Найкращі туї для живоплоту

Розкішна зелень туй робить їх рослинами незамінними, незрівнянними та класичними. Недаремно ж вони стали своєрідним еталоном краси строгих вічнозелених акцентів та огорож. Для ефектних зелених парканів та стін їх використовують так само часто, як і у якості окремих акцентів. І переважно керуються при цьому естетичністю цієї унікальної рослини, забуваючи, що туї — далеко не самі прості за вимогами до умов та догляду хвойні. Щоб туї не вигоріли в першу ж зиму, а гроші не були викинуті на вітер, потрібно ретельно підібрати сорти. На щастя, серед популярних нових культиварів туї більшість призначені якраз для створення ефектних загорож.

Найкращі туї для живоплоту

Найкращі туї для живоплоту

Які бувають живоплоти з туї?

Туя — рослина ароматна, ефектна та дуже популярна. Її не даремно настільки полюбляють, що визнали базовим вічнозеленим кандидатом на утворення скелетних насаджень у садку. Живі огорожі — лише одна з ролей туї, та в ній вона неймовірна. За щільністю і способом створення туєві загорожі бувають двох типів:

  • суцільні зелені стіни, стрижені огорожі, у яких неможливо розрізнити окремі рослини — зелені паркани;
  • щільні ряди окремо сформованих колоновидних чи пірамідальних туй — «частокіл» з рослин.

Самі принципи створення огорожі не відрізняються. Рослини висаджують на дистанції в 60-80 см в траншеї, заздалегідь покращуючи грунт зрілою органікою та коригуючи структуру до водопроникної, легкої. Туї не люблять холодного вітру, обожнюють мульчування. І потребують обов’язкового поливу. Та за всі зусилля вони віддячують густою, чарівною, духмяною зеленню, надійним захистом від шуму та поглядів, ефектом ідеальної яскраво-зеленої огорожі, що привабливо виглядає навіть з самісінького низу.

Для різних огорож потрібні різні рослини. Переважна більшість підходящих туй — сорти та форми туї західної. Хоча свої зірки для стін є і в туї складчастої.

Для живоплоту треба багато туй. Як розмножити тую самотужки, читайте в нашій статті.

Сорти туї для суцільнострижених зелених стін

Здатність витримувати часту стрижку, особливе галуження, що дозволяє утворити суцільну стіну, характерна не для кожної туї. Такі сорти — справжні зірки.

Туя «Брабант»

Сорт «Брабант» (Brabant), що належить до виду Туя західна (Thuja occidentalis) вже багато років не втрачає статусу ідеалу для живих стін, дуже популярний у Європі. Найбільш невибагливий, ароматний, з щільною кроною середнього відтінку зеленого, швидко зростаючий, цей сорт формує щільні огорожі всього за декілька років. І надійно захищає від шуму та забрудненого повітря. Без стрижки «Брабант» стає нещільною, від природи обожнює формування з молодого віку. Ця конусовидна туя висотою до 20 м і шириною до 4 м стійка до зимового вигорання.

Щоб досягти найкращого результату, важливо підтримувати мульчування та не забувати про полив. Сорт надстійкий до хвороб, шкідників, морозів.

«Брабант» (Brabant), туя західна (Thuja occidentalis)

«Брабант» (Brabant), туя західна (Thuja occidentalis)

Туя «Смарагд»

Туя «Смарагд» (Smaragd), один із найбільш поширених сортів туї західної, цінується для стрижених огорож не менше попереднього сорту, є повільно зростаючою та більш компактною альтернативою «Брабанту». Конічна крона, ідеально прямі стовбури, вертикальні, сильно розгалужені гілки, висота до 6 м при ширині до 1,5 м поєднуються з блискучою зеленою хвоєю, що не вицвітає взимку.

Цей сорт повільно росте, та це компенсується стійкістю і до перезволоження, і до посухи. Морозостійкий, витривалий, він чудово розвивається в будь-якому «середньому» грунті.

Читайте в нашій статті про чагарники, які ідеально підходять для створення швидкозростаючих живоплотів.

«Смарагд» (Smaragd), туя західна (Thuja occidentalis)

«Смарагд» (Smaragd), туя західна (Thuja occidentalis)

Туя «Атровіренс»

Сорт «Атровіренс» (Atrovirens) з виду Туя складчаста (Thuja plicata) — справжня класика для високих зелених стін. Колоновидні дерева в ширину без контролю можуть вирости до 5 м, а у висоту — до 15 м, дуже швидко змикаються у суцільну огорожу. Завдяки пагонам, що ростуть лише вертикально, сорт не втрачає своєї форми та стрункості навіть у значному віці. Хвоя блискуча, насичено зелена.

