Серед квітучих багаторічних квітів, мабуть, немає рослини, здатної в ефектності цвітіння в затінку посперечатися з астільбою. Текстурна і вишукана, вона підкорює дивовижним поєднанням елегантного листя та схожих на кольорові хмаринки суцвіть. Астільба пропонує чималенький вибір сортів з різною кольоровою палітрою. Саме завдяки цьому вона може виконувати дуже різні ролі, пред’являючи однакові вимоги. Вибагливість до ґрунту та догляду — не завжди приємний сюрприз. Та й успіх у вирощуванні астильби іноді залежить від малопомітних дрібниць.
Зміст:
Астільба, або астільбе (Astilbe) — один з найбільш «престижних» красивоквітучих трав’янистих багаторічників. Це довговічні рослини з потужним, здерев’янілим, наростаючим вертикально кореневищем, через що астільби щорічно «припіднімаються» на 3-5 см. Прямі стебла в висоту сягають всього декількох десятків сантиметрів у карликових сортів, у «середніх» — 60-80 см, 1-2 м — у високих видів та культиварів.
Листя астільби здатне потягатися в елегантності з вайями папороті. Прикореневе, з довгими черешками, двічі- або тричі пірчасте, листя підкорює красивим зубчастим краєм та особливим червонуватими чи насичено-лісовими відтінками.
Зацвітають астільби, як тільки почнеться літня спека. В червні розквітають ранні сорти, в липні — середні, а в серпні — пізні. Цвітіння продовжується довше за 1 місяць за сприятливої погоди. Верхівкові, візуально невагомі китиці створюють над кущиками ефект пухнастої хмари. Пірамідальні, волотисті, ромбічні, пониклі чи багаторівневі, більш чи менш щільні суцвіття складаються з тисяч дуже дрібних квіточок.
Залежно від того, яких розмірів досягають пелюстки, змінюється текстура суцвіть. У дрібнопелюсткових сортів квіточки нагадують бутони, суцвіття повітряні, бісерні та мереживні, а у довгопелюсткових — здаються пухнастими. Астільби бувають всіх відтінків біло-червоної палітри — і холодними рожевими, і пудровими, і бузковими, і насичено малиновими, і темно-вишневими, і навіть багатобарвними.
Видові астільби — китайська, японська, корейська, Давида, Тунберга, простолистна, гола — майже витіснені гібридами та сортами, що не завжди спадкують їх ім’я, але зберігають найкращі риси. Обираючи астільбу, варто в першу чергу орієнтуватися на роль, яку вона повинна виконати, бажану висоту рослини, потім — на період цвітіння, а вже в останню чергу — на забарвлення та будову суцвіть.
Щоб зрозуміти, де краще посадити астільбу на своїй ділянці, варто звернути увагу на її природні звички. Це рослина великих листяних лісів, що живе під пологом потужних дерев, біля струмків та водойм — там, де навіть влітку ґрунт залишається вологим.
В середньому для будь-якої астільби освітлення повинно бути м’яким, розсіяним, плямистим. Це рослина для напівзатінку і неповної тіні, що обожнює рости під листопадними деревами, любить лише вранішнє сонечко. Але для кожного виду та сорту, а іноді — і декоративної цілі потрібно робити корекцію. Видові астільби, як і всі сорти з середніми термінами цвітіння, чутливі до прямого сонця, особливо опівдні, а ранні та пізні можуть рости і в затінку, і на сонці. Багато сортів на більш яскравому освітленні цвітуть потужніше та барвистіше, хоч і втрачають у яскравості листя та тривалості періоду цвітіння.
Вологий ґрунт, в якому астільба не буде страждати від посухи, життєво важливий. Астільба витримує навіть деяку затримку води, добре росте при високому рівні залягання ґрунтових вод, хоча екстремальних умов краще уникати. Для неї якнайкраще підходять місця біля водойм.
Це не означає, що астільбу не вирощують в звичайному ґрунті на квітнику, просто в такому разі потрібно оцінювати власні можливості організації поливу, адже в сухому ґрунті рослини можна втратити. Винятки — посухостійкі сорти астільб Арендса та китайської.
Більшість астільб вимагають пухкої текстури, повітрепроникності, лише гібриди астільби китайської відносно непогано адаптуються до більш щільного ґрунту.
Дуже важливий параметр — родючість. Для астільби ґрунт потрібно покращувати зрілим перегноєм чи компостом, на бідній землі вносять до 10 кг на м².
Астільба витримує пересадку на будь-якій стадії вегетації, зокрема й під час цвітіння: за умови підтримки постійної вологості ґрунту щоденними поливами її можна висаджувати навіть влітку. Оптимальні терміни — початок активного росту навесні, приблизно перша декада травня.
Астільби висаджують у середні лунки шириною та глибиною в 30 см або в рядки аналогічної глибини. Дистанцію до сусідніх рослин та між астільбами в групі потрібно підбирати, орієнтуючись на висоту сорту. Низькі астільби висаджують на відстані в 30 см, високі — через 50 см. Ця рослина добре реагує на загущену посадку, та все ж менш як в 30 см дистанцію «урізати» не варто.
На дно посадкових лунок обов’язково вносять фосфорні та калійні добрива. При органічному землеробстві можна обмежитися кістковим борошном та попелом (по 1-2 пригоршні на ямку), але зазвичай для астільби їх комбінують ще й з 25-30 г повних мінеральних добрив.
Для астільби мульчування щойно висаджених рослин є обов’язковим — на висоту 5-6 см. Поливи потрібні протягом 2-3 тижнів, якщо астільбу висаджують влітку — постійно.
Астільби довговічні, можуть рости десятиліттями на одному місці. Але випирання з роками все важче компенсується підгортанням і загрожує вимерзанням пагонів відновлення і погіршенням цвітіння, тому кущі зазвичай доводиться ділити часто. Залежно від темпів росту, астільби потрібно пересаджувати кожні 3-5 років.
Читайте також наші статті:
Цей багаторічник нормально розвивається і цвіте лише при стабільній вологості ґрунту. Якщо астільбу не посадили у місці з природно зволоженим ґрунтом, її доведеться поливати регулярно. На квітнику влітку потрібен навіть не щоденний, а дворазовий полив. Поливати кущі астільби можна лише вранці або ввечері.
Мульчування на висоту в 5-8 см не просто зменшує потребу в поливах, а й захищає астільбу від перегрівання, бур’янів, ущільнення ґрунту, береже корені і бруньки. Без мульчі астільбу не варто вирощувати навіть біля водойми. Астільбам підходять будь-які доступні матеріали, але якщо є можливість, краще використати кору та мілку щепу.
Астільби підживлюють 2 рази на рік:
Норма на 1 кущ – 20-25 г добрив на рослину або 2-3 л настою органіки.
Одна з найважливіших процедур для астільби (і фактично головна гарантія її зимівлі і цвітіння) — щорічне підгортання. Наприкінці осені, з завершенням вегетації потрібно компенсувати випирання і підсипати до кущиків свіжий, родючий, пухкий ґрунт, захищаючи сформовані у верхній частині коренів бруньки поновлення.
Астільба — надстійка рослина. Слюнява пінниця, сунична і галова нематоди — рідкісні шкідники, що можуть їй загрожувати. Боротися з нематодами можна лише видаленням заражених рослин, а ось личинки пінниці потрібно просто зібрати вручну.
Цей багаторічник успішно зимує навіть в зоні 3 б, витримуючи приморозки до -37 °С. Ключ до успішної зимівлі дорослих астільб — правильний догляд, зокрема, вчасне підгортання та якісне мульчування. І добрий сніговий покрив. У безсніжні зими молоді рослини можна для «перестраховки» вкрити листям чи лапником.
Астільби розділяють в ті ж терміни, що й висаджують — в ідеалі, на початку вегетації, при дбайливому догляді — на будь-якій стадії розвитку, навіть під час цвітіння. Кущі краще підкопувати з великим запасом землі. У астільби однаково добре приживаються і великі поділки, що швидше досягають декоративності, і дрібні частини з 1-3 бруньками. Головне — переконатися, що в кожній поділці залишається відрізок кореневища не менше 3 см і добрий пучок придаткових корінців.
Відділення окремих бруньок поновлення дозволяє обійтися без викопки всього куща. Напровесні по краю куща вирізають окремі бруньки з відрізком кореневища (одночасно можна брати не більше третини пагонів). Вкорінюють пагони в парнику чи під ковпаком, дорощують окремо, вкриваючи на зиму і висаджуючи на постійне місце тільки наступної весни.
Видові астільби можна виростити з насіння. Посів проводять в березні або квітні, поверхнево, без прикриття ґрунтом. У кімнатних умовах проростання неоднорідне і займає 3-4 тижні. Рослини в садок можна пересаджувати лише наступної весни, після того, як мине загроза повернення морозів.
Читайте також нашу статтю Хости — особливості вирощування і посадка.
Прикрашати групами астільб площу біля листопадних чагарників, дерев, хвойних як ніколи модно. Разом з висаджуванням біля водойм це найбільш природний спосіб використання цього універсально-декоративного та дуже барвистого багаторічника.
За умови регулярного поливу окремі кущі й групи можна вводити навіть в квітники та міксбордери, особливо в природному стилі. Вологолюбність та любов до м’якого освітлення об’єднує астільби з хостами, сибірськими ірисами, баданами, журавцями, дзвониками, тіаркою, гейхерами, папороттю. Цікаві контрасти вносять на передній план композицій з астільбою горлянка, яснотка, крупка, омфалодес. Низькорослі сорти астільби — дуже цікавий вибір для бордюрів.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.