Епоха англійських троянд Девіда Остіна, або Історія одного селекціонера

Найбільш відомі серед романтичних троянд, однозначно, англійські троянди. Це взірець і приклад для наслідування, це стиль і шарм, аромат і благородство витонченої краси. Це поєднання розкоші старовинних  і витривалості та безперервного цвітіння сучасних троянд. Ці троянди створив видатний англійський селекціонер Девід Остін, а точніше Девід Чарльз Хеншо Остін (David Charles Henshaw Austin). Шістдесят років життя він присвятив своїй меті. Захоплення, хоббі втілилось у справжнє світове надбання. Цій великій людині вдалося створити окремий розділ в історії троянд. За його сортами весь світ втрачає розум останні 4 десятки років.

epoxa-anglijskix-troyand-17-1024x673-1655967

Епоха англійських троянд Девіда Остіна, або Історія одного селекціонера

Понад 240 офіційно зареєстрованих сортів троянд, більше 20 з яких в різні часи були відзначені престижними нагородами. Ці троянди прикрашають королівські парки і присадибні ділянки у багатьох країнах світу. Видатні здобутки Девіда Остіна були відмічені Орденом Британської Імперії, а 2019 року його було оголошено Great Rosarian of the World — Великий Трояндар Світу. Кожного року випускаються 2-3 нових сорти англійських троянд. Ті сорти, які не відповідають заявленим вимогам, знімаються з продажів, оскільки для фірми якість її саджанців є визначальним.

Зміст:

Девід Остін і його шлях до визнання

Шлях до визнання лежав через впертість і блакитну мрію Девіда Остіна. Син фермера, 1926 року народження,  виховувався в Олбрайтоні, центральній частині Англії, працював разом з родиною у сільському господарстві.

Закоханому у старовинні троянди Девіду трапляється книга Джорджа Банерда «Стародавні садові троянди» — подарунок сестри на 21 рік. А на початку 50-х після відвідування трояндарія у Франції, де була зібрана розкішна колекція старовинних троянд, Девід Остін остаточно розуміє, чим він хоче займатися – створювати нові троянди.

Він взяв намір не просто відтворити красу старовинних троянд, а зробити дещо нове: ідеальну троянду, квітка якої нагадувала б старовинну, мала приємний запах, гармонійну форму куща і при цьому цвіла б повторно.

Перша троянда його власної селекції з’являється на світ, коли Девіду Остіну виповнюється 35 років – Constance Spry (1961). Схрестивши між собою старовинну гальську троянду Belle Isis з флорибундою Denty Maid (Le Grice) він отримав сорт, який перевершив всі очікування! Завдяки величезним квітам (до 16 см) і надзвичайно сильному аромату мірри — пряності, яка використовується в церковних обрядах і є абсолютно унікальною для троянд (вона ляже в основу майбутніх його шедеврів) — була отримана троянда, якій судилося здійснити переворот в трояндовому світі і стати його класикою.

Перша троянда Девіда Остіна – Constance Spry (1961)

Незважаючи на однократне цвітіння Constance Spry  і досі має своїх прихильників. Саме нею починається «трояндова епоха Девіда Остіна». В 1967 році він створив ще один сорт Chiantі. Саме ці два перші сорти лягли в основу групи англійських, як називав їх сам творець, троянд.

epoxa-anglijskix-troyand-20-1024x763-1594657

Троянда Chiantі Девіда Остіна

Зачаровані красою і витривалістю чайно-гібридних троянд, які перебували на піку популярності, консервативні розплідники троянд неохоче беруть на продаж «старомодні» троянди Остіна. Тож він вирішує продавати їх сам. В 1969 році Девід Остін засновує свій власний розплідник, який отримав назву David Austin Roses.

До цього року процес розмноження троянд вдосконалився і вже була випущена перша серія повторноквітучих сортів під назвою «Англійські троянди». За надійної підтримки його дружини і натхненниці Пет Остін справа жила, розвивалася, популярність його троянд росла і поступово розплідник зайняв свою нішу. Та міжнародне визнання приходить аж в 1983 році після представлення світу на виставці троянд в Челсі сортів Graham Thomas іMary Rose. Згодом перша троянда займе почесне місце в Залі Слави (WFRS), а друга стане класикою, вона є одною з найпопулярніших троянд Остіна і сьогодні.

Міжнародне визнання приходить до Девіда Остіна в 1983 році після представлення світу троянди Graham Thomas

Міжнародне визнання приходить до Девіда Остіна в 1983 році після представлення світу троянди Graham Thomas

В 1992 році Остін почав розробляти сорти, які призначалися для ринку зрізочних квітів, доступних протягом всього року. Перша група зрізочних сортів була випущена в 2004 році. Сьогодні ці троянди вважаються одними з найпрестижніших і затребуваних для оформлення свят, в тому числі і королівських весіль та особливих подій по всьому світу. Чарівні і неймовірно фотогієнічні вони зберегли красу, аромат і шарм садових троянд.

Знаменитий селекціонер троянд, засновник фірми David Austin Roses Девід Остін помер 18 грудня 2018 р. у віці 92 роки у своєму будинку в колі рідних йому людей у Шропширі. Cправу Великого Трояндаря Світу продовжують його нащадки: син Девід та онук Річард. Сьогодні Девід Остін Роуз залишається сімейним бізнесом. Наразі розплідник є найбільш комерційно успішним, його філіали відкриті по всьому світу. Девід Остін — найвідоміший садовод і селекціонер не тільки Великобританії, а й усього світу. Саме поняття «англійскі троянди» вже давно ассоціюється з його ім’ям, яке стало справжнім брендом.

epoxa-anglijskix-troyand-01-1024x680-3959501

Наразі розплідник Девіда Остіна є комерційно успішним не тільки в Великобританії, але й в усьому світі

Особливості сортів англійських троянд

При всій елегантній вишуканості троянди Остіна досить невибагливі. За словами селекціонера, їм достатньо підготовленого ґрунту, пари підживлень за сезон, хорошого поливу під час посухи і надійного укриття на час морозу. «І вам не доведеться за них турбуватися!» – запевняв Девід Остін.

Поєднавши ніжний шарм та чудові аромати старовинних троянд із широкою кольоровою гамою та повторноквітучим характером сучасних троянд, він досяг справді неймовірних результатів. Як група, англійські троянди славляться своїм видатним здоров’ям, надійністю та енергійністю.

Чагарниковий характер робить їх ідеальними для пишних міксбордерів, поєднання з іншими рослинами, посадки у великі контейнери. Більш компактні англійські троянди добре виглядають на клумбах з самих троянд, високі сорти можуть стати прикрасою парканів, будівель, неперевершені в ароматних, квітучих живоплотах. Більшість сортів чудово себе почувають у півтіні, принаймні чотири-п’ять годин хорошого сонця на день їм вистачить для пишного цвітіння.

Англійські троянди в основному відносяться до шрабів, але є і троянди, представлені іншими садовими групами, зокрема плетистими. Англійські троянди як чагарники найкраще виглядають, коли висаджуються групами з трьох і більше одного і того ж сорту. Потім вони будуть рости разом, утворюючи один щільний чагарник. Але тут потрібно обережно враховувати розміри і можливості свого саду. В теплих і лагідних умовах України багато сортів переростають заявлені виробником габарити.

Серед кущових троянд можна знайти прекрасні сорти на будь-який смак. Кольорова палітра надбагата і здається безкінечною: від білосніжних і кремових, до ніжно-рожевих і насичених пурпурових, від вершкових до насичених жовтих, мідних і помаранчево-червоних.

Багато англійських троянд можна вирощувати у якості невисоких плетистих троянд – клаймберів. Найкраще вони виглядають на стінах різних споруд, але також можуть прикрасити  арки та обеліски. Квітують духмяними квітами по всій висоті куща, так що створити романтичний куточок їм під силу, як ніяким іншим клаймберам.

Англійські  рамблери відрізняються, в першу чергу, повторним цвітінням на відміну від багатьох рамблерів, які квітнуть раз за сезон. Їхні невеликого розміру квіти мають приємний аромат. Троянди виростають великими, пагони пластичні, гнучкі, що дозволяє вдало використовувати їх на арках, стовпах, обелісках, перголах, садових шпалерах, вони здатні забратися на невеликі дерева і кущі.

epoxa-anglijskix-troyand-02-1024x669-8569393

На своїй фермі на околицях Олбрайтона в 300 км від Лондона Девіда Остін створив демонстраційний сад

Про виставковий сад Девіда Остіна

На своїй фермі на околицях Олбрайтона в 300 км від Лондона Девіда Остін створив демонстраційний сад. Батьківщина видатних англійських троянд кожного року притягує відвідувачів зі всього світу. Не дивно, адже це один з найкращих (якщо не найкращий) садів Англії — старої-доброї натхненниці і взірця всього світового садового мистецтва.

«Музей» троянд під відкритим небом не залишає байдужим нікого. Без перебільшення, це одне з найчарівніших місць на Землі. Сам сад складається з декількох садів. Центральне ядро всього саду утворює Довгий сад (THE LONG GARDEN). Три доріжки, в кінці кожної знаходиться фокусна точка: вигляд на інший сад або скульптуру. По боках від доріжок в клумбах, окантованих стриженим бордюром з тису, посаджені старовинні троянди. Вони, зазвичай, цвітуть один раз на початку літа. Також там ростуть сучасні кущові та грунтопокривні троянди та багато інших англійських троянд, які підтримують сезон цвітіння аж до холодів.