Ця туя відзначається підвищеною стійкістю до забрудненого середовища. Молоді рослини без захисту часто обмерзають на кінчиках пагонів, дорослі — одні з найстійкіших.

Читайте також нашу статтю про живопліт з бирючини.

«Атровіренс» (Atrovirens), туя складчаста (Thuja plicata)

«Атровіренс» (Atrovirens), туя складчаста (Thuja plicata)

Туя «Канкан»

Туя «Канкан» (Can-can) відноситься також до виду Туя складчаста (Thuja plicata). Це один з найкращих сортів для суцільної стіни. При висоті в 2-3 м чудово відновлюється та загущується після стрижки. Від природи конусовидна крона поєднується з темною хвоєю, світло-золотавою на кінцівках пагонів. Росте сорт повільно, лише до 10 см в рік, та зате його щільно прилягаючі лусочки гарантують килимовоподібне, щільне покриття. Унікальна здатність на обрізку реагувати саме ущільненням робить цю тую дуже надійною рослиною для формування.

Невибаглива, стійка, ця туя задовольняється напівзатінком і росте при гарному поливі. Якщо огорожу не поливати, втрачається густина зелені.

Дивіться також ідеї нашої статті Паркан біля будинку — 30 ідей з фото.

«Канкан» (Can-can), туя складчаста (Thuja plicata)

«Канкан» (Can-can), туя складчаста (Thuja plicata)

Туя «Малоняна»

Сорт «Малоняна» (Малоніана, Malonyana) з туй західних. Витончена туя з ефектом тендітної пухнастості, один з найкласичніших сортів. Колоновидна форма, що чудово зберігається й сама по собі, при стрижці та формуванні огорож перетворюється на суцільну пухнасту стіну завдяки активному загущенню. Ця струнка туя висотою до 15 м і діаметром до 3 м прославилися густо розгалуженими пагонами. Хвоя яскрава, блискуча.

Сорт приваблює стійкістю до спеки, посухи, сильних морозів, нестабільних зим, міських умов. Свою красу розкриває лише на достатньо зволоженому та родючому грунті.

«Малоняна» (Малоніана, Malonyana), туя західна (Thuja occidentalis)

«Малоняна» (Малоніана, Malonyana), туя західна (Thuja occidentalis)

Туя «Емеральд»

Туя «Емеральд» (Emerald) належить до виду Туя складчаста. Без пребільшення, найживописніший з сучасних сортів туї. Не дивлячись на конічну, завужену, строгу форму крони, гілки витончено вигинаються, здаються дуже вишуканими, надають рослині природної краси, ростуть в різні боки, утворюючи безладну та розкішну текстуру. При діаметрі до 120 см в висоту досягає максимум 6 м, зрізка верхівки ущільнює низ та дозволяє утворити суцільну огорожу навіть без частої стрижки. Смарагдова хвоя та повільний ріст, стабільна декоративність сорту унікальні.

Це суперстійка до хвороб, невразлива до морозів в -35 градусів, сонцелюбна туя, що добре росте лише на родючій землі та майже не вимагає догляду.

«Емеральд» (Emerald), туя складчаста (Thuja plicata)

«Емеральд» (Emerald), туя складчаста (Thuja plicata)

Читайте також нашу статтю Туя або ялівець — що обрати?

Сучасні сорти для рядкової огорожі

Стрункі туї, що створюють щільний ряд та не стрижуться в суцільну стіну, виглядають дуже велично, помпезно, дещо масивно. Доглядати за такою огорожею легше, не потрібні постійні обрізки. Окрім сортів для стін, які доречні й тут, можна підібрати ще декілька цікавих і надійних культиварів з достатньо високою, щільною, строгою кроною, що добре зберігає задані контури.

Туя «Пірамідаліс компакта»

Туя «Пірамідаліс компакта» (Pyramidalis Compacta) з туй західних. Цікавий кеглевидний сорт, що утворює неймовірно ефектні рядки і виглядає наче пухнасті зелені стовпчики. Підкорює здатністю навіть в тіні рости на 40 см, максимальною висотою до 10 м, відсутністю потреби постійно підтримувати форму обрізками. Дуже щільна хвоя — світла молода й темна з віком — та густе галуження дозволяють рослині постійно залишатися «в формі». Зимою забарвлення трішки вицвітає в коричневий.

Щоб ця туя розкрила свою красу, потрібно дбати про полив. Сорт морозостійкий, тіньовитривалий, але не терпить протягів.

«Пірамідаліс компакта» (Pyramidalis Compacta), туя західна (Thuja occidentalis)

«Пірамідаліс компакта» (Pyramidalis Compacta), туя західна (Thuja occidentalis)

Туя «Гелдерланд»

Туя «Гелдерланд» (Gelderland) — потужний конусовидний сорт туї складчастої з майже мереживною, не дуже щільною, та надзвичайно ефектною кроною. Здатен вирости до 4 м. В рік додає всього по 10 см, а іноді і менше. На зиму розфарбовується в яскраво-жовтий відтінок, влітку — одна з найсвітліших туй. Це туя-хамелеон зі складчастою мініатюрною хвоєю, що не вигорає навіть у найжаркіше літо.

Сорт витримує затінок, потребує легкої землі та регулярного поливу. Молоді рослини варто вкривати в перші роки.

«Гелдерланд» (Gelderland), туя складчаста (Thuja plicata)

«Гелдерланд» (Gelderland), туя складчаста (Thuja plicata)

Туя «Пірамідаліс»

Туя західна «Пірамідаліс» (Pyramidalis) — один з найошатніших, слухняних до формування сортів туї з річним приростом в 40 см. При діаметрі до 1 м висота рослини — від 5 м без контролю — регулюється за бажанням вкороченням верхівки. Вузькоконусовидна, з віком ця туя розширюється і змінюється, замість однієї верхівки в неї часто росте дві або три, що дозволяє створити непроникну межу без суцільної стрижки. Вертикальний напрям пружних, щільно прилягаючих гілочок, що ростуть від самої землі, приваблює не менше, ніж густі лусочки хвої.

Важливі переваги сорту — морозостійкість, збереження забарвлення взимку лише з легким побурінням, здатність рости у найзабрудненіших умовах міста. Сорт підходить для напівзатінку і лише родючих грунтів.

«Пірамідаліс» (Pyramidalis), туя західна (Thuja occidentalis)

«Пірамідаліс» (Pyramidalis), туя західна (Thuja occidentalis)

Туя «Холмструп»

Туя західна «Холмструп» (Holmstrup) обмежується середньою висотою в 3-4 м і 1 м в ширину. Це найстабільніша, стійка до вигорання туя, що зберігає забарвлення навіть в найгірші зими. Смарагдовий відтінок і компактність підходять і для невеликого садку. Конуси крони з гілками, що ростуть дуже близько до землі, здаються одними з найщільніших. Швидше за цей сорт не росте жодна туя для огорожі (від 45-50 см в рік). Дуже витривала до протягів, ця туя вимагає більш частого поливу та пухкої землі. Сорт світлолюбний.

«Холмструп» (Holmstrup), туя західна (Thuja occidentalis)

«Холмструп» (Holmstrup), туя західна (Thuja occidentalis)

Туя «Пірамідаліс ауреа»

Туя східна (Thuja orientalis) «Пірамідаліс ауреа» (Pyramidalis Aurea, сучасна назва Platycladus orientalis) — дуже акуратна, максимум в 4 м висотою та вчетверо менша в діаметрі, дивовижно щільна. Ця туя ніби слоїться від власної пухнастості. Золотаве забарвення незвичне для огорожі. Сорт для невисокого заслону. Максимальних розмірів досягає ближче до 15-20 років. Двокольорові пагони, дрібні лусочки, інтенсивний аромат роблять її однією з найефектніших туй.

Цей сорт середньо вибагливий до землі, потребує поливу, не витримує ущільненого грунту, середньостійкий до загазованості. Може рости і в легкому затінку.

«Пірамідаліс ауреа» (Pyramidalis Aurea), туя східна (Thuja orientalis, сучасна назва Platycladus orientalis)

«Пірамідаліс ауреа» (Pyramidalis Aurea), туя східна (Thuja orientalis, сучасна назва Platycladus orientalis)

Туя «Голді»

Туя складчаста «Голді» (Goldy) — найкращий сорт для середніх огорож та змішаної пейзажної огорожі. Ця чарівна туя діаметром до 1,5 м при висоті всього 2,5 м без стрижки зберігає конусоподібну форму (навіть через десятиріччя). Та приваблює «Голді» перш за все яскравою золотаво-жовтою хвоєю на кінчиках гілок, що миттєво притягує погляди. Строкату, сліпучу комбінацію жовто-зеленого туя зберігає незалежно від пори року.

«Голді» (Goldy), туя складчаста (Thuja plicata)

«Голді» (Goldy), туя складчаста (Thuja plicata)

Сонцезалежна, ця туя добре росте і яскраво виглядає лише на відкритих ділянках, вимоглива до якості грунту, зате суперстійка до забрудненого середовища.

Як заміну іншим золотавим сортам можна використати чарівну тую, що зберігає яскраве сонячне забарвлення і демонструє задовільну стійкість в огорожах — сорт «Голден Брабант» (Golden Brabant) туї західної.

P.S. Ці ж сорти — ідеальні для введення в пейзажні, змішані огорожі, комбінацій з листопадними та квітучими чагарниками.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.