Осінні квіти — топ-5 “Зеленої Садиби” (част.II)

В частині I “Осінні квіти – топ-5 “Зеленої Садиби” ми вели мову про хризантеми і айстри. Сьогодні поговоримо про петунії, майори і жоржини. Ці осінні квіти також прикрашають наші клумби всю осінь, іноді, в прямому значенні слова, помираючи під першим снігом. Як за ними доглядати та  коли садити, читайте в цій статті.

Осінні квіти — топ-5

Осінні квіти — топ-5 “Зеленої Садиби” (част.II)

3. Петунія – принцеса горщиків

Петунію слід віднести до весняно-осінніх квітів, бо на наших клумбах вона починає цвісти ще в травні і радує своїми різнокольоровими квітками аж до перших морозів.

Є дві основні групи цієї рослини – крупноквіткові та багатоквіткові. Перша група, як зрозуміло з назви, має більші за розміром квіти, друга – дрібніші, але більше. Я особисто поважаю і ті, і інші петунії. Але зазначу,  що крупноквіткові ідеальні для вирощування у горщиках чи ящиках на веранді, під навісами в саду, на терасах чи балконах. Вони легко пошкоджуються дощем і вітром, то ж для відкритого саду не дуже підходять.

Інша справа – дрібноквіткова петунія.  Можливо, вона не така гарна, як крупноквіткова, але її дрібні квіточки тішать нас до самих морозів, і їм не страшні ні дощі, ні вітер. Петунія любить сонце, їй підходить будь-який грунт, вона невибаглива до догляду.

Якщо ви посадите в своєму саду вже квітучі саджанці дрібноквіткових петуній десь у травні-червні, вони помалу розростатимуться і цвістимуть весь час, аж до справжніх морозів у листопаді. Навесні молоді кущики петуній прикриють жовте листя тюльпанів і інших цибулинних, якщо висадити їх поряд.

Петунія

Петунія

Коли і як садити петунії?

Ці осінні квіти можна садити у відкритий грунт тільки через розсаду, і я не раджу новачкам братися вирощувати розсаду петунії самотужки. Повірте, якщо це вам і вдасться, то принесе дуже багато мороки. Ідеальний варіант посадки петунії – купити вже квітучі саджанці навесні і висадити прямо на клумбу. Це можна робити протягом травня-червня.

В цьому році такі молоденькі петунії коштували від 7 грн. за штуку. Перед посадкою добре залийте розсаду водою, а висаджуйте разом з земляною грудкою. Дистанція між кущиками – 30-40 см.

Як доглядати за петуніями?

Особливого догляду ці квіти не потребують. Вони стійкі до засухи, але все ж для рясного цвітіння у спеку потребують додаткового поливу, особливо, якщо це квіти в горщиках. Поливати треба під корінь, щоб не травмувати ніжні пелюстки. Дуже потрібне петуніям для рясного цвітіння періодичне (раз на два тижні) підживлення. Ідеальним для цієї рослини є комплексне добриво з переважанням калію. Добре відгукуються вони і на органіку.

4. Цинії (майори)

Цинії, або, по-простому, майори належить до однієї родини з айстрами, то ж і мають з ними багато спільного. Ці осінні квіти можна зустріти майже біля кожної хати в українському селі. До речі, в Європі зараз набирає популярності, так званий, сільський ландшафтний дизайн, де майори, разом з чорнобривцями, ромашками та мальвами грають першу скрипку. Здогадайтеся, звідки пішла мода?

Майори — яскраві і невибагливі садові рослини, які дуже довго виглядають свіжими у зрізці. У нас це однорічні рослини, бо, взагалі, не витримують мінусової температури. Майори цвітуть з середини червня до настання морозів.

Детально про вирощування майорів читайте в нашій статті.

Цинії, або майори в саду

Цинії, або майори в саду

Коли і як садити майори?

Майори можна сіяти (чи садити розсаду) у відкритий грунт тільки тоді, коли вже повністю минула загроза неочікуваних нічних заморозків. Найменша температура з позначкою мінус вбиває молоді пагони майорів. То ж досвідчені садоводи радять садити цинії в саду розсадою, так квіти зацвітуть значно раніше. Розсаду перед висадкою варто деякий час загартовувати. Для цього рослини виносять на кілька годин на свіже повітря.

Ця рослина любить нейтральні грунти з добрим дренажем, сонце і органіку. Врахуйте це при посадці.

Як доглядати за циніями?

Якщо ви обрали вдале місце для посадки циній, догляд за ними – мінімальний. Поливати майори слід нечасто, але рясно. Обов’язково – під корінь, щоб не пошкодити квітки. Вчасно позбавляйтеся бур’янів прополкою, або завчасно потурбуйтеся, щоб вони не з’являлися. Підживлення рідким гноєм або мінеральними добривами двічі за сезон – через місяць після висадки розсади і в період бутонізації.

5. Жоржини – королеви осіннього саду

Осінній сад неможливо уявити і без жоржин. Як на мене, саме ця квітка – королева осіннього саду. Жоржини мають дві основні переваги перед своїми конкурентками на клумбі  – довгий період цвітіння і яскраві квіти. Цього достатньо, щоб забезпечити їм любов і повагу наших садівників.

Жоржини бувають багаторічні та однорічні. А їх висота, форма та кольори квіток дуже різноманітні, що дає можливість використовувати їх не тільки на клумбах, а й в бордюрних посадках в саду та в якості сольних рослин.

Жоржини на осінній клумбі цвітуть найдовше. Зацвітають вони ще в липні і радують пишним цвітом до самих морозів.

Жоржини

Жоржини

Як і коли садити жоржини?

Однорічні жоржини розмножуються насінням, яке висівають на розсаду. У середині травня розсаду висаджують в грунт. А ось багаторічні жоржини – це окрема історія. Вони розмножуються бульбами, які зберігаються взимку за особливих умов. Про це читайте в нашій статті Викопуємо і готуємо до зими жоржини. Якщо не хочете лишньої мороки, купіть ці бульби навесні і висадіть у себе на клумбі. Або обходьтеся однорічними рослинами.

Як доглядати за жоржинами?

Жоржини не люблять застою вологи, то ж навіть у спекотне літо їх не слід поливати більш, ніж двічі на тиждень. Поки рослина росте, її потрібно підживлювати. Для цього використовують мінеральні та органічні добрива, чергуючи їх раз на місяць. Жоржина невибаглива у догляді рослина, але, як на мене, у неї є один мінус – вона потребує опори. Догляд за жоржиною включає своєчасний зріз відцвілих квіток. Це дасть можливість швидко з’явитися новим.

Дорогі читачі! Якщо взятися детально написати про те, які квіти цвітуть восени, то ця тема занадто широка навіть для двох матеріалів. То ж я зупинилася на своїх улюблених. Найбільше люблю ті квіти, які не тільки красиві, а й легкі у догляді.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить