Красивий фон, захист від пилу, забруднень, поглядів та небажаних гостей — живоплоти у наших садках виконують безліч функцій. Стрижені, строгі чи природно пишні, вони є одним з основних структурних елементів саду. І створюються на десятиліття, вимагаючи чимало ресурсів та зусиль. Зовсім швидко живопліт виростити не вдасться. Але з правильними видами результату можна досягнути вже за 4 роки. З яких рослин створити швидкоростучий живопліт, поговоримо в статті.
За 4-5 років отримати розкішний живопліт можна лише одним способом — обираючи рослини, що швидко зростають. Звичайно, при необмеженому бюджеті можна купити дорослі кущі крупноміри. Та навіть їм для формування у суцільний паркан знадобиться приблизно такий же час.
Зміст:
Класичні види, ягідні кущі, справжня українська класика — серед чагарників є чимало цікавих варіантів для живих огорож, що швидко зростають. Такі кущі ростуть аж до 1 м за рік у висоту і ширину. Це навіть більше, ніж дозволяє собі світова фаворитка живоплотів бирючина! Як створити живопліт з бирючини, читайте в нашій статті.
Барбариси (Berberis) — сучасні зірки, ідеальні і в ролі соліста, і в групових композиціях, і як живопліт. Серед них є повільно зростаючі і компактні види, такі як барбарис Тунберга (Berberis thunbergii), і більш активні види, що підходять для живоплоту, який швидко зростає, наприклад, барбарис оттавський (Berberis ottawensis).
Та найшвидшим ростом може похвалитися барбарис звичайний, чи їстівний (Berberis vulgaris). Корисний, рясно родючий, колючий, тому непрохідний, він висоту у 2 м бере за 3-4 роки. Єдиний недолік живоплотів з барбарису — обмежена висота.
Ще один ягідний фаворит для швидкоростучих живоплотів — терен (Prunus spinosa). Колючий, здатний закріплювати ґрунт, швидкорослий, він легко витримує стрижку і абсолютно невибагливий до догляду, хоч і досить агресивний.
Та лише теренами і барбарисами варіанти дешевих живоплотів з надійних чагарників не вичерпуються. Швидко ростуть і майже не вимагають уваги:
Для швидкоростучого живоплоту є і неочікуваний кандидат — старовинна троянда. Активний ріст майже всіх сортів дозволяє використовувати ці рослини у якості красиво квітучих акцентів у живоплотах.
Більшості хвойних та вічнозелених рослин притаманні доволі повільні темпи росту — від 5 до 15-20 см на рік. Та навіть швидкоростучі хвойні такими вважаються лише умовно, адже підростають всього до 35 см в рік.
Для швидкого створення живоплотів підходить всього декілька видів вічнозелених рослин.
Кипарисовик Лавсона (Chamaecyparis lawsoniana) — найкращий кандидат з усіх кипарисів. Його густа крона текстурна, приваблива, забарвлення — насичене. Та головне — навіть при швидкому рості цей кипарисовик зберігає привабливість крони знизу. Найкращі сорти для живої огорожі — «Івонн» (Ivonne), «Твістед Болл» (Twisted Ball), «Пельтс Блу» (Pelt’s Blue).
Єдина альтернатива кипарисовику — його ж гібрид з кипарисом крупноплідним, купресоципарис (Cupressocyparis). Пухнасто-густий, різноманітний за забарвленням, він підходить і для парканів з вільно ростучих дерев, і для стрижки. При виборі сорту дуже важливо уточнювати форму росту. Так, наприклад, золотавий сорт «Голд Райдер» (Gold Rider) підростає інколи до 1 м на рік, а його більш популярний конкурент «Кастлвеллан Голд» (Castlewellan Gold) — всього до 30 см.
З інших хвойних отримати живопліт швидко можна лише при придбанні старших рослин. Наприклад, улюблена багатьма туя західна (Thuja occidentalis) в рік прибавляє всього близько 20 см, і лише одна її форма — туя «Брабант» (Brabant) — росте швидше. До 35 см в рік може підростати лише один вид туй — туя складчаста (Thuja plicata).
Як створити живопліт з туї, читайте за посиланням.
Швидкоростучий живопліт з дерев завжди виглядає монументально. Здатністю підростати до 1 м в рік і чудовим характером для формування і стрижки вирізняються:
На жаль, швидкоростучого живоплоту не створиш за допомогою інших улюбленців — грабів. Навіть у найактивніші роки граб звичайний (Carpinus betulus) підростає всього на 25-35 см.
Читайте також про живоплоти в селах Італії в статті “Записки української садівниці з “турне” італійськими селами”.
Для утворення живоплотів можна використовувати також плетисті ліани. І зекономити площу. Для цього достатньо подбати про надійні опори, натягнути «основу» між ними — і обрати види рослин, які швидко обплетуть сітку, шпалеру чи ряди дроту.
За декілька років сформувати щільні зелені паркани дозволяють:
Які потужні рослини ви б не обрали, без уваги кущі та дерева в живоплоті будуть просто «сидіти» на місці. Бо для швидкого росту потрібні ресурси і максимально сприятливі умови без стресів.
Дуже важливим пунктом у догляді за живоплотами є поливи. Під час посухи потрібно подбати про глибокий, якісний полив, який підтримає стабільною вологість ґрунту, інакше зупинок у розвитку не уникнути. Кожну зливу чи полив доповнюйте розпушуванням ґрунту. І не давайте розростатися бур’янам! А ще краще — подбайте про мульчування.
З другого року для живоплотів потрібно обов’язково почати вносити і підживлення — відповідно до обраного виду рослин.
Навіть пейзажні, не формовані, живі огорожі все одно потребують формування — для загущення, щільності кущів принаймні в перші роки проводять стрижку. А для зелених стін і поготів не варто пропускати жодної процедури обрізки — ні навесні, ні влітку, ні восени.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.