В кінці саду розташована скульптура трьох жінок, по периметру якої зведена кругла пергола. Взагалі, цей сад тримається на перголах — підкреслено рустикальних, грубих, обплетених безліччю витких троянд. Неперевершені відчуття гуляти під такими покривалами квітів, справжня насолода – щира і неприборкана.    

epoxa-anglijskix-troyand-03-1024x683-9246010

Довгий сад (THE LONG GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

epoxa-anglijskix-troyand-04-1024x683-8514980

Довгий сад (THE LONG GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Довгий сад (THE LONG GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Довгий сад (THE LONG GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Довгий сад (THE LONG GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Довгий сад (THE LONG GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Вікторіанський сад (THE VICTORIAN WALLED GARDEN) — це регулярний сад, оточений стіною. Вона складається з трьох концентричних кіл — квітників, розділених доріжками, що сходяться в центрі, де стоїть скульптура жінки з букетом троянд. Через доріжки перекинуті арки з плетистими трояндами. Стіни, що оточують сад, також завиті безліччю прекрасних троянд.

Вікторіанський сад (THE VICTORIAN WALLED GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Вікторіанський сад (THE VICTORIAN WALLED GARDEN) демонстраційного саду Девіда Остіна

Сад Лева (THE LION GARDEN) — чотири довгих квітника, в яких поєднуються кущові англійські троянди  з трав’янистими багаторічними рослинами, створюючи чудовий контраст кольору, форми, текстури та аромату. Межі акцентуються трояндами, які додають саду висоти та структури. За всім пильнує кам’яний лев.

epoxa-anglijskix-troyand-09-1024x680-6416022

Сад Лева (THE LION GARDEN)

І візитівка саду Остіна, який сам називав цей сад витвором мистецтва, найкрасивіший і найвпізнаваніший з усіх садів – Сад ренесанс (THE RENAISSANCE GARDEN). Найвишуканіші англійські троянди починають цвітіння ще наприкінці травня і продовжують бал аж до заморозків ранньої зими. Цей прекрасний сад демонструє універсальність англійських троянд, широкий асортимент квітів та ароматів, їхніх габаритів та можливостей.

Сад розділений на три частини, в центрі якого знаходиться довга прямокутна водойма у вигляді каналу, по бокам якої ростуть троянди. В одному кінці басейну розташована скульптура дельфіна, в іншому – літня тераса з колонами, обплетеними виткими трояндами, з якої відкривається приголомшливий вид на сад. З обох боків від басейну розташовані доріжки, оточені змієподібними квітниками, підкресленими стриженим самшитовим бордюром. В кожній кишені цих квітників представлений один сорт невисоких англійських троянд. В кінці кожної доріжки – скульптури, які дивляться на терасу.   

epoxa-anglijskix-troyand-10-1024x683-9880725

Сад ренесанс (THE RENAISSANCE GARDEN) Девіда Остіна

epoxa-anglijskix-troyand-11-1024x680-4690928

Сад ренесанс (THE RENAISSANCE GARDEN) Девіда Остіна

epoxa-anglijskix-troyand-12-1024x683-8997466

Сад ренесанс (THE RENAISSANCE GARDEN) Девіда Остіна

epoxa-anglijskix-troyand-13-1024x768-5042139

Сад ренесанс (THE RENAISSANCE GARDEN) Девіда Остіна

Видовий сад (THE SPECIES GARDEN) представлений дикими (видовими) трояндами та їхніми близькими гібридами. Це одне з перших місць, де зацвітають троянди, найкраще виглядає на початку літа. Восени в цьому саду відбувається бал шипшинок і ягідок (читайте нашу статтю Шипшини в саду Девіда Остіна — англійські, видові і троянди інших селекціонерів), господарями і гостями на якому є різноманітне щасливе птаство.

В садовому дворику — Сад патіо (THE PATIO GARDEN) — троянди, висаджені у великі ємності з теракоти. Тут зібрана одна з найбільших колекцій горщикових троянд в країні, якими під каву та чай зі смаколиками або охолоджувальними напоями можна помилуватися з чайної кімнати. Поруч розташована садова крамниця сувенірів, яка пропонує широкий асортимент високоякісних сезонних подарунків, предметів домашнього вжитку та садівництва, а також власний асортимент туалетного приладдя, посуду від David Austin Roses.

Сад патіо (THE PATIO GARDEN)

Сад патіо (THE PATIO GARDEN)

Сад патіо (THE PATIO GARDEN)

Сад патіо (THE PATIO GARDEN)

Сад патіо (THE PATIO GARDEN)

Сад патіо (THE PATIO GARDEN)

А тепер окличні знаки!!!!!!!!! Скільки троянд, казкові поєднанні, неймовірні види! Море, океан, вся товщя водяної поверхні нашої прекрасної планети! І це все троянди великого митця і науковця Девіда Остіна. Мріємо і націлюємось: розарій, центр рослин та магазин сувенірів відкритий з понеділка до неділі з 9:00 до 17:00, вільний вхід – нас чекають! Побувати в саду Девіда Остіна і… в Париж! Частинка цієї неймовірної краси вже глибоко пустила корені в наших садах та серцях! Чекайте, українські англійські троянди! Все буде!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.