Можливо, ви вже щось чули чи читали про гідрогель. Може, вже використовуєте його при вирощуванні овочів чи в садку. Тоді напишіть в коментарях про свій досвід. Бо я, власне, в очі його ще не бачила. Але дуже хочу спробувати, чи справді все так райдужно: економія води, літо без поливу, здорові і доглянуті рослини без зусиль. А поки — вивчала, що про агрогідрогель пишуть в інтернеті. Цією інформацією зараз і хочу з вами поділитися.

Гідрогель – літо без поливу

Гідрогель – літо без поливу

Гідрогель – відносно нове відкриття вчених. Про нього я почула від своєї знайомої. Вона поділилася світлинами з Італії, де проживає останні десять років. На них – шикарні квіти в контейнерах, що підвішені просто на стовбах під відкритим небом посеред вулиці Неаполя. Оцінивши красу, я запитала: «Слухай, це ж скільки грошей йде тільки на те, щоб забезпечити їм регулярний полив?! Бо ж, враховуючи високі італійські температури та повну відсутність тіні, поливати ці квіти доводиться, мабуть, двічі на день. За це ж зарплату місто платить не одній людині! Чи там якийсь дуже серйозний крапельний полив організований?»

Як виявилося, все набагато простіше. В кожен горщик додаються спеціальні гранули, які називаються гідрогелем. Вони вбирають в себе воду, коли є її надлишок, і віддають, коли того потребують  квіти. При цьому волога не випаровується дарма, а повністю вбирається коренями рослин, не застоюючись у ґрунті. Тобто гідрогель – це ще й своєрідна дренажна система. Геніально, подумала я, і почала збирати інформацію про такий корисний винахід.

Зміст:

Яким буває гідрогель?

На ринку можна зустріти різні назви цієї речовини: гідрогель, аквагідрогель, агрогідрогель. Але принцип її дії однаковий – вбирає вологу, щоб за необхідності підживити нею рослину. На вигляд гідрогель  – порошок або гранули, рідше – рідина. При контакті з водою – розбухає, значно збільшуючись у розмірах. «Готовий до вжитку» агрогідрогель нагадує прозоре желе.

 «Готовий до вжитку» агрогідрогель нагадує прозоре желе

«Готовий до вжитку» агрогідрогель нагадує прозоре желе

Виробники стверджують, що речовина абсолютно нешкідлива ні для рослин, ні для навколишнього середовища, бо після використання гідрогель повністю розкладається в ґрунті.

Агрогідрогеь часто плутають з аквагрунтом. Продавці спеціально чи ні, але часто вводять в оману покупців, приписуючи аквагрунту чарівні можливості гідрогелю.  Аквагрунт – це різнокольорові гранули, які, вбираючи воду, перетворюються на яскраві прозорі кульки. Запамятайте: аквагідрогель абсолютно безбарвний! Аквагрунт – як правило, різнокольоровий.

 Запамятайте: аквагідрогель абсолютно безбарвний! Аквагрунт – як правило, різнокольоровий

Запамятайте: аквагідрогель абсолютно безбарвний! Аквагрунт – як правило, різнокольоровий

Гранульований гідрогель до контакту з водою виглядає, як білі тверді крихти. Вони мають різну форму і фракцію, а після того, як вберуть в себе вологу, збільшуються в 200-300 разів, трансформуючись в зернисте желе.

Рідкий гідрогель, наскільки я знаю, на українському ринку поки не продається. Принаймні, пропозицій в Інтернеті я не знайшла. До «приготування» він виглядає так само, як і гранульований. Але після контакту з водою не розбухає, а розчинається в ній.

Гідрогель – використання

Як на мене, тільки за те, що, дякуючи цій речовині, можна відмовитися від частих поливів, її варто придбати. Так 1 грам сухих гранул під час дощу, поливу чи випадання роси вбирає приблизно 200-300 мл води, якою поступово ділиться з рослинами, коли стоїть посуха.

Тобто садите ви, наприклад, кущ гортензії. Додали в лунку 5 грамів агрогідрогелю і забезпечили літровий запас води. А літр води, які безпосередньо вберуть корені рослини – це дуже багато! Вона поступово його використає, коли дощів не буде довгий час, а ви її не поливатимете. Не плутати з літром, який ви вилили під корінь. З цього об’єму рослина встигне ввібрати, в кращому випадку, десяту частину.

Використання агрогідрогелю при посадці декоративних кущів чи дерев в контейнери, взагалі, обовязково (це ж стосується і вологолюбних кімнатних рослин). Особливо таких, які дуже люблять вологу, наприклад, бругмансія. Не буде він зайвим і при посадці горця бальджуанського – ліани, яка дуже любить вологу, або велетенської дармери щитовидної.

Саджанці плодових і декоративних дерев і кущів, висаджені з використанням агрогідрогелю (від 5 до 10 грам сухої речовини в посадкову яму) приживаються у 98-99% випадків. Принаймні, так стверджують виробники і продавці продукції. Це ж стосується і хвойних рослин, які дуже страждають від нестачі вологи саме в період приживання. Дуже корисний гідрогель для фундука.

Гідрогель – використання

Гідрогель – використання

Крім цього, гідрогель використовують ще й для покращення наступних процесів:

  • Пророщування насіння (покладіть його на шар розбухлого гідрогелю товщиною 3 см у прозорій ємності. Трошки вдавіть насіння в гідрогель і накрийте контейнер плівкою. Щоденно провітрюйте, щоб видалити конденсат);
  • Вирощування розсади (використовують наступну суміш – 1 частина сухої речовини аквагелю на 4 частини ґрунту. Посіяли і полили, як зазвичай, водою);
  • Пікіровки і висадки розсади в ґрунт (занурте корені розсади в гідрогелеву масу з розрахунку 5-7 грам сухої речовини на літр води);
  • Транспортування і тривалого зберігання рослин перед посадкою (те саме використання, як і при пікіровці. Гель повністю покриває корені, тісно прилипає до них, забезпечуючи запас вологи, необхідний для підтримки життєдіяльності рослини.);
  • Покращення якості грунту за рахунок дощових червів, які дуже полюбляють вологу землю.

Гідрогель – за і проти

Як на мене, плюси використання агрогідрогелю очевидні:

  • економія води і фізичних зусиль;
  • поліпшення структури ґрунту (земля, змішана з ним, надовго зберігає пухку структуру, а отже корені в ньому дихають легко і вільно);
  • приживання саджанців, як я вже казала, 98-99%. А це дуже важливо при покупці дорогих рослин;
  • декоративність газону зберігається протягом всього сезону без поливу (необхідно розсипати 50 грам сухих гранул під кожним квадратним метром газону);
  • економічна вигода. Один кг сухого гідрогелю коштує у нас близько 250-300 грн. Але його витрати, порівняно, незначні.

Як мінус:

  • в ньому не можна пророщувати насіння з твердою шкіркою (боби, квасолю і т.д.);
  • гідрогель не повинен піддаватися взаємодії з сонячними променями. Вони можуть викликати його пліснявіння. То ж слідкуйте, щоб гранули покривалися ґрунтом, принаймні, на п’ять сантиметрів;
  • вирощувати рослини в чистому гідрогелі можна. Але тільки 2 роки. Після чого речовина підлягає повній заміні (ще один варіант городу на воді, але дорогуватий :)).

На разі про агрогідрогель у мене – все. Я собі його таки замовила. Днями прийде. Збираюся сіяти газон. На ньому і використаю. І вам, обов’язково, розкажу про свій досвід.

Ще побачимось!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить