділки вимагають обережної посадки та регулярного поливу.

Гібридні сорти аквілегії розмножують живцюванням, використовуючи пагони з листками, що ще не повністю розкрилися. Їх обережно виломлюють і вкорінюють у піску чи на окремій грядці, під ковпаком, захищаючи від прямого сонця та обережно поливаючи. Обробка стимуляторами росту лише на користь.

У всіх орликів пишна розетка прикореневого ажурного, трійчастого, смарагдового, інколи рябого листя

У всіх орликів пишна розетка прикореневого ажурного, трійчастого, смарагдового, інколи рябого листя

Вибір місця в саду та посадка орликів

«За умовчанням» всі аквілегії варто вважати рослинами, які найкраще ростуть в напівзатінку. Ці багаторічники дивовижно пластичні, можуть квітнути й формувати пишну розетку і на скромному освітленні, і на більш яскравих ділянках. Прямого сонця, спеки та південних сторін, як і повної тіні не стерпить жоден водозбір. Цьому багаторічнику потрібне м’яке розсіяне освітлення.

Зате орлики здатні рости майже на будь-якій землі окрім екстремально щільної та сирої. Чудово підходять аквілегіям легкі, повітрепроникні, родючі, свіжі або злегка вологі ґрунти, та вижити й цвісти аквілегія зможе навіть у досить щільній чи сухій землі. Для підготовки ґрунту для посадки водозбору достатньо глибокої перекопки та внесення хоча б мінімальної кількості компосту чи перегною (декілька кілограмів на 1 м²). У важку землю можна додати пісок.

Аквілегія потребує досить щільної посадки. Залежно від висоти сорту дистанція до сусідніх культур та між рослинами в групах — від 25 до 40 см. Стандарт — 10-12 аквілегій на 1 м².

Висаджують аквілегію обережно, в глибокі ямки за розміром кореня, насипаючи на дно трішки попелу. Рясний полив та мульчування — стандартні процедури.

На одному місці орлики зазвичай вирощують не довше 5-6 років. Цей багаторічник схильний до виродження, погіршення цвітіння, випадання. Тому варто планувати регулярну заміну чи досів, розділення груп з самосіву.

Читайте також нашу статтю Багаторічні рослини для квітника, які можна не поливати.

Квіти водозбору мають різноколірне забарвлення

Квіти водозбору мають різноколірне забарвлення

Особливості догляду за аквілегією

За цим багаторічником можна взагалі не доглядати. Не дивлячись на любов до постійної вологи, аквілегія чудово витримує посухи і, якщо можливості або бажання немає, рослина використана для композицій без догляду, можна просто покластися на природу. За мінімальний догляд аквілегія віддячує більш рясним цвітінням і пишнішим листям.

Якщо квіти орлики ростуть в недостатньо щільних композиціях, ще не розрослися, варто подбати про виполювання бур’янів. Розпушування землі після рясних опадів водозбору на користь, та обидві процедури куди простіше замінити мульчуванням. Аквілегія схильна до випирання з землі, тому щорічно навесні й восени потрібно підсипати до оголених коренів землю чи мульчу.

Оскільки аквілегія любить родючі ґрунти, для неї не зайвими будуть 1-2 підживлення будь-якими добривами (зріла органіка, настій посліду, зелені добрива або стандартний розчин повного мінерального добрива).

Після відцвітання у рослини зазвичай обрізають квітконоси, попереджуючи самосів та прискорене пожовтіння листя. Залишати квітконоси варто лише на декількох рослинах для збору насіння або якщо самосів і імпровізація у вашому садку доречні.

Зимують орлики без жодного укриття або спеціальної підготовки, достатньо перевірити кущі на випирання та підновити мульчу. Сухе листя, як і торішні пагони, що залишали на рослині, краще прибирати після сходження снігу навесні, намагаючись спричинити якомога менше шкоди молодим частинам.

Надійна аквілегія не так вже й рідко хворіє. Павутинні кліщі, листові мінери, гнилі, плямистості можуть заразити сусідні рослини, особливо хризантеми, тому уражені рослини краще швидше обрізати. Найбільш небезпечною хворобою водозбору вважається борошниста роса, боротись з якою варто при перших ознаках появи білуватого нальоту шляхом обробки сірковмісними препаратами (2-4 процедури з інтервалом в 1 тиждень).

Читайте також нашу статтю Гейхера — королева декоративно-листяних багаторічників.

Орлики — ідеальні рослини для садів природних стилів

Орлики — ідеальні рослини для садів природних стилів

Як використати орлики в дизайні саду?

Аквілегія — рослина для створення щільних груп, внесення різноманіття зелені, відтінення звичайних форм листя грунтопокривних рослинок та багаторічників, створення пишних та тривалоквітучих композицій в затінку. Вона чудово росте в «кишенях» між каменями, розставляє акценти між щільнотекстурними багаторічниками та килимками, чудово виглядає в міксбордерах, рабатках, змішаних бордюрах, пейзажних групах, біля водних об’єктів і як підбивка для груп чагарників чи дерев.

Орлики варто поєднувати з рослинами з контрастною формою листя та акварельними, пейзажними зірками — злаками, папороттю, геранями, баданом, дзвониками, ірисами, астильбами, маками, люпинами, приворотнем, гейхерами і т.п.