Шипшини в саду Девіда Остіна — англійські, видові і троянди інших селекціонерів

В улюбленому багатьма саду ДО Роузес, де вистачає місця і рослинам, і тваринам, краса шипшин цінується далеко не в останню чергу. На рівні з таким показником як «ідеальний для пергол, арок, стін, альтанок», до кожного сорту, якщо він тому відповідає, додається позначка «найкращий для утворення плодів». Як вам? Мені це дуже подобається! І в саду, і характеристика. Тож далі (починайте не дивуватися) будемо додавати і ми цю здатність троянд утворювати плоди до сортів, які попадуть в наше коло інтересів. В цій статті розглянемо троянди з саду Девіда Остіна (англійські і не тільки), які утворюють красиві плоди-шипшини. На гостину в Шропшир, у виставковий сад Девід Остін Роузес! Подивимось, як там зимується?

Шипшини в саду Девіда Остіна — англійські, видові і троянди інших селекціонерів

Шипшини в саду Девіда Остіна — англійські, видові і троянди інших селекціонерів

Міжсезоння в саду ДО Роузес

Це ми в себе вдома, в Україні, чекаємо від зими зими. Нам хочеться засніжених краєвидів, морозу, санчат і ковзанів – маємо повне право. Англія ж милується в своїх садах іншими пейзажами, інше винаходить для забав. Ми її починаємо розуміти періодично. Та вже, нарешті, дочекалися – попустило з підрахунком днів до весни, втішаємося зимою – справжньою! Ми знаємо, що це таке!

Відволіклись дещо на вистражданих радостях і переносимось в найчарівніший розарій, де панують м’які зими, неспекотне літо, куди ми постійно з вами ходимо, де нас вже впізнають).

Тут є чим милуватися завжди. З середини осені під зиму сад чепуриться в намисто, вбирається в коралі, пишається коштовними доріжками. В саду починається нове життя: спокійне, поважне, по-інакшому красиве – не відірватися, не вирватись! Доцвітають поодинокі квіти, сад озирається, заходиться на відпочинок.

“Взимку можна не турбуватися про поливання та обрізування квітів, оскільки троянди перебувають у стані спокою”, – розповідають про свою роботу садівники ДО Роузес

«Багато хто питає, що робити з трояндами після того, як вони відцвіли. У Великобританії впродовж  листопада-грудня ми ще можемо бачити поодинокі квіти на кущах. Та оскільки ми йдемо в зиму, троянди теж мають до неї підготуватися. Протягом цього часу можна не турбуватися про поливання та обрізування квітів, оскільки троянди перебувають у стані спокою. Вони будуть  красиві в паморозі та під сніговим покровом в цей період. Вже з приходом нового року ми почнемо готувати троянди до нового сезону – приступимо до їх обрізування», — діляться досвідом головний садівник розплідника Стів Парнхем (на фото вище).

Приблизно з січня в теплих регіонах починається важлива пора – настає час, коли варто подумати про обрізку троянд. В захопленні англійськими трояндами постійно приміряєш Великобританію на себе, але навіть в теплих регіонах України січень для обрізування троянд — ще зарано. Попереду непередбачуваний лютий і ще більш дивним може видатись березень. Квітень, будь ласка, будь людиною!

В саду Девіда Остіна радіють морозним ранкам, шипшинкам в паморозі і просто щасливі бачити сніг.

Шипшинковий настрій у «Видовому саду» ДО Роузес

Серед виокремлених садів в ДО Роузес (знайомство з садом відбувалось тут) є «Видовий сад» (The Species Garden), де зібрана колекція видових (диких) троянд (шипшин) і близьких до них гібридів. Саме в цьому саду життя оживає раніше за інші місця і не вщухає аж до пізньої осені. Ці троянди зацвітають першими ще з кінця весни, а восени в цьому саду щебече різноманітне птаство, знаходячи поживу на банкеті шипшин і ягід.

Представлені в колекції і на продаж дикі троянди  і наближені до них гібриди походять з різних куточків світу. В основному, це кущові троянди, що відрізняються природною елегантністю росту, цікавим листям і простою красою квітів, за якими, зазвичай, слідують різнокольорові плоди у різноманітних формах та розмірах. За невеликим винятком, вони цвітуть лише один раз за сезон.

Всього в розпліднику представлено 80 сортів таких троянд, з них 25 –  це шотландські троянди, гібриди троянди спіносіссіма (Rosa spinosissima). Вони утворюють густі чагарники, усипані чарівними маленькими квітами, а потім незвичними майже чорними плодами. Гібриди троянди спіносіссіма (раніше відомі, як pimpinellifoloia)  будуть процвітати навіть в дуже поганих умовах (оригінальні види ростуть на скелях біля моря). Сорти з повторним цвітінням вимагають кращих умов.

Кущі видових троянд і їх гібридів з великою яскравою масою шипшин — для чудового осіннього та зимового краєвиду:

 • Троянда зморшкувата (Rose Rugosa);
 • Троянда зморшкувата «Альба» (Rose Rugosa Alba);
 • Троянда зморшкувата «Ханса» (Hansa);
 • Гібрид троянди Мойезі (Rose Moyesii) «Гераніум» (Geranium).

Фото всіх галерей відкриваються у великому розмірі. 

Читайте також нашу статтю Троянди, які дарують розкішні шипшини — красу саду в міжсезоння.

Сорти англійських троянд, які утворюють декоративні плоди

До характеристики сортів, які продає розплідкник ДО Роузес, крім загальних параметрів — висота/ширина, вказання найкращого  по відношенню до сонце/тінь положення, розміщення в саду з огляду на пластичність стебел та зростання (пергола, арка, обеліск, стіна бордюр, міксбордер і т.д.) — вказуються такі незвичні показники, як «найкращі для залучення бджіл» та «найкращі для утворення плодів».

Серед англійських троянд (остінок) ДО Роузес виділяють наступні сорти, які найкраще родять красиві шипшинки:

 • «Ларк Аскендін» (The Lark Ascending);
 • «Малверн Хілс» (Malvern Hills);
 • «Дженероус Гарденер» (The Generous Gardener);
 • «Тоттерінг бай Джентлі» (Tottering by Gently);
 • «Скарбороугх Фейр» (Scarborough Fair);
 • «Шропшир Лас» (Shropshir Lass);
 • «Монін Міст» (Morning Mist);
 • «Сінтілейшн» (Scintillation).

Троянда «Шропшир Лас»

«Шропширська дівка/дівчина/подружка і навіть кохана» ­—  вільний переклад — стає  ближче. А в даному випадку і дуже інтригуюче: так хто ж?) Один з найвищих англійських альпіністів. Його великі поодинокі білі квіти мають цікавий аромат мирри. Незважаючи на те, що цвітіння повторне, восени троянда вкривається килимом з шипшин.

Троянда «Монін Міст» 

Троянда «Монін Міст» (Morning Mist) – одна з найбільш габаритних англійських шрабів, квітує поодинокими китицями квітів. В перекладі означає чарівне «Ранішня мла».

Троянда «Монін Міст» (Morning Mist), Девід Остін, 1968

Троянда «Монін Міст» (Morning Mist), Девід Остін, 1968

Троянда «Сінтілейшн»

Троянда Сінтілейшн (Scintillation) — «блиск/спалах/сяйво» — ідеальний, пропорційний чагарник з майже поодинокими ніжно-рожевими квітками. Густий, добре розгалуджений з безперервним квітуванням сорт.

Троянда Сінтілейшн (Scintillation)

Троянда Сінтілейшн (Scintillation)

Троянда «Дженероус Гарденер»

Троянда «Дженероус Гарденер» (The Generous Gardener) – «щедрий садівник». «Коли пелюстки розкриваються, вони оголюють численні тичинки, квітка стає схожа на квітку водяної лілії. Ніжний, блискучий рожевий колір, вишуканий аромат старовинної троянди, мускусу та мирри». А восени такий же щедрий на помаранчеві великі шипшини.

Троянда «Дженероус Гарденер» (The Generous Gardener)

Троянда «Дженероус Гарденер» (The Generous Gardener)

Троянди інших селекціонерів з красивими шипшинами

Серед сортів інших селекціонерів, які продаються в розпліднику:

Рамблери:

 • «Френсіс Е. Лестер» (Francis E. Lester);
 • «Рамблін Ректор» (Rambling Rector);
 • «К’ю Рамблер» (Kew Rambler);
 • «Воббі Джеймс» (Bobby James);
 • «Філіп Кіфтсгейт» (Filipes Kiftsgate).

Кілька порад від спеціалістів розплідника

Як говорять у ДО Роузес, більшість троянд можуть виробляти плоди восени. Від видових троянд вільного зростання до вишуканих чайно-гібридних сортів.

«Зазвичай, найкраще плоди утворюються на трояндах з простими або напівмахровими квітами та тими, що не повторюють цвітіння. Але якщо ви бачите багато бджіл, які відвідують квіти певного сорту, це часто є гарним знаком того, що вони також можуть бути врожайними на шипшини. Так що не будьте занадто поспішними, видаляючи квіти, що відцвіли. Подивіться на троянди з плодами цієї осені. Сподіваємось, ви побачите, якими вони можуть бути красивими, і надихнетеся садити сорти, що виробляють декоративні шипшини, у своїх садах,» — ділиться досвідом Майкл Меріот, технічний менеджер і трояндознавець, який працює в розпліднику понад 30 років і є джерелом знань з усіх питань, що стосуються троянд.

Хоч в зимові місяці плоди можуть марніти, тут радять не перейматися і все одно залишати їх для пташок. При весняному обрізуванні троянд всі кущі знову стануть охайними. Запрошують приглядатися до троянд в своїх садах і залишати визрівати плоди на тих, які виробляють  великі, яскраві, помітні шипшини. Також спеціалісти застерігають: якщо хтось захоче використати ягоди в кулінарних цілях, потрібно бути певними, що вони не контактували з жодними пестицидами.

“У цю пору року наші сади наповнені красивими яскравими трояндовими плодами, додаючи дуже потрібний сплеск кольору до зимових місяців” - ДО Роузес

“У цю пору року наші сади наповнені красивими яскравими трояндовими плодами, додаючи дуже потрібний сплеск кольору до зимових місяців,” – ДО Роузес

«Деякі троянди утворюють дуже декоративні шипшини у великих кількостях, які тримаються на трояндах довше, ніж інші. Найкращі з них такі ж барвисті, як і їхні квіти”, — заохочують нас, «прихожан» саду ДО Роузес, прихильників їхніх троянд і бачення трояндового світу до дослідження власних троянд у своїх садах.

Трояндовий сад ДО Роузес настільки перевертає уявлення про те, якими можуть бути троянди, що просто не можна ним (садом) не захоплюватись. Кого залишить байдужим килим з червоними плодами аж до даху в кінці листопада, коли все віджовтіло-відгреміло? А стовпи? Алеї зі стовпами в обіймах трояндових пагонів, обсипаних дрібними намистинами шипшин, зібраних, як і квіти, в букетики… Відео з прогулянки шипшиновим садом разом з головним садівником можна проглянути в коментарях до цієї статті. Можливо, для когось відкриються нові горизонти чи сорти, або просто відчуття…

І про роль малого у великому. Створення нового сорту David Austin займає близько 10 років. Процес розведення троянд все ще лагідно проводиться вручну в теплицях Шропширу, як це було 60 років тому, коли тільки починалась епоха «англійських» троянд. І починалась вона з шипшинки!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА,

за матеріалами сайту ДО Роузес (https://www.davidaustinroses.com/).