Полив – одне з першочергових завдань на дачній ділянці. Без води нема життя. І добре, якщо ви маєте можливість бути на городі чи в саду кожен день і за потреби поливати свої рослини. А якщо ви приїжджаєте на дачу тільки на вихідні? Тоді незамінним помічником стане система крапельного поливу. До того ж для багатьох рослин полив безпосередньо біля коріння набагато корисніший, ніж зверху. У цій статті розкажемо, як зробити просту, але ефективну «систему крапельного поливу» зі звичайних пластикових пляшок або глиняних горщиків.
Зміст:
На ринку існує багато сучасних систем крапельного поливу, але, по-перше, вони дорого коштують, а по-друге, на жаль, за наших реалій є велика небезпека, що її просто хтось вкраде чи пошкодить, якщо ви на дачі буваєте раз на тиждень. Тому доводиться включати фантазію і придумувати всілякі недорогі способи поливу, які можна створити своїми руками з підручних засобів.
Надзвичайно зручною і практично безкоштовною є «система крапельного поливу» із пластикової пляшки. Такий крапельний полив добре працює, ще й допомагає берегти нашу природу, бо дає друге життя використаному пластику.
Більше про переваги використання крапельного поливу для рослин читайте в нашому матеріалі Крапельний полив – економимо воду і час.
Полив рослин з-під коріння, а не зверху, сприяє їх швидшому росту, розвитку здорової кореневої системи та допомагає уникнути грибних захворювань. Наприклад, у помідорів може жовтіти листя при потраплянні води на нього, тому для томатів полив з-під коріння – оптимальний варіант.
Візьміть дволітрову пластикову пляшку і зробіть по ній невеликі проколи-дірки. Можна зробити менше отворів, ніж на цій картинці, щоб вода повільніше просочувалась, але це залежить від того, наскільки сухий ґрунт. Закопайте пляшку поруч з молодою рослиною, горловину пляшки лишіть зверху. Наповнюйте її водою, коли пляшка спорожніє.
Запам’ятайте! Закопувати пляшку біля дорослої рослини, у якої вже розвинена коренева система, не варто. Так можна пошкодити коріння. В цьому випадку краще використати варіант, який описаний нижче.
Можна зробити ще простіше – берете 1,5-2-літрову пластикову пляшку, робите кілька проколів ножем на її дні, прикопуєте в землю буквально на кілька сантиметрів (2-3 см – не більше), наливаєте в пляшку воду і закриваєте корком. Таким чином вода до рослини буде надходити у верхній частині коріння, але її витрати будуть відбуватися значно повільніше, ніж у першому випадку.
Як показує досвід, одна така півторалітрова пляшка, прикопана на високій грядці з огірками, забезпечує водою цілий тиждень 2-3 кущі огірків навіть в період плодоношення. Від вас потрібно тільки раз на тиждень добре полити грядку зверху та поповнити запаси води в «системі крапельного поливу».
Ось декілька порад від тих, хто вже користується таким крапельним поливом власного виробництва:
Якщо ви проти пластику поруч з рослинами, існує спосіб замінити пляшку керамічними горщиками. Необхідно взяти два неглазуровані глиняні горщики, заклеїти в одному з них нижній отвір герметиком, у другому горщику трохи збільшити отвір, щоб зручно було наливати воду. Склеїти їх широким краєм докупи та закопати поруч з рослиною отвором догори. Наливати воду у отвір, коли ємність спорожніє. Полив буде відбуватися за рахунок того, що, оскільки горщики не фарбовані і не глазуровані, через пори у їх стінках вода повільно просочуватиметься.
Така конструкція займатиме більше місця на грядках, але вона буде дуже зручна для тих, хто боїться, що пластик може виділяти якісь шкідливі речовини у ґрунт.
Вирішити проблему своєчасного та регулярного поливу може також допомогти агрогідрогель. Що це таке і як його використовувати, читайте в нашій статті Гідрогель – літо без поливу.
Гарних вам врожаїв!
Галя Константинович,
ЗЕЛЕНА САДИБА.