Крапельний полив — економимо воду і час

Майже всі овочеві культури чутливі до нестачі вологи. В засушливий літній період рослини сповільнюють ріст, скорочують кількість зав’язі, а якщо засуха супроводжується високою температурою – можуть і загинути без води. Тож доводиться щодня носити її відрами чи поливати городину зі шланга, ретельно розраховуючи час поливу. Вдень поливати грядки не бажано, бо вода швидко випаровується з поверхні ґрунту. Залишається лише короткий проміжок часу до заходу сонця… Але існують способи, які можна застосовувати в будь-який час, при цьому економно використовуючи воду. Це агрогідрогель і крапельний полив. Про останній сьогодні й поговоримо.

krapelnij-poliv-01-1024x682-7748478

Крапельний полив — економимо воду і час

Крапельний полив — що це таке?

Ще в стародавньому Китаї селяни закопували в землю поряд з рослинами глиняні горщики з вузькою горловиною. Через мікроскопічні пори в стінках горщиків вода поступово просочувалася в землю і змочувала коріння. Дехто і зараз користується тим давнім способом (наприклад, мешканці міської сімейної ферми в Каліфорнії, про яку я не так давно розповідала), та все ж за останні 100 років багато чого змінилося. Зусиллями багатьох винахідників та раціоналізаторів була створена і вдосконалена система крапельного поливу. Коли з’явилася можливість замінити металеві та керамічні труби пластиковими, подібні системи стали набагато зручнішими в обслуговуванні.

В теперішній системі крапельного поливу використовується той же принцип, що і раніше: вода подається безпосередньо під корінь, не змочуючи землю навкруги. Сама система складається з труб, розподілених по всій ділянці. Ще зовсім недавно для подачі води до кожної окремої рослини застосовували крапельниці, тепер їх замінили спеціальними крапельними стрічками. Крапельний полив можна також поєднувати з мульчуванням, значно підсилюючи ефект. Ґрунт в цьому випадку набагато довше залишається вологим, адже мульча запобігає швидкому випаровуванню води. Такі методі ідеальні для догляду не тільки за городиною, а й за садовими рослинами, вологолюбною гортензією, наприклад.

Крапельний полив має багато переваг перед іншими способами поливу:

  • витрати праці є мінімальними;
  • поливати рослини можна в будь-який час доби;
  • можна об’єднувати полив з внесенням добрив;
  • вода економно витрачається;
  • ґрунт не ущільнюється;
  • менше ростуть бур’яни;
  • листя й стебла залишаються сухими, що сприяє меншому розповсюдженню грибкових захворювань;
  • рослини засвоюють 95% води.

Для деяких регіонів крапельний полив був і залишається єдино можливою умовою для розвитку садівництва та городництва. Наприклад, в Ізраїлі, де постійно відчувається дефіцит води, більшість сільськогосподарських культур практично неможливо вирощувати без додаткового зволоження ґрунту. І саме в цій країні ще в 50-х роках минулого століття були вперше випробувані на великих площах системи крапельного поливу. Тоді результати перевершили всі сподівання. Економлячи 40% води, ізраїльським фермерам вдалося підвищити урожайність на 50-75%, порівняно зі звичайним зрошенням.

Нині існує багато різноманітних систем крапельного поливу, орієнтованих на різні потреби – починаючи від складних комунікацій для великих посівних площ та промислових теплиць, і закінчуючи міні-комплексами для кімнатних тепличок та вирощування рослин на гідропоніці чи компості. Звичайно ж, нас найперше цікавить, як можна впровадити таку економну систему на своїй присадибній ділянці, не тільки на грядках при, наприклад, вирощуванні помідорів, а й на квітниках.

Крапельний полив своїми руками

Системи для крапельного поливу можуть значно відрізнятися за ціною, все залежить від складності та довжини комунікацій. Але якщо придбання готової системи видається вам дорогим задоволенням, то можна дещо зекономити, склавши її власноруч. Найперше, що потрібно – це пластикові труби або шланги. Їх довжину розраховуйте в залежності від довжини грядок. Для подачі води потрібен насос, але якщо ділянка невелика, то вода по трубах може йти самопливом. Треба тільки поставити на підвищення (1-2 м) велику ємність з водою та під’єднати до неї трубу. Для регулювання потоку води встановлюють краники, труби з’єднують за допомогою перехідників, крапельні стрічки приєднують до труби (шланга) за допомогою фітингів, в кінці системи ставлять заглушки.

крапельний полив зображення 3

Отже, ще раз нагадаю, що потрібно придбати для системи поливу:

  1. Водяний насос (для великої ділянки);
  2. Пластикові труби, шланги;
  3. Краники;
  4. Перехідники, трійники, фітинги, заглушки;
  5. Крапельні стрічки.

В кінці сезону конструкцію потрібно розібрати, промити та відправити на зберігання до наступної весни. В такому випадку система поливу буде служити вам набагато довше, не потребуючи заміни.

Крапельний полив… із пляшки

крапельний полив з пляшки зображення 2

Якщо ви досі не наважилися придбати систему крапельного поливу, то можна спробувати обійтися підручними засобами. У багатьох за зиму в господарстві назбиралася купа пластикових пляшок, тож їх можна використати для підтримки найбільш вологолюбних овочевих культур – капусти, наприклад (в тому числі і декоративної). В кожній пляшці потрібно шилом проколоти отвори, а потім закопати в землю поруч з рослинами, залишаючи на поверхні лише шийку пляшки. Далі доведеться раз на день доливати воду в пляшку, а волога вже сама знайде шлях до коренів. Правда ж, дуже схоже на той стародавній китайський метод? Недарма ж кажуть, що нове – то давно забуте старе 🙂 А може й у вас вдома збереглися глиняні горщики, то чом би не спробувати по-новому застосувати старі звичні речі?

Якщо ж вологи на вашій ділянці більш, ніж достатньо, мабуть, варто подбати про дренажну систему. Хочете обійтися зовсім без поливу? Вивчайте способи вирощування овочів на гідропоніці чи аквапоніці.

Щедрих вам врожаїв!

Наталія Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить