Досить важко відмовлятися від звичних речей. Щоб отримувати високі врожаї, нам доводиться з року в рік перекопувати землю, розпушувати її, вносити мінеральні добрива та компост, викорінювати бур’яни та боротися з шкідниками городніх культур. Іноді здається, що використання гербіцидів – це єдиний спосіб захистити урожай або очистити старий сад. А тим часом можна зменшити кількість бур’яну, в тому числі пирію на присадибній ділянці, не застосовуючи «хімії». Яким чином цього досягти, читайте далі.
Але почнемо з того, що кожна рослина чимось корисна і кожна займає своє місце. В природних умовах всі види прекрасно вживаються між собою, утворюючи саморегулюючу екосистему, стійку до несприятливих умов. Дикорослі рослини рідко потерпають від хвороб та шкідників, а їх чисельність регулюється природним шляхом.
На жаль, більшість культурних видів не мають такої стійкості, тому доводиться їх захищати. Та, застосовуючи різні отрутохімікати для захисту, ми знищуємо не тільки шкідників, а й наших добровільних помічників – комах, дрібних гризунів, птахів, земноводних та ін. Наразі завдання полягає в тому, щоб створити на присадибній ділянці умови, максимально наближені до природних. Це одне з завдань “розумного” городу. Тоді там знайдеться місце не тільки для овочів та зелені, а й для кульбабки, пташок та метеликів.
Насправді поділ рослин на бур’яни та культурні рослини досить умовний. Виріс не на своєму місці – значить, бур’ян. Іноді бур’янами можуть стати й культурні види, які розповсюджуються по ділянці стихійно. Наприклад, в минулі роки на грядці чи квітнику були висіяні сидерати і тепер їх насіння сходить впереміж з основною культурою. Або ж малина з року в рік перелазить через межу, заважаючи росту інших рослин. Або дівочий виноград, який постійно вилазить за виділені йому межі… Культурні види, які виросли на ділянці не з волі господаря, називають засмічувачами. До них можна віднести навіть полуницю.
Тоді які ж рослини вважають бур’янами? Зазвичай до цієї групи відносять дикорослі види, що активно прагнуть захопити ділянки сільськогосподарських угідь. Рослини-агресори вирізняються високою здатністю до виживання завдяки своїм біологічним особливостям:
Кожен з нас може розповісти власну історію боротьби з бур’янами, хоча зазвичай все зводиться до традиційних методів – прополювання, розпушування ґрунту, пригнічення росту коренів та обробки гербіцидами. Доводиться витрачати багато часу і сил, навіть якщо під рукою є зручний городній інвентар.
Та чи варто тримати город в ідеальній чистоті? Дослідження довели, що культурні рослини почуваються більш здоровими на ділянках з незначною засміченістю, а зовсім не там, де геть чисто. Бур’яни можуть захищати овочі від палючого сонця і навіть замінювати собою сидерати. Головне – не давати небажаним гостям випускати квітконоси, вчасно скошувати наземну частину, її ж можна потім використовувати як мульчу. Не варто брати для мульчування ті рослини, які розмножуються частинами стебел та відростками (портулак дикий, розхідник звичайний, жовтець повзучий). Але й вони можуть бути корисними, якщо приготувати з них рідке зелене добриво. А це один з методів, як покращити якість ґрунту.
А чи можна боротися з бур’янами без «хімії», коли вони вже надто докучають? Тут допоможе мульчування, про яке я вже згадувала вище. Мульчею можуть послужити не тільки скошена трава та бур’яни, а й різні підручні матеріали. Однорічні бур’яни, навіть такі набридливі, як лобода чи мокрець, дуже рідко пробиваються через шар мульчі.
Але як вивести пирій, берізку чи осот? Ці багаторічні рослини мають дуже розгалужене коріння, і скільки їх не виполюй, вони з’являються знов і можуть навіть пробиватися через асфальтове покриття двору. Городники, які давно практикують органічне землеробство, помітили, що на замульчованих ділянках основна частина коріння знаходиться якраз в пухкому верхньому шарі мульчі. Тому можна витягти коріння легко, без особливих зусиль. А наступного разу вам вже доведеться витрачати менше часу на боротьбу з бур’янами, бо не всі вони витримають таку облогу.
Щедрих вам урожаїв!
Наталія Волкова,
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить
Сохранить