20 надійних комбінацій для квітників з 5-ти багаторічників

Яскраві квітники — клумби, міксбордери, палісадники — головна окраса саду і найскладніші за структурою і «складом» об’єкти. Їх привабливість, в першу чергу, визначається продуманістю композиції. Найкращі квітники завжди видаються багатогранними й складними за структурою. Та, насправді, для ефекту барвистої краси не обов’язково комбінувати десятки видів рослин. Перевірені поєднання усього декількох рослин, що ідеально доповнюють один одного листям і суцвіттями — найбільш надійний та простий у догляді варіант. Квітники з 5 багаторічників підійдуть не лише недосвідченим садівникам, а й усім, хто хоче гарантованого результату.

20 надійних комбінацій для квітників з 5-ти багаторічників

20 надійних комбінацій для квітників з 5-ти багаторічників

У ландшафтному дизайні більше — не завжди краще

Прикрашання двору, створення барвистих обрамлень для дому чи доріжок, надання особливого настрою зонам для відпочинку чи шарму улюбленій порі року — мотиви для організації квітника можуть бути дуже різними. Хтось просто заповнює вільну площу, а хтось прагне створити гармонійний пейзаж і цілісний образ саду.

Та принципи облаштування квітників незмінні. Вони повинні вписатись у стиль саду, проявити смаки і вподобання господарів, гармонійно поєднуватися з будівлями й доріжками. І бути продуманними — по кольору, розміру, щільності розташування рослин, їх взаємодії, текстурі, ефекту, висоті і т.д.

Головна помилка при облаштуванні будь-якого квітника — відсутність продуманої структури. «Стихійне» заповнення вільної площі рослинами, які попадаються під руку, без аналізу їх взаємодії по текстурі, кольоровій палітрі та темпам росту ніколи не приводить до добра. Щоб квітник дійсно виправдав сподівання, поєднання рослин варто ретельно продумати наперед. Чим більше видів комбінують, тим складніше передбачити розвиток рослин і вдало їх розмістити.

«Стартовий» варіант для квітника — композиція з 5 видів рослин. Такий квітник часто не зовсім коректно  називають клумбою для початківців, або для тих, у кого не вистачає досвіду для прораховування «на око» поєднань у композиції. Але й професіонали дуже часто обирають саме варіант виразної, лаконічної простоти. Бо у ландшафтному дизайні більше не завжди означає краще.

Для того, щоб отримати барвисту композицію, іноді значно доречніше використати просту, зате яскраву комбінацію рослин, у якій кожен вид — зірка. Підібрати рослини так, щоб вони легко уживалися разом, не заважали один одному розвиватися і вдало поєднувалися з естетичної точки зору у випадку з квітником з 5 видів куди простіше. Головне — віддати перевагу надійним і самобутнім видам, що стануть окрасою саду на роки.

Для того, щоб отримати барвисту композицію, іноді значно доречніше використати просту, зате яскраву комбінацію рослин, у якій кожен вид — зірка

Для того, щоб отримати барвисту композицію, іноді значно доречніше використати просту, зате яскраву комбінацію рослин, у якій кожен вид — зірка

Як обрати багаторічники для простого і яскравого квітника?

Не дивлячись на те, що у кожному саду можна знайти місце і для сезонних композицій (однорічних рослин, які будуть яскраво квітнути чи створювати дивовижні текстури з листя, а згодом назавжди зникнуть після першого ж приморозку), садівники для створення квітників частіше обирають багаторічні види. Адже тільки з них можна створити квітник на роки. Вибір багаторічників настільки великий, що можна знайти рослини, здатні цвісти з ранньої весни до морозів, прикрашати зеленню композиції весь рік чи лише певний період.

Правильний підбір багаторічників — ключ до вдалого квітника, що буде радувати десятиліттями і не потребуватиме постійної уваги. Для новачків у справі ландшафтного дизайну та для тих, хто хоче вибрати найнадійніший варіант (без розчарувань і помилок), при створенні квітника краще обрати  тактику змішування: підібрати 5 багаторічників, які схожі по вимогам до умов і догляду, але розрізняються по 5 ключових параметрах:

  • формі і розміру квіток чи суцвіть;
  • формі і розміру листя;
  • формі і щільності кущиків;
  • висоті;
  • періоду цвітіння (за винятком квітників з явною сезонністю, в яких бажано досягти одночасного чи зближеного цвітіння видів).

Для квітників з 5 видів багаторічників не варто шукати екстравагантні, наймодніші і найдорожчі рослини. Такі квітники — сцена для розкриття усіх талантів надійних, класичних і перевірених часом, часто недооцінених рослин. Їх легко розпізнати по доступності, невисокій ціні на саджанці та їх розповсюдженості (купити рослини легко навіть на ринках). І відсутності проблем з зимівлею.

Для посадки бажано використовувати поділки і саджанці в контейнерах, адже вони вже на наступний рік створять пишні композиції і будуть радувати розкішним виглядом. На те, щоб квітник став декоративним при виборі інших варіантів посадки (а тим більше при посіві) знадобиться декілька років.

Читайте також нашу статтю Ландшафтний дизайн для новачків. Які бувають квітники?

Надійні комбінації для квітників з 5-ти багаторічників

Правильний «набір» для квітника скласти  можна і самому. Для цього варто лише чітко обмежити перелік кандидатів наявними в саду умовами і характеристиками грунту і обрати 5 рослин, які б яскраво відрізнялися, але й добре поєднувалися. Та для простих квітників є перевірені часом, надійні комбінації.

Для сонячних місць

Вдалим поєднанням та яскравим вибухом текстур і кольорів здивують  сонячні квітники з 5 багаторічників, у яких висадили такі комбінації (фото-галерея вище):

  1. Іберіс, ехінацея, флокс волотистий, каріоптеріс і чистець візантійський;
  2. Гаура, ліатріс, арабіс, ірис мечевидний і шавлія звичайна;
  3. Полинь Стеллера, іберіс, ірис мечевидний, флокс волотистий, чистець візантійський;
  4. Мордовник, шавлія лікарська, костриця блакитна, синьоголовник, перовскія;
  5. Полинь, просо прутовидне, розмарин, лаванда вузьколиста, гвоздика трав’янка;
  6. Деревій, очиток, лофант, пеннісетум, монарда;
  7. Сідач, лілійник, ехінацея, материнка, гейхера;
  8. Просо прутовидне, лобелія пурпурова, гейхера, імперата, монарда;
  9. Геленіум, флокс волотистий, гейхера, геліопсис, горець свічовидний;
  10. Герань кривава, живучка повзуча, сибірські іриси, дзвоник персиколистий, доронікум східний.

Для затінених ділянок

Для затінених ділянок також можна зіставити цікаві комбінації (фото-галерея внизу):

  1. Хоста,  аквілегія, кочедижник, астільба, дицентра;
  2. Фізостегія віргінська, астильба, гейхерелла, анемона, манжетка м’яка;
  3. Клопогін, хоста, лілія, тіарелла, примула;
  4. Лофант, гадючник, купина, меліса, конвалія;
  5. Клопогін, бруннера великолиста, чемерник, хаконехлоа, тіарелла;
  6. Аконіт, наперстянка Мертона, ліріопе мускарі, яснотка, манжетка;
  7. Монарда трубчаста, тріциртіс, спігелія, гейхера, флокс лісовий;
  8. Астильба, бруннера, купина, яснотка,  чемерник;
  9. Копитень, кочедижник, бергенія, щитовник, синюха;
  10. Осока, чемерник, горянка червона, герань пятниста, багаторядник.

Вибір сортів з одним забарвленням дозволяє отримати квітники з однаковою палітрою, або знайти контрасти для різнокольорового квітника.

Простому квітнику — проста форма

Розбити квітник з багаторічників можна і весною, і на початку осені, коли саджанці рослин з’являються у вільному продажу в дивовижній кількості. Якщо ви можете дозволити собі регулярні поливи та великі саджанці в контейнерах, зайнятися новим квітником можна навіть улітку.

Підбір вдалої комбінації квітника з 5 видів рослин дозволяє притримуватися простої схеми висадки. Та вона не завжди повинна бути лінійною і передбачуваною: квітники з простим складом надійних багаторічників можуть бути:

  • строго-регулярними або пейзажними, з м’якими переходами;
  • різними по рельефу — з явним візуальним піком і градацією від низьких до високих рослин, чи з нерівним рельєфом.

Головне — вибрати просту (квадрат, коло, трикутник, прямокутник чи довга лінія) схему з 2-3 кущами кожного виду, які можна легко вписати в наявну площу і місцевість, повторюючи, дзеркально відбиваючи чи множачи один за одним до заповнення ділянки. В роботі раще користуватись простим ескізом зі схематичним зображенням рослин.

Квітники з 5 рослин можна використати для міксбордера, невеликої класичної клумби, острівця,  палісадника, оформлення зони відпочинку чи залишкових смуг грунту під будівлями. Це чудова альтернатива звичайним огорожам чи маскуючому ряду кущів.

Читайте також нашу статтю Квітник біля будинку – 7 схем палісадників.

Підготовка до висадки — така ж, як і для будь-якого іншого садового об’єкту чи грядки. Перекопка з видаленням бур’янів, коріння, каменів, внесення зрілого комопсту чи інших органічних добрив з розрихленням і розрівнюванням — ось і вся робота. Рослини розміщують в індивідуальних ямках.  Мульчування краще зробити по всій площі квітника відразу після висадки рослин.  І не забудьте, що для приживання рослинам потрібен додатковий полив.

Дивіться також схеми простих квітників в нашому матеріалі Квітник своїми руками – 25 простих схем.

Простий догляд за квітником з 5 багаторічників

Легкість догляду — один з головних козирів квітників з 5 багаторічників. Чим складніший квітник, тим він вибагливіший до догляду і тим важче спрогнозувати його розвиток і вигляд у майбутньому. І це найбільш вагомий аргумент на користь композицій з обмеженою кількістю перевірених «учасників».  Якщо скомбінувати 5 видів рослин у простій схемі, легко задовольнити потреби кожного багаторічника в поливі, підібрати рослини, яким потрібен однаковий догляд чи такі, які діляться з однаковим інтервалом.

Загалом, всі квітники, створені з 5 видів рослин за простими схемами, вважаються простими й невибагливими. Їм потрібні дійсно мінімальні процедури — чистка від сухого листя й пагонів, яку можно провести перед зимою чи відкласти до весни, прикрашаючи сад своїми суцвіттями, одне-два підживлення, зрізка в’янучих суцвіть, оновлення мульчі та боротьба з бур’янами.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.