Крапельний полив з пластикової пляшки — просто та ефективно

Полив – одне з першочергових завдань на дачній ділянці. Без води нема життя. І добре, якщо ви маєте можливість бути на городі чи в саду кожен день і за потреби поливати свої рослини. А якщо ви приїжджаєте на дачу тільки на вихідні? Тоді незамінним помічником стане система крапельного поливу. До того ж для багатьох рослин полив безпосередньо біля коріння набагато корисніший, ніж зверху. У цій статті розкажемо, як зробити просту, але ефективну «систему крапельного поливу» зі звичайних пластикових пляшок або глиняних горщиків.

Крапельний полив з пластикової пляшки — просто та ефективно

Крапельний полив з пластикової пляшки — просто та ефективно

Зміст:

Переваги крапельного поливу для рослин

На ринку існує багато сучасних систем крапельного поливу, але, по-перше, вони дорого коштують, а по-друге, на жаль, за наших реалій є велика небезпека, що її просто хтось вкраде чи пошкодить, якщо ви на дачі буваєте раз на тиждень. Тому доводиться включати фантазію і придумувати всілякі недорогі способи поливу, які можна створити своїми руками з підручних засобів.

Надзвичайно зручною і практично безкоштовною є «система крапельного поливу» із пластикової пляшки. Такий крапельний полив добре працює, ще й допомагає берегти нашу природу, бо дає друге життя використаному пластику.

Більше про переваги використання крапельного поливу для рослин читайте в нашому матеріалі Крапельний полив – економимо воду і час.

Полив рослин з-під коріння, а не зверху, сприяє їх швидшому росту, розвитку здорової кореневої системи та допомагає уникнути грибних захворювань. Наприклад, у помідорів може жовтіти листя при потраплянні води на нього, тому для томатів полив з-під коріння – оптимальний варіант.

 

Для більшості рослин полив безпосередньо біля коріння набагато корисніший, ніж зверху

Для більшості рослин полив безпосередньо біля коріння набагато корисніший, ніж зверху

Як зробити крапельний полив за допомогою пластикової пляшки

Візьміть дволітрову пластикову пляшку і зробіть по ній невеликі проколи-дірки. Можна зробити менше отворів, ніж на цій картинці, щоб вода повільніше просочувалась, але це залежить від того, наскільки сухий ґрунт. Закопайте пляшку поруч з молодою рослиною, горловину пляшки лишіть зверху. Наповнюйте її водою, коли пляшка спорожніє.

Запам’ятайте! Закопувати пляшку біля дорослої рослини, у якої вже розвинена коренева система, не варто. Так можна пошкодити коріння. В цьому випадку краще використати варіант, який описаний нижче.

Можна зробити ще простіше – берете 1,5-2-літрову пластикову пляшку, робите кілька проколів ножем на її дні, прикопуєте в землю буквально на кілька сантиметрів (2-3 см – не більше), наливаєте в пляшку воду і закриваєте корком. Таким чином вода до рослини буде надходити у верхній частині коріння, але її витрати будуть відбуватися значно повільніше, ніж у першому випадку.

Як показує досвід, одна така півторалітрова пляшка, прикопана на високій грядці з огірками, забезпечує водою цілий тиждень 2-3 кущі огірків навіть в період плодоношення. Від вас потрібно тільки раз на тиждень добре полити грядку зверху та поповнити запаси води в «системі крапельного поливу».

Ось декілька порад від тих, хто вже користується таким крапельним поливом власного виробництва:

  • Вставте в горловину пляшки лійку. Це спростить доливання води. Можна використати з цією метою перевернуту відрізану горловину меншої пляшки (як на фото нижче).
  • Дуже спрощує процес пробивання отворів, якщо спершу в пляшці заморозити воду.
  • Зробіть обов’язково один отвір на дні пляшки, щоб вода там не застоювалася.
  • Щоб отвори на дні пляшки не забивалися водою, покладіть на грунт, на який будете ставити пляшку трохи трави чи сіна.
  • Зробіть маркери для закопаних пляшок, щоб легше їх було шукати.
  • На пляшках треба лишити закручені кришечки і відкручувати їх лише, коли треба долити воду. Інакше вода з пляшки дуже швидко піде в землю. Можете зробити експеримент – лишіть одну пляшку з кришкою, а поряд – без.

Крапельний полив з глиняних горщиків

Якщо ви проти пластику поруч з рослинами, існує спосіб замінити пляшку керамічними горщиками. Необхідно взяти два неглазуровані глиняні горщики, заклеїти в одному з них нижній отвір герметиком, у другому горщику трохи збільшити отвір, щоб зручно було наливати воду. Склеїти їх широким краєм докупи та закопати поруч з рослиною отвором догори. Наливати воду у отвір, коли ємність спорожніє. Полив буде відбуватися за рахунок того, що, оскільки горщики не фарбовані і не глазуровані, через пори у їх стінках вода повільно просочуватиметься.

Така конструкція займатиме більше місця на грядках, але вона буде дуже зручна для тих, хто боїться, що пластик може виділяти якісь шкідливі речовини у ґрунт.

Вирішити проблему своєчасного та регулярного поливу може також допомогти агрогідрогель. Що це таке і як його використовувати, читайте в нашій статті Гідрогель – літо без поливу.

Гарних вам врожаїв!

Галя Константинович,

ЗЕЛЕНА САДИБА.